22 مرداد 1341

22 مرداد 1341

به موجب طرح وزارت کار ؛ کارگر در منافع کارخانه سهیم خواهد شد/مشکل بودجه احتمال دارد امشب در هیئت دولت مطرح شود/سازمان های دیگری نیز منحل خواهد شد/موافقت نامه های بدون تضمین/امروز در جلسه محاکمه متهمین انتخابات تابستانی اعلام شد : انتخابات همیشه بر پایه تزویر و تقلب بوده است!/ظالمانه ترین پرونده

به موجب طرح وزارت کار ؛ کارگر در منافع کارخانه سهیم خواهد شد

امروز کسب اطلاع شد که به موجب طرحی که از طرف وزارت کار تهیه گردیده است کارگران در سود ویژه کارخانجات سهیم خواهند شد .

به موازات اجرای لایحه اصلاحات ارضی به منظور بالابردن سطح زندگی کارگران از طرف وزارت کار طرحی در دست تهیه قرار گرفت که به موجب این طرح کارگران از نظر علاقمند شدن به ازدیاد سطح تولیدات مملکت در سود ویژه کارخانجات سهیم می شوند. طرح مزبور هم اکنون تهیه گردیده و آماده بررسی در جلسات کارگری و کمیسیون های وزارت کار می باشد .

این طرح به طور آزمایشی در ابتدای امر در کارخانجات دولتی به مرحله اجرا گذاشته می شود و سپس در کارخانجات ملی به مورد اجرا در می آید.

 

مشکل بودجه احتمال دارد امشب در هیئت دولت مطرح شود

کار رسیدگی به بودجه در وزارت دارایی تا ظهر امروز خاتمه یافت و ممکن است در جلسه امشب هیئت دولت مطرح گردد. در بودجه جدید رقم کسری دقیقا معلوم نیست زیرا ارقام کل هزینه وزارت جنگ و نفت وسازمان برنامه خالی است .

این امر نشانه آن است که روی بودجه این سازمان ها هیئت وزیران باید تصمیم بگیرد و هنوز رقم قطعی آن ها بین وزارت دارایی و سازمان های مزبور توافق نشده است.

تا آخر وقت امروز در مورد بودجه سکوت کاملا مراعات شد و حتی مسئولین بودجه وزارت دارایی هم به طور کامل نسبت به آن روشن نبودند اما خوش بینی در مورد حل مشکل بودجه زیاد است و حتی گفته می شود که اگر اضافه اعتبار بعضی سازمان ها که در بودجه ممکن است به طور متعادل با حداکثر با ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان کسری تصویب شود پیش بینی فعلی محافل مالی این است که بودجه تسلیمی وزیر دارایی دارای کسری معقولی است حدود کسری معقول هم حداکثر تا ۳۰۰ میلیون تومان است. البته پیش بینی قطعی این نیست که بودجه ۳۰۰ میلیون تومان کسری دارد بلکه گفته می شود کسری رقم مانند گذشته سرسام آور نیست.

 

سازمان های دیگری نیز منحل خواهد شد

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت : انحلال چهار سازمان شورای اقتصاد، بازرسی نخست وزیری، سازمان مسکن و بازرسی شاهنشاهی در محافل مختلف اقتصادی و اجتماعی حسن اثر داشت و اغلب این عمل دولت را یک کار درست تلقی کردند.

اکنون گفته می شود که به دنبال فکر منحل ساختن سازمان های زائد تعداد دیگری از این نوع سازمان ها منحل خواهند شد و مطالعه و بررسی در باره آنها ادامه دارد .

به دنبال انحلال چهار سازمان اقتصادی و بازرسی کسب اطلاع شد که احتمال انحلال برخی دیگر از موسسات مشابه و غیر ضروری قطعی تر شده و ممکن است در چند روز آینده نتیجه آن رسما اعلام گردد .

 

موافقت نامه های بدون تضمین

«دکتر مهدی بهره مند» در ستون «مسائل روز» شماره امروز «روزنامه اطلاعات» نوشت :

قید تضمین در موافقتنامه های تجاری از جمله حتمیات غیر قابل اجتناب است و با توجه به این که با وجود محدودیت های فعلی باز هم روش دروازه باز تا حدی در کشور برقرار است و بخصوص از صادرات هیچ نوع حمایتی به عمل نمی آید اگر موافقتنامه ها بدون تضمین امضاء گردد کوچک ترین تاثیری بر وضع صادرات نخواهد داشت و اگر در نظر بیاوریم که انعقاد موافقتنامه عمدتا به خاطر افزایش صادرات است نه خرید جنس خارجی در ازای ارز، متوجه می شویم که موافقتنامه بدون تضمین ورقه با ارزشی نخواهد بود و نگاهی به مبادلات ایران و شوروی در سال های گذشته خود مؤید این امر است زیرا دولت شوروی همیشه از بهترین خریداران اجناس صادراتی ایران بوده و در بسیاری از سال ها حتی شوروی ها بابت خرید های خود به ایران بدهکار می شدند و به عبارت دیگر موازنه تجاری کشور به نفع ایران بود ولی روش تجارت خارجی ایران در سال های اخیر و بخصوص نبودن ضمانت اجرا در قرارداد ها موجب آن شده که بازار عظیم شوروی نیز به تدریج از کف ما خارج شود و موازنه تجاری دو کشور که به موجب سنت قدیمی به نفع ایران بود حالت عکس پیدا کند .

 

امروز در جلسه محاکمه متهمین انتخابات تابستانی اعلام شد : انتخابات همیشه بر پایه تزویر و تقلب بوده است!

ساعت ده و ده دقیقه صبح امروز سومین جلسه دادرسی متهمین پرونده انتخابات تابستانی شروع شد .

 

ظالمانه ترین پرونده

 احمد طباطبائی قمی به وکالت از طرف 5 نفر از متهمین شروع به صحبت کرد و گفت :

چرا فقط این پرونده که شاکی آن آقای دکتر علی امینی بود به حرکت درآمده. یقین بدانید اگر شاکی این پرونده آقای دکتر امینی نبود ، مثل هزاران پرونده دیگر و مثل پرونده های انتخابات دیگر که مدت هاست راکد مانده راکد مانده بود. آقای رئیس دادگاه شما بر سر یک دو راهی قرار گرفته اید. یک طرف عده ای هستند که به عقیده خودشان آمده اند یک خدمت ملی انجام دهند غافل از آنکه یک روز روی صندلی اتهام قرار خواهند گرفت. شما وضع انتخابات تابستانی را در نظر بگیرید ببینید چه کسی آراء مردم را از بین می برد چه کسی در انتخابات تقلب کرده است آیا انتخاب وکلا یا شکست آنها در انتخابات، در زندگی این آقایان اثری داشته است؟

در این محکمه هر که هست معاون است ، پس مجرم اصلی کجاست ؟ اگر زورشان به مجرمین اصلی پرونده انتخابات نمی رسد ، پس این عده را هم آزاد بکنند. من بیش از این وقت دادگاه را نمی گیرم. این آقایان عده ای کارمند دولت هستند و عده ای مشاغل آزاد دارند و مسبب اصلی اینها نبوده اند تقاضای برائت تمام موکلین خود را دارم .

دراین وقت «محمدعلی پورمجید» به وکالت از طرف آقایان حسن نوروزی، حسن ضابطیان، محمد قندی، اسدالله اسلامی و اسدالله خالقی که کارمندان اداره کشتیرانی شهرداری مدیر دبستان و نانوا می باشند از موکلین خود دفاع کرد و گفت:

اینها مقصر نیستند ، مقصر واقعی زعمای قوم می باشند که حالا مشغول استراحت و رفع خستگی هستند.

دراین وقت دکتر علیقلی خزاعی به وکالت از طرف سید جعفر هاشمی رئیس سابق حسابداری بنگاه شیمیائی شروع به دفاع کرد و گفت : سخن درست بگویم نمیتوانم دید که می خورند حریفان و من نظاره کنم.

آقای طباطبائی گفتند رئیس دادگاه بر سر دو راهی است ولی من می گویم دستگاه دادگستری بر سر دو راهی است . از مشروطیت اثری نیست ، مجلس سنا تعطیل است ، مجلس شورا یادش بخیر ، احزاب که چه عرض کنم. از مشروطه فقط یادش مانده است. تنها جایی که مظلومین می توانند عرض خود را به مقامات صالح برسانند دادگستری است. بنده عقیده دارم با این مانور و صحنه سازی که به نام انتخابات طرح شده است تیشه به ریشه دادگستری خواهد خورد.

اطمینان دارم این پرونده مردم را از دادگستری بیزار خواهد کرد همچنان که روح مردم از نام  پارلمان  بیزار است. هیچ وقت مردم این کشور از آزادی به  معنای واقعی استفاده نکرده اند. انتخابات از دوره پنجم به بعد ، بهاره، تابستانی ، چهار فصل همیشه و همیشه بر پایه تزویر و تقلب بوده است. تمام نخست وزیران موقع شروع انتخابات یک مصاحبه و یک اعلان و یک وعده آزادی انتخابات می دادند، در حالی که بلافاصله دروغ بودن آن مسلم می شد و دستور وزیر کشور وقت نشان می داد تقلب از صدر است « ماهی از سر گنده گردد نی زدم»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.