30 مهر 1341

30 مهر 1341

ایران از راه شوروی به بازارهای تجارتی اروپا دست می یابد/متن قرارداد/پنج شهر شمالی ایران دروازه های ایران در شمال خواهند بود/بندر پهلوی، جلفا و بندر شاه دروازه های اروپا می شوند/مالکین دهات تقسیم نشده باید تکلیف خود را با زارع روشن کنند/از 1200 ده در مراغه، میاندوآب و هشترود 750 ده تقسیم شده است/شاه  : رعیت استثمار می شد!/وضع دادگستری/شاه : عوارض را به خوبی وصول و از اسراف و تبذیر جلوگیری کنید!/تجارت مهمی در سنندج صورت نمی گیرد/بعضی از مالکین به دهاتشان سر نمی زدند!

ایران از راه شوروی به بازارهای تجارتی اروپا دست می یابد

ساعت چهار و نیم بعد از ظهر امروز هیئت نمایندگی ایران به ریاست محمود فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه برای مبادله اسناد قرار داد ترانزیت ایران و شوروی با راه آهن عازم مسکو می شود.

روز بیستم بهمن ماه سال 1335 هیئت نمایندگی شوروی برای مذاکره در خصوص قرارداد ترانزیت ایران و شوروی و امضای آن از طریق بندر پهلوی وارد ایران شد. ریاست هیات با آقای پژوف بود و اعضای هیئت عبارت بودند از آقایان بویکو، کالوپکو ، کو توزوف. ریاست هیئت نمایندگی ایران به عهده حمید سیاح بود.

مذاکرات در جلسات متعددی صورت گرفت تا بالاخره طرح قرارداد ایران و شوروی آماده شد و روز هفتم اردیبهشت ماه در وزارت امور خارجه به امضا رسید.

 

متن قرارداد

متن قرار داد ترانزیت ایران و شوروی از این قرار می باشد.

ماده یک - اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در تکمیل حقی که ماده ۱۰ قرارداد مذکور در فوق با ایران می دهد و با تغییر بند ۳ و  4 همین ماده به موسسات دولتی ایران و شرکت های تجارتی و بازرگانان حق ترانزیت آزاد را از خاک خود به قصد ایران برای تمام کالاها صرف نظر از کشور مبدا  ویا کشور تولید کننده اعطا می نماید.

حق مذکور در فوق شامل ترانزیت اسلحه و تجهیزات مهمات جنگی از کشور ثالث نمی گردد.

ماده ۲- ایران در تکمیل حقی که ماده 10 قرارداد مذکور در فوق به اتحاد جماهیر شوروی می دهد و با تغییر بند 6 همین ماده به موسسات دولتی و اقتصادی شوروی حق ترانزیت آزاد را از خاک خود به  قصد اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای تمام کالا ها صرف نظر از کشور مبدا و یا کشور تولید کننده اعطا می نماید.

حق مذکور در فوق شامل ترانزیت اسلحه و تجهیزات و مهمات جنگی از کشور ثالث نمی گردد .

ماده ۳- طرفین متعاهدین کالا هایی که به منظور حفظ حیوانات و نباتات و به علل بهداشتی ورودشان به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و یا ایران قدغن می باشد به طور ترانزیت حمل نخواهد شد.

ماده 4- طرفین متعاهدین هیچ گونه حقوق گمرکی و مالیات و عوارضی از کالا های ترانزیتی دریافت نخواهند نمود. اعم از این که کالا های ترانزیتی مستقیما حمل و یا این که کالا های مذکور تخلیه و تجدید بار گیری شود و یا برای نگهداری به انبار ها تحویل گردیده و یا برای حمل و نقل مجددا بسته بندی گردد.

 

پنج شهر شمالی ایران دروازه های ایران در شمال خواهند بود

پنج شهر شمالی ایران دروازه های ایران در شمال خواهند بود که بندر پهلوی و جلفا در درجه اول بندر بوشهر در درجه دوم ، بندر شاه و باجگیران در درجه سوم خواهند بود ولی از نظر ارتباط جلفا و بندر شاه با خط آهن سراسری ایران این نقطه اهمیت بیشتری خواهد داشت.

 

بندر پهلوی، جلفا و بندر شاه دروازه های اروپا می شوند

با برقراری راه ترانزیت شوروی، ایران یک راه تجارتی با اروپا پیدا می کند و برای صادرات و واردات بندر پهلوی و جلفا و بندر شاه پس از سال ها در باره دروازه های اروپا می شوند.

شوروی برای حمل کالاهای بازرگانی ترانزیتی خود از خاک ایران بیشتر از خط آهن استفاده خواهد کرد و کالاهای خود را از طریق بنادر ایران در خلیج فارس به کشورهای موردنظر ارسال خواهد کرد.

 

مالکین دهات تقسیم نشده باید تکلیف خود را با زارع روشن کنند

دیشب دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طی یک مصاحبه تلویزیونی گفت : پس از باز شدن مجلس لایحه اصلاحی قانون اصلاحات ارضی به مجلس برده  خواهد شد که مجوز آن کسب گردد.

وزیر کشاورزی گفت : مجلس آینده ناشی از قدرت ملت خواهد بود و مسلما این قانون را تصویب خواهد کرد، هیچ مجلسی را جرئت آن نیست که در مقابل قانون اصلاحات ارضی مقاومت کند. این جبر زمان است و هر کس باید آن را بپذیرد، همان طور که گفتم مجلس آینده ناشی از قدرت مردم است و مردم ایران حقوق خود را از این لحاظ محفوظ خواهند داشت.

ارسنجانی همچنین گفت قانونی که اکنون در دست اجراست با  صدور چند تصویب نامه تقریبا یک قانون جامع است که جوابگوی احتیاجات فعلی مملکت از لحاظ اصلاحات ارضی می باشد. چنان که می دانیم قانون اصلاحات ارضی که در سال ۱۳۳۹ از مجلس گذشت قانونی بود که به هیچ وجه منظوری را که از اصلاحات ارضی وجود داشت برآورده نمی کرد کسانی که در این مجالس جمع بودند یا خودشان مالک و یا نماینده مالکین بودند و مقرراتی که وضع می کردند بیشتر برای حفظ حقوق مالکین بزرگ بود.

 

از 1200 ده در مراغه، میاندوآب و هشترود 750 ده تقسیم شده است

وزیر کشاورزی گفت در تمام آذربایجان غربی و شرقی و گیلان قانون اصلاحات ارضی اجرا شده و از ۱۲۰۰ ده در مراغه میاندوآب و هشترود 750 ده تقسیم شده است.

البته در این سه منطقه دیگر کسی بیش از شش دانگ ملک ندارد ولی همان طور که اعلیحضرت همایونی در مراغه توصیه فرمودند خوب است کسانی که نمی توانند برای زارعین خود زندگی هم سطح زارعین اراضی تقسیم شده درست کنند تکلیف خود و زارع را روشن سازند. آن ها هم باید جبر زمان را فراموش نکنند و طریقه اربابی و رعیتی را کنار بگذارند.

 

شاه  : رعیت استثمار می شد!

«روزنامه فرمان» نوشت  : پیش از ظهر دیروز شاهنشاه اسناد مالکیت گروهی از کشاورزان کردستان را که به موجب قانون اصلاحات ارضی صاحب ملک شده اند مرحمت فرمودند!

در ساعت نه و نیم دیروز هواپیمای شاهنشاه در فرودگاه سنندج به زمین نشست و شاهنشاه مورد استقبال قرار گرفت.

 

وضع دادگستری

شاهنشاه از وضع دادگستری پرسش کرد مسئول دادگستری گفت که کارهای دادگستری این استان به سبب مراجعه زیاد مردم و نداشتن کادر کافی به کندی پیش می رود و در شهرستان های مریوان ، بانه ، قروه و دیوان دره تنها یک دادگاه وجود دارد.

شاه گفت نظیر این نقص در دادگستری آذربایجان نیز دیده شد. نقائص را یادداشت کنید و طی گزارشی به دفتر مخصوص اطلاع دهید.

 

شاه : عوارض را به خوبی وصول و از اسراف و تبذیر جلوگیری کنید!

شاه از وضع بهداری سوال کرد گفته شد شهر سنندج یک بیمارستان پنجاه تختخوابی و سه درمانگاه دارد به علاوه بیمارستان جمعیت شیر و خورشید سرخ نیز در این شهر دایر است.

در برابر صف اعضای انجمن شهر شاه از شهردار انتخابی شهر پیرامون کارهای آبادانی پرسش کرد گفته شد درآمد شهرداری در سال در حدود 18 میلیون ریال است و تعهدات خود را نسبت به سازمان برنامه در مورد برق، آب و آسفالت انجام  داده است.

شاه  گفت سعی شما باید این باشد که عوارض به خوبی وصول شود و از اسراف و تبذیر و احیانا از حیف و میل جلو گیری به عمل آید. کوشش شما باید برای نظافت، توسعه وعمران و آبادی شهر باشد.

 

تجارت مهمی در سنندج صورت نمی گیرد

در برابر صنف معتمدان و مالکان شاهنشاه از بازرگانی سنندج پرسش کرد به عرض رسید که تجارت مهمی در سنندج صورت نمی گیرد.

هنگام اعطای اسناد مالکیت شاه از وضع کار، نوع زراعت، میزان محصول، طرز کشت و آبیاری پرسش هایی کرد که از طرف کشاورزان پاسخ های لازم به عرض رسید.

 

بعضی از مالکین به دهاتشان سر نمی زدند!

در این موقع شاهنشاه خطاب به جمعیتی که در میدان بزرگ سنندج اجتماع کرده بودند بیاناتی به این شرح ایراد کرد؛

معنی اصلاحات ارضی در ایران اگر در نقطه ای اهمیت بیشتر از هر جا داشته باشد مسلما همین منطقه کردستان و سنندج و اطراف آن می باشد. اطلاعات و گزارشاتی که در سابق نسبت به وضعیت زراعتی و ملکی در این صفحات به ما می رسید متاسفانه همیشه حاکی از این بوده است که یک عده محدودی دارای املاک بسیار وسیعی بوده اند که شاید گاهی اوقات بعضی از مالکین پایشان به آن دهات نمی رسید و اطلاعی از آن نداشتند و همه دهات خراب و به وسیله افرادی به عنوان مباشر باعث در واقع استثمار رعیت می شد.

مالک هم در خارج از کشور و بی خبر از هر جا راضی به این بود که یک چیزی در آخر سر به او بدهند و دل خوش بود به این که دارای 20-30-50 یا بیشتر آبادی است و متاسفانه بدتر از این باز مطابق اطلاعاتی که ما داشتیم رعیت این جا حق عرضه نداشت.

به همین جهت امیدوارم این قدمی که امروز برداشته شده است با سرعت هرچه بیشتری در سرتا سر منطقه دنبال بشود و قانون اصلاحات ارضی کاملا اجرا شود.  نتایج این کار در مدت کوتاهی امیدوارم معلوم بشود. البته شرط موفقیت شرکت شما مالکین جدید در شرکت های تعاونی است شمارا به این کار ترغیب می کنم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.