19 مهر 1341

19 مهر 1341

هواپیمای متعلق به آشیانه سلطنتی مفقود شد/نمایندگان شرکت نفت انگلیس وارد ایران می شوند/مقاومت کمپانی ها در برابر افزایش بهای نفت/قرار داد نفت ایده آل نبوده است!/مردم می پرسند دوره نوین کی آغاز می شود؟!/زمان آن رسیده است که «انقلاب سفید» شاه عملی شود!

هواپیمای متعلق به آشیانه سلطنتی مفقود شد

«روزنامه اطلاعات» نوشت : یک فروند هواپیمای دو موتوره سلطنتی که ساعت هشت و نیم صبح دیروز برای تشریف فرمایی شاهنشاه از نوشهر به تهران فرودگاه مهرآباد را ترک کرده بود مفقود شده و تاکنون هیچ گونه اثری از هواپیما و سرنشینان آن به دست نیامده است.

هواپیما پس از پرواز از تهران وضع کاملا عادی داشت و ساعت هشت و 50 دقیقه در حوالی فرودگاه نوشهر دیده شده و وقتی خلبان خواست دور بزند گرفتار توده های متراکم ابر شد مدتی بعد خلبان به برج مراقبت اطلاع داد که در میان توده های متراکم ابر محاصره شده است و بعد ارتباط قطع گردید.

 

نمایندگان شرکت نفت انگلیس وارد ایران می شوند

امروز برلین مدیر عامل شرکت های عامل نفت به آبادان رفت تا هنگام ورود «هوارد پیچ» و همراهان وی که از طرف کمپانی های نفتی آمریکایی به آبادان می آید در آن شهر باشد.

هیئت مذکور فردا به آبادان وارد می شود و مدت 4 روز در جنوب خواهد بود و سپس به تهران خواهد آمد.

بر اساس این گزارش قرار است ظرف امروز و  فردا یک هیئت پنج نفری نیز از طرف شرکت نفت انگلیس وارد آبادان شود و همراه هیئت اعزامی از طرف کمپانی های نفتی آمریکایی عضو کنسرسیوم، از پالایشگاه آبادان و مناطق نفتی بازدید نماید.

 

مقاومت کمپانی ها در برابر افزایش بهای نفت

کمپانی های نفتی در مقابل افزایش بهای نفت همیشه مقاومت کرده اند و به بهانه های مختلف از آن سرباز زده اند. این مقاومت هنوز هم ادامه دارد ، اوپک این را پیش بینی کرده و به همین جهت در قطعنامه قید کرده که اگر مذاکرات به نتیجه ای نرسد کشور های عضو برای اتخاذ تصمیم مناسب جلسه مشورتی تشکیل خواهند داد.

کشور های عضو اوپک معتقدند که وابستگی فوق العاده ای که بین کشور های تولید کننده نفت و تجارت بین المللی نفت وجود دارد اقتصاد این کشور هارا در قبال نوسانات بهای نفت خام به طور خاصی حساس و آسیب پذیر نموده است. بنابراین طبیعی است که کشور های صادر کننده نفت باید تدابیری اتخاذ نمایند تا مطمئن شوند که عواید آنها تا حدودی از آثار نامطلوب رقابت هایی که خسارت کلی و عمده ای به اقتصادیات آن ها میزند محفوظ بماند.

 این منتهای لاابالی گری خواهد بود که کشور های صادر کننده نفت دست به سینه بنشینند و جریان رقابت بی قید و شرطی را که تنزل پی در پی بهای نفت خام کلیه امیدواری های آنان را نسبت به آینده خود از میان می برد تماشا کنند.

 

قرار داد نفت ایده آل نبوده است!

«روزنامه فرمان » نوشت : دنباله مذاکرات مربوط به نفت بین نمایندگان دولت ایران و کنسرسیوم بین المللی نفت در تهران به عمل خواهد آمد، در تعقیب این خبر اطلاع حاصل کردیم که مذاکرات از اوایل آبان ماه در تهران آغاز خواهد شد و قبل از بیستم آبان خاتمه خواهد یافت.

اکنون که بیش از دو هفته به آغاز این مذاکرات در تهران نداریم، لازم می دانیم نکاتی را برای اطلاع هیئت نمایندگی ایران تذکر دهیم.

قرارداد نفت ایران همان گونه که عاقد آن آقای دکتر علی امینی وزیر دارایی کابینه تیمسار سپهبد زاهدی و رئیس هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات با کنسرسیوم، در مجلس شورای ملی هنگام طرح قرارداد نفت اعلام داشت « قرارداد ایده آل نیست» ولی ملت ایران همین قرارداد غیر ایده آل را برای به حرکت درآمدن مجدد چرخ های پالایشگاه آبادان قبول کرد و مجلسین ایران به این قرارداد رای دادند و هم اکنون مدت هشت سال است که در دست اجرا می باشد، حال در این مدت، شرکت های عامل نفت ایران خوب عمل کرده اند یا بد و آیا کلیه عملیات آن ها مطابق مواد قرارداد بوده یا نه، بحثی است جداگانه که به موقع در مورد آن اظهار نظر خواهیم کرد.

بر اساس شایعات مختلف و تعطیلی پالایشگاه آبادان و بعضی مسائل دیگر، کنسرسیوم برخلاف بعضی از تعهدات خود عمل کرده و بدین ترتیب باز هم حق ملت ایران از این طلای سیاه پایمال گردیده است.

اکنون وظیفه هیئت نمایندگی ایران این است که در مذاکرات تازه ای که با اولیای کنسرسیوم در تهران دارند، بیش از هر مطلبی به این نکته توجه داشته باشند که استیفای حقوق ملت ایران باید در راس کلیه برنامه ها و هدف های آن قرار داشته باشد.

 

مردم می پرسند دوره نوین کی آغاز می شود؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : جمله ای که مقاله دیروز را با آن تمام کردیم در محافل تاثیر بخشیده است و ظرف دیشب و امروز ، بعضی دوستان از ما سوال می کردند «دوره نوین» چه وقت آغاز می شود ، طلیعه آن چیست، آیا تغییراتی در نظر است و اگر هست تغییرات در چه حدود است؟

اما اگر به بیانات اعلیحضرت که در نقاط مختلف آذربایجان و گیلان ایراد کرده اند مراجعه کنید خواهید دید دوران نوین آغاز شده و این که ما نوشته ایم دوره جدیدی شروع می شود مبتنی بر یک خبر پشت پرده نبوده، بلکه ملهم از اظهارات شخص اول مملکت است. این بیانات را اگر برای شما بازگو کنند و نگویند که گوینده اش کیست یقینا تصور خواهید کرد اظهارات یک مرد انقلابی و به تمام معنی تند رو است. مرد انقلابی چه می گوید و می گوید زارع باید صاحب زمین شود ، می گوید کاسب باید از زندگی مرفه برخوردار باشد، می گوید ملت باید با جهش سریع خود را به پای ملل پیشرفته برساند ، می گوید نظامات قرون وسطایی باید ملغی شود ، می گوید مملکت مال مردم است و مردم باید در امور آن مداخله داشته باشند، کار مملکت به دست مردم سپرده شود ، قوانین به نفع مردم تعدیل شود ، دولت برای خاطر مردم کار کند و از این قبیل حرف ها.

 

زمان آن رسیده است که «انقلاب سفید» شاه عملی شود!

 البته شاه امروز انقلابی نشده ، روحیه انقلابی و به اصطلاح «رفورماتور» را شاه همیشه داشته اند منتهی به عللی که دیروز در مقاله بحث کردیم حوادث و احوالات زمان مجالی برای اعمال قاطع و همه جانبه این افکار و نیات باقی نمی گذاشت. امروز  بعد از چندین سال جد و جهد دا ئمی و مبارزه سنگین با مشکلات مانع مفقود و مقتضی موجود شده است. پس روزی است که نیات دیرینه شاه برای آغاز یک رفورم عمیق، یک تحول اساسی، یک انقلاب سفید از قوه به فعل درآید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.