28 شهریور 1341

28 شهریور 1341

زلزله ایران در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل قرار می گیرد/کمک چین کمونیست و کنسرسیوم به زلزله زده های ایران/تکلیف شهریه دانشجویان تا روز شنبه معلوم می شود/شاه درباره استفاده کارگران از سود کارخانجات دستوراتی داد/سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات به معنی سهامدار کردن آنان نیست/پس از بازگشت وزیر دارایی : مستغلات تهران ممیزی می شود/«شاه در اصلاحات ارضی نقش فرماندهی را بازی می کند و شیفته آرمان خویش است»/هر مالکی را نگاه کنید می بینید دم از ارادت و اخلاص و عبودیت نسبت به شاه می زند!/خطر جدی صادرات خشکبار ایران را تهدید می کند/تجدید نظر در مناسبات کنونی بازرگانی ایران و ژاپن

زلزله ایران در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل قرار می گیرد

«خبر گزاری فرانسه» گزارش داد : نمایندگان 59 کشور جهان به استثنای بلوک شوروی از مجمع عمومی سازمان ملل متحد درخواست کردند که مسئله کمک به ایران بهدنبال زلزله اخیر در دستور مذاکرات مجمع قرار گیرد.

 

کمک چین کمونیست و کنسرسیوم به زلزله زده های ایران

خبر گزاری چین کمونیست نیز گزارش داد که دولت چین مبلغ 10 هزار «یو آن» واحد پول چین توسط صلیب سرخ چین برای کمک به زلزله زدگان ایران جهت جمعیت شیر و خورشید سرخ فرستاده است.

شر کت های عضو کنسرسیوم نفت ایران نیز مبلغ 150 هزار لیره معادل 31 میلیون و 500 هزار ریال به صندوق کمک شر کت ملی نفت ایران که به منظور خانه سازی در مناطق زلزله زده تاسیس شده است کمک کردند .

 

تکلیف شهریه دانشجویان تا روز شنبه معلوم می شود

فرهاد رئیس دانشگاه تهران طی یک مصاحبه گفت تا روز شنبه تکلیف اخذ شهریه از دانشجویانی که وارد دانشگاه می شوند معلوم خواهدشد.

رئیس دانشگاه تهران در مورد دخالت دانشجویان در امور سیاسی گفت : دانشجویان طبقه جوان و روشنفکر مملکت هستند و می توانند در سیاست دخالت کنند و کوچک ترین اشکالی در این زمینه وجود ندارد. مسئله ای که از نظر دانشگاه مهم است این است که مسائل و مباحث سیاسی به داخل دانشگاه کشیده نشود زیرا محیط دانشگاه فقط برای درس خواندن است و جای مباحثات سیاسی نیست.

 

شاه درباره استفاده کارگران از سود کارخانجات دستوراتی داد

نیم ساعت بعداز ظهر دیروز عطاء الله خسروانی وزیر کار به اتفاق اعضای هیئت مدیره سندیکای صنایع فلزی ایران در کاخ سفید سعد آباد به حضور شاهنشاه رسید.

 در آغاز وزیر کار و خدمات اجتماعی طی گزارشی پیرامون وضع سندیکاهای کشور به عرض رسانید که وزارت کار در اجرای اوامر شاهنشاه درباره توسعه و ترویج سندیکاها و بهبود روابط بین کارگر و کارفرما و صاحبان صنایع اقدامات اساسی به عمل آورده و این موضوع را از جمله تکالیف اساسی خود می شناسد.

شاهنشاه سپس به وزیر کار برای تامین آسایش کارگران و علاقمند نمودن آنان به کار و مشارکت آنان در منافع کارخانه ها و تامین مسکن جهت آنان اوامری صادر کرد.

 این شرفیابی در ساعت یک و 15 دقیقه بعدازظهر پایان یافت .

 

سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات به معنی سهامدار کردن آنان نیست

«روزنامه اطلاعات» در این زمینه نوشته است : درباره استفاده کارگران از منافع کارخانجات همان طور که قبلا هم نوشتیم مقامات وزارت کار توضیح میدهند که برخلاف آن چه که به غلط در افواه شایع است و در بعضی محافل گفته می شود نظر براین نیست که کارگران در سهام کارخانجات شریک شوند زیرا این کار عملی و صحیح نیست و همچنین به سود صنایع کشور نمی باشد اما نظر این است که کارگران در سود خالص کارخانجات شریک شوند به این ترتیب که هر کارگر به تناسب حقوق خود چند در صد از سودخالص کارخانه را دریافت دارد و این امر البته کارگر را به کار و حرفه خود علاقمند می کند و به سود کارفرما نیز هست و مهم تر از همه این که سطح تولید مملکت را بالامی برد. 

 

پس از بازگشت وزیر دارایی : مستغلات تهران ممیزی می شود

وزارت دارائی مشغول تدارک مقدمات ممیزی مستغلات تهران می باشد. این ممیزی پس از بازگشت وزیر دارایی و تصویب برنامه تدوینی به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.

آخرین ممیزی مستغلات در تهران در سال 1335 انجام گرفت و از آن پس ممیزی مستغلات به عمل نیامد .

معمولا ممیزی مستغلات تهران یک واقعه بزرگ مالیاتی محسوب می شود به همین جهت کوشش می شود که همه عوامل و احتیاجات ممیزی از هر قبیل به نحو صحیح و کامل فراهم شود تا در موقع ممیزی اشکالاتی به وجود نیاید .

 

«شاه در اصلاحات ارضی نقش فرماندهی را بازی می کند و شیفته آرمان خویش است»

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود درباره اظهارات اخیر شاه نوشته است : مشروح بیانات اعلیحضرت همایونی را در مراسم تقسیم اراضی اراک پریشب در روز نامه ما خواندید .در نهضت تقسیم اراضی، شاه نقش فرماندهی را بازی می کند که از بس شیفته آرمان خویش است میل دارد در عین حال به صورت یک سرباز نمونه در صف مقدم سپاه قرار داشته باشد و اگر انشاءالله این کار عظیم به سامان برسد نسل های بعدی توجه خواهند کرد اثر شخص پادشاه در تحقق آن چه مقدار بوده است.

 سفرهای اعلیحضرت برای امر اصلاحات ارضی و نطق های ایشان در این مراسم صرف نظر از آنکه قاطع ترین حربه به نفع این جهاد است، نشانه ای است از شیفتگی و علاقه صد در صد شخص شاه نسبت به کاری که شروع شده و خوشبختانه به سرعت پیشرفت می کند.

 

هر مالکی را نگاه کنید می بینید دم از ارادت و اخلاص و عبودیت نسبت به شاه می زند!

 اگر ما مردم بین زبان و دلمان ارتباطی برقرار بود و به آنچه بر زبان می رانیم از صمیم دل معتقد می بودیم بعد از این بیانات که از طرف شاه مملکت به این صراحت و قاطعیت ایراد شده است حاجت به تلقین و تبلیغ دیگری برای پیشرفت امر اصلاحات ارضی نبود. زیرا شما هر مالکی را نگاه کنید می بینید دم از ارادت و اخلاص و عبودیت نسبت به شاه می زند و پر بدیهی است چنان که این آدم در گفته خود صادق باشد با چنین علاقه ای که شاه نسبت به امر اصلاحات ارضی ابراز می کند جای چون و چرا برای او باقی نمی ماند.

ای کاش خیرخواهی پیدا می شد که پنبه از گوش این دسته معدود بیرون بکشد و عینک تیره از چشم آن ها بردارد تا زمان خود را بهتر ببینند و حقایق را بهتر بشنوند والا روزی به خود می آیند و بیدار می شوند که لابلای پره های آهنین چرخ زمان مثل پر کاه متلاشی شده باشند.

 

خطر جدی صادرات خشکبار ایران را تهدید می کند

امروز اطلاع حاصل شد که تعرفه گمرکی خشکبار ایران که تاکنون در کشورهای بازار مشترک تقریبا رقم بسیار کمی بوده است به 8 تا ده درصد رسیده است.

این مسئله که مورد توجه وزارت بازرگانی هم قرار گرفته اکنون یک خطر جدی برای صادرات ایران به شمار می رود که بخصوص از اول ژانویه (10 دی 1341) یعنی در بهترین موقع رونق بازار صادرات ایران به موقع اجرا گذارده خواهد شد.

 

تجدید نظر در مناسبات کنونی بازرگانی ایران و ژاپن

امروز اطلاع حاصل شد که با آمدن سفیر کبیر ژاپن از توکیو  ممکن است مذاکرات ایران و ژاین برای تجدید نظر در وضع تجارت بین دو کشور آغاز شود.

در وزارت بازرگانی با  مطالعاتی که انجام شده نسبت به آینده روابط بازرگانی دو کشور بخصوص امکان توافق دریک وضع مرضی الطرفین اظهار امیدواری می شود. باید دانست که دو سال پیش پس از مدت ها مذاکره بین ایران و ژاپن یک موافقت نامه برای روابط بازرگانی و یک موافقت نامه برای سرمایه گذاری ژاپن در ایران بین دو کشور به امضا رسید ولی متاسفانه با وجود وعده هایی که ژاپن در این مورد داده بود هیچ گونه سرمایه گذاری از طرف آن کشور در ایران صورت نگرفت درحالی که قرار بود ژاپن در ایران ۳۰ میلیون دلار سرمایه  گذاری کند و از طرف دیگر حداقل ۱۲ میلیون دلار کالا از ایران خریداری نماید به جای تمام این ها فقط مقداری پنبه که هر کشوری حاضر است آن را خریداری کند از ایران خرید و در مقابل صادرات خود به ایران را به حداکثر ممکن رسانید.

درحال حاضر روابط بازرگانی ایران و ژاپن زیر نظر یکی از معاونین وزارت بازرگانی در دست مطالعه است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.