27 مهر 1341

27 مهر 1341

مسئول ورشکستگی تاجران ایرانی کیست؟!/اعتبار تجار/مقایسه اعتبارات/ علل دیگر/مشکلات کارخانجات ملی/آخرین خبرها درباره کارخانه ذوب آهن!

مسئول ورشکستگی تاجران ایرانی کیست؟!

«تهران مصور» در شماره امروز خود نوشته است: پس از انتشار مقاله «ورشکستگی اقتصاد ایران را تهدید می‌کند» هفته گذشته، عده‌ای از بازرگانان به دفتر هیئت تحریریه آمده و چند تن نیز به وسیله تلفن و نامه از آنچه نوشته بودیم قدردانی می‌کردند .

بازرگانان مزبور ضمن تشریح «سیاست دروازه‌های باز» و «کنترل شدید واردات» و تحدید «ارز وارداتی» اظهار عقیده می‌کردند که هر سه سیاست اقتصادی متخذه کشور غلط و عجولانه بوده و یقینا سبب تزلزل، شکست و نابودی بازرگانان و بالارفتن قیمت ها و کسادی بازار داد و ستد بوده و هست.

یکی از بازرگانان معتبر می‌گفت: چندی قبل با در دست داشتن اسناد باارزش و اعتبارات هنگفتی که در بانک های معروف اروپا دارم به دکتر غلامرضا مقدم، مسئول یکی از ادارات بانک مرکزی، مراجعه و از او خواهش کردم تا وسائل صدور ضمانت نامه و تسهیل گرفتن وامی را که می خواستم از خارج بگیرم فراهم آورد. او در حالی که سعی داشت مرا قانع کند می گفت علت عدم صدور ضمانت نامه بانکی به وسیله بانک های مرکزی و ملی از آن جهت است که مسئولین این دو بانک عقیده خاصی درباره تجار ایرانی دارند. این دو بانک می خواهند بدین وسیله ارزش تجار ایرانی را در جهان بالا برده تا جایی که هیچ یک از بازرگانان محتاج صدور ضمانت نامه نباشند.

بازرگان مزبور می گفت من در جواب او گفتم: سیاست غلط اقتصادی دولت و بانک های مرکزی و ملی سبب از بین رفتن اعتبار تجار و شرکت های ایرانی شده است.

 

اعتبار تجار

بازرگان معتبر مزبور ضمن بردن اسامی بیست نفر از تجار واردکننده آهن که در سی سال اخیر بدین کار اشتغال داشته‌اند گفت فی‌المثل در سال ۱۳۳۹ بازار ایران احتیاج به صد هزار تن آهن داشت که به تدریج از خارج وارد شده است.

تجار واردکننده آهن همیشه حداقل صدهزار تن آهن‌‌ های تهران و شهرستان ها، صدهزار تن در گمرکات و مقداری نیز در دست سفارش، روی آب و یا در دکان های خرده‌فروشی امانت داشتند.

تجار واردکننده آهن در همان سال اعتباراتی به ارزش 400 میلیون ریال برای آهن وارداتی در بانک ها و موسسات مختلف جهانی حتی در شیخ‌نشین کوچک (دوبی) داشتند. من با اطمینان قطعی می گویم که حتی یک‌چهارم مبلغ پرداختی فوق‌الذکر نقدا به فروشندگان آهن در جهان پرداخت نشده بود.

تجار واردکننده قیمت انواع کالای آهن و فولادی خود را به اعتبار سی و چهل ساله ای که به تدریج کسب کرده بودند به فروشندگان و کارخانجات می‌پرداختند.

همین که دولت اعلام کرد که به علت کمبود ارز با (بروات قبولی) نمی توان کالا وارد کرد، ناگهان اعتبارنامه کلیه تجار بسته شده و شرکت هایی که تجار ایرانی را ضمانت می‌کردند از امضای ضمانت نامه ها و اعتبار چهل ساله آنها خودداری کردند. این دو حادثه آن چنان ضربتی به اقتصاد کشور وارد کرد که ناگهان بازار تهران را متوقف نمود و سبب ورشکست شدن 12 هزار تاجر بزرگ و کوچک گردید.

 

مقایسه اعتبارات

به موجب اسنادی که بازرگانان ایرانی به ما ارائه دادند در سال ۱۳۳۹ در حدود ۷۰۰ میلیون دلار، یعنی معادل ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، اعتبارات اسنادی که ضامن آنها صحت عمل سابقه و صحیح بودن کار تجار ایرانی بوده باز شده و کالای مورد احتیاج بازار ایران به مدت های طولانی تأمین گردیده بود.

با اعلام ورشکستگی تجار ایرانی، تهی بودن خزانه دولت، کمبود ارز و هو و جنجالی که دولت ها راه انداختند، اعتبارات همه تجار ایرانی بسته شده و در همان وقت بانک ملی نیز «اعتبارات ریالی» را تنزل داد.

این دو عمل عجولانه دولت و بانک ملی یقینا ضربه سهمگینی به کشور وارد کرد.

 

 علل دیگر

تجار ایرانی در حالی که اعتبارات جهانی خود را از دست داده بودند، در داخله نیز گرفتار رکود بازار خرید و فروش شدند و آن چه که در انبارها داشتند بی مشتری ماند و رکود کارهای ساختمانی، معاملات زمین، اصلاحات ارضی و کم شدن قوه خرید و کسادی بازار به ورشکستگی تجار کمک کرد.

اکنون که دولت فعلی از تصمیمات عجولانه گذشته مطلع شده است بار دیگر 200 رقم از کالای وارداتی را آزاد گذاشته و به تجار اطلاع داده است که می توانند این نوع کالا را با بروات قبولی وارد کنند، ولی مؤسسات خارجی حاضر نیستند بار دیگر اعتبارات نامحدود گذشته به تجار ایرانی بدهند.

 

مشکلات کارخانجات ملی

«تهران مصور» نوشت: بانک ملی از اجرای تعهداتی که درباره بعضی از کارخانجات داشته و قرار بوده است وام هایی بپردازد خودداری می نماید و در حال حاضر مرجعی که مشکلات کارخانجات را رسیدگی و مرتفع نماید وجود ندارد.

بانک توسعه صنعتی هم با این که 200 میلیون تومان سرمایه دارد و 160 میلیون آن از محل مابه التفاوت پشتوانه می باشد فقط به کارخانجات جدیدالتاسیس وام می دهد.

در این میان بعضی از کارخانجات ملی که به اتکای مواعید و مساعدت های دولت سرمایه گذاری نموده اند و اینک با عدم ایفای تعهدات بانک ملی روبرو می شوند تعطیل شده و عده ای کارگر بیکار مانده اند و بسیاری از واحدهای صنعتی کشور در حال وقفه و نگرانی هستند.

راه عملی نجات کارخانجات صنعتی، مسئله ساده ای نیست و محتاج داشتن برنامه، هدف و حسن نیت است و دولت چگونه از کارخانجات حمایت خواهد نمود مطلبی است که باید عملا انجام یابد.

 

آخرین خبرها درباره کارخانه ذوب آهن!

«تهران مصور» نوشت: کسب اطلاع شده است که از طرف دولت مطالعاتی برای تاسیس یک کارخانه ذوب آهن 40 هزار تنی در حوالی کرج شده و اقدامات لازم برای تحصیل اعتبار مورد نیاز به عمل آمده است.

این طرح که به جای تاسیس کارخانه ذوب آهن بزرگ به مرحله اجرا درخواهد آمد و بیش از 500 میلیون ریال هزینه آن خواهد شد، به صورت مقدمه ای برای ایجاد کارخانه ذوب آهن 250 هزار تنی خواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.