20 مهر 1341

20 مهر 1341

سپهبدهای بازنشسته که استاندار می شوند!/هزینه 5 میلیون پوندی در سفارت انگلیس/ورشکستگی اقتصاد ایران را تهدید می کند/مهم ترین علت بحران اقتصادی ایران/بازرگانان سه دسته اند

سپهبدهای بازنشسته که استاندار می شوند!

«تهران مصور» نوشت : در این هفته باز هم شایعات تغییرات استانداران به گوش می رسید بخصوص احضار معینی استاندار کرمان و مهندس پارسا استاندار سیستان و بلوچستان به تهران این شایعه را بیشتر قوت داد.

شنیده شده است که مهندس پارسا به استانداری استان دهم (اصفهان) منصوب خواهد گردید و نام چند تن از اعضای برجسته وزارت کشور از جمله دادور ، مصطفی نائینی، بنی آدم، فضائلی و  شاپور میهن شنیده شده است که در تغییرات جدید به استانداری منصوب خواهند شد.

ضمنا گفته می شود در تغییرات جدید وزارت کشور یکی دو تن از سپهبدهای بازنشسته نیز به استانداری منصوب خواهند گردید.

 

هزینه 5 میلیون پوندی در سفارت انگلیس

«تهران مصور» نوشت : اخیرا سفارت انگلیس اقدام به ساختمانی در محل سفارت در جبهه خیابان فردوسی نموده است.

شنیده شده است که برای تغییر دیوارهای سفارت و تبدیل آن به نرده آهنین مبلغ 5 میلیون پوند اعتبار از انگلستان حواله گردیده است و چون اعتبار بیش از حد لازم جهت اجرای این پروژه بود مسئولین سفارت انگلیس اقدام به ساختمان آپارتمان برای اعضای سفارت در محل سفارت در تهران و قلهک نمود.

 

ورشکستگی اقتصاد ایران را تهدید می کند

«تهران مصور » نوشت : 16 ماه از بحران اقتصادی ایران می گذرد، هنوز هر ماه در حدود 30 هزار برات و سفته واخواست شده و 5 هزار چک بلامحل در مراجع قضایی ایران تحت تعقیب قرار می گیرد.

سیاست متغیر اقتصادی ایران که در هر حکومتی آلت دست و ملعبه چند مغز متفکر قرار می گیرد، بیش از دو هزار تاجر معتبر و ده هزار بازرگان درجه دوم و سوم را ورشکست کرده و آن ها را روانه زندان ها نموده است.

بالا بودن بهره و کارمزد وام بانک ها دولت و مراجع اقتصادی و جلوگیری از استفاده اعتباراتی که تجار ایرانی برای وارد نمودن کالا در خارج داشتند بیش از پیش سبب ورشکست شدن تجار می شود.

بانک ملی ایران که هم اکنون 34 سال از تاسیس آن می گذرد مادام که مشاور اقتصادی آمریکایی نداشت همه ساله در ترازنامه اش رقم سود ویژه هنگفتی نشان می داد، اینک پس از تشکیل بانک مرکزی و از روزی که مشاورین آمریکایی و وابستگان آنان اداره امور اقتصادی بانک مرکزی و بانک ملی را به دست گرفته اند نتیجه اش بحران کنونی اقتصادی و ورشکست شدن 12 هزار بازرگان درجه یک تا چهار و متوقف شدن عده زیادی از عملیات اقتصادی در سرتاسر کشور است.

روی کار آمدن حکومت علم تا اندازه ای اطمینان کسانی که پول های خود را در بانک های داخل و خارج راکد گذاشته بودند جلب کرده است. ولی به نظر متخصصین اقتصادی تا 6 ماه دیگر بحران بازار ایران ادامه خواهد داشت.

سیاست اقتصادی دکتر امینی و نطق هایی که او می کرد، سبب شد تا عده زیادی از ثروتمندان، موجودی خود را در داخل و خارج کشور راکد نگه داشته و از دادن وام به تجار یا انجام معامله خودداری نمایند.

 

مهم ترین علت بحران اقتصادی ایران

مهم ترین علت بحران اقتصادی ایران بسته شدن اعتبار تجار و اتخاذ سیاست غلط اقتصادی در سال های قبل بوده است.

دادن اعتبارات بی حد و حساب و توقف فوری آن ها که هر دو حاکی از نداشتن سیاست صحیح اقتصادی است سبب سقوط بازار ایران و ورشکست شدن 12 هزار بازرگان می باشد.

در این سیاست غلط در درجه اول دولت و سپس بانک های مسئول سهیم و شریک بودند.

مسئله بالا بودن بهره و سود نیز که بانک مرکزی، بانک ملی و دولت مسئول آن می باشند مهم ترین علت بالا بودن قیمت و فشار بر طبقه زحمت کش و کارمندان دولت است.

15 سال است که درباره تنزل نرخ بهره صحبت می شود ولی بانک ملی و دولت درگذشته و بانک مرکزی در حال حاضر مانع از اجرای این مسئله مهم می باشند.

 

بازرگانان سه دسته اند

اکنون کمی هم درباره بازرگانان و وضع نامرتبی که این دسته از مردم دارند بحث می کنیم، تجار بازار را باید به سه دسته مشخص تقسیم کرد، یک دسته کسانی هستند که در اثر باز بودن دروازه های مملکت و اعتبارات فراوانی  که با کمک مامورین دولت، بانک ها و خارجی ها در مقابل برات قبولی برای آن ها منظور می داشتند بدون در نظر گرفتن احتیاجات مملکت تا توانستند کالای زائد و لوکس وارد می کردند، این دسته از تجار چون سرمایه کافی نداشتند و ندارند، به محض این که اجناسشان به فروش نمی رود با واخواست سفته ها و چک های بلامحل روبرو شده و از هستی ساقط می شوند.

دسته دوم کسانی هستند که از اول خیلی آرام و آهسته معامله صادرات و واردات می کردند، ولی این را پیش بینی نمی کردند که سرمایه آن ها روزی توسط دیگران به هدر رفته و ورشکست شوند.

دسته سوم افرادی هستند که از کار و کسب و تجارت سوء استفاده کرده برای این ها هر چه بحران شدیدتر باشد وضع بهتر است. این دسته همواره منتظر خبر سقوط تجار لاابالی هستند تا اجناس آن ها را به ثمن بخس بخرند.

این سه دسته از بازرگانان بحران فعلی را به وجود آورده و متاسفانه سیاست غلط اقتصادی گذشته نیز هر روز وضع  مالی را بحرانی تر کرده افلاس و بدبختی را ترویج می کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.