19 شهریور 1341

19 شهریور 1341

نخست وزیر : امیدوارم اولین جلسه انجمن های ایالتی و ولایتی در تبریز افتتاح شود/خواسته های دانشجویان از نخست وزیر/وضع اقتصاد استان آذربایجان شرقی فوق العاده بد است/تصمیم داریم مردم را در سرنوشتشان دخالت قطعی بدهیم!/این دردها به آسانی بر طرف شدنی نیست!/ما در آستانه یک تحول اساسی و عمیق و بزرگی هستیم/وظایف سازمان برنامه محدود شد/به موجب تصمیم شورای پول و اعتبار ؛ اعتبارات بانک ها 200 میلیون تومان افزایش می یابد/ما یک کشور کشاورزی هستیم و باید صنایع وابسته به کشاورزی در مملکت ایجاد کنیم/برای تولید کالاهای مورد نیاز کشاورزی ؛ کویت در جنوب ایران سرمایه گذاری می کند/هر قدر پول بدهید، همانقدر آش می خورید!/وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی به آمریکا می روند

نخست وزیر : امیدوارم اولین جلسه انجمن های ایالتی و ولایتی در تبریز افتتاح شود

بازدید نخست وزیر از آذربایجان ادامه دارد. دیروز دو دستور تلگرافی از طرف اسدالله علم نخست وزیر در باره لوله کشی آب مراغه و ساختمان راه هشترود به مراغه به عنوان مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه به تهران صادر شد .

 

خواسته های دانشجویان از نخست وزیر

مقارن ظهر دیروز نخست وزیر پس از مراجعت از بازدید منبع آب تبریز در استانداری آذربایجان شرقی حضور یافت و در این جا چهارنفر از نمایندگان دانشجویان دانشکده ادبیات تبریز با نخست وزیر ملاقات کردند و تقاضا نمودند که برای دائر شدن کلاس های شبانه این دانشکده اقدامات لازمی به عمل آید و نخست وزیر در این مورد وعده مساعد داد.

 

وضع اقتصاد استان آذربایجان شرقی فوق العاده بد است

 آنگاه زرینه باف وکیل دادگستری اظهار داشت : می خواهم پیرو عرایض آقای شیخ الاسلام زاده به استحضار برسانم که وضع اقتصاد استان آذربایجان شرقی فوق العاده بد است و از شما تقاضا داریم که در این مورد اقدامات جدی تر و موثرتری به عمل آورید.

 

تصمیم داریم مردم را در سرنوشتشان دخالت قطعی بدهیم!

 نخست وزیر پشت میکرفن قرار گرفت و اظهار داشت :

 این دولت پس از آنکه حسب الامر شاهنشاه کار را در دست گرفت برنامه ای تنظیم کرد که به اطلاعتان رسیده است. رئوس برنامه دولت منطبق است بر اوامری که اعلیحضرت در 6 ماده به دولت قبلی ابلاغ و امر فرموده بودند و برای اینکه وقتتان را زیاد نگیرم به اختصارعرض می کنم که ما در درجه اول قصد داریم مردم را در سرنوشت خودشان دخالت قطعی بدهیم، کارهای عمیق و اساسی در امور آبادانی مملکت شروع کنیم به وضع کارمندان دولت سر و صورت اساسی بدهیم. بودجه را تعدیل نمائیم چنان چه امسال هم در این مورد اقدام شده است ، در مورد تهیه مسکن اقدام اساسی بکنیم.

 

این دردها به آسانی بر طرف شدنی نیست!

 البته در ضمن مذاکرات که با شما می کردم سئوال می کردم که شما اگر شکایتی از وضع شهر خود دارید ، علت آن چیست؟ عللی که اغلب آقایان گفتند ریشه و سابقه عمیق و کهنه دارد شهر و ولایت عزیز شما مورد تجاوز متجاوزین بوده مورد تجاوز قشون خارجی بوده و در ضمن در بن بست اقتصادی قرار گرفته است. البته تصدیق میفرمائید که این درد ها که در طول زمان به شما تحمیل شده به آسانی بر طرف شدنی نیست. یک مطلب که می توانم عرض کنم این است که ما آمده ایم صادقانه تا آن جائی که امکان دارد اشکالات و نواقص کار شما را قبلا به عرض همایونی رسانده و بعد در رفع آن اقدام کنیم.

 

ما در آستانه یک تحول اساسی و عمیق و بزرگی هستیم

مطلب مهمتر دیگر موضوع اقتصادی این استان است یعنی شما سابقا در مرکز ترانزیت بودید ولی امروز آن موقعیت از دست رفته است اما من به شما مژده می دهم که در این مورد اقداماتی در دست انجام است اولا راه تاکستان و بازرگان با یک برنامه صحیح ساخته و آسفالت خواهد شد و امیدوارم شاهنشاه در مسافرت خودشان اولین کلنگ ساختمان این راه را به زمین بزنند.

امیدوارم انشاءالله اولین جلسه انجمن های ولایتی آذربایجان را در همین سالن بگشائیم و شما مردم کار بهداشت و فرهنگ وسایر امورتان را در دست بگیرید و دمکراسی حقیقی از اینجا شروع می شود.

 

وظایف سازمان برنامه محدود شد

طرح برنامه عمرانی سوم کشور با تغییرات اساسی در جلسه دیشب هیئت وزیران به تصویب نهایی رسید تا از اول مهرماه 1341 به مرحله اجرا گذارده شود.

 طرح برنامه عمرانی سوم که به تصویب دولت رسید با آنچه سازمان برنامه به دولت پیشنهاد نموده بود تفاوت فاحش دارد .

به موجب طرح تصویب شده سازمان برنامه در طول اجرای برنامه سوم نقش اجرایی نخواهد داشت بلکه طرح ها توسط سازمان های اجرایی دولت اجرا خواهد شد و سازمان برنامه فقط تهیه طرح ها و نظارت بر اجرای آنها را بر عهده خواهد داشت و به صورت یک دفتر فنی در خواهد آمد و اجرای طرح ها عملا به عهده وزارتخانه ها و موسسات دولتی خواهدبود به همین جهت است که شورای عالی سازمان برنامه در برنامه پنج ساله سوم حذف شده است .

شورای عالی سازمان برنامه در برنامه هفت ساله دوم انتخاب و تصویب طرح هایی را که باید توسط سازمان برنامه اجرا شود به عهده داشت .

در برنامه پنج ساله سوم اعضای شورا را نخست وزیر و وزرای دارایی و بازرگانی ورئیس بانک مرکزی و رئیس سار مان برنامه و دو تن دیگر تشکیل می دهند. بنابر این در برنامه سوم سازمان برنامه وظایف محدودی خواهد داشت.

 

به موجب تصمیم شورای پول و اعتبار ؛ اعتبارات بانک ها 200 میلیون تومان افزایش می یابد

امروز دکتر پور همایون رئیس کل بانک مرکزی ایران و دکتر عقیلی دبیر کل شورای پول و اعتبار و دکتر مقدم قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی یک مصاحبه مطبوعاتی ترتیب دادند.

دکتر پور همایون ضمن صحبت پیرامون وضع اقتصادی کشور گفت که به موجب شاخص های تهیه شده از اسفند ماه سال 1340 تا آخر تیر ماه 1341 هزینه زندگی 3/1  درصد تنزل داشته است و در ضمن هزینه زندگی در تیر ماه  سال 41 نسبت به تیر ماه سال 40 فقط 1/4 در صد ترقی داشته و این یک ترقی معقولی است که اثر تورمی نداشته و این قبیل ترقیات کم و متناسب که اثرات تورمی ندارد برای پیشرفت اقتصادیات لازم است در حالی که در سال های گذشته میزان ترقی هزینه زندگی بین ۸ تا ۱۲ درصد در سال بود و طبیعی است که این یک ترقی صحیح و معقول نبود .

رئیس کل بانک مرکزی سپس به موضوع اعتبارات اشاره کرد و گفت میزان اعتبارات از پایان سال 40 تا آخر تیر ماه از 49/9 میلیارد ریال به 53/4 میلیارد ریال رسیده است یعنی اعتبارات متجاوز از ۳ میلیارد ریال اضافه گردیده است.

دکتر مقدم قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی گفت به علت آنکه بانک ملی دارای معاملات وسیعی است و سپرده های زیادی دارد دو سوم از این اضافه معاملات در آن بانک صورت خواهد گرفت و اضافه کرد که در حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان به این ترتیب به میزان اعتبارات بانکها در فصل صادرات اضافه می شود .

 

ما یک کشور کشاورزی هستیم و باید صنایع وابسته به کشاورزی در مملکت ایجاد کنیم

مهندس ابونصر عضد مدیر عامل شرکت تصفیه شکر اهواز پیرامون مسائل صنعتی کشور و صنعت قند صحبت کرد و چنین اظهار داشت ما یک کشور کشاورزی هستیم و باید صنایع وابسته به کشاورزی در مملکت ایجاد کنیم.

وی ادامه داد : کارخانه قند  با کشاورزی سر و کار دارد و نود درصد افراد این مملکت هم با کشاورزی سر و کار دارند. با توجه به ظرفیت و قدرت تولید کارخانجات قند موجود در کشور تصور نمی رود احتیاجی به تاسیس کارخانه جدید باشد.

مدیرعامل شرکت تصفیه شکر اهواز همچنین گفت : با بالا بردن سطح تولید کشاورزی خیلی از مسائل اجتماعی و مشکلات اقتصادی قابل حل است.

 

برای تولید کالاهای مورد نیاز کشاورزی ؛ کویت در جنوب ایران سرمایه گذاری می کند

امروز از منابع موثق کسب اطلاع شد که با توجه به یک سلسله مطالعات و بررسی هایی که در جریان است کویت در جنوب ایران برای توسعه تولید کشاورزی سرمایه گذاری خواهد کرد. این سرمایه گذاری صرف تولید کالا هایی خواهد شد که اولا موردنیاز کویت است ثانیا در نواحی جنوبی ایران قابل تولید می باشد.

بر اساس این گزارش همراه هیئت بازرگانی ایران که قرار است از طرف وزارت بازرگانی به کویت برود یک هیئت کشاورزی نیز به این کشور خواهد رفت تا در باره جنبه های مختلف سرمایه گذاری کویت در امور کشاورزی ایران یک سلسله مذاکرات و مطالعات کامل و فنی صورت گیرد.

 

هر قدر پول بدهید، همانقدر آش می خورید!

«کلیولند پلندیلر» در «نیویورک هرالد تریبون» نوشته است : ما خبر نداریم که لیندون جانسون معاون ریاست جمهوری آمریکا تا چه اندازه توانسته است در مسافرت حسن نیت اخیرش به خاورمیانه دوستی وحسن نیت آمریکا را تفهیم کند و حسن نیت و تفاهم متقابل آنها را جلب نماید، اما گمان می کنیم که به هر حال حاصل مسافرت اخیر جانسون به خاورمیانه حداکثر به اندازه دلار هایی باید باشد که توانسته است اعطای آن را از طرف واشنگتن به کشورهای دوست خاورمیانه وعده نماید.

متاسفانه باید گفت که این موضوع همواره در پرده مانده و به ملت آمریکا نگفته اند که حاصل دوستی ما با ممالک مختلف فقط به اندازه پول هایی که به آن ها می دهیم ارزش دارد.

 

وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی به آمریکا می روند

صبح فردا بهنیا وزیر دارایی و دکتر پور همایون رئیس کل بانک مرکزی ایران به اتفاق عقیلی و دکتر آگاه روسای ادارات بانک مرکزی برای شرکت در مجمع عمومی بانک بین المللی ترمیم و توسعه و صندوق بین المللی پول به آمریکا عزیمت می کنند .

بهنیا در موقع عزیمت به واشنگتن مدتی در پاریس توقف خواهد کرد و پس از بازگشت از آمریکا نیز چندی در اروپا خواهد ماند .

پیش بینی میشود به علت تصویب برنامه سوم و روشن شدن میزان وامی که باید از خارج اخذ گردد و همچنین تعیین پروژه های عمرانی پنج سال آینده وزیر دارایی در زمینه دریافت وام با مقامات بانک بین المللی ترمیم و توسعه مذاکرات مقدماتی را به عمل آورد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.