23 مهر 1341

23 مهر 1341

ارسنجانی : هیچ کس قدرت مقاومت در برابر اصلاحات ارضی را ندارد!/از سازمان خوار و بار جهانی 10 هزار تن بذر خواهیم گرفت!/وزیر کار : کارگران نفت و دخانیات نمی توانند از طرح استفاده منافع کارخانه ها استفاده کنند/محافل نفتی غرب : کمپانی های نفت ناچارند با اوپک کنار بیایند/قانون جدید مالیات بر درآمد از سال آینده اجرا می گردد/بین لندن و خرمشهر یک خط مخابراتی دائر می شود/تجارت خارجی ما از نظر بازار یابی بسیار ضعیف است/قرارداد  خرید یکصد هزار تن گندم از آمریکا به امضا رسید

ارسنجانی : هیچ کس قدرت مقاومت در برابر اصلاحات ارضی را ندارد!

امروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی اظهار داشت که کار اصلاحات ارضی در استان های خراسان و کرمان و مناطق مرکزی و کردستان به سرعت پیشرفت خواهد کرد و به نظر من هیچ دلیلی وجود ندارد که این کار پیشرفت نکند.هیچ کس قدرت ندارد که در مقابل اصلاحات ارضی مقاومت کند. ما در اصلاحات ارضی از پشتیبانی بی دریغ شخص اول مملکت برخورداریم لذا کاراصلاحات ارضی را در تمام مملکت به پایان خواهیم رسانید.

 

از سازمان خوار و بار جهانی 10 هزار تن بذر خواهیم گرفت!

عده ای از مالکین مشمول که املاک آنها هنوز تقسیم نشده است در صدد برآمده اند که امسال از دادن بذر به زارعین خودداری کنند تا سطح کشت پائین آید .

من طی پیامی از زارعین خواهم خواست هر چقدر بذر در اختیار دارند بکارند و اگر بذر آنها داده نشده است از گندم خوراکی خود بکارند و اطمینان داشته باشند که ما به انها آذوقه کافی خواهیم رسانید.

وزیر کشاورزی سپس گفت : از سازمان خواربار جهانی به زودی ده هزار تن بذر دریافت خواهیم کرد.

 

وزیر کار : کارگران نفت و دخانیات نمی توانند از طرح استفاده منافع کارخانه ها استفاده کنند

امروز خسروانی وزیر کار  در باره طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانه ها ضمن توضیحاتی اطلاعات تازه ای در اختیار خبرنگاران گذاشت.

وزیر کار گفت :

در زمینه صنایع ملی شده و یا انحصاری چند نکته را باید در نظر گرفت. دولت ها صنعت و یا تجارتی را منحصر می کنند که : الف - در صورتی که مصرف کنندگان مصنوعات و یا تولیدات خاص اکثریت افراد جامعه را تشکیل دهند از نوسانات قیمت ها مصون و محفوظ بمانند. در این صورت چون هدف دولت تامین مصرف کننده است هدف از سرمایه گذاری جلب عوائد و منافع نیست. بالنتیجه در این قبیل سرمایه گذاری ها اصولا منفعتی مورد نظر نیست تا تحقق یافته و سهمی از آن به کار گران تعلق گیرد. هر چند که این قبیل سرمایه گذاری ها به علت تثبیت قیمت به نحو غیر مستقیم بین کلیه افراد جامعه تقسیم شده است .

ب - دولت ها صنعتی را منحصر و یا ملی می کنند که عواید و منافع حاصله را در جهت ارتقای سطح زندگی کلیه افراد جامعه به کار بیاندازند و عوائد حاصله از طریق سرمایه گذاری در امور عام المنفعه از قبیل سد سازی ، راهسازی ، عمران دهات ، لوله کشی آب و توسعه ارتباطات بین کلیه افراد جامعه تقسیم می گردد. دخانیات و شرکت ملی نفت که به صورت انحصاری و ملی اداره می شود مشمول این توضیح است. در مورد دخانیات ظاهرا یک نکته از اذهان بعضی دور مانده است. منافع موسسه دخانیات از پرداخت عوارض و مالیات معاف است و آن چه به عنوان عوائد موسسه ذکر می شود سود خالص نبوده و منافع خالص است و آن چه در طرح وزارت کار مورد نظر است سهیم کردن کارگران در سود خالص پس از وضع سهم عوامل دیگر تولید است.

در مورد نفت تفاوت کاملا مشهود این موسسه را با سایر موسسات صنعتی و بازرگانی نادیده نباید گرفت. نفت به حال طبیعی و در زیر زمین دارای قیمت است و تنها استخراج و یا تصفیه نیست که برای آن قیمت به وجود می آورد. اگر قرار بود که نفت خام را بخرند و به عبارت دیگر بابت بهای مواد اولیه مبلغی بپردازند و نفت خام خریداری شده را تصفیه کنند معلوم می شود که آیا عوایدی داشتیم و یا میزان عواید به حد عواید فعلی می رسید؟ به عنوان مثال اگر در یک کارخانه نساجی کارفرما در زمین متعلق به خود پنبه بکارد و مواد اولیه مورد نیاز را راسا تحصیل نماید آیا نباید بهای آن را ضمن هزینه تولید به حساب بیاورد؟

با توضیحاتی که داده شد جواب این سوال که آیا کارگران دخانیات و شرکت نفت درعوائد شریک می شوند؟ منفی است. اما به هر صورت نباید مزایای آنان از جمع مزایای کارگران سهیم در منافع کمتر باشد و این نکته مورد توجه قرار گرفته است.

 

محافل نفتی غرب : کمپانی های نفت ناچارند با اوپک کنار بیایند

مطالعات نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم نفت در لندن هنوز ادامه دارد و ظاهرا هنوز به مرحله توافق قطعی نرسیده است مذاکراتی که بین شرکت های نفتی آمریکایی و انگلیسی و هلندی و فرانسوی عضو کنسرسیوم نفت ایران جریان دارد در محافل نفتی با اهمیت خاصی تلقی شده است .

در محافل نفتی گفته می شود پیشنهادهای اوپک در داخل شرکت های نفتی با نظرات مختلف مواجه شده است و هنوز شرکت های نفتی اروپایی و آمریکائی نقطه مشترکی پیدا نکرده اند. محافل نفتی علت اساسی تعطیل کنفرانس پاریس را هم همین نکته یعنی عدم آمادگی کامل نمایندگان کنسرسیوم می دانند در حقیقت تا حصول توافق بین شرکت های نفتی عضو کنسرسیوم نباید انتظار داشت که مذاکرات ایران و کنسرسیوم به موفقیت کامل نزدیک شود .

در حال حاضر تقاضاهای ایران عادلانه تشخیص داده شده و روزنامه اکونومیست متنفذترین نشریه اقتصادی لندن در این مورد معتقد است با وجودی که قبول کردن پیشنهاد های اعضای اوپک بسیار بعید به نظر می رسد معهذا عدم قبولی آن هم با رابطه ای که در حال حاضر بین شرکت های نفتی و کشورهای مزبور وجود دارد بعیدتر می نماید ، مشکل کار شرکت های نفتی این است که تقریبا کلیه کشور های تولید کننده نفت حوزه خاور میانه و آسیا و آفریقا عضو اوپک هستند تنها الجزایر عضو اوپک نیست که آن هم الزاما عضو اوپک خواهد شد. شرکت های نفتی اگر نتوانند کشور های عضو اوپک را راضی کنند مسلماهم نمی توانند در شرایطی که اوپک ایجاد کرده کار کنند .

در محافل نفتی غرب این عقیده وجود دارد که به هرحال بین شرکت های نفتی و کشورهای تولید کننده نفت توافق هایی صورت خواهد گرفت چون هردو به یکدیگر احتیاج دارند .

 

قانون جدید مالیات بر درآمد از سال آینده اجرا می گردد

با ورود وزیر دارایی مسئله ممیزی مستغلات در تهران و همچنین قانون مالیات بر درآمد جدید در دستور کار وزارت دارایی قرار گرفته است. قرار بود دستگاه های مسئول قبلا روی آن ها مطالعاتی انجام دهند تا بعد از ورود وزیر دارایی تصمیم نهایی در مورد آنها گرفته شود .

در مورد قانون مالیات بر درآمد جدید هیچ گونه اقدامی انجام نگرفته است. وزیر دارایی قبل از عزیمت به واشنگتن طرح مالیات بر درآمد جدید را از مدیر کل وصول تهران گرفت تا در مواقع فراغت که در مسافرت پیدا می شود آن را مطالعه کند.

پیش بینی می شود قانون جدید مالیات بر درآمد طوری به تصویب نهایی خواهد رسید که برای سال آینده قابل اجرا باشد به همین جهت چند ماه برای تدوین و تصویب آن وقت وجود دارد. در خلال این مدت وزارت دارایی طرح را آماده کرده و به معرض افکار عمومی خواهد گذارد و از نظرات مردم برای اصلاح طرح استفاده خواهد کرد و حداکثر در ماه اسفند طرح نهایی تسلیم هیئت وزیران خواهد شد.

 

بین لندن و خرمشهر یک خط مخابراتی دائر می شود

روزنامه ها امروز نوشتند کمیته فرعی و ارتباط و مخابرات سنتو دیروز یکی از جلسات تاریخی خود را در محل دبیرخانه سازمان پیمان مرکزی در آنکارا به پایان رسانید. در این جلسات پیشرفت های مهم و قابل توجهی که در زمینه مخابرات، راه شوسه، راه آهن ، بندر و هواپیمایی کشوری در ایران و پاکستان و ترکیه حاصل شده مورد بررسی قرار گرفته. در رشته مخابرات با فرکانس قوى بین لندن و پایتخت های ایران و پاکستان و ترکیه که هم اکنون بهره برداری می شود یک خط دیگر بین لندن و خرمشهر از طریق تهران و بین لندن و راو لپندی برقرار خواهد شد و امید می رود در سال 1964 به پایان رسد.

 در قسمت راه شوسه جاده بین زنجان سقز -  رضائیه تا سر حد ایران رو به پیشروی است. در ترکیه نیز جاده بین شیولانا و باجی راچه تا رضائیه در حال ساختمان است.

 

تجارت خارجی ما از نظر بازار یابی بسیار ضعیف است

«روزنامه اطلاعات» در ستون «جریان روز » به قلم « م-صمصامی» نوشت :

متاسفانه گروهی از صادر کنندگان ما هنوز حاضر نیستند دست از روش قدیمی خود بردارند. دوست دارند در گوشه تجارتخانه لم بدهند تا خریدار به سراغ آنان بیاید. این را برخلاف شان خود می دانند که کالای خود را دست بگیرند و دنبال مشتری بگردند. معتقدند که « عطر آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید». تاجر خشکبار ایرانی در تهران می نشیند و غافل از این است که در همان لحظه فروشنده خشکبار یونانی در آلمان، دارد خریدار خشکبار او را با پیشنهاد های بهتر از چنگش در می آورد .

تجارت خارجی ما از نظر بازار یابی بسیار ضعیف است، بازرگانان ما هیچ وقت مانند تجار سایر کشورها دایم در تلاش پیدا کردن بازار فروش و خریدار نبوده اند . همه فکر و ذکرشان بازار داخلی و چند تا مصرف کننده ایرانی است. تازه آن ها را هم محکوم به مصرف کردن کالای خود می دانند.

 ما بارها اشاره کرده ایم که ما امروز تنها یک کشور تولید کننده کالاهای کشاورزی نیستیم. بلکه مقداری کالاهای صنعتی مرغوب داریم که می توانیم در بازارهای خارجی برای آن خریدار بجوئیم. زمانی بود که ما پنبه را صادر می کردیم. کشور خریدار همان پنبه را تبدیل به پارچه می کرد و دوباره به کشور خود ما صادر می نمود ولی حالا آن زمان گذشته است .

دنیا جای وسیعی است. هنوز خیلی جاهای دنیا هست که می توان کالاهای کشاورزی و صنعتی ایران را در آن جا فروخت. منتهی فقط همت می خواهد . باید رفت و این بازارها را پیدا کرد. کالا را عرضه نمود و خریدار را به دست آورد.  

 

قرارداد  خرید یکصد هزار تن گندم از آمریکا به امضا رسید

ساعت ۱۲ امروز جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا به اتفاق آقایان سوای هارت وابسته اقتصادی و انگهبرتسن وابسته کشاورزی آمریکا در ایران برای امضای قرارداد خرید یکصدهزار تن گندم از آمریکا در دفتر وزیر دارایی حضور به هم رسانیدند.

در این جلسه قرار داد خرید گندم های مزبور به امضای وزیر دارایی ایران و سفیر کبیر آمریکا رسید.  به موجب قرار داد دولت آمریکا صدی شصت وجوهی را که بابت فروش گندم مزبور دریافت می کند در اختیار سازمان برنامه برای انجام امور عمرانی قرار می دهد و صدی ۱۵ آن هم برای کمک به مؤسسات اقتصادی و بازرگانی اختصاص خواهد یافت .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.