18 مرداد 1341

18 مرداد 1341

نمی دانیم با اوضاع وحشتناک مالی کنونی نخست وزیر به چه خوشبین است؟!/معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران می آید/تثبیت اقتصادی، حفظ رابطه با غرب و برقراری روابط دوستانه با شوروی بزرگترین اهداف دولت/برای جبران کسر بودجه : آمریکا و شوروی به ایران کمک می کنند/باید تمام عواید عمومی کشور در خزانه داری کل متمرکز شود/مطالعات ذوب آهن چهار نسل طول کشیده و معلوم نیست چند نسل دیگر طول خواهد کشید/ارسنجانی : 730 میلیون دلار به خارج قرض داریم / ایران لابراتوار آزمایش شده است!

نمی دانیم با اوضاع وحشتناک مالی کنونی نخست وزیر به چه خوشبین است؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز نوشت :

بازرگان آشنا و معروفی دیشب به من گفت اگر شما نخست وزیر را می بینید از قول من به او بگوئید در فکر بازار هم باشد، فراموش نکند که شیرازه کسب وزندگی مردم بازار به هم ریخته است ، اگر بازار به حال عادی برگشت نکند خزانه دولت نه فقط امسال درآمدی از مالیات ها نخواهد داشت بلکه سال بعد از این بدتر خواهد شد و گفت من متعجبم آقای نخست وزیر با این دورنمای وحشت زای مالی کشور چطور اظهار خوشبینی می کند؟!

دوست بازرگان ما گفت من چگونه می توانم خوشبین باشم وقتی دور نمای گذشته را به خاطر می آورم، شما فراموش کرده اید که سال گذشته چه لطمات جبران ناپذیری به بازرگانی کشور وارد آمد، چطور سلب اعتبار وحیثیت از ما گردید. هر یک از تجار بزرگ ایران مقام و اعتبار و حیثیت نزد خارجی داشت، شما دیدید اعتباراتی که کارخانجات و شرکت های خارجی طی سال های دراز به بازرگانان ایران می دادند وخود سرمایه متحرکی در دست ما بود براثر اعلام ورشکستگی مملکت قطع شد، آیا دولت می تواند این وضع را اعاده دهد ، اطمینان و اعتماد عمومی را جانشین بدبینی و بی اعتباری و اوضاع در هم ریخته کنونی سازد، کاری بکند که سرمایه های نهفته و از کار افتاده که فقط از ترس ورشکستگی مخفی و مدفون شده یا در بانک های داخلی متمرکز گردیده و یا بهتر بگویم در ظرف سال گذشته از مملکت گریخته و در بانکهای خارجی انباشته شده دوباره به کشور باز گردد و چرخ های زندگی اقتصادی به کار افتد .

 

معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران می آید

نیمه شب گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد لیندون جانسن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و بانو بنا به دعوت دولت شاهنشاهی ایران اواسط شهریور ماه 1341 به ایران مسافرت خواهند کرد. جانسن در تهران با مقامات مربوط مذاکره خواهند نمود و مراتب دوستی صمیمانه و علاقه دولت و ملت آمریکا را نسبت به ایران اظهار خواهند داشت.

 

تثبیت اقتصادی، حفظ رابطه با غرب و برقراری روابط دوستانه با شوروی بزرگترین اهداف دولت

«خبرگزاری آلمان» 8 اوت گزارش داد :  امیر اسدالله علم نخست وزیر ایران ضمن مصاحبه ای که با خبرنگار یک روزنامه چاپ آلمان غربی به عمل آورد اظهار داشته است که بزرگترین هدف و وظیفه دولت وی اجرای یک برنامه جامع اصلاحاتی به منظور تثبیت اوضاع اقتصادی ایران و حفظ اتحاد نیرومند با غرب و در عین حال برقراری روابط دوستانه با اتحاد شوروی می باشد .

آقای علم طی مصاحبه ای که با مخبر روزنامه مستقل دی ولت چاپ آلمان غربی کرده و در شماره امروز این روزنامه منتشر شده ، از جهانیان خواسته است که به برنامه های جدید وی اعتماد داشته باشند و تا آنجا که

در پاسخ به سئوال مربوط به کسر بودجه ۷۰ میلیون دلاری ایران که موجب استعفای دولت امینی گردید، علم گفت این کسر بودجه را از طریق اجرای اقدامات سخت گیرانه برای صرفه جویی در هزینه های دولتی و اجرای دقیق برنامه اخذ مالیات بر اساس درست و عادلانه رفع خواهد نمود .

نخست وزیر ایران پاسخ این سئوال را که غیر از دو منبع مذکور در فکر چه منابع دیگری برای تامین کسر بودجه است مسکوت گذاشت و اظهار داشت در حال حاضر مشغول انجام یک سلسله اقداماتی است که فعلا ترجیح می دهد در باره آنها سکوت نماید .

علم تاکید کرد که به هر حال وی در صدد گرفتن یک مهلت ۱۲ ماهه برای تاخیر پرداخت دیون خارجی ایران که سر رسید آنها سال جاری است ، نمی باشد.

 

برای جبران کسر بودجه : آمریکا و شوروی به ایران کمک می کنند

«خبرگزاری آلمان» 9 اوت طی گزارشی اعلام کرد : بنابر گزارش محافل موثق حسین بهنیا وزیر دارایی ایران موفق شده است کسر بودجه ۷۰ میلیون دلاری ایران را به 20 میلیون دلار تقلیل دهد .

اکنون بنابه همان گزارش قرار است ۲۰ میلیون دلار دیگری که از کسر بودجه باقی مانده از طریق کمک های خارجی تامین گردد .

محافل دولتی بنابر پاره ای گزارش ها نسبت به مذاکراتی که با دولت آمریکا برای تامین ۲۰ میلیون دلار فوق صورت گرفته اظهار خوش بینی کرده اند و از طرف شوروی نیز پیشنهاد اعطای وام به ایران شده است.

 

باید تمام عواید عمومی کشور در خزانه داری کل متمرکز شود

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود نوشته است : نامه های فراوانی در پاسخ دعوت اطلاعات برای اظهار نظر در مسئله بودجه از طرف طبقات مختلفی به دفتر روزنامه رسیده است . بعضی از نامه ها در این صفحه در شماره های گذشته چاپ شده است و اینک قسمت هایی از نامه ها و مقالات دیگر.

آقای منزوی نوشته اند : این جانب که قریب سی سال تصدی مقامات حساس مالی را در وزارت دارایی داشته ام عقیده دارم که باید تمام عواید عمومی کشور در خزانه داری کل متمرکز شود و مصرف آن هم زیر نظر وزیر دارایی و خزانه داری کل باشد، زیرا در تمام وزارت خانه ها در فصل کار گزینی بودجه صد ها پست خالی و بلا متصدی وجود دارد که از وزارت دارایی پنهان نگاه داشته می شود و پس از تصویب و ابلاغ بودجه از آن محل های خالی برای استخدام مامورین موقت (سفارش شده) استفاده می کنند . بنده با عقیده قاطع اعتبار تمام این پست ها را در سال متجاوز از صد میلیون تومان محسوب می دارم.

 

مطالعات ذوب آهن چهار نسل طول کشیده و معلوم نیست چند نسل دیگر طول خواهد کشید

گودرز افراسیابی طی نامه پرشوری می نویسد : این یک اصل کلی و اساسی است که آزادی و استقلال کشوری در دنیای امروز بستگی کامل به آزادی اقتصادی آن دارد. کشورهایی که پایه های استقلال اقتصادی خود را پی ریزی می کنند در حقیقت استقلال واقعی مملکت خود را پایه گذاری می کنند. نمی دانم چرا هر چند یکبار گفت و گو از تاسیس ذوب آهن به میان می آید و بعد در بوته فراموشی می رود در حالی که اگر می گذاشتند ، ما کارخانه ذوب آهن را درسال ها پیش باید برپا می داشتیم. خوب به یاد دارم که در زمان اعلیحضرت فقید صحبت از ذوب آهن بود و اقداماتی هم برای ساختن آن شده و قسمتی از ماشین آلاتش هم وارد شده بود .

در آن روزگار بقال روشنفکر و وطن پرستی بود که هر وقت خبری از پیشرفت مملکت در روزنامه می خواند، یک دنیا ذوق می کرد و آن را به نوه خود که ده سال داشت و در کلاس سوم درس میخواند ، می داد تا بخواند و ببیند وطنش چگونه جلو می رود .

روزی در روزنامه اطلاعات همان موقع صحبت از ذوب آهن بود. کودک مزبور که فهم مطلب برایش مشکل بود از پدر پرسید فایده این کارخانه چیست؟ پیر مرد روشندل لحظه ای تامل کرد و بعد سنجاقی را که زیر گلوی زنش سنجاق شده بود در آورد و گفت حداقل فایده اش این است که این سنجاق را دیگر از خارج وارد نخواهند کرد. حالا آن پسر خودش پدر شده و نسل چهارم آن مرد وطن پرست پا به عرصه وجود گذاشته و هنوز صحبت و گفت و گوی ذوب آهن در مراحل اولیه است و خدا می داند که ذوب آهن در این نسل ساخته خواهد شد یا باز هم باید چند نسل دیگر صبر شود.

 

ارسنجانی : 730 میلیون دلار به خارج قرض داریم / ایران لابراتوار آزمایش شده است!

عصر دیروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در تالار کیهان کنفرانسی پیرامون اقتصاد کشاورزی ایران ایراد کرد.

در حال حاضر ۷۳۰ میلیون دلار مقروض هستیم و سالی ۱۳۰ میلیون دلار ربح می دهیم و از محل ۷۰۰ میلیون تومان پشتوانه اسکناس که 350 میلیون تومان در اختیار صنایع گذارده شده است چند سد داریم که آن هم ناقص است البته اگر سدی ساخته شود که سطح کشت را زیاد کند بسیار خوب است اما در دنیا پیش از این که دیوار سد را بسازند اول کانال های آن را می سازند و همچنین اگر برای برق درست می کنند ابتدا شبکه برق را درست می نمایند در صورتی که در مملکت ما هیچ کدام از این ها را نکرده اند.

وزیر کشاورزی افزود: اعتباری که از پشتوانه اسکناس در اختیار کارخانجات گذاردند در راه خود صرف نشد و قسمتی از محصولات کارخانجات به فروش نرفت و بنده تا یاد دارم اصفهان همیشه از دولت برای گردش چرخ های کارخانه ها پول گرفته است. و البته اگر ما هرسال 150 میلیون دلار به کارخانجات بدهیم دور تسلسل پیدا می کند. باید فکری کرد تا محصول کارخانجات به فروش رسد. در همین مراغه هر زارع سه متر پارچه در سال خریده است علت این امر آن است که قوه خرید مردم بسیار کم است و رونق اقتصادی وجود ندارد.

امروز هنوز ممالک بزرگ در تئوری های اقتصادی خود اتحاد عقیده ندارند و در عوض ممالکی مثل ایران را برای خود لابراتوار درست کرده اند و هر تئوری را در ممالک توسعه نیافته آزمایش می کنند. در مملکتی مثل مملکت ما که خود را تابع اقتصاد دنیای آزاد می داند باید توجه داشت وقتی آنها به ما تئوری می دهند نتیجه اش برای ما این است که ماعقب می مانیم و مفلس می شویم .

در درجه اول ما باید توجه کنیم تئوری های خارجیان برای ما فایده ندارد و ما باید   منطبق با وضع خودمان بکنیم.

دکتر ارسنجانی در پایان یک بار دیگر در باره لزوم اتخاذ روش هایی که با شرایط مملکت ما منطبق باشد برای آبادانی مملکت اشاره کرد و گفت : گرفتاری و عقب ماندگی آسیا و آفریقا به این جهت است که از این مناطق روی نسخه هایی که غرب و شرق برایشان می نویسند عمل می کنند و وقتی که یک نسخه موثر شد نسخه دیگری را پیش می کشند در حالی که ما بایستی دنبال راهی برویم که با وضع مملکت ما منطبق باشد .

وزیر کشاورزی افزود : باز هم می گویم ما احتیاجی به قرض خارجی نداریم باید قدرت خرید کشاورز را بالا ببریم . مملکتی که سالانه ۵۰۰ میلیون دلار ارز عایدی دارد ننگ است که از خارج قرض کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.