31 شهریور 1341

31 شهریور 1341

ترفیعات ارتش ژاندارمری و شهربانی امروز اعلام گردید/ ترفیعات شهربانی کل کشور/سفر شاهنشاه به آذربایجان آغاز شد/عزیمت دیپلمات ها به مراغه/رئیس دانشگاه در جشن آغاز سال تحصیلی در حضور شاه و فرح : آزادی و استقلال استاد و دانشجو حفظ شود/از دانشجویان سال اول شهریه دریافت خواهد شد/اعلامیه وزارت دربار درباره درگذشت امام یمن/به دستور شاه کلیه امور مربوط به پتروشیمی در وزارت صنایع متمرکز شد/مدیر بانک ملی : باید مراقبت کنیم تا وضع خطرناک گذشته دوباره تکرار نشود/بازار منتظر است برای نجات صادرات امسال فکر اساسی بشود/مدت اجرای برنامه دوم پایان یافت/استقبال مدیر یک مجله از بهبود روابط ایران و شوروی ؛ آمریکا نیز همین را می خواست!/هرج و مرج تمام کشور را فرا گرفته است!/نمی توانیم عکس زنان را در صفحه نخست خود منتشر نکنیم!

ترفیعات ارتش ژاندارمری و شهربانی امروز اعلام گردید

روز پنجشنبه شاهنشاه لیست ترفیعات امرای ارتش را توشیح کرد. امسال دو نفر از سرلشکرها به درجه سپهبدی، 16 نفر سرتیپ به درجه سرلشکری و 27 نفر سرهنگ تمام به درجه سرتیپی مفتخر شدند همچنین 191 سرهنگ دوم به درجه سرهنگی و 38 نفر سرگرد به درجه سرهنگ دومی 101 نفر سروان به درجه سرگردی، 566 نفر ستوان یکم به درجه سروانی 493 نفر ستوان دوم به درجه ستوان یکمی و 867 نفر ستوان سوم به درجه ستوان دومی نائل آمدند.

 

 ترفیعات شهربانی کل کشور

 بنا به پیشنهاد تیمسار سپهبد نصیری ریاست شهربانی کل و تصویب شاهنشاه عده ای از افسران شهربانی از اول مهر ماه 1341 به اخذ درجه مفتخر شدند.

 

سفر شاهنشاه به آذربایجان آغاز شد

بر اساس گزارش جراید کثیرالانتشار امروز کشور « شاه مسافرت شانزده روزه خود را به استان های آذربایجان شرقی و غربی و گیلان آغاز کرد.»

شاهنشاه قبل از سوار شدن به قطار سلطنتی، مدتی با اسدالله علم نخست وزیر و بعد با مهندس شریف امامی نایب التولیه موقوفات پهلوی و تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران صحبت کرد.

این گزارش می افزاید شاهنشاه به تیمسار ارتشبد حجازی و مهندس شریف امامی در مورد خانه سازی برای زلزله زدگان اوامری صادر کرد.

 

عزیمت دیپلمات ها به مراغه

اطلاع حاصل شد که عصر امروز اعضای عالی رتبه سفارتخانه های خارجی در تهران و از جمله پکوف سفیر کبیر شوروی در ایران برای شرکت در مراسم روز دهقان که فردا در مراغه در حضورشاهنشاه برگزار می شود به مراغه عزیمت خواهند کرد.

 

رئیس دانشگاه در جشن آغاز سال تحصیلی در حضور شاه و فرح : آزادی و استقلال استاد و دانشجو حفظ شود

بعد از ظهر روز پنجشنبه جشن آغاز سال تحصیلی 42-1341 دانشگاه تهران در حضور شاه و فرح برگزار شد.

ساعت چهار و نیم بعد از ظهر اعلیحضرتین به محوطه دانشگاه وارد شدند و در مقابل دانشکده ادبیات که محل برگزاری جشن بود اسدالله علم نخست وزیر، چند تن از آقایان وزیران و رئیس دانشگاه از شاه و فرح استقبال کردند.

برای شرکت در جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه از سفرای کبار و دیپلمات های خارجی مقیم دربار شاهنشاهی و استادان دانشگاه دعوت به عمل آمده بود که در سالن حضور داشتند.

با اجازه شاه جشن شروع شد و دکتر احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران طی گزارشی فعالیت ها و اقدامات سال گذشته دانشگاه تهران را معروض داشت و تقاضا کرد شاهنشاه اجازه دهند پس از اتمام امتحانات دانشگاه شاگردان اول سال تحصیلی 41-40 به حضور ملوکانه شرفیاب شوند و مدال خود را از دست اعلیحضرت دریافت دارند.

رئیس دانشگاه تهران گفت : آزادی و استقلال دانشگاه باید به وسیله استاد و دانشجو حفظ شود، بروز حوادث تاسف آور سال گذشته معلول ناخشنودی دانشجویان از دانشگاه نبود دانشجو و استاد مقصر نیستند و باید علل را در خارج از دانشگاه جست و جو کرد.

دکتر فرهاد در ادامه گفت : سال گذشته با وجود بعضی دشواری ها دانشگاه راه پیشرفت خود را طی کرد، بزرگترین توفیقی که سال گذشته نصیب دانشگاه شد شروع اجرای قانون تمام وقت استادان بود.

پس از گزارش فرهاد شاه در دانشکده ادبیات به ترتیب مدت 20 دقیقه با سفیر کبیر انگلیس، 15 دقیقه با سفیر کبیر شوروی و 15 دقیقه با سفیر کبیر آمریکا به صحبت پرداخت.

 

از دانشجویان سال اول شهریه دریافت خواهد شد

بنا به تصویب شورای دانشگاه از این پس از دانشجویان سال اول دانشکده ها مبلغ چهار هزار و 500 ریال بابت شهریه دریافت خواهد شد.

طبق اظهار سخنگوی دانشگاه چون همه ساله قریب شش میلیون ریال از بودجه دانشگاه تهران صرف کمک به دانشجویان با استعدادی که فاقد قدرت مالی جهت ادامه تحصیل بودند می شد و این مبلغ تکافوی مخارج ضروری آنان را نمی نمود و برای دانشگاه نیز پرداخت کمک بیشتر به دانشجویان مقدور نبود.

 طبق تصویب شورای دانشگاه از این پس از کلیه دانشجویانی که در سال اول دانشکده ها ثبت نام می نمایند مبلغ 4500 ریال بابت شهریه دریافت می شود و این وجوه در حساب اختصاصی دانشگاه جمع خواهد گشت و منحصرا به مصرف کمک به دانشجویان با استعداد فاقد قدرت مالی جهت ادامه تحصیل خواهد رسید و حتی دانشجویان سال اول دانشکده ها نیز در صورتی که احتیاج به کمک هزینه تحصیلی داشته باشند از همین محل مبلغ مورد احتیاج خود را به صورت وام ماهیانه دریافت خواهند داشت.

 

اعلامیه وزارت دربار درباره درگذشت امام یمن

اعلامیه زیر امروز از طرف وزارت دربار شاهنشاهی انتشار یافت : خبر درگذشت اعلیحضرت امام احمد پادشاه یمن مایه تاسف عمیق اعلیحضرت همایون شاهنشاه گردید.

حسب الامر مطاع همایونی دربار شاهنشاهی به مناسبت این واقعه از امروز تا مدت سه روز عزادار و پرچم سلطنتی نیمه افراشته خواهد بود.

 

به دستور شاه کلیه امور مربوط به پتروشیمی در وزارت صنایع متمرکز شد

امروز دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن گفت : از نظر اهمیتی که صنعت پتروشیمی دارد به دستور شاهنشاه کلیه امور مربوط به پتروشیمی در وزارت صنایع و معادن متمرکز شد.

 

مدیر بانک ملی : باید مراقبت کنیم تا وضع خطرناک گذشته دوباره تکرار نشود

خوش کیش در خصوص بحران بازار و برطرف شدن آن اظهار داشت می شود گفت بحران بازار برطرف شده اما قطعا هنوز اثرات بحران باقی است. این بحران در سال اخیر در کشور ما قطعا بی سابقه بوده وحق این است که گاه گاه در باره علل آن بحث و گفت و گو بشود تا احتمالا ما دو مرتبه همان عملیات را تکرار نکنیم و دچار آن بحران نشویم. الان همه خوب می دانند که این بحران در اثر تورم اعتباری و بی جا مصرف کردن اعتبار به وجود آمده است.

ارز کشور متاسفانه با سرعت عجیبی به خارج می رفت به طوری که در اواسط سال ۳۹ دیگر موجودی ارزی ما تقریبا تمام شده بود و ما نمی توانستیم تعهدات ارزی خودمان را به مبالغ کم هم انجام بدهیم اگر قرار بود آن وضع ادامه پیدا کند. باید تمام ذخائر طلای بانک و جواهرات را می فروختیم و به مصرف واردات کالا می رساندیم.

 همه در آن موقع احساس می کردند که وضع غیرعادی است و قطعا ادامه آن رویه ورشکستگی عمومی و سقوط حتمی اقتصاد ما را در برداشت چاره ای جز جلوگیری و تعیین برنامه نبود.

البته بعداز آن همه تسهیلات هرنوع جلو گیری همه را در مضیقه و زحمت قرار می داد. بنده باید از طرف بانک ملی بانک مرکزی و سایر بانک ها و دولت از تمام بازرگانان و اشخاصی که در معاملات بودند نهایت تشکر را بنمایم که در این بحران استقامت و بردباری به خرج دادند تا اوضاع اقتصادی ما از آن حال خطرناک خارج و براساس نسبتا سالمی بیرون بیاید.

 

بازار منتظر است برای نجات صادرات امسال فکر اساسی بشود

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی نوشت : فصل صادرات شروع شد و تاکنون مقداری از پنبه و خشکبار و فرش و کتیرا برای حمل آماده گردیده است.

بازار منتظر است که دولت در مقابل تصمیمات و تضییقات مربوط به واردات کالاهای صادراتی ایران به بازار مشترک اقدامات متقابل انجام دهد و ترتیبی فراهم کند که صادرات مزبور کماکان ادامه پیدا کند.

این مشکلات صادرات برای فصل صادرات امسال هم اهمیت فوق العاده دارد و بازار انتظار دارد که برای صادرات امسال فکر اساسی بشود.

 

مدت اجرای برنامه دوم پایان یافت

امروز آخرین روز برنامه دوم عمرانی کشور بود و سازمان برنامه هفت سال دیگر از عمر خود را پشت سر گذاشت و بدین ترتیب مدت اجرای برنامه هفت ساله دوم به پایان رسید و فردا نیز اولین روز اجرای برنامه سوم کشور است که قانون آن نیز در نیمه دوم شهریور ماه به تصویب دولت رسید.

با این که از صبح فردا سازمان برنامه می بایست با تشکیلات جدید خود آغاز به کار نماید ولی مشکلات و بخصوص تعویق تصویب برنامه سوم باعث شد که سازمان برنامه همچنان به صورت سابق خود باقی بماند.

 

استقبال مدیر یک مجله از بهبود روابط ایران و شوروی ؛ آمریکا نیز همین را می خواست!

«علی اصغر امیرانی» در ستون « بدون روتوش» شماره امروز «خواندنی ها» نوشت کاری که دولت در هفته گذشته طی دو سطریادداشت و دو کلمه حرف انجام داد آن قدر مهم و بزرگ ولازم و مفید و به جا بود که اگر اغراق نباشد خود دولت هم از نتایج سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و روحی آن درست اطلاع نداشت و شاید هنوز هم نداشته باشد.

این دو سطر یادداشت و چند کلمه حرف، دادن اطمینان لازم به شوروی ها و پایان دادن به تیرگی بیهوده روابط دو کشور می باشد که بی اغراق میلیون ها مردم ایران و شوروی و دیگر نقاط جهان حتی آمریکائیان را آسوده خاطر و خرسند ساخت.

من نمی فهمم نوشتن این دو کلمه یادداشت و گفتن این چند کلمه حرف مگر چقدر مایه لازم داشت که در دولت هایی امثال دولت دکتر امینی با آن همه حرافی و دولت اقبال با آن همه نامه پرانی از گفتن و نوشتن آن مضایقه داشتند.

ما قطع داریم نخستین ملتی که بعد از ملل ایران و اتحاد جماهیر شوروی از برطرف شدن ابرهای تیره سوء تفاهم در آسمان دو کشور راضی و حتی خرسند خواهند شد دوستان فهمیده آمریکایی ما خواهند بود چنان که شدند.

 

هرج و مرج تمام کشور را فرا گرفته است!

«خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشته است :

وظیفه ای که در رژیم مشروطه و در غیاب مجلس بر عهده رکن چهارم می باشد آن هم در کشوری که هرج و مرج قانونی همه جای آن را فرا گرفته تا چه رسد به بی قانونی، به قدری سنگین و مشکل و مهم است که ما هر وقت اندکی از آن را به یاد می آوریم از فرط شرمساری و عذاب وجدان به راستی بر خود می لرزیم.

هنوز فراوانند مسائل و موضوعات و افراد و شخصیت هایی که در خواندنی ها هم مانند سایر مطبوعات سال تا سال حتی نامی خشک و خالی از آن ها برده نمی شود ولو به کنایه، تا چه رسد به اعمال خوب و بدشان که شهره جهانی پیدا کرده است.

 

نمی توانیم عکس زنان را در صفحه نخست خود منتشر نکنیم!

«خواندنی ها » افزوده است : ما نه تنها ده یک احتیاجات خواندنی و توقعات نسل جوان کشور را اعم از دختر یا پسر نتوانسته و نمی توانیم انجام بدهیم، بلکه یک درصد تمنیات و هوس های آن ها را هم که در بعضی مطبوعات بهتر و بیشتر اقناع می شود اقناع نکرده ایم.هنوز با تمام علاقه و کوششی که داریم و به موجب آن می خواهیم خود را از زیر بار سبک و لطیف «چاپ عکس زن در روی جلد» خلاص کنیم متاسفانه و یا خوشبختانه نتوانسته ایم چاپ عکس های بی بو و خاصیت  صفحات داخلی مجله که دیگر پناه بر خدا.

مجله ما با تمام خواندنی بودنش برای بانوان و جوانانش و کودکان و مردم عادی دیگر چیزی ندارد که مشغول کننده باشد. از ستون ها و صفحات مخصوص بانوان، هنرمندان، سینمایی و ورزش ولو از دیگران در خواندنی ها خبری نیست، گویی چنین افرادی در اجتماع ما و یا لااقل در میان خوانندگان خواندنی ها وجود ندارند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.