31 مرداد 1341

31 مرداد 1341

دولت با افزایش کسور بازنشستگی مخالفت کرد/بهای نفت مصرفی مردم بالا برود زندگی غیرقابل تحمل خواهد شد/در سال جاری تحصیلی ؛ بهای کتب دبیرستان ها تنزل یافته است/طرح ملی شدن جنگل ها در وزارت کشاورزی تهیه می شود /یادداشت متملقانه روزنامه اطلاعات درباره معاون رئیس جمهور آمریکا!/سفر مرد شماره دو ایالات متحده نشانه احترام دولت و ملت آمریکا به ایران است!/توقعات مردم از دولت آمریکا آنی نیست که بعضی تصور می کنند!/نوشابه سازان تسلیم شدند/این تصمیم هم مشکل گشا نیست!/تکلیف کارمندان حکمی سازمان برنامه موکول به روشن شدن وضع برنامه سوم می باشد/شایعه عفو زندانیان سیاسی که معاون وزیر از آن بی اطلاع است!

دولت با افزایش کسور بازنشستگی مخالفت کرد

تبصره های بودجه کل کشور در جلسه چهار ساعته دیشب هیئت دولت مطرح شد و روی کلیات آن ها بحث و مذاکره به عمل آمد و تصویب نهایی تبصره ها بجلسه آینده موکول گردید. این تبصره ها که از طرف وزارت دارایی تنظیم گردیده و بیش از چهل تبصره بود مورد بحث و رسیدگی مفصل قرار گرفت و بعضی از آنها رد شد و قسمت بیشتری مورد تایید قرار گرفت.

 در مورد تبصره حقوق بازنشستگی کارمندان دولت قسمت اول تبصره که مربوط به اجازه افزایش کسور بازنشستگی بود از طرف دولت ردشد. درباره افزایش کسور بازنشستگی قبلا در دولت سابق تصمیم گرفته شده بود و در وزارت دارایی هم به همین جهت به جای ۷۰ میلیون تومان کمک به بازنشستگی که در سال 1340 به عمل آمده بود در بودجه سال جاری ۵۰ میلیون تومان اعتبار تامین گردید.

 در حالی که در اول سال در موقع تنظیم بودجه صحبت از ۹۰ میلیون تومان اعتبار برای صندوق بازنشستگی بود. اما آنچه از تبصره بازنشستگی مورد تایید واقع شد قسمت دوم آن بود که مربوط به وصول کسور بازنشستگی از حقوق کارمندانی است که در سنوات اخیر تغییر اشل پیدا کرده اند و باید کسور بازنشستگی مابه التفاوت حقوق خود را برای مدتی که سنوات خدمتی آنها محسوب می شود به اقساط به دولت بپردازند.

 

بهای نفت مصرفی مردم بالا برود زندگی غیرقابل تحمل خواهد شد

شایعات مربوط به احتمال افزایش بهای فرآورده های نفتی بخصوص نفت سفید که در منازل مصرف دارد، موجب جلب توجه مردم و بخصوص طبقات کم بضاعت شده است. مردم مرتبا به روزنامه ها تلفن می کنند و می گویند : «اگر بهای نفت مصرفی مردم حتی لیتری یک شاهی بالا برود سایر مایحتاج زندگی مردم به طور غیر قابل تحملی بالا خواهد رفت.»

کافی است دولت بهای کالا های انحصاری خود نظیر نفت و بنزین و قند و شکر و سیگار را چند در صد بالا ببرد تا بی درنگ کسبه، بهای کالاهای مورد نیاز مردم را بدون هیچ دلیل موجهی چند ده درصد بالا ببرند. طبیعی است که فشار این افزایش قیمت ها بیشتر از همه به دوش طبقات کم بضاعت خواهد بود و زندگی آنها را تلخ تر خواهد کرد .

 

در سال جاری تحصیلی ؛ بهای کتب دبیرستان ها تنزل یافته است

بانزدیک شدن تاریخ افتتاح مدارس هم اکنون موضوع کتب درسی مورد توجه دانش آموزان و اولیای آنان قرار دارد.

امسال بهای کتب درسی دبیرستان ها به میزان 25 در صد تنزل یافته و کتب مذکور با قیمت ارزان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد اما بهای کتب کلاس های پنجم و ششم دبستان ها نسبت به سال گذشته چند در صد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش کتب درسی کلاس های اول تا چهارم دبستان به میزان پنج میلیون جلد چاپ گردیده و توسط اداره کل نگارش به اقصی نقاط کشور ارسال گردیده است.

این کتاب ها به طور رایگان در اختیار دانش آموزان کلاس های اول تا چهارم دبستان ها قرار خواهد گرفت.

 

طرح ملی شدن جنگل ها در وزارت کشاورزی تهیه می شود 

امروز اطلاع حاصل شد که طرح ملی شدن جنگل ها در دست تهیه است و در تهیه آن متخصصین فن و مشاورین حقوقی و کارشناسان امور جنگل همکاری دارند.

 دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی معتقد است که نمی توان قبول کرد در روی کوه باران ببارد و بر اثر مساعدت وضع اقلیم جنگل به وجود آید آن وقت اشخاصی بیایند و بدون آنکه برای رشد و توسعه جنگل کوچکترین اقدامی کرده باشند، جنگل را متعلق به خود بدانند.

جنگل ها باید ثروت ملی اعلام گردد و بهره برداری از آن ها مطابق اصول فنی و موافق با مصالح ملی انجام گردد.

 

یادداشت متملقانه روزنامه اطلاعات درباره معاون رئیس جمهور آمریکا!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود درباره سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران نوشته است : پس فردا میهمان عالیقدری به کشور ما قدم می گذارد که شایسته است اول او را به خوانندگان عزیز معرفی کنیم و مقصود و منظور مسافرتش را تا جایی که مقامات رسمی دو کشور می گویند و در مطبوعات خارجی منعکس می باشد شرح دهیم و بعد نظریات خود را به آن بیفزائیم .

لیندن جانسون معاون ریاست جمهوری آمریکا بالاترین مقام بعد از رئیس جمهور است، چون انتخاب او نیز از طرف تمام ملت صورت می گیرد. جانسون در تمام ایالات کشورهای متحده حائز اکثریت آراء برای اشغال مقام معاونت «کندی» بوده و بدین ترتیب مانند رئیس جمهور برگزیده تمام مردم آمریکا می باشد.  

امروز وقتی سرگذشت جانسون را مطالعه می کردم که در باره او چیزی بنویسم به این نتیجه رسیدم که معاون کندی مردی است با تدبیر و در سیاست بین المللی ورزیده و در اخذ تصمیم مصمم ودر گردش امور پارلمانی سوابق ممتد رهبری دارد .

 

سفر مرد شماره دو ایالات متحده نشانه احترام دولت و ملت آمریکا به ایران است!

حالا که کمی آشنایی به شخصیت جانسون پیدا کردیم باید بگوئیم که مسافرت مرد شماره دوی آمریکا به ایران نشانه احترام و علاقه ای است که دولت و ملت آمریکا نسبت به ایران ابراز میدارند.

جانسون در این مسافرت که برای اولین بار به مشرق میانه می کند عنوان سفیر حسن نیت به خود گرفته است، چون طبق مندرجات جراید و اخبار رسمی و غیر رسمی که می رسد گفته می شود که این مسافرت جز ارائه حسن نیت و دوستی فیمابین دولت و ملت آمریکا با ملت هایی که لیندن جانسون از آنها دیدن می کند هدفی ندارد .

راست است که مشکلی در روابط دوستانه میان دو ملت ایران و آمریکا وجود ندارد تا آنکه لازم باشد در مسافرت کوتاه معاون رئیس جمهور حل و عقد شود و مسئله ای در میان نیست که محتاج به بحث و فحص باشد بلکه با احترام عمیقی که دو ملت نسبت به یکدیگر دارند شائبه ای وجود ندارد جز این که این گونه سفرها باعث تشیید روابط و تحکیم رشته های مودت و دوستی می گردد، ولی با تمام این اوصاف حس کنجکاوی مردم ایران به آنچه گفته می شود قانع نیست و علاقمند است که هر چه بیشتر در باره این موضوع حرف زده شود، مطالب تجزیه و تحلیل گردد، به علاوه از مکنونات خاطر مردم نیز چیزهایی گفته شود. توقعات و انتظارات عمومی به اطلاع معاون رئیس جمهور آمریکا برسد .

 

توقعات مردم از دولت آمریکا آنی نیست که بعضی تصور می کنند!

باید گفت توقعات و انتظارات مردم از دولت و ملت آمریکا آن نیست که بعضی تصور می کنند ، یعنی ما بیائیم بگوئیم چرا دولت کندی کمک های خودرا به ایران قطع نموده در حالی که به دیگران کمک می شود، این مسئله هرگز مطرح نیست و نباید مورد توجه و اعتناء قرار گیرد، خاصه این که مسئله کمک آمریکا به کشورهای جهان جریانی دارد، قانونی و قراری دارد که هر دولتی کمک خواست باید شرایط مکان و زمان را حائز باشد و مراحل و تشریفات تصویب آن در کنگره و مراجع دیگر طی شود تا مرحله رسیدگی فنی برسد و وارد عمل گردد. بدین سبب مسئله کمک آمریکا به کشورهای دیگر در مقامات بالا مطرح نمی شود، به علاوه جانسون با وجود موقعیت و مقام ممتاز خود از لحاظ قانونی چنین اختیار و حقی ندارد که بتواند از جانب خود نظر مثبت یا منفی دهد .

پس افکار عمومی به این نکته توجه ندارد، بلکه توقعات و انتظارات عمومی چیزهای دیگری است که می خواهند بگوش معاون رئیس جمهور آمریکا برسد.

 

نوشابه سازان تسلیم شدند

از امروز نوشابه سازان غیرالکلی شروع به پرداخت عوارض خود به شهرداری کردند و کارخانه پپسی کولا یک میلیون ریال به صندوق شهرداری پرداخت کرد و قرار است اقساط بدهی کارخانه مزبور به تدریج به حساب شهرداری ریخته شود.

 

این تصمیم هم مشکل گشا نیست!

دکتر موتمنی مدیر عامل بنگاه حمایت از مادران و نوزادان درباره شایعه تمرکز فعالیت های بهداشتی و درمانی طی یادداشتی نوشت:  [روزنامه ها نوشته بودند] به قرار اطلاع حاصله در نظر است کلیه فعالیت های درمانی و بهداشتی در وزارت بهداری متمرکز شود  و در ضمن درج این خبر از قول یک مقام مطلع اظهار شده بود که همه ساله مبلغی در حدود 900 میلیون تومان به شکل پراکنده برای این کار خرج می شود و نتیجه حاصله رضایت بخش نیست و از این جهت وجوه مربوطه آن طور که باید مورد استفاده همه قرار نمی گیرد .

روی صحبت ما با شخص آقای نخست وزیر و آقای وزیر بهداری و سایر گردانندگان دستگاه مملکت می باشد که در درجه اول باید توجه داشته باشند که انجام این کار صد در صد بر خلاف ونظر و منویات شخص اول مملکت است زیرا معظم له سال هاست به دولت ها امر میفرمایند که کار مردم را باید به مردم سپرد وحالابر خلاف نظر اعلیحضرت در فکر این هستند که آن قسمت از کارها و بخصوص کار های درمانی و بهداشتی را که حقا دولت ها نباید مستقیما در آن دخالتی داشته باشند و در دست مردم باید بماند از دست مردم خارج نمایند و بخصوص که قسمت مهمی از این کارها به شکل موسسات خیریه و مستقیما تحت اوامر اعلیحضرت شاهنشاه و علیاحضرت شهبانوی ایران و سایر اعضای خاندان سلطنت و توسط اشخاص مورد اعتماد اداره می گردد به هیچ وجه صلاح نیست که به اختیار دولت بگذارند، پس کجای این کار اجرای اوامر و منویات شاهانه است؟

 

تکلیف کارمندان حکمی سازمان برنامه موکول به روشن شدن وضع برنامه سوم می باشد

امروز از سازمان برنامه کسب اطلاع گردید که با روشن شدن وضع برنامه سوم و تصویب قانون آن سازمان برنامه دنباله اقدامات خود را جهت تعیین تکلیف کارمندان خود ادامه خواهد داد .

در حال حاضر مدتی است که وضع کارمندان حکمی که قبلا قرار بود در حدود دویست نفر آنها پس از بازخرید سنوات خدمتشان از کار بر کنار گردند مسکوت مانده است و این به علت مشکلات مالی است که سازمان برنامه از نظر مالی و تامین اعتبار لازم برای باز خرید سنوات خدمت این عده با آن روبرو است.

در حال حاضر در سازمان برنامه 950 نفر کارمند اعم از حکمی و رسمی مشغول کار می باشند. تعداد این کارمندان در اوایل برنامه دوم متجاوز از یک هزار و سیصد نفر بود ولی به تدریج که از شدت کار سازمان کاسته شد اغلب کارمندان و بخصوص آن دسته از کارمندانی که به صورت روز مزد موقت استخدام شده بودند بر کنار گردیدند . اکنون از میان 950 نفر کارمند سازمان برنامه نزدیک به 500 نفر رسمی و بقیه حکمی می باشند .

امروز یک مقام مسئول سازمان برنامه اظهار داشت تا کنون از طرف نخست وزیری دستوری در مورد متوقف ساختن کار بازخرید خدمت کارمندان حکمی سازمان برنامه نرسیده است و از آن گذشته وضع استخدامی کارمندان حکمی در کارگزینی سازمان برنامه متمرکز است و کار این عده ارتباطی با اداره کل بازنشستگی ندارد.

 

شایعه عفو زندانیان سیاسی که معاون وزیر از آن بی اطلاع است!

امروز در محافل دادگستری شایع بود که طرحی در مورد یک درجه عفو و بخشودگی و یا عفو عمومی زندانیان سیاسی، در دست تهیه است و احتمال  دارد به موجب این طرح عده ای از محکومین سیاسی بخشوده شوند.

آن چه بیشتر موجب انتشار این شایعه شده مطالبی است که شاه در سالروز قیام ملی [کودتای] 28 مرداد بیان نمودند. شاهنشاه در این نطق اشاره کردند برای آن که به همه امکان خدمت داده شود می توان گذشته را فراموش کرد.

شهاب فردوس معاون پارلمانی وزارت دادگستری با اظهار بی اطلاعی از عفو زندانیان سیاسی گفت : اگر فرمان یا دستوری جهت یک درجه عفو محکومین و یا عفو عمومی به طور فوق العاده از طرف شاهنشاه صادر شود در آن قسمت که به عهده دادگستری است وسیله اداره فنی و کمیسیون عفو و بخشودگی اقدام خواهد شد و در قسمتی که مراجع نظامی موظف هستند اقدام لازم به عمل خواهند آورد.

یکی از مقامات دادگستری نیز اظهار داشت : امکان دارد در صورت تحقق این امر عده ای از محکومین برای روز 4 یا 5 آبان ماه مشمول عفو شوند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.