29 مرداد 1341

29 مرداد 1341

بالا بردن سهم دولت از درآمد نفت کاهش درآمد خزانه را از سایر منابع جبران کرده است/لیندن جانسن در سفر خاورمیانه با مشکل کمک های آمریکا روبرو است/سرمقاله تملق آمیز اطلاعات درباره اظهارات شاه!/نظریاتی درباره تعلیق واردات غیر ضروری به صادرات

بالا بردن سهم دولت از درآمد نفت کاهش درآمد خزانه را از سایر منابع جبران کرده است

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی پیرامون بررسی بودجه 1341 نوشته است :  بررسی ارقام ریز در آمد و هزینه بودجه کل در سال جاری نسبت به سال گذشته نشان می دهد که به استثنای چند مورد اکثر ارقام در آمد ها و هزینه ها کاهش یافته است .

باوجود این کسری ها در جمع کل دیده می شود که در آمد دولت در سال 1341 نسبت به سال 1340 در حدود 335 میلیون تومان بیشتر است. این رقم اضافی در درجه اول مربوط به رقم نفت است که در بودجه کل سال قبل سهمیه دولت 8432 میلیون ریال بود ولی در بودجه سال جاری این رقم به 9785 میلیون ریال رسید که تلفات این دو رقم از طریق افزایش درآمد نفت کشور تامین می شود.

 

لیندن جانسن در سفر خاورمیانه با مشکل کمک های آمریکا روبرو است

«یونایتدپرس» 19 اوت از واشنگتن گزارش داد : لیندن جانسن معاون ریاست جمهوری آمریکا در سفر آینده خود به ایتالیا و کشورهای خاورمیانه با یک رشته مسائل مهم و بغرنج روبرو خواهد شد .

از جمله این مسائل تاثیر بازار مشترک اروپا در بازرگانی کشور های خاور نزدیک ، کمک های آمریکا و تهدید های تبلیغاتی خروشچف بر ضد این کشور ها است .

وزارت امور خارجه توضیح داده است که سفر جانسن به ایتالیا، یونان، ترکیه، قبرس و ایران یک بازدید حسن نیت بشمار می رود.

جانسن هیچ گونه پیشنهادی به رهبران کشور های مذکور نخواهد داد و اختیاراتی برای انجام مذاکرات نخواهد داشت، ولی حقیقت امر غیر از این است زیرا سفر جانسن بیشتر دادن اطمینان به این کشور هاست زیرا می توان گفت هر پنج دولتی که جانسن از آنجا دیدن خواهد کرد نیاز به اطمینان دارند. به غیر از ایتالیا که خود عضو بازار مشترک است اکثر کشور های نامبرده نگرانند از اینکه به موازات پیشرفت اقتصادی اروپا ، آنها دچار خرابی وضع اقتصادی خواهند شد .

ایران تنها کشور از میان کشور های پنج گانه است که زیر فشار مسقیم و خرابکاری کمونیست ها قرار دارد ولی به طور کلی همه کشور های مذکور زیر فشار تبلیغات کرملین هستند .

 

سرمقاله تملق آمیز اطلاعات درباره اظهارات شاه!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز به اظهارات شاه در سالگرد 28 مرداد 1332 پرداخته و

ضمن مقایسه ای عجیب میان رفتار و اظهارات شاه با سنت و سیره پیامبر اسلام (ص) نوشت :  دو نکته در نطق دیروز شاه و نطق پریروز نخست وزیر بود که انسان را به وجود چنین روحیه ای در دستگاه زمامدار کنونی مملکت امیدوار می ساخت و بسیار به موقع و به مصلحت اظهار شده بود .

از نطق نخست وزیر جمله اش خاطرم نیست مفادش این بود که ما خودمان را از هیچ کس به شاه نزدیکتر نمی دانیم و به  عنوان دولت ، دولتی هستیم مثل همه دولت ها. اگر توانستیم خدمت کنیم می مانیم و اگر نتوانستیم مرخص می شویم ، اما آرزو داریم همه به شاه نزدیک باشند و همه ایشان را چنان که باید بشناسند.

اعلیحضرت نیز گفته اند برای آنکه همه در راه آباد ساختن مملکت کوشش کنند وجای تفرقه و تشتت نباشد می توان گذشته ها را فراموش کرد تا امکان خدمتگزاری بیشتری در آینده به همه داده شود .

شاه ما که شاه یک مملکت مسلمان است همان آئین رهبری پیغمبر را در مملکت داری سر مشق قرار داده اند و نزدیکان شاه نیز باید همواره در نظر داشته باشند که شاه ، شاه مملکت است نه دوست و حامی یک دسته یا یک دولت خاص .1

 

نظریاتی درباره تعلیق واردات غیر ضروری به صادرات

«دکتر مهدی بهره مند» در شماره امروز «روزنامه اطلاعات» نوشته است : اصولا سیاست تعلیق واردات به صادرات مخالفین گوناگونی دارد که در سلسله مقالات مربوط به بودجه نیز به آن اشاره کرده ایم و در واقع همین مخالفت هاست که تاکنون مانع اجرای این سیاست شده است. اما یک دسته از این مخالفین از جمله افرادی هستند که موضوع را فقط از جنبه علمی و فنی آن مورد انتقاد قرار می دهند و بر خلاف دسته دیگر که به علل مختلف مایل به اتکای بیشتر مملکت به درآمدهای خارجی می باشند نیستند.

تعلیق واردات نیمه ضروری به صادرات موجب می شود که قسمتی از در آمد اضافی طبقه مرفه نصیب ۱۹ میلیون نفر مردمی گردد که نه فقط یخچال و تلویزیون بلکه قند و چای ونان نیز به اندازه کافی در اختیار ندارند و در نتیجه عدالت اجتماعی بیشتر تامین خواهد شد و قدم بزرگی به طرف توزیع سالم تر درآمد های مملکت برداشته می شود.

اساس سیاست تعلیق واردات به صادرات آن است که در حدود یکصد میلیون دلار از ارز مملکت خرید و فروش گردد و بهای آن نوسان داشته باشد و واردات از محل این ارز نیز مجاز گردد و فقط در چنان صورتی است که می توان گفت صادرات مورد تشویق قرار گرفته. ضمنا یک نکته قابل تردید نیست و آن این که ممنوع کردن معاملات ارز موجب شده است که بازار قاچاق به وجود آید و حال آنکه اگر واردات (و حتی مسافرت به خارج) به صادرات معلق شود در آن صورت هم بازار قاچاق از میان نخواهد رفت و هم بانک های مجاز منتفع خواهند گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.