24 مهر 1341

24 مهر 1341

«پیچ» عاقد قرارداد  نفت وارد تهران می شود/ارسنجانی : دهات زلزله زده را می سازیم و به زارعین می دهیم/مبارزه با بیسوادی در سراسر دهات کشور تعمیم داده می شود/ایران از اوتانت برای دبیر کلی سازمان ملل جانبداری می کند/ایران برای اجرای برنامه های اقتصادی به وام های طویل المدت باشرایط آسان نیازمند است!/گندم خریداری شده از آمریکا به چه مصرفی می رسد؟!/چرا در اطراف خلیج  فارس  جز فقر ، بینوایی، بیکاری ، ذلت و مرارت دیده نمی شود/ظلم خانه مردم جنوب را خراب کرده است/اقتصاد درست اداره می شود ولی بازار در حال  سکون است!

«پیچ» عاقد قرارداد  نفت وارد تهران می شود  

ساعت شش و نیم بعد از ظهر امروز « هوارد پیچ» عاقد قرارداد نفت ایران و کنسرسیوم به اتفاق همراهان خود که شش نفر از مقامات بر جسته کمپانی های نفتی هستند وارد تهران می شود.

هیئت مزبور روز جمعه ایران را ترک خواهند کرد و با وجودی که مقامات کنسرسیوم و شخص هوارد پیچ در مصاحبه مطبوعاتی خود در آبادان تاکید کردند که مسافرت اخیر مشارالیه مربوط به مذاکرات ایران و کنسرسیوم راجع به تقاضا های اوپک نیست با این وجود در محافل نفتی تهران گفته می شود این مسافرت برای شرکت های نفتی آمریکایی عضو کنسرسیوم از نظر آشنایی بیشتر با نظرات اوپک بی تاثیر نیست.

در محافل نفتی گفته می شود پیچ قبل از اعزام هیئت کنسرسیوم به ایران با نمایندگان کنسرسیوم در لندن تماس خواهد گرفت و مسلما در این تماس از اطلاعات و بخصوص مطالعات اخیر او در ایران استفاده خواهد شد.به همین جهت مسافرت پیچ به ایران  و بازدید اخیر او از مناطق نفت خیز جنوب علاوه بر آنچه که رسما اعلام شد برای کار های اوپک نیز با اهمیت تلقی می شود.

 

ارسنجانی : دهات زلزله زده را می سازیم و به زارعین می دهیم

امروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طی مصاحبه ای پیرامون پیشنهاد انتقال املاک حوزه قزوین و نقاط زلزله زده به دولت گفت: در مورد لایحه مربوط به انتقال املاک حوزه زلزله زده قزوین به دولت چندی پیش مطالعاتی شد.

دولت مصمم شد به موجب لایحه قانونی که عجالتا در دست مطالعه است کلیه املاکی که در حوزه زلزله قزوین قرار داشته و یک مثلثی را تشکیل می دهند کاملا به دولت منتقل بکند و بعد از این که از لحاظ آبیاری از لحاظ خانه سازی تجدید بنا شدند این املاک را به زارعین واگذار کند، البته به موجب قانون اصلاحات ارضی قیمت املاک به مالکین پرداخت می شود.

 حالا که ما می خواهیم این منطقه را تجدید بنا بکنیم و بسازیم ناچار دو کار خواهیم کرد یکی اینکه دهات منطقه قزوین از لحاظ ساختمان های دهکده ای به صورت دهات مدرن در بیاید موضوع دوم این است که از نظر آبیاری ما سیستم آبیاری با لوله را امتحان کنیم در این منطقه برای این که در اینجا ناچار باید صد تا سیصد حلقه چاه به تناسب این که چه مناطقی را در اختیار ما بگذارند ناچاریم حفر کنیم و آب این چاه ها در یک لوله مرکزی باید متمرکز بشود و برای آبیاری به مناطق مختلف جاری بشود تا آن را به مزارع برسانیم.

خانه سازی را وزارت کشاورزی روی مدلی که دارد در ده خوزین که به دولت منتقل شده شروع کرده ۳۱۷ خانه در این منطقه ساخته می شود که با پایه های بتن آرمه با آجر با سقف ایرانیت که از نقطه نظر زلزله از نقطه نظر دهسازی مدرن کاملا تمام جوانبش در نظر گرفته شده است.

 

مبارزه با بیسوادی در سراسر دهات کشور تعمیم داده می شود

امروز یک مقام مطلع و موثق پیرامون فرمان شاه در باره تشکیل سپاه دانش و مبارزه با بی سوادی در سراسر کشور گفت از چند روز قبل کمیسیونی مرکب از عده ای از صاحب منصبان عالی رتبه و مطلع وزارت فرهنگ و وزارت جنگ و اداره نظام وظیفه مامور تهیه لایحه سپاه دانش گردیده اند.

این مقام مسئول پیرامون تعداد معلمین دیپلمه ای که از بین مشمولین انتخاب خواهند شد  نیز گفت : به طوری که اطلاع دارید همه ساله ارتش شاهنشاهی به بیش از عده محدودی دیپلمه احتیاج ندارد و بقیه را با دریافت مبلغی معاف می نماید. وزارت فرهنگ به موجب لایحه ای سپاه دانش را تشکیل خواهد داد و از این دیپلمه ها برای کار تدریس در تمام دهات کشور استفاده خواهد شد و به جای خدمت زیر پرچم به تدریس در دهات اشتغال خواهند ورزید.

 

ایران از اوتانت برای دبیر کلی سازمان ملل جانبداری می کند

عباس آرام وزیر امورخارجه ایران چند روز پیش در یک مصاحبه رادیویی در مقر سازمان ملل متحد پیرامون امور مربوط به سازمان ملل و فعالیت های هیئت نمایندگی ایران توضیحاتی داد .

آرام در پاسخ این سوال که سیاست ایران در قبال تجدید انتخاب دبیر کل جدید سازمان ملل که به زودی مطرح می شود چیست گفت : درایت و کفایتی که آقای اوتانت دبیر کل در دوره یک ساله تصدی خود نشان داده اند اعتماد و اطمینان اعضای سازمان ملل متحد را به خود جلب نموده و به همین جهت دولت شاهنشاهی از تجدید انتخاب ایشان پشتیبانی خواهد کرد.

وزیر امور خارجه سپس در باره انتظارات ایران از سازمان ملل متحد پاسخ داد: ایران پیوسته از سازمان ملل متحد پشتیبانی نموده است و همان طور که بارها گفته ایم یکی از ارکان سیاست خارجی ایران پیروی از اصول مندرج در منشور ملل متحد است و به همین جهت از هیچ کوششی برای تقویت این دستگاه مهم بین المللی مضایقه نخواهیم کرد.

 

ایران برای اجرای برنامه های اقتصادی به وام های طویل المدت باشرایط آسان نیازمند است!

سپس از آرام سوال شد  اخیرا در سازمان ملل متحد به مسائل اقتصادی توجه بیشتری می شود ده سال آینده از طرف مجمع عمومی سازمان به نام دهه توسعه اقتصادی اعلام شده است و شما نیز قسمت مهمی از نطق خود را صرف تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی و مالی کردید و مخصوصا راجع به لزوم جلوگیری از تنزل قیمت فراورده های اولیه و تثبیت قیمت آن ها و به دست آوردن قیمت عادلانه این قبیل فرآورده های اولیه و معدنی نکات مهمی را تذکر دادید و این بیانات به تفصیل در روزنامه های ایران منعکس شده است ممکن است در این خصوص توضیحات بیشتری بدهید .

آرام در پاسخ اظهار داشت تردیدی نیست که از مهم ترین مشکلاتی که کشور های در حال توسعه با آن مواجه می باشند مسائل اقتصادی است. تا آنجا که مربوط به ایران است دولت شاهنشاهی کلیه منابع خود را با کمال دقت برای اجرای طرح های عمرانی خود تخصیص داده و هزینه های غیر عمرانی خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. اینجانب در نطق خود به اقداماتی که در ایران برای پیشرفت های اقتصادی و اصلاحات ارضی به منظور تامین عدالت اجتماعی و ازدیاد تولید و بالا بردن سطح زندگی مردم به عمل آمده است اشاره کردم ولی این را هم باید بگویم که مانند غالب ممالک در حال توسعه ایران به مرحله ای رسیده است که برای اجرای برنامه های اقتصادی خود به وام های طویل المدت باشرایط آسان نیازمند است. بنابر این انتظار داریم که سازمان ملل متحد مساعی خود را برای کمک به کشور هایی که در حال توسعه اقتصادی هستند افزایش دهد.

 

گندم خریداری شده از آمریکا به چه مصرفی می رسد؟!

روزنامه ها امروز در گزارش هایی اعلام کردند به دنبال قراردادی که روز گذشته در مورد خرید صد هزار تن گندم از آمریکا بین ایران و ایالات متحده منعقد گردید تا شش هفته دیگر اولین پارتی گندم که ده هزار تن می باشد وارد بندر شاهپور خواهد شد.

گندم های خریداری شده به ترتیب با فواصل شش هفته با کشتی های ده هزار تنی وارد بنادر جنوب خواهد شد.

قسمتی از این گندم ها در همان مناطق جنوب بخصوص خوزستان و فارس و مناطق گرمسیری تقسیم خواهد شد زیرا در سال قبل خشکی خوزستان قسمت اعظم از محصول کشور را از بین برد و اکنون هم مناطق گرمسیری احتیاج فراوانی به گندم دارند.

 

چرا در اطراف خلیج  فارس  جز فقر ، بینوایی، بیکاری ، ذلت و مرارت دیده نمی شود 

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : قرار است از امروز سمیناری بنام «خلیج فارس» شروع شود.

خلیج فارس، به طوری که شاید بر کسی مجهول نباشد یکی از سرشار ترین منابع ثروت است. جایی خوانده ام که در این دریای ثروتمند تنها 140 نوع ماهی دیده شده ، به فرض که خلیج [فارس] هیچ چیز دیگری غیر از ماهی نداشت همین ماهی کفایت می کرد که آن را خلیج روزی رسانی بشناسیم.

در منطقه خلیج [فارس] نیز معادن گل سرخ، گوگرد، انواع سنگ سفید و سیاه و رنگی ، آهن ، مس ، خاک زرد فراوان است خاصه فلز کم یاب و پربهایی در همین منطقه به مقدار زیاد وجود دارد بنام «وانادیوم». هر کدام از این منابع ثروت کافی است که قومی را مرفه و مستغنی کند ، اما شما در اطراف خلیج [فارس] هرچه می بینید فقراست ، بینوایی است ، بیکاری است ، ذلت و مرارت است و تأسف انگیز این جاست که از روز ازل چنین سر نوشتی برای منطقه خلیج [فارس] مقدر نبوده، روز گاری همین ویرانه ها آباد، همین مردم دست تنگ مرفه و همین اراضی بایر دائر بوده است.

 

ظلم خانه مردم جنوب را خراب کرده است

چندی پیش ما، به مناسبتی مقاله ای در باره بنادر جنوب نوشته بودیم و یادم هست آن جا گفتیم در دو قرن اخیر ظلم خانه مردم جنوب را خراب کرد. تحقیقا هیچ عاملی خانه خراب کن تر از ظلم نیست و آن طور که ظلم در مدت کوتاهی آبادی ها را ویران و فعالیت ها را معطل می کند هیچ علت دیگری نمی کند. صرف نظر از ظلم ، بی اعتنایی مرکز طی 200 سال نسبت به  احوال و اوضاع بنادر کم کم مردم این منطقه را خانه خراب کرد. مدت ها سر نوشت منطقه بنادر و خلیج [فارس] سمت دیگران بود. دیگران یعنی غریبه، یعنی اجنبی.

 

اقتصاد درست اداره می شود ولی بازار در حال  سکون است!

«روزنامه فرمان» نوشت : بازار در حال سکون است و دلیلی بر بهبود فوری وضع تجارت در دست نیست ولی کتمان نمی شود که اقتصاد کشور بر اساس یک سیاست صحیح پیش می رود!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.