وابستگی و حقارت رژیم پهلوی در مقابل غرب!

وابستگی و حقارت رژیم پهلوی در مقابل غرب!

آن‌طور که از مطالب روزنامه‌ها بر می‌آید،‌ تلفات و ضایعات حوادث دیروز تهران خیلی سنگین بوده است. و در این‌باره خبرهای وحشتناکی راجع به تیراندازی با مسلسل از فراز هلیکوپتر بر روی تظاهر کنندگان و حرکت مداوم آمبولانس‌هایی که مرتب آژیر می‌کشیدند و در مسیر بیمارستان‌ها رفت‌ و آمد داشتند،‌ در مطبوعات امروز چاپ شده است...

شنبه 2 دسامبر 1978 [11 آذر 1357]

"آن‌طور که از مطالب روزنامه‌ها بر می‌آید،‌ تلفات و ضایعات حوادث دیروز تهران خیلی سنگین بوده است. و در این‌باره خبرهای وحشتناکی راجع به تیراندازی با مسلسل از فراز هلیکوپتر بر روی تظاهر کنندگان و حرکت مداوم آمبولانس‌هایی که مرتب آژیر می‌کشیدند و در مسیر بیمارستان‌ها رفت‌ و آمد داشتند،‌ در مطبوعات امروز چاپ شده است.

یکی از ضایعات حوادث اخیر ایران،‌ صدمه دیدن غرور ملی ما بوده است. و باید اعتراف کنم که گرچه من هم دارای غرور ملی ـ نه به حد افراط مثل بعضی‌ها ـ هستم،‌ ولی ضمناً‌ هم نمی‌توانم این مسئله را به خود بقبولانم که: شاه و همه کسانی که شبیه من در اردوگاه شاه قرار دارند، چگونه می‌توانیم مدعی داشتن غرور ملی باشیم،‌ در حالی که از مردم مملکت بریده‌ایم و با عجز و لابه از کشورهای غربی تقاضای حمایت از خود را داریم؟!

در رژیمی که وابستگی کامل به غرب‌، ارکان اصلی موجودیش را تشکیل می‌دهد‌، ما نیز به حالتی درآمده‌ایم که اعتقاد خارج از اندازه به قدرت و توانائی و متحدان اروپائی و آمریکائی خود پیدا کرده‌ایم. و چون فکر می‌کنیم آنها هر لحظه که بخواهند می‌توانند فقط با تکان دادن چوب‌دستی جادوئی خود همه چیز را به میل خویش بگردانند، لذا اینطور به خود می‌قبولانیم که هر چه در ایران اتفاق می‌افتد سرنخش در لندن یا واشنگتن قرار دارد. و به همین جهت نیز آنچنان برای دوستان غربی خود از جهت کارائی و قدرت اعمال نفوذشان ارزش و اهمیت قائل می‌شویم،‌ که آنها خودشان هم هرگز این همه توانائی را در خویش سراغ نداشته و ندارند. 

این نوع طرز فکر،‌ میراثی است که از گذشته برایمان باقی مانده و چون زدودن آنهم کاری نیست که به آسانی میسر باشد، نتیجه‌اش طبعاً‌ به اینجا کشیده می‌شود که بر اثر بها دادن بیش از حد به غربی‌ها، خودمان را در مقابل آنها پست و حقیر تصور کنیم."1

الیزابت دوم ملکه انگلستان و همسرش پرنس فیلیپ در سفر به ایران به اتفاق محمدرضا و فرح پهلوی

شماره آرشیو: 401-121خ

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.