21 آبان 1341

21 آبان 1341

انتخابات مجلس بیست و یکم به صورت مسئله روز درآمد!/دوره فترت/دولت جدید و انتخابات/عقیده صاحب‌نظران/نظر احزاب مردم و ملیون/خبرگزاری‌های خارجی: مردم ایران در دادن رای آزاد خواهند بود!/اصلاحات ارضی تا پایان  اسفند خاتمه می‌یابد

انتخابات مجلس بیست و یکم به صورت مسئله روز درآمد!

پس از 18 ماه و 9 روز که از دوران فترت و تعطیل مجلس بیستم می‌گذرد، دیروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی یک مصاحبه مطبوعاتی ناگهان اعلام کرد که چهار ماه دیگر از حضور شاهنشاه استدعای صدور فرمان انتخابات خواهد شد و با مصاحبه وی مسئله انتخابات که مدتی مسکوت مانده بود و هیچ یک از مقامات دولتی و مسئول حاضر نبودند درباره آن نظر قاطعی ابراز کنند به صورت مسئله روز درآمد.

مجلس بیستم در نیمه اردیبهشت‌ماه سال 1340 در آغاز حکومت علی امینی منحل و تعطیل شده بود.

به طوری که در مصاحبه دیروز نخست‌وزیر عنوان شد، فرمان انتخابات در اسفندماه صادر می‌شود. پس از صدور فرمان به موجب قانون اساسی، دولت موظف خواهد بود ظرف یک ماه مقدمات شروع انتخابات را فراهم سازد و در مدت سه ماه پس از صدور فرمان مجلس را تشکیل دهد؛ به این ترتیب در صورتی که در اسفندماه فرمان انتخابات صادر گردد، لازم است سه ماه بعد مجلس بیست و یکم شروع به کار کند.

نخست‌وزیر در جواب سوالات خبرنگاران درباره موعد شروع انتخابات در مصاحبه دیروز گفته بود که انتخابات در خردادماه انجام خواهد شد.1

 

دوره فترت

در 18 ماه گذشته، مسئله انتخابات گاهی در بوته اجمال می‌ماند و زمانی پیرامون آن سروصدا و بحث و مذاکره و نقل آن نقل محافل و مجالس می‌شد. در طی حکومت علی امینی چند بار اعلام شد که دولت در نظر دارد انتخابات را انجام دهد منتهی قانون موجود انتخابات نمی‌تواند آزادی انتخابات را تامین کند. با این استدلال دولت چند بار درصدد تنظیم مقررات و آئین‌نامه‌های جدیدی برای انتخابات برآمد و حتی یک بار آئین‌نامه‌ای هم تنظیم کرد که به موجب آن می‌بایست برای رای‌دهندگان قبل از اینکه پای صندوق‌های رای بروند کارت‌های شناسایی برای شرکت در انتخابات صادر شود، اما پس از مدت‌ها بحث و گفت‌‎وگو به این نتیجه رسیدند که چنین آئین‌نامه‌ای نیز عملی نیست و آن را هم مسکوت گذاشتند.

 

دولت جدید و انتخابات

پس از روی کار آمدن دولت اسدالله علم، رئیس دولت طی برنامه کار خود مسئله انتخابات را در ردیف مسائل مهم برنامه قرار داد و وعده کرد که انتخابات را شروع کند و سرانجام دیروز تاریخ شروع انتخابات را اعلام داشت.

در محافل تهران گفته می‌شود با بیان این نکته از طرف آقای نخست‌وزیر که انتخابات پس از اجرای کامل قانون اصلاحات ارضی آغاز می‌شود، در محافل سیاسی دورنمای جدیدی برای انتخابات آینده پیش‌بینی می‌شود. انتخابات مجلس بیست و یکم با تقسیم املاک بزرگ قطعا صورت تازه‌تری خواهد گرفت و قسمت اعظم افرادی که در گذشته با تکیه بر آرای دهقانان املاک خویش، به مجلس راه می‌یافتند در انتخابات آینده موفق نخواهند شد.

 

عقیده صاحب‌نظران

دیشب و امروز پس از انتشار مصاحبه ناگهانی نخست‌وزیر در محافل مختلف پایتخت مسئله انتخابات مورد تفسیر قرار گرفت. خبرنگاری از دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، سوال کرد: نظر شما راجع به انتخابات چیست؟ وزیر کشاورزی گفت: کار من اصلاحات ارضی است؛ بنده متخصص انتخابات نیستم که اظهار نظری بکنم، ولی مسلم است اگر انتخابات پس از اصلاحات ارضی انجام شود، به علت آنکه دیگر زارعین املاک تقسیم‌شده تحت نفوذ مالکین نیستند، کسی نمی‌تواند آنها را برای دادن رای مانند گذشته کنار صندوق‌ها ببرد.

 

نظر احزاب مردم و ملیون

دیشب پروفسور عدل، دبیرکل حزب مردم، پیرامون انتخابات گفت: حزب مردم تا دو هفته دیگر جلسات خود را مرتبا تشکیل می‌دهد و برنامه مبارزات انتخاباتی خویش را تنظیم خواهد کرد. رهبر حزب مردم در مورد کاندیداهای حزب نیز گفت: حزب مردم فقط در نقاطی که شانس موفقیت دارد کاندیدای حزبی معرفی خواهد کرد.

دکتر احمد امامی، دبیرکل حزب ملیون و نماینده مجلس بیستم از تهران نیز درباره مصاحبه دیروز نخست‌وزیر گفت: حزب ملیون در انتخابات شرکت خواهد کرد و مبارزه انتخاباتی ما معقول و مودبانه خواهد بود. ما از چندی پیش با تقویت کمیته‌های شهرستان‌ها و تشکیلات مرکز آماده انتخابات شده‌ایم.

امامی با بیان اینکه روش حزب ملیون در انتخابات آینده مبتنی بر صلاحیت و درستکاری کاندیداهای حزب خواهد بود اظهار داشت: به زودی اعلامیه‌ای درباره نحوه مبارزات انتخاباتی حزب ملیون و کاندیداهای آن منتشر خواهد شد.

سرلشکر ضرغام، وزیر سابق دارایی و رهبر حزب «نیروی ملی»، نیز گفت: حزب نیروی ملی هنگام انتخابات با احزاب دیگر ائتلاف نخواهد کرد، ولی این امر مانع از آن نیست با جمعیت‌ها و دسته‌هایی که با مرامنامه حزب نیروی ملی موافق باشند همکاری نکند.

 

خبرگزاری‌های خارجی: مردم ایران در دادن رای آزاد خواهند بود!

مصاحبه دیروز نخست‌وزیر درباره شروع انتخابات مورد بحث و تفسیر خبرگزاری‌ها و مطبوعات و رادیوهای جهان قرار گرفته است.

رادیو لندن نیز گزارش داد: علم، نخست‌وزیر ایران، امروز در تهران اعلام کرد که از اعلیحضرت همایونی تقاضا نموده دستور انتخابات عمومی مجلسین را برای ماه مارس آتی صادر فرمایند. انتظار می‌رود اخذ آرا در ماه مه (اردیبهشت) یا ژوئن (خرداد ـ تیر) صورت گیرد. ماه مه سال گذشته پارلمان منحل شد و سپس دولت کمیته‌ای از قضات و کارشناسان حقوقی تاسیس کرد تا قانون انتخابات را مورد بررسی قرار دهند با این نظر که انتخابات آزادانه و صحیح صورت گیرد. آقای علم به مخبرین در تهران گفته است که دولت امیدور است در اصلاحات ارضی تا ماه مارس آینده پیشرفت قابل توجهی بنماید.2

 

اصلاحات ارضی تا پایان  اسفند خاتمه می‌یابد

دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا اصلاحات ارضی همچنان که آقای نخست‌وزیر گفته است تا اسفندماه و حداکثر تا آخر سال به پایان خواهد رسید یا نه؟» اظهار داشت: به نظر من این کار کاملا عملی است و سوابق کار تقسیم املاک مالکین بزرگ در نقاطی مانند مراغه و میاندوآب این امر را به اثبات رسانیده است.

تحقق این امر یک شرط دارد و آن این است کارها تا آن موقع نیز به سرعت فعلی پیش برود. در این صورت است که اصلاحات ارضی می‌تواند تا اسفندماه به پایان رسد و سایه مالکیت بزرگ از سر رعیت دور شود و مقدمات ازدیاد تولید و آزادی واقعی زارعین فراهم گردد تا کشاورزان بتوانند با نهایت علاقه روی زمین متعلق به خود کار کنند، محصول مملکت را بالا برند و همان‌طورکه قبلا گفتم، زارعین این مملکت به افراد فعال تبدیل گردند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.