25 مهر 1341

25 مهر 1341

قانون استخدام کشوری در معرض قضاوت گذاشته خواهد شد/شرط افزایش صادرات نفت ایران/واگذاری اتومبیل های دولتی معوق مانده است/سرگرد شهرستانی به دو سال زندان محکوم شد/62 درصد مصرف قند و شکر از خارج وارد می شود/معدن ذغال که به درد ذوب آهن بخورد در ایران به دست نیامده است!/دانشگاه نه از نظر کمیت و نه از جهت کیفیت رشد نخواهد کرد!/اختلافات شدید در دانشگاه/احتمال تغییر خزانه دار کل به دلیل تخلفات وجود دارد

قانون استخدام کشوری در معرض قضاوت گذاشته خواهد شد

در اجتماع فارغ التحصیلان موسسه علوم اداری گفته شد قانون استخدام کشوری در معرض قضاوت کارمندان و مردم گذاشته خواهد شد.

عدم رضایت مردم و فاصله بین مردم و دولت در اثر نقص دستگاه های اداری به وجود می آید.

یک استاد علوم اداری نیز گفت : علوم اداری جواهراتی درست می کند که دور ریخته می شود.

 

شرط افزایش صادرات نفت ایران

هوارد پیچ نماینده کمپانی های نفت آمریکایی عضو کنسرسیوم نفت در فرودگاه مهرآباد گفت : افزایش صادرات نفت ایران بستگی به پیدایش بازار دارد.

عاقد قرارداد نفت ایران و کنسرسیوم امروز کنفرانسی در محل شرکت های عامل نفت ترتیب داد و برای مقامات کنسرسیوم صحبت کرد.

وی گفت : به عقیده من تجدید نظر در بهای نفت خام با قرارداد نفت مطابقت ندارد.

به عقیده پیچ هر نوع تجدید نظر در نرخ نفت خام ایران نیازمند تجدید نظر در قرارداد فعلی ایران و کنسرسیوم می باشد.

هوارد پیچ تقاضاهای ایران را یک نوع «دعوی» تلقی کرد.

پیچ امروز با مدیرعامل شرکت ملی نفت ملاقات و مذاکره کرد.

 

واگذاری اتومبیل های دولتی معوق مانده است

طرح واگذاری اتومبیل های دولتی که در جلسه اخیر دولت مطرح گردید در ماه های قبل در وزارت دارایی تنظیم شده بود و اکنون مدت چند ماه است که فروش اتومبیل های جمع آوری شده دولت به خاطر تصویب این طرح معوق مانده است.

در دولت سابق طبق تصویب نامه هیئت وزیران قرار شد که کلیه اتومبیل های سواری دولتی جمع آوری گردد و در هر وزارتخانه فقط اتومبیل وزیر و دو تا سه اتومبیل سواری دیگر برای حوزه وزارتی بماند و بقیه آن ها از طریق مزایده به فروش برسد.

بعد از آن به علت رفتن دولت قبلی و روی کارآمدن دولت جدید کار فروش معوق ماند و وزارت دارایی در تعقیب دستور نخست وزیر طرح جدیدی تدوین کرد که در جلسه اخیر دولت روی آن مذاکره به عمل آمد. طبق طرحی که وزارت دارایی تسلیم کرده اتومبیل های دولتی در درجه اول به خود استفاده کنندگان قبلی آن به قیمت برآوردی کارشناسان واگذار می شود و در صورت عدم قبولی استفاده کننده کارمندان همان وزارت خانه به ترتیب ارشدیت می توانند با همان شرایط از آن استفاده کنند.

 

سرگرد شهرستانی به دو سال زندان محکوم شد

ساعت چهار و نیم بعد از ظهر دیروز دادگاه شماره یک عادی دادرسی ارتش پس از هفت ساعت شور و تبادل نظر سرگرد شهربانی سیدجعفر شهرستانی را به اتهام قتل  دکتر خانعلی به دو سال زندان تادیبی محکوم کرد.

سرگرد شهرستانی بلافاصله پس از اعلام رای از رای صادره تقاضای تجدید نظر کرد.

شهرستانی در بخشی از دفاعیات خود گفت : هنگامی که شخصی به نام ابراهیم محصل مدرسه علمیه که در جریان حکومت دکتر امینی کشته شد و آقای دکتر امینی در رادیوی مملکت گفت دشمنان ما می خواستند با ایجاد صحنه ای نظیر صحنه دکتر خانعلی حکومت را ساقط و نظریات خود را اجرا کنند. آیا اعتراف یک نخست وزیر وقت کافی نیست؟ آیا اگر ایشان از جریان واقعا  مطلع نبودند این اظهار نظر صریح را می کردند؟

 

62 درصد مصرف قند و شکر از خارج وارد می شود

امروز کسب اطلاع شد که قرار است از روز شنبه این هفته کارخانه دولتی تربیت حیدریه بهره برداری امسال خود را آغاز کند.

کارخانجات دولتی شاه زند کرمان نیز از اول آبان ماه شروع به بهره برداری خواهند کرد.

این گزارش می افزاید با وجود افزایش تولید داخلی واردات قند و شکر به 260 هزار تن می رسد و هنوز قریب 62 درصد قند و شکر مصرفی کشور از خارج وارد می گردد.

 

معدن ذغال که به درد ذوب آهن بخورد در ایران به دست نیامده است!

یک مقام وزارت صنایع و معادن گفت : مطالعات جدیدی که در کنار بررسی های مربوط به ذوب آهن آغاز شده است مسئله استفاده از گاز برای سوخت کارخانه ذوب آهن است.

استفاده از گاز در سوخت کارخانجات ذوب آهن فرمول جدیدی است که در پنج شش سال اخیر در برخی از کشورهای بزرگ انجام گرفته است.

آن چه تا به حال مورد تایید مقامات و متخصصان ایرانی قرار گرفته این است که تاکنون همان ذغال سنگی که از هر جهت به درد استفاده کارخانه ذوب آهن بخورد به دست نیامده است و اغلب معادن اکتشافی دارای اشکالاتی هستند که در وهله اول نوع ذغال و کمی ذخیره معادن و مسافت و بعد راه می باشد.

 

دانشگاه نه از نظر کمیت و نه از جهت کیفیت رشد نخواهد کرد!

«روزنامه فرمان» نوشت : دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران در کنفرانس آموزشی پزشکی سازمان بهداشت جهانی که دیروز تشکیل شد اظهار داشت : «در مورد برنامه های آینده که باید در چهارچوب برنامه پنج ساله سوم انجام گیرد هدف ما این است که به جای ایجاد دانشگاه های تازه و افزایش مقدار دانشجویان کوشش خود را روی اصلاح کیفیت و تدریس و کاوش ها متمرکز سازیم ولی به هر حال نیاز مبرم کشور به افراد تحصیل کرده و فشار عده زیادی از دانش آموزان که مدارس ابتدایی و متوسطه را پشت سر می گذارند تدریجا این وضع را پیش خواهد آورد که ما ناچار به افزایش دادن تعداد دانشجویان دانشگاه شویم و ممکن است حتی نیاز به دانشگاه های تازه نیز داشته باشیم.»

روزنامه فرمان در تحلیل این بخش از صحبت های رئیس دانشگاه تهران نوشت: دکتر فرهاد در یک جا می خواهد به جای افزایش دانشگاه ها و در نتیجه افزایش تعداد دانشجویان فقط به کیفیت کار بپردازند اما چند سطر پائین تر خود را ناچار از بسط کمیت آن نیز می دانند در حالی که این دو جمله به دنبال هم وجود هر دو را نفی می کند و نتیجه این می شود که نه به کیفیت خواهند پرداخت و نه از لحاظ کمیت توجهی می شود درست حال شترمرغ که به او گفتند بار ببر گفت مرغم و گفتند پرواز کن گفت شترم!

حال با این نطق اگر کسی بگوید  از بهبود کیفیت دانشگاه چه خبر لابد می گوید سرگرم افزایش کمیت هستیم و وقتی از کمیت سوال شود می گویند ما که گفتیم برنامه مان بسط کیفیت است.

 

اختلافات شدید در دانشگاه

«روزنامه فرمان» همچنین نوشت : بین اولیای دانشگاه تهران و دانشگاه ملی اختلافات شدیدی روی داده و چند روز پیش در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ملی دکتر شیخ الاسلام رئیس دانشگاه ملی حملات شدیدی به دکتر فرهاد کرده و نامبرده را مسبب تمام تشنجات دانشگاه معرفی کرده است.

 

احتمال تغییر خزانه دار کل به دلیل تخلفات وجود دارد

«روزنامه فرمان » نوشت : می گویند اخیرا اعمال خلاف رویه احمدی خزانه دار کل در وزارت دارایی جلب توجه کرده است و با این که به مناسباتی نامبرده مورد حمایت بهنیا وزیر دارایی می باشد ولی خرابکاری ها تا آن حد بوده است که دیگر نمی توان صبر کرد و به قرار اطلاع وزیر دارایی مطالعاتی را در مورد تغییر خزانه دار شروع کرده است و احتمال دارد در هفته آینده نامبرده تغییر سمت دهد.

گفته می شود بر اساس پرونده های موجود و بخصوص گزارشات معاون سابق وزارت فرهنگ پرونده ای برای احمدی تشکیل می شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.