26 مرداد 1341

26 مرداد 1341

سه نخست وزیر گذشته ایران در ژنو چه می کنند؟!/فردی که حق خروج از تهران را ندارد معاون وزیر صنایع می شود!/وزیر می شدم واردات را آزاد می گذاشتم!/آقای ارسنجانی! بیانات شما خالی از حب و بغض نبود!/آیا در اصلاحات ارضی به دنبال ایجاد تمرکز در دسته طبقه جدیدی هستید؟!

سه نخست وزیر گذشته ایران در ژنو چه می کنند؟!

«تهران مصور » نوشت : در چند روز گذشته سه نفر از نخست وزیران گذشته در ژنو به سر می برند. سپهبد زاهدی که اینک بهبودی نسبتا کاملی به دست آورده است و مدتی در مونترو اقامت داشته است برای دیدار عروس خود والاحضرت شهناز به ژنو آمده است. در این مدت نیز پرنسس فوزیه برای ملاقات والاحضرت به ژنو آمده است.

دکتر اقبال که فعلا در مرخصی به سر می برد برای استراحت به ژنو آمده است. سومین نخست وزیر نیز دکتر امینی می باشد که به اتفاق همسر خود پس از استعفا با موافقت دولت به ژنو مسافرت نمود.

خبرنگار تهران مصور اظهار می دارد که پس از ورود امینی به ژنو چند نفر از ایرانیانی که در ژنو اقامت دارند با وی ملاقات نمودند ولی در این میان ملاقات و مذاکرات دکتر امینی با مظفر فیروز قابل تعبیر و تفسیر می باشد.

 

فردی که حق خروج از تهران را ندارد معاون وزیر صنایع می شود!

«تهران مصور » نوشت : شایع است که یکی از مدیران عامل شرکت های تابعه وزارت صنایع و معادن که از لحاظ قضایی حق خروج از حوزه قضایی تهران را ندارد برای پست معاون وزارت صنایع در نظر گرفته شده است!

 

وزیر می شدم واردات را آزاد می گذاشتم!

سرلشکر ضرغام وزیر سابق دارایی طی یک مصاحبه که «تهران مصور» در شماره امروز خود آن را منتشر ساخت درباره مشکل بودجه گفت : اگر وزیر می شدم بلافاصله واردات را با سهمیه خیلی متناسب با نظر بازرگانان شرافتمند که خوشبختانه عددشان قلیل نیست آزاد نموده و کارهای ساختمانی و راه سازی را به اندازه ای که تولید تورم ننماید شروع می نمودم و با تولید این کارها درآمد گمرک و مالیه طوری می شد که به خوبی امکان تعادل بودجه میسر بود.

 

آقای ارسنجانی! بیانات شما خالی از حب و بغض نبود!

«دکتر امیرحسین کوشیار» طی یادداشتی در شماره امروز « تهران مصور» خطاب به ارسنجانی وزیر کشاورزی نوشت :  مسائلی که شما در روز چهارشنبه هفدهم مرداد در تالار کیهان مطرح نمودید مخلوطی از همه چیز بود! مطالبی گفتید که نشانه ای از شناسایی ضرورت های اجتماعی جامعه ایران یعنی همان ضرور ت هایی بود که وجود اجتماعی شما محصول آن است و نیز بیاناتی ایراد فرمودید که متأسفانه خالی از حب و بغض نبود و هر کس که به سخنان شما گوش می داد و حب و بغض های بی جهت دل او را سیاه ننموده بود نمی توانست منکر این مطلب باشد که قابلیت های مخصوصی در وجود شما نهفته است ولی اقتصاد، سیاست ، تاریخ ، احساسات و عواطف را در هم ریختن و به هم آمیختن و از آن معجونی پسند ذائقه خویش ساختن نمی تواند مقبول همه شنوندگان شما باشد!!

 

آیا در اصلاحات ارضی به دنبال ایجاد تمرکز در دسته طبقه جدیدی هستید؟!

در مورد اصلاحات ارضی آیا شما توجه داشته اید که در حدود بیست سال قبل در کشورهای بالکان مانند سیستم پیشنهادی شما عمل گردیده ولی امروز دوباره توسط ارث و میراث همان بساط قدیم برقرار گردیده و تمرکز در دست عده نوینی ایجاد گردیده است؟ آیا هدف ما ایجاد تمرکز در دست طبقه نوینی است؟

چرا شما نمی خواهید به این موضوع توجه داشته باشید که مسئله تصمیمات اقتصادی باید با پیش بینی آینده توام باشد و تقسیماتی که شما می نمائید در درجه اول سطح تولید را پائین آورده و در ثانی پس از مرگ زارع در همین نسل فعلی وراث با فروش سهم خود تمرکز جدیدی به وجود خواهند آورد و اصل تعاون در ده به هم خواهد خورد. آیا بین زارعینی که محکوم به زراعت در آن ده ششدانگی مجاز مالک هستند و زارعینی که صاحب زمین شده اند اختلاف طبقاتی نوینی پیش نخواهد آمد؟ آیا بین زارعینی که زمین های بهتری را تصاحب نموده اند و آنانی که در دهات دیگر زمین های نامناسبی دارند شکاف پیدا نخواهد شد؟

شما از روشنفکران و تحصیل کردگان شهرنشین توقع آن تشویقی را که ده نشینان از شما به عمل می آورند نداشته باشید و سعی نمائید که تماس شما با ده نشینان موجب آن نگردد که روشنفکران شهرنشین و طبقه تحصیل کرده مملکت را فراموش نمائید زیرا اگر واقعا طالب پیدایش یک سنتز در مقابل تز و آنتی تز هستید باید که اساس استدلالات را بر یک مبنای علمی قرار دهید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.