24 مرداد 1341

24 مرداد 1341

شاه : با کمک یا بدون کمک خارجی ایران مصمم است برنامه های عمرانی خود را ادامه دهد/مقاطعه کار فرانسوی به دو سال و شهردار سابق قزوین به یک سال زندان محکوم شدند/چرا هر جا تعطیل می شود مردم خوشحالی می کنند؟!/مردم ایران با آمار بیگانه اند و تجار هم با استخاره معامله می کنند!/با در آمد نفت میتوانستیم اقتصاد سالمی داشته باشیم!/تعلیق واردات به صادرات باید برای مدت محدود عملی شود/تعلیق واردات بر صادرات باعث گرانی کلیه کالاها و سیر صعودی هزینه زندگی خواهد شد

شاه : با کمک یا بدون کمک خارجی ایران مصمم است برنامه های عمرانی خود را ادامه دهد

«خبرگزاری فرانسه» 14 اوت گزارش داد :  شاهنشاه ایران در یک مصاحبه اختصاصی به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفتند که هیچ گونه وخامتی در روابط دولت ایران و دولت آمریکا وجود ندارد.

شاهنشاه ضمن اشاره به انتقاداتی که از طرف بعضی زمامداران ایران مخصوصا دکتر امینی نخست وزیر سابق ایران در مورد غیر کافی بودن کمک مالی و نظامی آمریکا به  عمل آمده گفتند: باید این فکر را پذیرفت که آمریکا به هیچ کشوری برای تامین هزینه های بودجه خود کمک مالی مستقیم نمی کند. به نظر من این طرز کمک برای استفاده کننده آن تا اندازه ای تولید زحمت خواهد نمود.

بهتر آن بود که کمک آمریکا به صورت وام باشرایط خیلی سخاوتمندانه ای مثلا به مدت چهل سال داده می شد و بهره آن کمتر از یک درصد بود همان طور که در باره بعضی کشور ها این طور عمل شده است.

شاهنشاه اضافه کردند که ایران مصمم است با کمک یا بدون کمک خارجی مساعی خود را برای توسعه و مدرنیزه کردن کشور ادامه دهد.

شاهنشاه سپس اظهار داشتند ایران یک متحد وفادار غرب است معلوم نیست جهان آزاد از وجود  یک ایران بدون دفاع چه نفعی خواهد برد.

 

مقاطعه کار فرانسوی به دو سال و شهردار سابق قزوین به یک سال زندان محکوم شدند

صبح امروز شعبه ششم دادگاه دیوان کیفر پس از سه روز شور رای خود را در باره آقایان «ژان ژوزف شنایدر» مقاطعه کار فرانسوی وحسام الدین قهاری شهردار سابق قزوین صادر کرد.

این محاکمه از روز هفدهم تیر ماه گذشته شروع و بعد از ظهر یکشنبه، بیست و یکم مرداد ماه خاتمه یافته بود.

اولین جلسه دادگاه به علت خالی نبودن سالن بزرگ دادگاه در شعبه اول دادگاه شهرستان تشکیل شده بود. در این جلسات که در حدود 40 روز طول کشید ابتدا مشخصات و هویت متهمین سئوال شد وسپس کیفرخواست صادره علیه آنان قرائت گردید و به علت طولانی شدن محاکمه از ده روز قبل جلسات دادگاه عصرها نیز تشکیل می شد .

35 دقیقه بعداز ظهر امروز پاک نویس رای دادگاه خاتمه یافت و برای قرائت آماده گردید و متهمین وارد دادگاه شدند و منشی دادگاه مشغول خواندن رای که در 41 صفحه بزرگ بود شد. دادگاه به اتفاق آراء حسام الدین قهاری شهردار سابق قزوین را به یک سال زندان با احتساب مدت بازداشت انفصال ابد از خدمات دولتی و پرداخت ۱۸ میلیون و ۸۲ هزار ریال به  صندوق دولت و ژان ژزف شنایدر را به دوسال زندان و پرداخت ۱۸ میلیون و ۸۲ هزار ریال به صندوق دولت محکوم کرد.

 

چرا هر جا تعطیل می شود مردم خوشحالی می کنند؟!

«در سرمقاله» شماره امروز «روزنامه اطلاعات» آمده است : دیروز وقتی مقاله می نوشتم با خود فکر میکردم عجب است که هرجا تعطیل می شود مردم شادی می کنند ، مجلس را بستند مردم توی کوچه و خیابان رقصیدند و به هم تبریک گفتند ، باز این یک حرفی بود برای اینکه مجلس، مجلس ملی نبود و انتخاباتی شد که مردم از آن رضایت نداشتند و البته حق همین بود که آن مجلس از بین برود و مردم نیز خوشحال شوند  اما از انحلال سازمان بازرسی شاهنشاهی و سازمان نخست وزیری چرا مردم خوشحالند؟ این دو سازمان که تشکیلات مضری نبودند، انصافا اگر کارنامه بازرسی شاهنشاهی و بازرسی نخست وزیری بررسی شود شما چیز بدی در آن نمی بینید و تصدیق می کنید خدماتی هم کرده اند، با این حال مردم بدشان نیامد از این که هردو سازمان منحل شد. خود من چند ماه پیش شاهد یکی دو قضیه بودم که بازرسی نخست وزیری تعقیب می کرد و هرچه پیش می رفت به حقایق وحشتناکتری برمی خورد و دم اشخاص با نفوذی را به تله می انداخت که یکی از آنها همین پرونده قاچاق مهرآباد بود. پس برای خاطر این که سازمان بازرسی شاهنشاهی یا سازمان بازرسی نخست وزیری منحل شده مردم خوشحال نشده اند ، بلکه این یک احساس عمومی است که مردم نسبت به همه تشکیلات مملکت پیدا کرده اند و اگر فردا دادگستری و فرهنگ و بهداری هم تعطیل شود باز مردم خوشحال می شوند، گو این  که هم به عدالت محتاجند هم به فرهنگ و هم به بهداشت .

 

مردم ایران با آمار بیگانه اند و تجار هم با استخاره معامله می کنند!

بدبختانه در ایران هنوز به آمار اهمیت داده نمی شود و به قول یکی از اهل فن مردم با رقم چنان بیگانه اند که حتی تجار با استخاره شروع به معامله میکنند ، اما در دنیای پیش افتاده امروز کسی بدون مراجعه به آمار آب نمی خورد . حال اگر در مردم درمان این مرض مدت لازم داشته باشد درمانش در دستگاه دولت ساده است و بسیار هم لازم .

 

با در آمد نفت میتوانستیم اقتصاد سالمی داشته باشیم!

در این موقع کاشانی راجع به بیکاری و مشکل کمی تولید مفصلا سخن گفت و اظهار داشت : در سال های اخیر با در آمد نفت می توانستیم اقتصاد سالمی داشته باشیم و حتی مشکل بودجه ای هم نداشته باشیم در چند سال قبل کنفرانسی در امور اقتصادی تشکیل شد که تمام مطالب آن بر اساس عواقب وخیم سیاست اقتصادی سال های اخیر بود .

قرض کردن در جائی مفید است که بتوان ایجاد در آمد کرد و سپس از این راه آن را پس داد . در هندوستان و پاکستان از سرمایه گذاری و نقشه ریزی و پی ریزی زودتر نتیجه گرفتند ولی ما از پول هایی که گرفتیم هنوز نتوانسته ایم نتیجه ای بگیریم. مملکت ما قابلیت تولید زیادی از نظر کشاورزی دارد که با توجه به آن می توان سطح زندگی عمومی را بالا برد. در یک کشور کشاورزی کار مهم تنها تهیه کردن و خوردن نیست. چند سال قبل چند رشته صنعت مفید را انتخاب کردیم و روی آن کار کردیم. در صف مقدم این صنایع نساجی و قند بود ولی متاسفانه در این راه ها هم نتیجه خوب عاید نشد. اکنون با اینکه دو میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت نساجی شده ولی پنج سال است که نتیجه منفی گرفته ایم . دولت با صنعت خصوصی رقابت می کند و پارچه ای را که ۲۳ قران تمام می شود ۱۸ ریال می فروشد. باید فکر صادرات کرد .

کاشانی سپس به قرار داد هایی که ایران با کشور های خارج دارد اشاره کرد و گفت تقریبا با این کشور ها یک موازنه بازرگانی داریم ولی با کشور هایی که قرار دادی نداریم در مقابل واردات 95 در صد صادرات داریم و باید در این مورد ورود قسمتی از اجناس لوکس و نیمه ضروری را به صادرات بعضی کالا ها مانند منسوجات تعلیق کرد.

 

تعلیق واردات به صادرات باید برای مدت محدود عملی شود

«روزنامه اطلاعات» در یک تحلیل اقتصادی نوشت : تعلیق واردات به صادرات یکی از راه حل های مورد پسند بازار می باشد،  مخالفین این طرح بیشتر عناصر دولتی می باشند و به جز یکی از وزیران بازرگانی گذشته بقیه وزرا از پنج سال قبل به این طرف با آن به شدت مخالفت کردند.

در حال حاضر می توان با یک برنامه چندساله بعضی از کالا های وارداتی را که جنبه نیمه ضروری و حتی ضروری دارد معلق به بعضی از کالاهای صادراتی بنمائیم البته انتخاب کالای وارداتی و حتی انتخاب کالاهای صادراتی در سلامت سیاست تعلیق موثر است.

اگر ما در تعلیق ، کالا های وارداتی نیمه ضروری را که مورد مصرف افراد مرفه می باشند انتخاب کنیم قسمتی از در آمد اضافی این افراد را به علت خرید کالای نیمه ضروری به دست آورده ایم و متقابلا با انتخاب یک کالای صادراتی که عده بی شماری از زارعین روی آن کار می کنند سبب می شویم که تولید بیشتر و قیمت بهتر شود و به میزان درآمد زارعین بیفزاید. در حقیقت با این سیاست تعلیق قسمتی از درآمد اضافی طبقات مرفه را به سوی طبقات پائین و زارعین سرازیر نموده ایم. اثر مهم و اساسی سیاست تعلیق هم در همین نکته می باشد.

 

تعلیق واردات بر صادرات باعث گرانی کلیه کالاها و سیر صعودی هزینه زندگی خواهد شد

نتیجه نهایی روش تعلیق واردات بر صادرات از طرفی بنا به قانون رانت، گرانی کلیه کالاها و بالاخره سیر صعودی هزینه زندگی خواهد گردید و از طرف دیگر کسانی که از این رهگذر متمتع خواهند گشت فقط عده معدودی از صادر کنندگان خواهند بود. اگر اینان عواید حاصله را برای سرمایه گزاری ، به منظور بهبود تولید رشته صادراتی خود بکار برند باز هم می توان قانع شد که تا مدتی مصرف کنندگان و خاصه کشاورزان تن به فدکاری بدهند اما تجربه بیست سال گذشته ، بعد از شهریور ۱۳۲۰ تا کنون نشان داد که صادر کنندگان ما توجه به بهبود تولید نداشته اند واگر غیر از این می بود، امروز نمی بایستی تقاضای جایزه صدور و با اتخاذ روش تعلیق را بنمایند .

کلیه اقداماتی که در زمینه صادرات تاکنون به عمل آمده ، اثرات موقتی داشته و همان طور که قبلا گفته شد به منزله تزریق داروهای مسکن به یک بیمار بوده است، بدون اینکه به اصل مرض توجهی شود و در مقام علاج واقعی و عمقی اقداماتی که در دوره اعلیحضرت فقید به عمل آمد، با توجه به مقتضیات زمان و میزان احتیاجات ما سیاستی متین و درست بوده است اما امروز آن عوامل دیگر وجود ندارند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.