20 شهریور 1341

20 شهریور 1341

مردم گرانی نرخ اتوبوس را تحمل نمی کنند/رئیس جمعیت شیر و خورشید : موجی از تزویر و ریا در بین مردم پیدا شده است / فقر اخلاقی در مملکت ما خیلی زیاد شده است/رقم بسیار خطرناکی در خود تهران بیکار است/اعلامیه شیر و خورشید سرخ درباره امداد رسانی به زلزله زده ها/آینده برنامه سوم و نتایج واقعی سفر جانسون را این مسافرت روشن خواهد کرد!/نفت ایران مفت به فروش می رسد!

مردم گرانی نرخ اتوبوس را تحمل نمی کنند

شب گذشته جلسه شورای عالی انجمن های محلی تهران به ریاست سید محسن ویژه و با حضور جمعی از نمایندگان محلات تهران در محل شورا تشکیل و پیرامون حادثه زلزله اخیر و مسائل مختلف شهری مذاکراتی صورت گرفت.

 سپس ویژه رئیس شورا گفت : برای ما محرز شده که شما مردی قادر و توانا هستید ولی نظر شورا این است که دولت را وادار به کمک بکند و به این ماجرا پایان دهد.

در ادامه معیری نائب رئیس شورا شروع به صحبت کرد و ضمن تحسین کمک های مردم به زلزله زدگان گفت اقدامات ساکنین تهران بی سابقه تلقی شده است .

معیری آنگاه گفت روزی که خواستند آب را گران کنند ما نمایندگان مردم در مقام دفاع از حق مردم بر آمدیم ولی ما را تهدید کردند و اما شورا نهراسید و کمیسیون تشکیل شد که تا حدودی حق مردم را تامین کردیم و از اولیای شرکت واحد تشکر می کنم که مردم را در مقابل عمل انجام شده قرار ندادند ولی من صریحا به شما می گویم که با گرانی نرخ اتوبوس همه مردم مخالف اند و ما هرگز منکر این حقیقت نمی توانیم باشیم. نظر ما این است که کمیسیونی از مردم و نمایندگان دولت و شر کت تشکیل شود تا این مسئله راحل نمایند .

آنگاه سجادی یکی از نمایندگان شورا گفت فکر تاسیس شرکت واحد فکر خوبی بود و مبتکرین این کار حسن نیت داشته اند. آن ها خواستند تا مردم تهران را از دست هرج و مرج اتوبوس رانی نجات دهند ولی متاسفانه مدیران سابق عملیاتی کردند که شرکت به این روز افتاد .

ناطق افزود: ما از شرکت واحد راضی هستیم که لااقل قبل از گران کردن نرخ اتوبوس آن را با ما در میان گذاشته اند ما در این مطلب شکی نداریم که با وجود قروض سنگین خرج و دخل شرکت واحد متعادل نیست ولی از یک طرفی سرمایه مردم از دست می رود و از طرفی مردم نمی توانند افزایش نرخ را تحمل کنند و باید ضمن بحث راه حلی برای این کار پیدا شود.

پور معزی نماینده یوسف آباد نیز گفت : همه مردم تهران از ملایری راضی هستند ولی افزایش نرخ اتوبوس را تحمل نمی توانند بکنند.

 

رئیس جمعیت شیر و خورشید : موجی از تزویر و ریا در بین مردم پیدا شده است / فقر اخلاقی در مملکت ما خیلی زیاد شده است

بعد از ظهر پریروز دکتر خطیبی مدیر عامل جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران پیرامون مشکلات جمعیت شیر و خورشید سرخ ونحوه کمک ها و فعالیت های این جمعیت مطالبی بیان داشت.

در این جلسه ابتدا مسعودی مدیر موسسه اطلاعات چنین گفت: آقای دکتر خطیبی یکی از شخصیت های بارز این مملکت هستند و بنده یکی از کسانی هستم که نسبت به ایشان کاملا ایمان و اعتقاد دارم و صرف نظر از مراتب دوستی ایشان را واقعا مردی صدیق و خدمتگزار این جامعه می دانم. در جلسه امروز آقای دکتر خطیبی برای ما صحبت خواهند کرد، و من از ایشان استدعا می کنم که فرصتی هم به آقایان بدهند یعنی آقایان خبرنگارانی که به محل رفته اند و از خرابی ها و ویرانی ها و وضع مردم دیدن کرده  اند  تا اگر سوالی دارند و توضیحی می خواهند، مطرح کنند و ایشان پاسخ دهند.

در ادامه خطیبی طی سخنانی اظهار داشت : بنده نمی دانم از کجا شروع بکنم اجازه بفرمائید بسیار ساده از هر جا که توانستم مطلب خودم را شروع کنم،  بنده اجازه می خواهم که آنچه دل تنگ من می خواهد بگویم. بدون هیچ گونه رودربایستی و بدون هیچ گونه پرده پوشی ، چون متاسفانه در مملکت ما این وضع هست که در ظاهر به انسان خوش آمد و تملق می گویند ولی در باطن آنچه خودشان می گویند عقیده ندارند و طبیعتا موجی از تزویر و ریا در بین مردم پیدا شده است که این کار بسیار برای آینده مملکت ما مضر است، بنده تصور می کنم فقر اخلاقی در مملکت ما خیلی زیاد است و به نظر من اخلاق را باید دریابیم ، در مملکت ما اکنون اخلاق رو به سقوط و انحطاط است.

روزنامه ها و جراید باید با این وضع مبارزه کنند. عموم مردم نسبت به هم بدبین هستند، هر کسی می خواهد گلیم خود را از آب بیرون بکشد در این راه با هم مبارزه می کنند در حالی که ما یک فرد هستیم، ما تربیت شده یک مکتب هستیم و آن مکتب اسلام.

 

رقم بسیار خطرناکی در خود تهران بیکار است

یکی از صنایع دیگر سیمان است. الان بازار سیمان کساد است ، چرا بازار سیمان کساد است؟ برای این که کارهای ساختمانی دچار بحران بوده و گرنه در آن سالی که بنده بودم حتی اجازه دادیم که سیمان از خارج وارد بشود ما یک میلیون تن سیمان محصول داریم و بنده امیدوارم با توجهاتی که جناب آقای نخست وزیر و آقای وزیر دارایی راجع به ساختمان های دولتی دارند اطمینان دارم که همه محصول سیمان کشور مصرف خواهد شد البته اطلاع دارید که سیمان در بازار سیاه تنی سیصد یا چهار صد تومان فروش داشت پس چرا در سال گذشته این طور شده برای این که کار نبود. الان آقای وزیر کار می فرمایند بنده نمی خواهم رقمش را عرض کنم رقم بسیار خطرناکی در خود تهران بیکار است. می دانم که تمام کارخانجات تعدادی از کارگران را بیکار کرده اند البته صنایع فلزی نیست و چون کارگرانشان خیلی مجربند راضی نیستند، آنها را بیرون بکنند بنا بر این اگر ما فعالیت صنعتی و تولیدی نداشته باشیم به عقیده بنده بایستی بر گردیم به عهد دقیانوس .

این فایده ندارد که ما بگوئیم مملکت با گمرک بچرخد و تمام مهندسین ما بیکار بمانند الان در دانشکده که بنده در آنجا استادم هیچ وقت سابقه نداشت که در حدود ۸۰ در صد مهندسین مملکت ، جوانانی که هفت و هشت سال عمر شان را در دانشگاه صرف کرده اند بیکار بچرخند بنا براین از امور تولیدی باید حمایت بشود باید کمک بشود.

 

اعلامیه شیر و خورشید سرخ درباره امداد رسانی به زلزله زده ها

«شیر و خورشید سرخ» طی اطلاعیه ای درباره زلزله اخیر قزوین تصریح کرده است :

 با این همه دستگاه های درمانی سیار اکنون در مناطق مختلف مستقر شده است وضع درمان آن مناطق به مراتب بهتر از آن است که بود. با این همه کمک که از طرف شیر و خورشید سرخ و مردم به آسیب دیدگان شده به طور یقین می توان گفت در اکثر نقاط آسیب دیدگان بیش از آنچه سابقا داشته اند به دست آوردند چنان که اکنون مازاد کمک های دریافتی خود را به فروش می رسانند و بدین طریق عوایدی تحصیل می کنند!

 نقاط معدودی باز هم ممکن است باقی باشد که به واسطه نبودن راه دسترسی به آن نه برای مردم و نه برای شیر و خورشید سرخ فراهم نشده و از امروز با استفاده از هلی کوپتر هایی که به اختیار شیرو خورشید سرخ در آمده است به آن نقاط خواهیم رسید و کمک خواهیم فرستاد .

حادثه بسیار عظیم و پر دامنه و پراکنده بود و تنها برای شناسایی منطقه آسیب دیده چند روز وقت لازم داشتیم آنچه مسلم است در این منطقه وسیع با امکاناتی که فراهم بود مردم ایران و شیر خورشید سرخ مجدانه خدمت کردند و هیچ یک از این دو خدمت ارزنده را نباید از نظر دور داشت .

 

آینده برنامه سوم و نتایج واقعی سفر جانسون را این مسافرت روشن خواهد کرد!

«خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشته است : بهنیا وزیر دارایی امروز برای شرکت در مجمع سالیانه بانک بین المللی و صندوق پول به آمریکا عزیمت می کنند در این مسافرت که بیش از دو هفته طول خواهد انجامید وزیر دارایی ایران مسائل مربوط به برنامه سوم و امکان دریافت کمک های خارجی برای اجرای این برنامه را نیز با مقامات آمریکایی و بانک بین المللی در میان خواهند گذاشت.

در محافل سیاسی تهران به همین مناسبت برای مسافرت آقای بهنیا به آمریکا و مذاکراتی که قرار است بین ایشان و مقامات بانک بین المللی به عمل بیاید اهمیت فراوانی قائل شده اند و حتی خبرگزاری های خارجی ضمن گزارش هایی در باره این مسافرت متذکر شده اند که موفقیت آقای بهنیا در سفر آمریکا در روش سیاسی آینده ایران تاثیر کلی خواهد داشت.

در محافل سیاسی تهران همچنین گفته می شود که مذاکرات وزیر دارایی در واشنگتن محکی برای پی بردن به نتایج عملی سفر اخیر معاون رئیس جمهوری آمریکا به تهران خواهد بود و موافقت با تشکیل کنسرسیوم کمک به ایران بین ایران و آمریکا به شمار خواهد رفت.

 

نفت ایران مفت به فروش می رسد!

 «خواندنی ها» به نقل از « بورس» نوشته است : هفته گذشته مجلدات آمار گمرکی مربوط به ماه های بهمن و اسفند سال ۴۰ انتشار یافت و ما از روی دوازده جلد آمار رسمی صادرات نفت ۴۰ را مورد بررسی قرار دادیم و نتیجه آن را که بسیار عجیب و قابل تعمق است اینک از نظر خوانندگان می گذرانیم.

 در دوازده ماه سال ۱۳۴۰ بیش از ۵۰ میلیون تن نفت به خارج صادر شده و در برابر این پنجاه میلیون تن که هر سال به خارج از ایران صادر می شود حداکثر ۳۰۰ میلیون دلار به ایران پرداخت می گردد و به عبارت دیگر قیمت نفت خام ایران با این حساب تنی شش دلار یعنی ۴۵ تومان می شود و بدون شک فروش هر خروار نفت خام به مبلغ 15 تومان با هیچ عقل و منطقی جور در نمی آید زیرا اگر قرار باشد که مثلا ما بخواهیم تنور نانوایی های خود را مانند سابق با بوته و خارهایی که از بیابان کنده و جمع آوری می شود گرم کنیم بهای هر خروار بوته خیلی بیشتر از 15 تومان می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.