21 مهر 1341

21 مهر 1341

هواپیمای سلطنتی در کوه های کندوان سقوط کرده است/وزیر اسبق کشاورزی و پسرش در تصادف رانندگی کشته شدند/نمایندگان کمپانی های نفت آمریکایی وارد آبادان شدند/محاکمه سرگرد شهرستانی آغاز شد/برنامه جدید برای بیمه فرهنگیان و کارمندان دولت/معاون وزارت خارجه به مسکو می رود/زلزله در تهران/چاره اساسی چیست؟!/نمی دانیم شهرداری و مردم در یک سال اخیر چه کرده اند؟!

هواپیمای سلطنتی در کوه های کندوان سقوط کرده است

دیروز پس از یک سلسله اکتشاف توسط واحدهای نیروی هوایی اعلام شد هواپیمای سلطنتی در کوه های کندوان سقوط کرده است.

آخرین گزارش های رسیده حاکیست که سرنشینان هواپیما کشته شده اند.

هواپیما در اثر سقوط و انفجار متلاشی شده و قسما برگی از آن در نتیجه آتش سوزی به خاکستر مبدل گردیده است.

اول گزارش رسمی که به تهران رسیده حاکیست که جنازه دو تن از سرنشینان هواپیما پیدا شده است.

این گزارش می افزاید که جنازه دو سرنشین دیگر پیدا نیست و یکی از اجساد پیدا شده نیم سوخته است.

 

وزیر اسبق کشاورزی و پسرش در تصادف رانندگی کشته شدند

در یک حادثه شدید اتومبیل در 50 کیلومتری قم «احمد حسین عدل» وزیر اسبق کشاورزی و فرزند وی « همایون عدل» کشته شدند.

اتومبیل حامل احمدحسین عدل و همسر و فرزند وی هنگامی که از اصفهان به تهران می آمد با یک کامیون تصادف کرد و درهم شکست.

 

نمایندگان کمپانی های نفت آمریکایی وارد آبادان شدند

نمایندگان کمپانی های نفت آمریکایی وارد آبادان شدند و کنسرسیوم اعلام کرد مسافرت «پیچ» و همراهان وی ارتباط به مذاکرات مربوط به اوپک ندارد.

دبیر کل اوپک به اتفاق همکاران خود در دبیرخانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت سرگرم یک سلسله مطالعات مهم درباره بهای نفت و نحوه تعیین آن است.

مقامات کنسرسیوم از تاریخ ورود هیئت نمایندگی شرکت نفت « بریتیش پترولیوم» اظهار بی اطلاعی می کنند ولی در عین حال منتظر ورود هیئت مزبور هستند.

 

محاکمه سرگرد شهرستانی آغاز شد

از بامداد امروز در یک دادگاه نظامی محاکمه سرگرد شهرستانی به اتهام قتل دکتر خانعلی آغاز شد.

وکیل مدافع سرگرد شهرستانی اظهار داشت که سرگرد بیگناه است، سرگرد شهرستانی نیز ادعا کرده است که گلوله به سمت چپ سر دکتر خانعلی اصابت کرده در حالی که او در روبرو ایستاده بود.

 

برنامه جدید برای بیمه فرهنگیان و کارمندان دولت

حسنعلی منصور رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سهامی بیمه ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : برای بیمه فرهنگیان و کارمندان دولت طرح های جدیدی در دست تهیه است.

من به گذشته شرکت بیمه ایران اشاره نمی کنم، وظیفه ما رفع نواقص است و امید به آینده به همین جهت سرلوحه اقدامات ما به وجود آوردن تشکیلات جدیدی است که بتواند مطابق با امکانات و احتیاجات کشور به وظایف خود عمل کند. شرکت بیمه در آینده از وظایف خود منحرف نخواهد شد.

 

معاون وزارت خارجه به مسکو می رود

امروز سخنگوی وزارت خارجه گفت : هیئتی به ریاست «محمود فروغی» معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه برای مبادله اسناد تصویبی قرارداد ترانزیت ایران و شوروی روز دوشنبه 30 مهر ماه 1341 عازم مسکو خواهد شد.

استفاده از راه ترانزیت شوروی از نقطه نظر تجارتی برای ایران ارزش زیادی دارد چون موجب می شود که کالاهای صادراتی ایران زودتر و حتی ارزان تر به بازارهای اروپا برسد. این راه بیش از همه در وضع صدور خشکبار محصول آذربایجان موثر می باشد.1

 

زلزله در تهران

«روزنامه اطلاعات» نوشت : در حدود ساعت 13 و 55 دقیقه امروز زلزله ای در تهران روی داد که در بسیاری از مناطق و اماکن کاملا محسوس شد. در حین وقوع زلزله مردم از مغازه ها و خانه ها بیرون آمده و در خیابان ها به راه افتادند.

این زلزله عمودی بود و چون وقت گذشته بود و موسسه ژئوفیزیک تعطیل بود کسب خبر از آن موسسه ممکن نگردید.

ساعت دو بعد از ظهر امروز نیز زلزله شدیدی در رودسر روی داد ولی خوشبختانه خساراتی به بار نیامد.

 

چاره اساسی چیست؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :  پر یشب، باز چنددانه تگرک از آسمان بارید و سیلابی در خیابان ها راه افتاد و جنوب شهر در مخاطره قرار گرفت.

یادتان هست پارسال وقتی سیلاب به خانه های جنوب شهر رفت و ویرانی به  بار آوردچه الم شنگه ای به پا شد؟ گفتند این دفعه آخر است، بعد از این برای تهران سیل بند می سازیم، عده ای پیدا شدند و نقشه سیل گیر و سیل بند دادند، شهرداری گفت که اصلا تقصیرمسیل خوارهاست که مسیل های تهران را بلعیده اند و چون مسیل نیست سیل به خانه مردم می افتد، حتی لیست مسیل خواران منتشر شد و با آن که اسم دوست و آشنای خود ما در آن لیست بود، ماچشم روی هم گذاشتیم و نوشتیم اگر واقعا گناه تلف شدن و بی خانمان شدن مردم متوجه این هاست چوب توی آستینشان بکنید.

اما همین که ابرها از روی آسمان پراکنده شدند و آفتاب رخ نمود، این حرف ها همه فراموش شد، هم سیل زده از یاد رفت ، هم مسیل خوار و هم فکر احداث سیل گیر و سیل بند ، امروز هم روز آفتابی است و ماجرای پریشب تقریبا فراموش شده است، ولی فردا شب که باز آسمان گرفت و باران آمد حکایت نو می شود.

سابق رسم بود ابتدای زمستان هر روزنامه ای یک مقاله می نوشت که ای اغنیا، زمستان سیاه آمد، فقرا دوا ندارند، غذا ندارند، خانه ندارند ، زغال ندارند، به شکرانه این که خدا به شما داده و به آن ها نداده به داد این بیچارگان برسید، کمک کنید، صدقه بدهید. حالا سیل هم به مواد این استرحامیه اضافه شده است، چون یقینا این بلا بر سر مردم فلک زده پائین شهر نازل می شود و اگر جانشان نستاند حتما خانه شان خراب می کند، این جا توضیحی لازم است که اگر واقعا موضوع سیل بود این همه نگرانی نداشت. زیرا که سیل مثل زلزله و بلایایی از این قبیل اتفاقی است، ممکن است بیاید یا نیاید، و حادثه اتفاقی را نمی توان قطعا پیش بینی و چاره گرد، اما این خطری که جنوب شهر تهران را تهدید می کند سیل نیست، آبی است که از باران راه می افتد و چون باران قطعا می آید این آب هم که ما آن را اصطلاحا سیل می گوئیم و شاید سیلاب بهتر بتوان گفت حتما راه می افتد.

 

نمی دانیم شهرداری و مردم در یک سال اخیر چه کرده اند؟!

ظاهرا مسئول این کار شهرداری است، ولی انصافا مقصر روحیه فراموش کار و پشت گوش اندازی است که همه ما داریم، چه شهرداری، چه دولت، چه خود ما مردم، من نمی دانم شهرداری عرض یک سال اخیر چه فکری برای چاره جویی این خطر کرده و چه قدمی برداشته است اما خود مردم چه کرده اند و همین مردمی که در منطقه خطر قرار دارند معتمدین این محلات، انجمن های این محلات، متمکنین این محلات آیا ظرف این مدت که فصل بارندگی نبوده هیچ یادشان از زمستان قریب الوقوع و عوارض آن آمده است، حتى یک کلمه گفته اند، یک قدم برداشته اند؟ خدا کند من در حدسم خطا رفته باشم. اما به هر تقدیر حدس من آن است که جواب همه این سوالات منفی است.

می گویند این مردم لایق همین وضعی هستند که دارند، لکن وقتی مردم یک واحدند ، شهرداری واحد دیگر هر گناه و هر مسئولیتی را شهرداری ناگزیر است به تنهایی بر عهده بگیرد. مردم همکاری نمی کنند چون تعهدی ندارند، شهرداری هر جهدی بکند بدون همکاری مردم به جایی نمی رسد و تازه زبان مردم بر سرش دراز است  که چرا شهر گلستان نمی شود. چرا فلان کار به سرعت پیش نمی رود، چرا فلان جا فلان طور شد و فلان جا نشد. پس چاره اساسی دخالت دادن مردم است در امور شهر و سهیم کردن آن ها در مسئولیت و یاری خواستن از ایشان در امور.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.