30 مرداد 1341

30 مرداد 1341

نان را در جنوب شهر گران و کم می فروشند!/جانسن دو روز در تهران توقف می کند/با حضور شاه : مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشگاه نظامی برگزار شد/سازمان غله و قند و شکر تغییر می یابد/دولت اعتراف دارد که بودجه راضی کننده نیست پس جای انتقادی نمی ماند!/خلاف عقل است که از صادرات خود  حمایت نکنیم/برای مردمی که چند ماه از سال را به کوه می روند تا علف بخورند تلویزیون و یخچال ضروری نیست!/در ملاقات بازرگانان با وزیر بازرگانی چه گذشت؟/از ملاقات با وزیر بازرگانی نتیجه ای نگرفتیم/دعوای نخست وزیر اسبق و مدیر یک نشریه!

نان را در جنوب شهر گران و کم می فروشند!

به دعوت نقیب زاده رئیس انجمن شوش عده ای از ساکنین محلات جنوب شهر در میدان غار اجتماعی تشکیل دادند. در این اجتماع ابتدا نقیب زاده درباره بدی وضع نان در جنوب شهر صحبت کرد و گفت افرادی هستند که بیش از پنجاه الی یکصد پروانه دکان نانوایی دارند و این افراد دکاکین خود را به دیگران واگذار می کنند و هر دکانی بیش از چند دست می گردد و سرانجام آخرین نانوایی که باید دکان را اداره کند به منظور جبران هزینه های زائد و باجی که به واسطه ها می دهد نان را کم و گران می فروشد. رسیدگی به این کار با اداره غله و نان است و ما در عین حال از شهردار تهران نیز درخواست می کنیم شخصا از اجحاف نانوایان جنوب شهر جلوگیری کند .

نقیب زاده سپس گفت مردم محلات جنوبی آب می خواهند. مردم گودها از آب لوله کشی محروم هستند و باید دولت و شهرداری فکری برای ساکنین این محلات بکند.

 

جانسن دو روز در تهران توقف می کند

یونایتد پرس از واشنگتن گزارش داد لیندون جانسن معاون ریاست جمهوری آمریکا ساعت 4 بعد ازظهر روز چهارشنبه (فردا) به وقت محلی با هواپیما واشنگتن را ترک خواهد گفت تا مسافرت حسن نیت ۱۸ روزه خودرا به ۷ کشور اروپایی و خاورمیانه آغاز کند. جانسن از فرودگاه «آندریوز»  واقع در نزدیکی واشنگتن، همراه بانو جانسون و همراهان دیگر خود به سوى لبنان پرواز خواهد کرد وسپس از کشور های ایران، ترکیه ، قبرس ، یونان ، ایتالیا و فرانسه دیدن خواهد نمود .

معاون ریاست جمهوری آمریکا پس از گذراندن یک شب در بیروت به طرف تهران حرکت خواهد کرد و در ساعت یک بعد از ظهر جمعه به وقت تهران وارد پایتخت ایران خواهد شد.

 مدت اقامت جانسن در ایران دو روز خواهد بود و در ساعت ۲ بعداز ظهر روز 26 اوت ( چهارم شهریور ) از تهران به آنکارا خواهد رفت .

 

با حضور شاه : مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشگاه نظامی برگزار شد

بعد از ظهر دیروز در حضور شاهنشاه جشن فارغ التحصیلی دانشجویان لیسانسیه وظیفه و دانش آموزان دیپلمه وظیفه دانشگاه نظامی و مرکز زرهی و سوار در پادگان سلطنت آباد برگزار شد.

فرمانده دانشگاه نظامی به شاهنشاه خوش آمد گفت و از طرف تیمسار سرتیپ قره باغی فرمانده تیپ دانشجویان و دانش آموزان گزارش تحصیلی به این شرح به استحضار شاهنشاه رسید.

تیپ دانشجویان و دانش آموزان در سال تحصیلی 40-41 تعداد 216 دانشجوی کادر ثابت، ۱۳۰ دانشجوی پزشک وظیفه، ۱۳۱ دانشجوی لیسانسیه وظیفه، 676 دانش آموز دیپلمه وظیفه و775 دانش آموز متخصص کادر سپاهی ها که جمعا در حدود دو هزار دانشجو و دانش آموز می باشند پذیرفته و تحت آموزش نظامی قرار داده است.

 

سازمان غله و قند و شکر تغییر می یابد

گودرزی معاون نخست وزیر و دبیر کل شورای عالی اداری کشور به اتفاق اعضای کمیته تشکیلات شورای امروز نیز در وزارت دارایی حضور یافت و پیرامون تشکیلات جدید سازمان ادارات غله و قند و شکر به مطالعات و رسیدگی های خود ادامه داد .

این بررسی به پیشنهاد بهنیا وزیر دارایی از چند روز قبل آغاز گردیده و قصد آن است که سازمان های مزبور مطابق با احتیاجات واقعی و به طوری که کارها در اسرع وقت و با روشی صحیح و منطقی جریان یابد اصلاح و در صورت لزوم خلاصه شود .

گفته می شود دنباله این تغییرات پس از موفقیت در این سازمان ها، در سایر قسمت های وزارت دارایی ادامه خواهد یافت و وزیر دارایی نهایت کمک و مساعدت را به شورای عالی اداری کشور در این امر خواهد نمود .

 

دولت اعتراف دارد که بودجه راضی کننده نیست پس جای انتقادی نمی ماند!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود «پیرامون بودجه» نوشت : بودجه کل کشور با کسری متجاوز از 200 میلیون تومان از تصویب گذشت و با اعلام بودجه، دولت سیاست مالی و اقتصادی و اداری خود را نیز به معرض اطلاع مردم گذارد .

وزیر دارایی در مصاحبه مطبوعاتی دولت می گوید : بودجه ای که به تصویب دولت رسیده نه آرمان کسانی که بهبود وضع مملکت را در افزایش قدرت مالی دولت می بینند تامین و نه هواخواهان یک وضع سالم مالی را کاملا راضی می نماید و خاصیت ارقام این بودجه نزدیک بودن به حقیقت و کیفیت ارقام خرج و فشردگی آن هاست.»

با این تصریح، جای ایرادی برای منتقد باقی نمی ماند زیرا دولت خود مقر است که بودجه او نه تنها بودجه ایدآل بلکه بودجه راضی کننده هم نیست، نهایت بودجه ای است که با توجه به امکانات و مقتضیات جمع ملاحظات در آن به کار رفته است و مشکل بتوان باور کرد که شرایط موجود انصافا به هیچ متخصصی امکان تنظیم بودجه متعادل واقعی بدهد.

زرنگ ترین دولت ها در این شرایط فقط می توانند از تعهد جدید شانه خالی کنند و ناله و استغاثه کارمندان را در باره اوضاع سخت زندگی و دست تنگی و امثالهم نشنیده بگیرند، در حالی که ما هنوز دولتی ندیده ایم روی کار بیاید و در هر شرایطی هست عهد جدیدی نسبت به دسته ای از کارمندان به گردن نگیرد.

 

خلاف عقل است که از صادرات خود  حمایت نکنیم

«دکتر مهدی بهره مند» در ادامه سلسله یادداشت های خود درباره تعلیق صادرات به واردات نوشت:

در دنیایی که همه ممالک از صادرات خود تشویق به عمل می آورند خلاف عقل و منطق اقتصادی است که ما صادرات خود را بدون حمایت به مقابله صادرات ممالکی بفرستیم که بعضا هم سابقه بیشتر و هم بازار قوی تر و هم قدرت تبلیغاتی بیشتر در اختیار دارند .

ایراد دیگر آن است که سیستم تشویق صادرات موجب تورم می شود و تورم مشکلات گوناگونی به بار می آورد. این ایراد به هیچ وجه به سیاست تعلیق وارد نیست و در واقع روش تعلیق از این جهت توصیه می شود و بر روش های دیگر برتری دارد که دولت برای تشویق صادرات نمی بایست از بودجه خود مبلغی بپردازد بلکه بودجه تشویق صادرات از صاحبان درآمدهای گزاف و یا در آمد هایی که بالاتر از سطح معمولی است گرفته می شود و به این جهت روش تعلیق نه فقط موجب تورم پولی نمی شود بلکه از تورم در آمد و ثروت در نزدیک طبقه معین می کاهد و موجب می شود که یک نوع پس انداز اجباری برای توسعه صادرات از محل در آمد طبقه ثروتمند و مرفه به وجود آید و در اختیار طبقه تولید کننده گذاشته شود و به این ترتیب می توان گفت که روش تعلیق تا حدی موجب تخفیف تورم هم خواهدشد زیرا در آمد های اضافی را تا حدی از چنگ صاحبان آنها بیرون می کشد و از قدرت خرید ایشان می کاهد.

 

برای مردمی که چند ماه از سال را به کوه می روند تا علف بخورند تلویزیون و یخچال ضروری نیست!

در جای دیگر ایراد شده که تعلیق واردات موجب گرانی کالا های خارجی خواهد شد و ضروری و غیر ضروری بودن کالا هارا می بایست با توجه به ترقیات مملکت تعیین کرد و سپس اشاره کرده اند که تلویزیون و رادیو و یخچال نمیبایست از جمله کالاهای غیر ضروری قلمداد شود. در این مورد شاید احتیاج به توضیح نباشد که با وجود پیشرفت های نسبی اخیر، هنوز سطح زندگی اکثریت مردم مملکت ما بسیار پائین است و نه فقط تلویزیون و اتومبیل و یخچال بلکه بسیاری از کالاهای دیگر از جمله کالا های غیر ضروری و یا نیمه ضروری محسوب می شود. مملکتی که گروهی از مردمش چند ماه از سال را برای گذراندن زندگی به کوه می روند تا به قول خود سبزی و به قول مردم شهر علف بخورند و قوت اکثریت مردمش از نان و چای تجاوز نمی کند و گوشت برای گروه کثیری از مردم یک کالای تجملی است آیا تلویزیون و ماشین رخت شویی را نمی بایست کالای غیر ضروری محسوب کرد و از کسانی که خریدار و مصرف کننده این نوع کالا ها هستند و در بیابان فقر، واحه غنا و ثروت به وجود آورده اند نمی بایست مبلغ بیشتری دریافت؟

 

در ملاقات بازرگانان با وزیر بازرگانی چه گذشت؟

آخر وقت اداری روز پنجشنبه نمایندگان شرکت ها و بازرگانان وارد کننده با دکتر جهانشاهی وزیر بازرگانی ملاقات به عمل آوردند. در این ملاقات نامه ای تسلیم وزیر بازرگانی شد که در آن از وزارت بازرگانی تقاضاشده است که تکلیف طلب وارد کنندگان خوش حسابی را که در دو ماه اول سال به علت اعتماد واحترام به تصمیم دولت سود بازرگانی جدید را پرداخته اند روشن شود.

 

از ملاقات با وزیر بازرگانی نتیجه ای نگرفتیم

پور کمال مدیر شرکت ایران توکیو در این مورد اظهار داشت متاسفانه ما از ملاقات با وزیر بازرگانی نتیجه نگرفتیم در حالی که امید ما این بود که اگر برای بازرگانان وتاجر مشکلی پیش می آید وزارت بازرگانی آن را رفع نماید. تقاضای ما در این مورد ساده و منطقی است. وقتی قرار شد ما خوش حسابی بکنیم دولت هم باید بدحسابی نکند. متاسفانه در دولت سابق برای این عده تاجر خوش حساب بدحسابی شد چون ما را به دستگاه دیگری حواله کردند که ما با آن دستگاه حساب دیگری داریم. وقتی ما نتوانیم همه طلب را امسال مستهلک کنیم نتیجه آن می شود که مقداری از آن برای سال یا سال های آینده می ماند. مشکل اصلی در ایمن باقی ماندن هم نیست بلکه در این است که پول مزبور متعلق به مانیست زیرا وقتی دولت گفت این پول برگردانده می شود خریدار هم که اکثر دکان دار و بنکدار و دلال بودند به ما مراجعه کردند و پولشان را خواستند .

تقاضای ما این است که ما را به جای حواله به دستگاه های دیگر با همان گمرک طرف کنند تا ما بتوانیم با ترخیص کالاهای بعدی آنرا مستهلک سازیم .

 

دعوای نخست وزیر اسبق و مدیر یک نشریه!

«علی اصغر امیرانی» در یادداشتی با عنوان « خواندنی ها و دکتر اقبال» نوشت :

دکتر اقبال در خرداد ماه سال ۱۳۴۰ مسافرت فرار مانند خود را به اروپا آغاز کرد و من در دو سال پیش (۱۱ تیرماه ۱۳۳۹ شماره ۸۱) در بحبوحه قدرت نخست وزیری وشوکت حزبی ورهبریش خطاب به او نوشتم : « مگر شما همان نخست وزیری نیستید که بارها، علنا و رسما مجلس و مطبوعات وافکار عمومی را به هیچ انگاشته حتی مسخره می  کردید؟!»

آیا این نسبت دروغ است یا تاریخ آن غلط؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.