20 آبان 1341

20 آبان 1341

بیانات امام خمینی در جمع اصناف و طلاب قم درباره ضرورت لغو انجمن های ایالتی و ولایتی/دلایل دولت سابق برای انحلال مجلسین امروز مطرح نیست/انتخابات و اصلاحات ارضی/آب هیرمند با وجود افزایش برای زراعت سیستان و بلوچستان کافی نیست/زارعین اخراجی به مزارع خود بازخواهند گشت/موسسات دولتی حق خرید اتومبیل اضافی ندارند/اعتصاب مردم اصفهان همچنان ادامه دارد/تشویق نکردن صادرات مشکل اساسی اقتصاد کشور است

بیانات امام خمینی در جمع اصناف و طلاب قم درباره ضرورت لغو انجمن های ایالتی و ولایتی

امام خمینی امروز در جمع اصناف، بازرگانان قم ، طلاب علوم دینی و جمعی از زائران بار دیگر ضمن اعتراض به تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی بر ضرورت لغو آن تاکید کردند.

امام خمینی تاکید کردند : ‏‏ «خوب است کسانی که این بیانات را می نویسند، به مقامات دولتی اطلاع دهند که‏ ‏بیش از این با احساسات مردم بازی نکنند. علمای اسلام دست بردار نیستند؛ اگر آنها‏ ‏خیال می کنند با امروز و فردا کردن، می توانند موضوع‏ را مسکوت بگذارند؛ اشتباه‏ ‏است، ابداً این طور نیست؛ کار، خیلی مهم است. صحبت خطر برای اسلام است. علمای‏ ‏اسلام نمی توانند ساکت بمانند.»‏

امام خمینی افزودند : «این قضیه منحصر به علمای ایران نیست؛ علمای عراق، علمای مصر، علمای یمن و‏ ‏علمای سایر نقاط اسلامی هم در این موضوع با ما هستند. اگر روزی بنا شود که با کمک‏ ‏شما بخواهیم عملاً به دولت نشان بدهیم، جمعیت این قدر نخواهد بود؛ آن روز، جمعیتی‏ ‏جمع شود که این جا جا نگیرند و باید در بیرون قم اجتماع کنند. ولی ما انتظار داریم، دولت‏ ‏عاقبت کار را ملاحظه کند و بیش از این، جواب به طول نینجامد. شما هم چند روز دیگر‏ ‏صبر کنید.»‏1

 

دلایل دولت سابق برای انحلال مجلسین امروز مطرح نیست

ساعت یک بعد از ظهر امروز اسدالله علم نخست وزیر دریک مصاحبه مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران جراید داخلی و خارجی در کاخ نخست وزیری تشکیل شده بود اعلام کرد دولت از پیشگاه شاهنشاه تقاضا خواهد کرد فرمان شروع انتخابات را صادر فرمایند.

نخست وزیر گفت : این نکته محتاج یادآوری نیست که کشور ایران با رژیم شاهنشاهی که دارد یکی از با ثبات ترین ممالک این قسمت از جهان است ولی در عین حال امور داخلی کشور هر چه از لحاظ افکار مردم و اتکای آن ها به عوامل زندگی خودشان مطمئن تر شود چرخ امور مملکت با قوام و متانت بیشتری جریان پیدا خواهد کرد.

همین مسئله کنگره اقتصادی و این که همه مردم در امور مربوط به کسب و زندگی خودشان بحث کنند و پیشنهاداتی کنند که پس از تصویب دولت با یک فرمول خاصی از طرف شاهنشاه ضمانت شود که برای پنج یا ده سال دولت ها مکلف به رعایت آن باشند یکی از آثار علاقمندی دولت به ثبات امور داخلی مملکت است.

همچنین جلب اطمینان مردم نسبت به دور بودن سیاست از دادگستری دلیل دیگری از علاقه دولت به این امر حیاتی است سعی دولت در خاتمه بخشیدن به امر مهم اصلاحات ارضی و در عین حال تضمین عمل خرده مالک یا مالکین که به صورت خرده مالک در می آیند نیز دلیل دیگری بر علاقه وافر دولت به تولید اطمینان بیشتر در بین عموم مردم است.

در دنبال این سیاست که از لحاظ قوام اصول مملکت داری در درجه اول اهمیت است دولت تصمیم گرفته است که در آتیه نزدیک از پیشگاه شاهنشاه استدعا کند فرمان انتخابات عمومی مجلسین را صادر فرمایند. شک نیست که عمل و هماهنگی تمام عوامل رژیم مشروطیت دراطمینان خاطر مردم به وضع کشور اثر قاطع دارد.

نخست وزیر سپس اظهار داشت : دلایلی که دولت سابق برای استدعای انحلال مجلس در پیشگاه شاهانه ذکر کرده بود اکنون موجود نیست.

 

انتخابات و اصلاحات ارضی

پس از پایان اظهارات نخست وزیر سوالات خبرنگاران مطرح شد.

رائین نماینده خبرگزاری آسوشیتدپرس پرسید آیا کار اصلاحات ارضی تا اسفندماه که فرمان انتخابات از طرف شاهنشاه صادر خواهد شد در سراسر کشور پایان می پذیرد؟

علم در پاسخ اظهارداشت خیلی امیدوارم که کار اصلاحات ارضی تا اسفند ماه انجام بشود، البته می دانید که پس از صدور فرمان انتخابات دولت مدت سه ماه وقت دارد که انتخابات عمومی را آغاز کند یعنی پس از صدور فرمان که در اسفند ماه صادر خواهد شد مدتی تا شروع انتخابات دولت مهلت قانونی دارد.

موریس ویلیامز معاون اداره عمران بین المللی آمریکا در ایران دیروز اعلام کرد که مجموع کمک هایی که تا کنون از طرف آمریکا از طریق جمعیت شیر و خورشید سرخ به آسیب دیدگان زلزله اخیر ایران شده است به 7/5 میلیون دلار بالغ می شود.

این مبلغ شامل پول ها و وسایلی است که دولت آمریکا از طریق موسسات و سازمان های مختلف خود مانند ارتش و نیروی هوایی ایالات متحده داده و نیز کمک هایی توسط سازمان های غیر دولتی و افراد آمریکایی داده شده است.

 

آب هیرمند با وجود افزایش برای زراعت سیستان و بلوچستان کافی نیست

امروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت: طبق گزارشی که به من رسیده در اثر بارندگی های اخیر و باز شدن قسمتی از دریچه های سد کجکی مقدار جریان آب در هیرمند به 4 متر مکعب در ثانیه رسیده است. البته این گزارش مربوط به عصر جمعه است ولی باید آب به ۲۰ تا 26 متر مکعب برسد تا بتوان آن را تا اندازه ای فعلا کافی دانست و من منتظرم خبر برسد که آیا واقعا آب به این حد رسیده است یا نه.

«روزنامه اطلاعات» پس از گزارش اظهارات وزیر کشاورزی نوشته است: از دیروز آب رودخانه هیرمند که قبلا میزان آن چهار متر مکعب بود کمی افزایش یافته است. گرچه افزایش آب هیرمند تا اندازه ای باعث خشنودی کشاورزان سیستان و بلوچستان شده ولی آن چه مسلم است این است که میزان کنونی آب رودخانه هیرمند برای زراعت این منطقه کافی نیست.

هنوز نگرانی کشاورزان از لحاظ کمی آب مرتفع نگردیده است زارعین سیستان و بلوچستان از مسئولین امور تقاضا دارند تا فصل کشت پائیز نگذشته است برای تامین آب مورد نیاز زراعت این منطقه اقدامات فوری به عمل آورند.

 

زارعین اخراجی به مزارع خود بازخواهند گشت

امروز همچنین دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت : مطابق قانون اصلاحات ارضی، کلیه زارعینی که از سال 1339 به بعد به عناوین مختلف از دهات اخراج شده اند به دهات خود بازخواهند گشت و در مزارعی که قبلا در آن به کار مشغول بودند مجددا به کار کشت و زرع خواهند پرداخت و از این پس هیچ مالکی حق ندارد زارعین را به بهانه های مختلف از دهات اخراج کند.

 

موسسات دولتی حق خرید اتومبیل اضافی ندارند

طبق طرح تصویب نامه ای که به هیئت وزیران تسلیم شده است وزارتخانه ها و سازمان های دولتی می توانند اتومبیل های اسقاط خود را بفروشند و از محل در آمد حاصل از فروش آن ها اتومبیل جیپ یا استیشن خریداری کرده و به جای اتومبیل های اسقاط کنونی از آنها استفاده کنند.

در حال حاضر برای هر وزارتخانه و موسسه دولتی تعدادی اتومبیل جیپ و استیشن و اتوبوس به عنوان سرویس تعیین شده و هیچ یک از سازمان های مزبور حق ندارند بیش از تعداد مصوبه اتومبیل داشته باشند یا خریداری کنند.

یک مقام وزارت دارایی توضیح داد که طرح مزبور اگر تصویب شود مجوز خرید اتومبیل اضافی و یا موجبی برای تامین اعتبار جدید جهت خرید اتومبیل نیست بلکه فقط می تواند مجوزی برای تبدیل به احسن اتومبیل های اسقاط موجود باشد.

 

اعتصاب مردم اصفهان همچنان ادامه دارد

اعتصاب مردم اصفهان در مورد خودداری از مصرف برق همچنان ادامه دارد و اهالی این شهرستان تصمیم گرفته اند ، تا حصول نتیجه قطعی به این اعتصاب ادامه دهند. هنوز هم اهالی اصفهان شب ها از روشن کردن چراغ های برق خودداری می کنند و هنوز بازار شمع و چراغ نفتی در این شهرستان رواج دارد.

از آن هنگام که اعتصاب مردم اصفهان برای خودداری از مصرف برق شروع شد صبح وعصر نمایندگان اهالی و معتمدین محل بخش های مختلف شهر جلسات متعددی تشکیل می دهند و راجع به این موضوع مذاکره می کنند و هر روز بر تصمیم خود مبنی بر خودداری از مصرف برق تا حصول نتیجه قطعی، راسخ تر می شوند.

 

تشویق نکردن صادرات مشکل اساسی اقتصاد کشور است

«محمد کاشانی» عضو اتاق بازرگانی تهران طی یادداشتی نوشت : نبودن حمایت و تشویق از صادرات مشکل اساسی اقتصاد کشور است.

مهم ترین کاری که کنگره تثبیت اقتصادی می تواند انجام دهد این است که مشکلات صادرات را از میان بردارد و برای حمایت و تشویق آن توصیه اساسی به دولت بکند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.