20 مرداد 1341

20 مرداد 1341

نیویورک تایمز : مسافرت معاون رئیس جمهور آمریکا برای رفع مشکلات ناشی از قطع کمک آمریکا به ایران است/برای تعدیل بودجه وزارت خارجه : پنج سفارتخانه ایران تعطیل می شود/خبرگزاری فرانسه : تقلیل 15 درصد از افراد ارتش سبب یک میلیارد ریال صرفه جویی در بودجه خواهد شد/محاکمه متهمان انتخابات تابستانی آغاز شد/باید به من حق الکشف بدهند/اگر دولت می خواهد بودجه را تعدیل کند به ارقام جزء بودجه رسیدگی کند/مردم پاسخ می دهند ؛ برای حل مشکل بودجه چه باید کرد؟/فعالیت های ساختمانی از بین رفته و معاملات راکد شده است/«بازار از اظهارات نخست وزیر استقبال کرد»/رایزن سفارت ایران در واشنگتن : باید به نخست وزیر جدید ایران فرصت داده شود/از فردا بررسی برنامه سوم آغاز می شود/شخصی که رفت و شخصی که می آید!/امینی می خواست از قدرت و نفوذ آمریکا به نفع ایران استفاده کند ولی نتوانست / امینی آخرین شانس ایران نبود بلکه آخرین شانس آمریکا بود!/امینی کامل آمد، ناقص حکومت کرد  و معقول رفت!/فرهنگ باید از نفوذ دولت ها و تغییر کابینه ها مصون بماند

نیویورک تایمز : مسافرت معاون رئیس جمهور آمریکا برای رفع مشکلات ناشی از قطع کمک آمریکا به ایران است

روزنامه نیویورک تایمز در شماره نهم اوت جاری خود (پنجشنبه گذشته) ضمن مقاله ای تحت عنوان «مسافرت جانسون به خاور میانه » نوشته است : در عین حال هدف از مسافرت جانسون این است که تمایل آمریکا به ادامه کمک های توسعه اقتصادی و عمرانی به ایران و ترکیه و یونان یک بار دیگر تایید و تاکید گردد .

 

کاخ سفید اعلام کرده است که هر پنج کشور ایران و یونان و ترکیه و قبرس و ایتالیا از جانسون برای مسافرت به این ممالک دعوت کرده اند. اما منابع موثق اظهار داشته اند که این مسافرت مخصوصا فرصت مناسبی برای رفع مشکلات ناشی از قطع کمک های بودجه ای آمریکا به ایران و ترکیه در روابط آمریکا با دو کشور مذکور است. این کمک ها سابقا تحت عنوان کمک دفاعی به ایران و یونان پرداخت می گردید .

 

برای تعدیل بودجه وزارت خارجه : پنج سفارتخانه ایران تعطیل می شود

پیش از ظهر امروز آرام وزیر امور خارجه طی یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور خبرنگاران جراید داخلی و خبر گزاری های خارجی مطالبی پیرامون تعدیل بودجه وزارت خارجه به میزان 15 در صد بیان داشت .

وزارت امور خارجه با آنکه بودجه قابل ملاحظه ای در اختیار ندارد که از راه های دیگر صرفه جویی کند ناچار متاسفانه تصمیم گرفت بودجه  سفارتخانه های شاهنشاهی را در  « اتیوپی - تایلند رومانی۔ یونان و تونس) حذف یا به حد اقل تقلیل دهد. همچنین از تاسیس پنج نمایندگی که در بودجه پیش بینی شده بود و همچنین دو سه کنسولگری خودداری شد به این طریق مجموعا متجاوز از 55 میلیون ریال در سال در بودجه وزارت خارجه صرفه جوبی به عمل خواهد آمد .

گفتنی است وزارت امور خارجه از تاسیس نمایندگی در کشورهای سومالی، لیبی، نیجریه وغنا صرف نظر نموده و این کشورها جزو همان کشورهایی هستند که وزیر امور خارجه در مصاحبه خود به آن اشاره کرده است. هم چنین کسب اطلاع شد که در بودجه سفارت ایران در واشنگتن نیز به میزان قابل ملاحظه ای تقلیل داده شده است .

 

خبرگزاری فرانسه : تقلیل 15 درصد از افراد ارتش سبب یک میلیارد ریال صرفه جویی در بودجه خواهد شد

«خبرگزاری فرانسه» 9 اوت از تهران گزارش داد :  بنا به اظهار محافل نزدیک به آقای بهنیا وزیر دارایی جدید ایران بودجه سال 1341 این کشور هفته آینده آماده خواهد شد .

اکنون کارشناسان همچنان مشغول فعالیت هستند تا کسری بودجه را  برطرف ساخته و بودجه متعادلی تسلیم کنند . اظهار اطلاع می شود که در حال حاضر میزان کسر بودجه از 6  میلیارد به سه میلیارد و 500 میلیون ریال کاهش یافته است . این اختلاف در کسر بودجه درباره بعضی هزینه های قابل تقلیل دولت سابق است که ظاهرا دولت فعلی تصمیم به از بین بردن و یا تعویق آنها گرفته است .

از طرف دیگر در نتیجه کاهش پانزده در صد از افراد ارتش که خبر آن ماه گذشته اعلام شد ، در حدود یک میلیارد ریال صرفه جویی خواهد شد. قبلا کوشش دکتر امینی نخست وزیر سابق و مستشاران آمریکایی برای تقلیل افراد ارتش بی نتیجه مانده بود از طرف دیگر افزایش درآمد ایران از محل نفت نسبت به سال گذشته منبع عایدی لازم را برای بودجه کشور تشکیل خواهد داد.

 

محاکمه متهمان انتخابات تابستانی آغاز شد

امروز شعبه 15 دادگاه جنحه به ریاست نبی پور و دادیاری سلامت رسیدگی به پرونده متهمین پرونده انتخابات تابستانی گذشته را شروع کرد .

در جلسه دادگاه با آنکه اتاق کوچک بود علاوه بر ۳۷ نفر متهمین پرونده عده زیادی تماشاچی شرکت کرده بودند .

 

باید به من حق الکشف بدهند

 یکی از متهمین به نام ماشاءاله مظاهری موقع تنفس در جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت تشکیل این پرونده برای تهیه مقدمه بستن مجلس بوده است.

عبداله کرمی نوری متهم دیگر پرونده که در یازده حوزه انتخاباتی بدون آنکه شناسنامه اش باطل شود رای داده و تعرفه گرفته بود می گفت در جریان انتخابات هرچه به مسئولین امر اعتراض کردم که سوء جریانی در انتخابات وجود دارد به خرج کسی نرفت و من ناچار شدم مثل مامورین مبارزه با مواد مخدر که گاهی برای دستگیری مجرمین خود را خریدار اجناس قاچاق معرفی می کنند برای تهیه اسناد جرم و مدارک لازم شخصا عمل کنم و اتفاقا در این کار موفق هم شدم زیرا با آن که در بیشتر حوزه ها مرا می شناختند که جزء مخالفین آن انتخابات هستم بدون آنکه شناسنامه مرا مهر بزنند به نام من تعرفه باطل کردند و من هم این اوراق را که محکم ترین اسناد سوء جریان انتخابات گذشته بود تسلیم اعلام جرم کنندگان کردم که ضمیمه پرونده است. در حقیقت به جای آنکه علیه من کیفر خواست صادر کنند باید به من حق الکشف هم می دادند.

 

اگر دولت می خواهد بودجه را تعدیل کند به ارقام جزء بودجه رسیدگی کند

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :

اگر دولت فعلی به حقیقت می خواهد بودجه را تعدیل کند و از افراط و تفریط بیت المال جلوگیری نماید می تواند از راه رسیدگی به ارقام جزء بودجه و به دست آوردن صورت ریز کارمندان و نظارت و دقت بر آن این وظیفة قطعی خود را انجام دهد و در این صورت ملاحظه خواهد کرد با مخارج و حقوق هایی برخورد می کنند که اگر شهامت به خرج دهند ، ملاحظه کاری را کنار بگذارند و در تشبث و توصیه و رو در بایستی گیر نیفتند و قلم بطلان بر آنها کشند بدون شک حذف آن کمک بزرگی به پائین آوردن ستون هزینه خواهد کرد و در خواهند یافت چه پول های گزافی به کسانی داده می شود که هرگز استحقاق ندارند و مفت خوری شعار خود ساخته اند به علاوه این عمل و رسیدگی دقیق و حذف حقوق هایی که حتی یک نفر از چند جا باج می گیرد باعث دلگرمی و تشویق آنها که از روی صداقت زحمت می کشند و خدمت می کنند می گردد . این دسته که مسلما اکثریت کارمندان را تشکیل می دهند اطمینان پیدا می کنند که حساب و کتابی در کار هست و باید صدیق و خدمتگذار بود.

 

مردم پاسخ می دهند ؛ برای حل مشکل بودجه چه باید کرد؟

«روزنامه اطلاعات» در ادامه سلسله گزارش های خود در رابطه با مشکل بودجه نظرات مردمی را منعکس کرده و نوشت : نامه های فراوانی در پاسخ دعوت اطلاعات برای اظهار نظر در مسئله بودجه از طرف طبقات مختلف به دفتر روزنامه رسیده است.

 

جهان بخش جمهوری مرقوم داشته اند :

فعالیت های ساختمانی از بین رفته و معاملات راکد شده است

امروز فعالیت های ساختمانی از بین رفته معاملات راکد شده پول از جریان خارج و به علت بی اعتمادی و عدم ثبات امور اقتصادی راکد نگه داشته شده اعتبار تجار و فعالیت های بازرگانی از بین رفته و حتی معاملات مرزی که تا سال قبل برای هر نفر 500 هزار ریال بود امسال فقط به 500 تومان رسیده. آیا با این ترتیب امید می رود که بتوان ستون در آمد بودجه را تنظیم کرد؟

پول از نظر اقتصادی به خودی خود با سنگریزه تفاوتی ندارد. این حرکت پول است که کار ایجاد می کند دولت قبل از هر چیز و در درجه اول باید بکوشد تا پول ها را به حر کت آورد ... آن وقت حل مسائل دیگر بودجه هم آسان خواهد شد.

علی صبری نوشته اند: برای حل موضوع جز از راه حل عاقلانه و اخذ مالیات از محل مناسب راهی وجود ندارد. یکی از مواردی که باید مالیات کافی و قابل ملاحظه وصول شود مالیات زمین های موات یا زراعتی اطراف شهرهای بزرگ است که امروزه قیمت های گزاف پیدا کرده که شبیه گنج های قارون و ثروت های باد آورده شده است. علت ترقی به این نحو همان سرمایه گذاری دولت اعم از قرضه خارجی یا عوائد داخلی در امور عمرانی مربوط به شهرهاست که تماما توسط دولت مخارج عمرانی شهرها پرداخت شده است.

 

«بازار از اظهارات نخست وزیر استقبال کرد»

«روزنامه اطلاعات» نوشت : اظهارات اسدالله علم نخست وزیر در جلسه آشنایی با اعضای اتاق بازرگانی تهران در بازار با گرمی و خوشنودی فراوان مواجه شد .

امروز یکی از بازرگانان شرکت کننده در دومین جلسه بازرگانان گفت:

اگر دولت ها بخواهند می توانند چنین قرار داد ها و تعهدات خارجی را ضمن تماس با این مراجع به نحوی که نفع آن برای ما مسلم باشد تغییر دهند. صادرات را می توان از چند طریق حمایت کرد که بهترین آن بستن قرار دادهای پایاپای و تعلیق بعضی از کالاهای وارداتی به صادرات و پرداخت جوائز صادراتی کمک به توسعه و کشت محصولات صادراتی است که هر یک می تواند در حمایت از صادرات نقش موثری داشته باشد .

حمایت و تشویق واقعی و عملی از صادرات باعث افزایش کار در مملکت می شود منابع ثروت مملکت و سرمایه ها را به کار می اندازد. سطح زندگی عمومی بخصوص طبقات پائین را بالا می برد و با افزایش قدرت خرید عمومی فعالیت های اقتصادی و کار و کاسبی مردم رونق می گیرد .

 

رایزن سفارت ایران در واشنگتن : باید به نخست وزیر جدید ایران فرصت داده شود

«آسوشیتدپرس» 11 اوت از نیویورک گزارش داد : شاپوریان رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در واشنگتن ضمن نامه ای که برای سر دبیر روزنامه نیویورک هرالد تریبون چاپ نیویورک نوشته اظهار داشته است که باید نسبت به نخست وزیر جدید ایران امیر اسدالله علم اعتماد گردد و اندکی وقت به وی داده شود تا برنامه خودرا به نحوی موفقیت آمیز اجرا کند.

شاپوریان ضمن نامه خود برای سردبیر نیویورک هرالد تریبون نوشته است : چه در ایران و چه در خارج از ایران، عقیده عده زیادی بر این است که اگر فرصت و تفاهم از نخست وزیر جدید ایران سلب نگردد، به زبان بسیار فصیح میتوان گفت که او ایران را از بحران کنونی نجات خواهد داد و برای اقتصاد و سیاست ایران شالوده مناسبی خواهد ریخت .

 

از فردا بررسی برنامه سوم آغاز می شود

بودجه سال 1341 کل کشور بدون آنکه در هیچ مرجع و کمیسیونی مطرح باشد مدتی است مورد مطالعه شخص وزیر دارایی است و آخرین اقدامی که وزارت دارایی روی بودجه به عمل آورد تسلیم لیست ریز هزینه غیر هسته ای به وزیر جدید بود.

در آخرین جلسه ای که برای رسیدگی به کار بودجه در وزارت دارایی تشکیل شد وزیر دارایی این لیست را خواست و هم اکنون روی آن و مجموع ارقام در آمد و هزینه مشغول مطالعه است.

 

شخصی که رفت و شخصی که می آید!

«علی اصغر امیرانی» طی یادداشتی در ستون « بدون روتوش» شماره امروز خواندنی ها نوشته است : دکتر امینی رفت. اکنون که این سطور را می نویسم هزارها فرسنک از ایران دور است و از مقامات مملکتى دورتر، بنا براین نه امید رجعتی برای کسی موجود است و نه بیم زحمتی از او در دل.

 

امینی می خواست از قدرت و نفوذ آمریکا به نفع ایران استفاده کند ولی نتوانست / امینی آخرین شانس ایران نبود بلکه آخرین شانس آمریکا بود!

دکتر امینی از سیاست و اقتصاد و قدرت و نفوذ آمریکا به نفع کشورش می خواست استفاده کند ولی هنوز استفاده ای نکرده تظاهر آنرا می کرد و در نتیجه مرتکب معصیتی می شد که برایش لذتی نداشت.

در دوران حکومت دکتر امینی بدبینی بیهوده ای که مردم نسبت به سیاست آمریکا داشتند و تنفری که از روش آمریکا مانده ها بیهوده پیدا کرده بودند بیهوده تر افزوده شد. بنا بر این دولت امینی آخرین شانس ایران نبود بلکه آخرین شانس سیاست آمریکا و آمریکا رفته ها بود که از دست رفت.

 

امینی کامل آمد، ناقص حکومت کرد  و معقول رفت!

دکتر امینی کامل آمد و ناقص حکومت کرد و معقول رفت. دکتراقبال عالم آمد و جاهل حکومت کرد و محکوم رفت. علم عاقل آمد و امیدواریم عادل حکومت کند و عاقل تر برود .

روی هم رفته دوران حکومت دکتر امینی برای رجال و مردم ایران دوران بیم و امید بود بدون این که بعد از رفتنش از آن بیم ها و امیدها اثری دردل های رجال و یا مردم ایران باقی مانده باشد.

 

فرهنگ باید از نفوذ دولت ها و تغییر کابینه ها مصون بماند

«خواندنی ها » با انتشار نامه ای خطاب به دکتر خانلری وزیر فرهنگ نوشت :  از میان صدها وشاید هزارها نامه جور واجور و رنگارنگ که این روزها دریافت می فرمائید این نامه را هم بخوانید.

لابد شما که چند سال استاد دانشگاه بوده و مستقیم و غیرمستقیم با فرهنگ ملکت تماس داشته اید بهتر می دانید در این چند سال هر وزیر فرهنگی که روی کار آمد بعد از جلوس بر صندلی وزارت و چند عزل و نصب لازم یا زاید به فکر تغییر و تحول در برنامه تعلیمات ابتدایی و متوسطه افتاد و با تشکیل چند کمیسیون و تهیه چند طرح و یکی دو مصاحبه مطبوعاتی به خیال خود و شاید هم به خیال جمعی کار را تمام کرد و به عمر زاید بر حد برنامه های کهنه و ارتجاعی گذشته خاتمه داد و راه و رسمی تازه و مفید و مترقی به وجود آورد؟

می گویند و حتما شما مطلعید که در کشورهای مترقی جهان فرهنگ از سیاست مخصوصا مظاهر متغیر سیاست دور است و بدون آن که تابع تغییرات و تحولات سیاسی و حزبی باشد در طریق کمال سیر می کند و متناسب با احتیاجات و مقتضیات زمان پیش می رود، می گویند در آن سرزمین ها که مردمی خوشبخت زندگی می کنند فرهنگ به خود مردم سپرده شده و به وسیله نمایندگان منتخب آنها اداره می شود حتی در آمریکا وزارت فرهنگ به این شکل و شمایلی که در ایران هست وجود ندارد و تنها یک مرکز تحقیق و راهنما وجود دارد که تربیت معلم و راهنمایی حوزه های فرهنگی و تهیه پروژه های آموزشی را به عهده گرفته است و بس.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.