29 شهریور 1341

29 شهریور 1341

درخواست مدیرعامل شرکت تصفیه خانه نفت پارس از شاه ؛ اتاق صنعت تشکیل شود/تصفیه خانه نفت پارس یکی از مدرن ترین دستگاه های مشابه خود در جهان می باشد/در این مملکت اظهار عقیده صریح سر آدم را به باد می دهد!/باید برای «کار نکردن» در مملکت مجازات وضع شود/ژاندارمری اعلام کرد : 500  نفر از مناطق زلزله زده اخراج شدند/شهردار تهران در اجتماع مردم شرق شهباز : با مامورین نادرست همکاری نکنید/آیا انصاف است از فقرا 15 برابر اغنیا هزینه لوله کشی دریافت کنید؟!/مدیر بانک ملی : بحران بازار برطرف شده ولی هنوز اثرات بحران باقی است/با فرمان شاه فرح سرپرست شورای ورزشی بانوان و دوشیزگان شد!

درخواست مدیرعامل شرکت تصفیه خانه نفت پارس از شاه ؛ اتاق صنعت تشکیل شود

شاهنشاه بعدازظهر روز سه شنبه از تصفیه خانه نفت پارس در جاده کرج بازدید کرد در این مراسم عده ای از وزیران و شخصیت ها و صاحبان صنایع و مقامات اقتصادی کشور حضور داشتند. پس از حضور شاه ، دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن پیرامون تشکیلات شرکت نفت پارس و اهمیت تصفیه خانه مزبور و بخصوص اثرات مهم آن از نظر اقتصادی و ارزی در کشور مطالبی به عرض رسانید.  آن گاه عبدالعلی فرمانفرمائیان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت نفت پارس گزارشی به این شرح معروض داشت.

ایجاد این نوع کارخانجات که در همه ممالک علامت تکامل صنایع می باشد البته بدون کمک و پشتیبانی و دولت و موسسات مربوطه امکان پذیر نیست ولی مهم تر این است که بقا وادامه حیات و بالاخره توسعه موفقیت آمیز یک کارخانه نوبنیاد درست مثل کودکی که برای سال های اول احتیاج به آموزش و پرورش وهمه نوع حمایت دارد تا بالاخره در جامعه خود فردی موثر شود این کارخانه نیز در اول محتاج به حمایت  است تا بالاخره وجودش در امور اقتصادی مملکت منشاء اثر گردد. به همین مناسبت اعلیحضرت همایون شاهنشاه همیشه پشتیبان سیاست حمایت از محصولات داخلی و بخصوص صنایع نوین بوده اند.

عقاید صاحبان صنایع و معادن را تمرکز دهد و به نحو معقول و مسئولی این افکار را با دولت و موسسات مربوطه به میان بگذارد و نظریات دولت را با در نظر گرفتن احتیاجات مملکتی به صنایع بقبولاند.

عدم یک چنین مرکزی گاهی باعث این شده است که دولت و صنایع آن تفاهم و هم فکری که برای پیشرفت اقتصادی مملکت لازم و واجب است با هم نداشته باشند.  

اجرای طرح تشکیل اتاق صنایع و معادن که در قانون تشکیل وزارت صنایع و معادن مذکور است و تصویب نامه مربوط به آن با موافقت شورای عالی اقتصاد و وزارت صنایع و معادن و عده ای از صاحبان صنایع و معادن تهیه گردیده مطمئنا قدم بزرگی در راه ایجاد این تفاهم و همکاری خواهد بود و امیدوار است که با تصویب آن هر چه زودتر این کمک بزرگ به پیشرفت وضع تولیدی و اقتصادی کشور انجام گیرد.

 

تصفیه خانه نفت پارس یکی از مدرن ترین دستگاه های مشابه خود در جهان می باشد

«روزنامه اطلاعات» در پایان گزارش خود نوشته است : احتیاج به یاد آوری نیست که تصفیه خانه نفت پارس یکی از مدرن ترین دستگاه های مشابه خود در جهان می باشد و تجربه و اطلاعات متخصصین و مهندسین شرکت مزبور این امکان را فراهم کرده است که بهترین محصولات و مشتقات نفتی را که از هر جهت می تواند با محصولات مشابه خارجی رقابت نماید تولید کند.

انواع روغن موتور و گریس تصفیه خانه شرکت نفت پارس با مارک مشخص ایرانی از بسیاری روغن های خارجی امتحان بهتری داده است بخصوص که شرایط خاص آب و هوای وطن ما در تولید روغن های مزبور از هر جهت بررسی گردیده و به آن توجه شده است.

سلامت موتور اتومبیل که در حقیقت قلب وسیله نقلیه را تشکیل می دهد با استفاده روغن موتور شرکت نفت پارس بدون تردید تامین است. ضمنا قیمت انواع مصنوعات شرکت نفت پارس از محصولات مشابه خارجی بسیار ارزان تر می باشد.

 

در این مملکت اظهار عقیده صریح سر آدم را به باد می دهد!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : یکی از رجال کار کشته سیاست روزی به من گفت فلانی، در این مملکت هیچ کس به جرم این که کاری نکرده گزندی نمی بیند، با این دلیل که در اطراف کار نکرده سرو صدا بلند نمی شود و چون سرو صدا نبود حمل براین می شود که کارها جریان طبیعی دارد اما اگر کسی دست به سیاه و سفید زد مخالف و موافق پیدا می کند و چون مخالف و موافق پیدا کرد سروصدا اطرافش به پا می شود و همین سروصدا پدرش می سوزاند. این است که شما می بینید بسیاری اشخاص کاربر و باهوش وقتی مصدر کار می شوند مثل مربای آلو بو و خاصیت خود را از دست می دهند و شما حیرانید آدم به این لایقی چطور این گونه محافظه کار و مهمل شده است درحالی که این بی خاصیتی فرع بر زرنگی آن آدم است. میخواهد مدت دراز تری نان بی دردسر بخورد.

باز به خاطر دارم که می گفتند فلان شخص وقتی می خواهد به علامت نفی و اثبات با سر اشاره کند عوض این که سرش را به پائین و بالا خم کند، به چپ و راست حرکت می دهد و کسی نمی فهمد که بالاخره آقا نظر موافق دارد یا مخالف. یکی گفت این آدم سال هاست در مقامات مختلف بوده و دلیلش همین است که هیچ وقت کسی نفهمیده او با کی موافق است با کی مخالف، و اگر می بینید سرش را آن طوری تکان می دهد برای این است که معتقد است در این مملکت اظهار عقیده صریح سر آدم به باد می دهد.

من خیال می کنم ریشه این خصیصه را باید در اوضاع تاریخی ایران جست و جو کرد. در تاریخ گذشته ایران حکومت های کم دوام زیاد دیده می شود زیرا همین که حکومتی به زورشمشیر بر دیگری غالب می شد وجای او را می گرفت کم کم خودش دچار فتور می گشت و مدعی تازه ای آن را برمی انداخت و به همین جهت بسیار اتفاق می افتاد که در مدت عمر یک آدم دو سه حکومت عوض می شد و در این شرایط اشخاصی که می خواستند سر خود حفظ کنند و نان راحت بخورند ناگزیر رنک عوض می کردند و با همان دست که با حکومت قبلی بیعت کرده بودند به خلف او نیز بیعت می کردند و طبیعی است این اشخاص نمی توانستند رای ثابتی داشته باشند، هر چه حاکم وقت می گفت آنها نیز همان می گفتند.

 

باید برای «کار نکردن» در مملکت مجازات وضع شود

باید برای «کار نکردن» در مملکت مجازات وضع شود، هر کس کاری را که در وظیفه اوست در مهلت مقرری انجام نداد و شانه از زیر آن خالی کرد، مجازاتش همان باشد که وقتی کسی کاری به خطا می کند درباره اش قائل می شوند. چرا که مامور پول می گیرد از برای کاری که می کند نه برای کاری که نمی کند!

 

ژاندارمری اعلام کرد : 500  نفر از مناطق زلزله زده اخراج شدند

ژاندارمری کل کشور طی اطلاعیه ای تاکید کرد : فرماندهی مسئول حفاظت و کنترل امور مربوط به آسیب دیدگان در  اثر همکاری صمیمانه اهالی قراء و قصبات آسیب دیده با مامورین ژاندارمری تا کنون متجاوز از 500 نفر از اشخاصی که ظاهرا به عنوان کمک به آسیب دیدگان به مناطق زلزله دیده عزیمت و از نظر آذوقه و جا و مکان سربار و تحمیل اهالی گردیده بودند جمع آوری و با کامیون های ژاندارمری از مناطق مورد بحث اخراج گردیدند.

 

شهردار تهران در اجتماع مردم شرق شهباز : با مامورین نادرست همکاری نکنید

بعدازظهر دیروز در شرق تهران چندین بازار روز گشایش یافت و به دعوت اهالی این منطقه شهردار تهران در مراسم مذکور شرکت کرد.

نفیسی شهردار تهران صحبت کرد و گفت شهرداری از مردم قدرشناس تهران که از فاطمی رئیس برزن قدردانی می کنند سپاسگزار است. باید مردم بدانند که اگر ماموری در کار خود قصوری کرده و مرتکب خلافی می شود قسمتی از مسئولیت آن متوجه مردم است زیرا اگر افراد به مامور رشوه ندهند و یا برای ارتکاب خلاف با وی همکاری نکنند به هیچ وجه مامور نادرست قادر به انجام کار خلاف نخواهد شد.

 

آیا انصاف است از فقرا 15 برابر اغنیا هزینه لوله کشی دریافت کنید؟!

یکی از ساکنین کوی تسلیحات گفت آیا انصاف است که مردم غنی و پولدار و ساکنین محلات مرکزی شهر هزینه لوله کشی را از قرار متری پنج ریال بدهند ولی از مردم تهی دست محلات حومه پانزده برابر آن پول را جهت لوله کشی در یافت دارند.

 

مدیر بانک ملی : بحران بازار برطرف شده ولی هنوز اثرات بحران باقی است

پیش از ظهر امروز خوش کیش مدیر کل بانک ملی ایران در یک مصاحبه پیرامون مسائل اقتصادی کشور مطالبی اظهار داشت.

وی در خصوص بحران و رفع آن اظهارداشت : می شود گفت که بحران بازار برطرف شده اما قطعا هنوز اثرات بحران باقی است. این بحران در دو سال اخیر در کشور ما بی سابقه بوده و حق این است که گاه به گاه در باره علل آن بحث و گفت و گو بشود تا احتمالا دو مرتبه همان عملیات را تکرار نکنیم.

 

با فرمان شاه فرح سرپرست شورای ورزشی بانوان و دوشیزگان شد!

جراید کشور امروز نوشتند : «این دست خط از جانب علیاحضرب فرح پهلوی شهبانوی ایران ریاست عالیه شورای ورزشی بانوان ایران شر ف صدور یافته است.»

از آن جایی که نیرومندی و تندرستی بانوان و دوشیزگان که اولین مربی نسل برومند ایران و مورد کمال توجه و علاقمندی ما بوده و همواره با دلبستگی خاصی آرزومند سلامت و موفقیت بانوان و دوشیزگان هم میهنان عزیز می باشیم و از نظر فراهم آوردن وسائل و امکانات مناسب برای تفریحات سالم بانوان که اوقات فراغت خود را درراه های شایسته و فعالیت های سودمند مصروف بدارند به فرمان همسر تاجدارم اعلیحضرت همایون شاهنشاه و به سائقه علاقه شخصی و سوابق فعالیت های ورزشی سرپرستی شورای ورزشی بانوان و دوشیزگان ایران را تقبل نموده و با تصویب اساسنامه جدید انتظار دارد بانوان و دوشیزگان گرامی با اغتنام فرصت در راه سلامت و نیرومندی جان و تن خود بیش از پیش کوشا باشند و مسئولان امور که در هیئت های مدیره و اجرائیه دخیل و ذی علاقه هستند این فریضه ملی و میهنی را با کمال جدیت انجام رسانند تابه خواست پروردگار توانا و در تحت توجهات شاهنشاه معظم و به همت علاقمندان در راهی که در پیش است توفیق کامل حاصل گردد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.