17 مرداد 1341

17 مرداد 1341

سیل تبریز صدها خانه و مغازه را ویران کرد/بخت با امینی یار بود که اسدالله علم نخست وزیر شد!/دولت باید به این سوالات جواب دهد/وزیر کشاورزی: تقسیم اراضی طی دو سال باید پایان یابد/یک سال دیگر تحمل کنید برای همیشه از گرسنگی و محرومیت خلاص خواهید شد!/برای کمک به الجزایر ؛ دولت ایران ده هزار فرانک سوئیس در اختیار کمیته ملی می گذارد/طرح اتومبیل های دولتی اجرا می شود/« بودجه از بن بست خارج شده است»/وزارتخانه ها با تفویض اختیارات به استانداران موافقت کردند/سرنوشت طرح جدید تعلیماتی معلوم نیست/سرلشکر ضرغام رئیس بانک اصناف شد

سیل تبریز صدها خانه و مغازه را ویران کرد

بر اثر بارندگی شدیدی که دیروز در قراء تابعه و ارتفاعات اطراف تبریز روی داد مقارن ساعت پنج بعداز ظهر دیروز سیل مهیبی از طرف کوه عینعلی به جانب شهر سرازیر شد و هر چه را که بر سرراهش قرار داشت از جا کند و ویران ساخت و خسارات زیادی به بار آورد. ظرف مدت کوتاهی جریان سیل به محله سیلاب تبریز رسید و در این محله سیل بیش از یکصدخانه و مغازه را در هم کوبید که هم اکنون بقایای آن ها نیز در حال فروریختن است .

سیل در زنجان خسارات فراوانی وارد آورده است ، برای رسیدگی به حادثه سیل کمیسیونی تشکیل گردید و قرار است در اطراف تبریز سیل بندی ساخته شود.

 

بخت با امینی یار بود که اسدالله علم نخست وزیر شد!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : می گویند اگر غیر از علم و انتظام که دو دوست دیرین امینی هستند دیگری مقام صدارت را به دست می آورد، دمار از روزگار نخست وزیر پیشین برمی آورد، خود را وارث اوضاع درهم ریخته و آشفته ای نشان می داد که عدم تعادل دخل و خرج مملکتی و کسر بودجه کمترین آن بود، ودر این جا بخت با دکتر امینی یاری کرد که اعلیحضرت پیشنهاد او را درباره انتخاب علم پذیرفتند و بدین ترتیب سنگینی بار مسئولیت کشور بیش از پیش متوجه شخص اول مملکت گردید.

متاسفانه تاکنون این عادت در مملکت ما جاری بوده است که بیشتر دولت هایی که روی کار می آیند اول در مقام آن هستند دولت پیش را رسوا و مفتضح کنند، خود را وارث بدبختی ها و معایب و مفاسد گذشته بدانند و کوهی از مشکلات پیش چشم مردم ترسیم کنند.  راست است که علم دوست دکتر امینی و به قول معروف یکی از سه تفنگداران بود و بدین سبب در مقام شکوه و گله از گذشته و تجسم به هم ریختگی ها بر نیامد اما این نکته نیز جلب نظر می کند که حسن تدبیر و دور اندیشی و سیاست متین شاه در این امر بسیار موثر بوده و هرگز شخص اعلیحضرت موافقت ندارند دولت برگزیده و مجری نیات شاهانه به جای ایجاد اعتماد و اطمینان و امیدواری میان مردم تخم یاس و بدبینی بپاشد و اوقات خود را صرف کاری کند که از آن ثمری جز به هم ریختگی عاید نگردد.

 

دولت باید به این سوالات جواب دهد

ما این طرز فکر را تایید می کنیم اما تا جایی که مسائل مملکتی از دید ملت ایران دور نماند ، هیئت دولت جدید آن قسمت از امور را که لازم است در معرض قضاوت و اطلاع افکار عمومی بگذارد، باید بگوید، حتی مشکلاتی که حل و رفعش به دست مردم و باهمکاری عمومی میسر است علنی و آشکار سازد و از ملت استمداد جوید .

مثلا چه عیب دارد مشکلات فرهنگی و  بهداشتی و کشاورزی گفته شود، چرا نگویند سرنوشت برنامه سوم چه خواهد شد، آیا کنسرسیوم برای وام های عمرانی تشکیل می شود یا نه ؟ کارهای اجرایی همچنان در سازمان برنامه متمرکز خواهد بود یا بین وزارتخانه های مربوط تقسیم می گردد و طرح های ساختمانی و عمرانی در چه مرحله ای است ؟ این طرح ها به تصویب رسیده یا نه واگر تصویب شده چرا آثاری از اقدام در باره آن دیده نمی شود .

آیا مسئله تعدیل بودجه که دولت فعلی مشغول تنظیم آن شده شرط گرفتن وام های عمرانی است یا نه؟ اگر چنین شرطی وجود دارد چطور ممکن است ستون هزینه کمرشکن را پائین آورد و در آمد تقلیل یافته را بالا برد، از کجا و چطور ؟

تراوشاتی که این روزها از اقدامات اصلاحی دولت کنونی می کند روی هم رفته امیدبخش است ولی بالاخره باید توجه داشت مشکلاتی که دولت علم بدان روبرو است و از هیچ یک سخن نمی گوید یکی دو تا و صد تا نیست و آیا این که آقای علم حتی حاضر نمی باشد کلمه بحران را از دهان جاری کند می تواند این راه پر چاله چوله را هموار سازد؟

 

وزیر کشاورزی: تقسیم اراضی طی دو سال باید پایان یابد

وزیر کشاورزی در پیامی خطاب به دهقانان تاکید کرد :  

اجرای قانون اصلاحات ارضی در سرتاسر کشور از روز شروع نباید بیش از دو سال طول بکشد، امکان آن را داریم که در تمام مملکت قانون را اجرا کنیم پس شما نگران آینده خودتان نباشید اما آیا هیچ فکر کرده اید که تنها زمین دار شدن برای تامین زندگی و تولید کشاورزی کافی نیست .

اگر شما عضو شرکت های تعاونی نباشید نمی توانید به کار خلاقه تولید خودتان ادامه بدهید.

 

یک سال دیگر تحمل کنید برای همیشه از گرسنگی و محرومیت خلاص خواهید شد!

اگر شما یک سال دیگر محرومیت را تحمل کنید و هر چه پول از فروش محصول به دست می آورید اندوخته کنید تا به شرکت تعاونی بسپارید برای همیشه از گرسنگی و محرومیت خلاص خواهید شد!

 

برای کمک به الجزایر ؛ دولت ایران ده هزار فرانک سوئیس در اختیار کمیته ملی می گذارد

ساعت ۷ صبح روز یکشنبه سه تن و نیم اجناس اهدایی موسسات و شرکت ها و مردم ایران توسط جت بوئینک ۷۲۰ لوفت هانزا برای الجزایر ارسال گردید.

کمیته ملی کمک به مردم الجزایر چندی قبل با دولت سابق مذاکراتی انجام دادند تا کمکی به آسیب دیدگان الجزایر توسط دولت ایران بشود .

دولت سابق تصویب کرد که ده هزار فرانک سوئیس جهت کمک به الجزایر اختصاص دهد .

دکتر امینی در ملاقات با دکتر شعلال نماینده حکومت الجزایر خاطر نشان ساخت که این کمک به علت مشکلات مالی دولت بسیار ناچیز است ولی دولت ایران بدین وسیله احساسات دوستانه خود را نسبت به ملت الجزایر نشان می دهد و در کمک هایی که مردم ایران به وسیله کمیته ملی  می کنند شر کت می نماید . دکتر شعلال از این کمک اظهار تشکر کرد .

افزایش صادرات احتیاج به تشویق دارد و با توجه به این که تمام رقبای صادراتی ایران از قبیل ترکیه و یونان و اسپانیا و ممالک دیگر به نحوی از انحاء از صادرات خود تشویق به عمل می آورند دلیلی ندارد که ایران برای خود ماموریت معنوی قائل شود و از فکر ناقص (آزادی تجارت )، « که به هر تقدیر باشرایط جاری اقتصادی ایران تطبیق ندارد» پیروی نماید و صادرات ایران را در برابر صادرات ممالک دیگر بلادفاع بگذارد .

 

طرح اتومبیل های دولتی اجرا می شود

این شرح امروز از طرف نخست وزیر به عنوان بهنیا وزیر دارایی ارسال شده است : جناب آقای وزیر دارایی عطف به مذاکرات حضوری دستور فرمائید مقررات تصویب نامه و  بخشنامه مربوطه به استفاده از وسائط نقلیه دولتی دقیقا رعایت و بدون کوچک ترین تبعیض و مسامحه به موقع اجرا گذارده شود.

 نخست وزیر - اسدالله علم

 

« بودجه از بن بست خارج شده است»

امروز یک مقام مطلع اظهار داشت کار بودجه خاتمه یافته و بهنیا وزیر دارایی در هفته آینده سکوت فعلی را شکسته و اطلاعات لازم را در اختیار جراید خواهد گذارد .

عصر دیروز بهنیا وزیر دارایی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بودجه اظهار داشت انشاءالله به زودی خاتمه خواهد یافت و حداکثر تا هفته آینده از خجالت آقایان بیرون خواهم آمد.

وزیر دارایی با همین چند جمله شایعات مبنی بر حل شدن کار بودجه را تایید نمود.

 

وزارتخانه ها با تفویض اختیارات به استانداران موافقت کردند

امروز لایحه اختیارات استانداران و آئین نامه انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی از طرف هیئت دولت به وزارت  کشور ارسال شد تا مجددا اعضای کمیسیون های بررسی پیرامون مواد جدید و رفع اشکالات آن اقدام نمایند.

یک مقام رسمی دولت امروز گفت: طرح اختیارات استانداران حاوی 20 ماده است و اشکال کار در آن است که وزارتخانه ها باید با تفویض اختیارات خود به استانداران موافقت کنند. وزارت دادگستری موافقت کرده که استاندار هر استان در عین حال سمت ریاست بازرسی استان را نیز داشته باشد و وزارتخانه های کشور، راه ، بهداری و فرهنگ با تفویض اختیارات خود به استانداران موافقت کرده اند.

وزیر راه موافقت کرده که پروژه راه سازی استان ها با نظر استانداران باشد ضمنا وزرای بهداری و فرهنگ موافقت کرده اند که استانداران به تدریج امور بهداری و فرهنگ استان ها را به خود مردم واگذار نمایند.

 

سرنوشت طرح جدید تعلیماتی معلوم نیست

بعد از ظهر دیروز شورایعالی فرهنگ پس از چند هفته ای که کار خود را تعطیل کرده بود مجددا شروع به کار کرد .

قبل ازتشکیل جلسه شورای عالی فرهنگ در وزارت فرهنگ گفته می شد که شورای عالی فرهنگ به بررسی و تصویب مواد طرح جدید تعلیماتی ادامه خواهد داد.

با این که روز گذشته جلسه شورای عالی فرهنگ تشکیل گردید ولی معهذا در مورد طرح مذکور سخنی به میان نیامد و بررسی طرح مذکور در جلسه آینده شورا نیز در دستور جلسه قرار نگرفته است. بدین ترتیب احتمال می رود که طرح مذکور در سال جاری اجرا نشود .

 

سرلشکر ضرغام رئیس بانک اصناف شد

امروز بانک اصناف اعلام کرد که تیمسار سرلشکر ضرغام وزیر اسبق دارایی به سمت مدیرعامل بانک اصناف تعیین شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.