13 مرداد 1341

13 مرداد 1341

جشن مشروطیت فرا رسید و باید دید آیا مردم هم جشن می گیرند؟!/مشروطیت در همان ابتدای عمر مسخ و استحاله شد/وقتی مجلس بسته شد مردم جشن  گرفتند/املاک قوام السلطنه در لاهیجان تقسیم می شود/فعالیت دولت برای به دست آوردن درآمد جدید از خارج/40 هزار کارمند غیررسمی دولت درخواست تثبیت وضع خود را دارند/ما یک مملکت کشاورزی هستیم و باید صادر کننده محصول کشاورزی باشیم/از معایب کار ما است که همیشه بر همه کارهای گذشته قلم می کشیم!/خسارت میلیونی به مردم ایران به دلیل عدم تکمیل یک کارخانه/بحران اقتصادی، رکود بازار و وقفه در معاملات باعث بیکاری و فقر عمومی شده است

جشن مشروطیت فرا رسید و باید دید آیا مردم هم جشن می گیرند؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله امروز این روزنامه نوشته است: امروز سیزدهم مرداد است و فردا سالی دیگر از عمر مشروطیت آغاز می شود. روز چهاردهم مرداد موسوم است به «جشن مشروطیت» و به طوریکه اطلاع دارید قرار است به نام جشن مشروطیت مراسمی هم برگزار شود، ولی باید دید مردم چه می گویند و آیا مردم نیز جشن میگیرند یا نه؟  مشروطیت امری است صددرصد مربوط به مردم، اگر مردم مشروطیت را جشن نگیرند و دیگری غیر از مردم جشن بگیرد مثل این است که عید نوروز را ما ایرانی ها جشن نگیریم و در چین به عوض ما جشن بگیرند، اگر قرار است برای مشروطیت جشن گرفته شود  اولی و احق از هر کسی برای جشن گرفتن ملت است و بدبختانه ما در ملت ایران سروری به خاطر فرارسیدن چهاردهم مرداد و نو شدن خاطره مشروطیت احساس نمی کنیم، پس به مناسبت جشن مشروطیت نیست که این مقاله را می نویسیم ، به یاد مشروطیت است .

 

مشروطیت در همان ابتدای عمر مسخ و استحاله شد

مشروطیت ایران نیز چیزی شبیه کاخ عدالت مرحوم داور است، پیشوایان و قائدان مشروطه زحمتی کشیدند ، توده همتی به خرج داد، یک عده از خود گذشتند و جان شیرین فدای آزادی کردند تا نهضت مشروطه به ثمر رسید، فرمان مشروطه صادر شد، مجلس دائر گشت، قانون اساسی به وجود آمد و صورت زشت و کریه استبداد بدل شد به چهره دلفریب آزادی، اما همین که شالوده مشروطیت محکم شد مردم کنار رفتند وهمان هایی که زیر علم استبداد سینه می زدند با لباس دیگری ظاهر شدند و عنان مشروطیت به دست آنها افتاد. مشروطیتی که ما امروز می بینیم حاصل عمل دسته اخیر است نه نهضت مردم. مشروطیت ایران در همان ابتدای عمر مسخ شد، استحاله شد، تغییر جهت داد، از هدف های خود دور افتاد ، به جای آنکه وسیله حکومت مردم بر مردم شود وسیله تجدید حکومت عوامل استبداد گشت و به  حال وروزی افتاد که امروز شاهد آنیم .

 

وقتی مجلس بسته شد مردم جشن  گرفتند

شما دیدید وقتی مجلس بسته شد مردم جشن گرفتند، مگر یک چنین چیزی ممکن است که در مملکت مشروطه مجلس بسته شود و مردم جشن بگیرند؟ آری ، ممکن است وقتی مجلسی مجلس مردم نباشد، درست است که مردم قربانی دادند و زحمت ها کشیدند تا مجلس به وجود آید ولی آن مجلسی که مردم می خواستند این مجلس نبود، لفظ مجلس که گره از مشکل کسی باز نمی کند، عمل مجلس است که می تواند مشکل گشای مردم باشد و مجالس ما صرف نظر از دوسه مجلس، هیچ کدام چنین هنری نداشته اند. مشروطیت نیز به طریق اولی ، رکن اول مشروطیت مجلس بود که به آن روزگار درآمد. ارکان دیگر مشروطیت هم روز و حالی شبیه مجلس پیدا کردند و جمعا مشروطه ما آنچنان مشروطه ای شد که مضحکه شعرا قرار گرفت و مسخره منتقدین و مورد تنفر و بغض آزادیخواهان و مشروطه طلبان، رحم الله على مشروطه !

 

املاک قوام السلطنه در لاهیجان تقسیم می شود 

دکتر ارسنجانی گفت: امروز اعلان اجرای قانون اصلاحات ارضی در حومه رشت و صومعه سرا و لاهیجان و فومن انتشار یافت. املاک مرحوم قوام السلطنه در لاهیجان است و متجاوز از پنج ده از املاک آن مرحوم تقسیم خواهد شد .

دکتر ارسنجانی بعد در باره سفر خود به شمال گفت در سفر شمال اسناد انتقال املاک آقای دکتر امینی نخست وزیر سابق بین دهقانان آن تقسیم شد. همچنین من از کارخانه چوب بری اسالم بازدید کردم و قرار شد یک راه به کنار دریا از کارخانه کشیده شود که چوب ها از راه دریا حمل شود.

 

فعالیت دولت برای به دست آوردن درآمد جدید از خارج

اولیای وزارت دارایی و بخصوص شخص وزیر دارایی هنوز در باره بودجه سکوت کرده اند .

مطالعاتی که تاکنون در وزارت انجام گرفته برای جبران کسر بودجه قابل توجه نیست زیرا مطالعه و بررسی ارقام هزینه های بودجه که در دولت سابق نیز به حد اکمل انجام گرفت مبلغ قابل توجه دیگری نصیب دولت جدید نخواهد کرد.

مطلعین معتقدند که دولت به موازات این مطالعات عادی، فعالیت شدیدی برای به دست آوردن در آمد جدید از خارج انجام می دهد.

تعویق برنامه سوم و دریافت کمک از آمریکا بخصوص برای ارتش آن هم معادل کمک سال قبل ، تعویق اقساط وام ها همه راه حل هایی است که در مورد آن شایعات فراوانی وجود دارد اما مقامات دولتی سکوت کامل را در همه این موارد حفظ کرده اند.

 

40 هزار کارمند غیررسمی دولت درخواست تثبیت وضع خود را دارند

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود نوشت : امروز خبر نگار ما با نمایندگان کارمندان غیررسمی دولت ملاقات کرد و درباره وضع عمومی کارمندان غیر رسمی، دون پایه ، روزمزد ، حکمی و پیمانی وزارتخانه ها که تعداد آنها بالغ بر 40 هزار نفر است با نمایندگان آنها مذاکره نمود .

کارمندان غیر رسمی می گویند ما از دولت می خواهیم که پس از 20 سال گفت و گو به وضع ناپایدار کارمندان پایان دهد و با تصویب لایحه ای که در مجلس سنا مانده است قاطبه کارمندان غیر رسمی را راضی سازد .

کارمندان اعلام کردند که هر یک از این گروه عظیم کارمندان غیر رسمی حداقل پنج سال وحد اکثر 28 سال سابقه خدمت دولتی دارند و مصلحت دولت و مردم و سازمان اداری در آن است که این عده را از وضع متزلزل کنونی خارج سازد.

 

ما یک مملکت کشاورزی هستیم و باید صادر کننده محصول کشاورزی باشیم

عصر روز یکشنبه گذشته وزیر صنایع و معادن طی مراسمی جوایز نقدی بهترین چغندر کاران کارخانه قند کرج را در محل کارخانه توزیع کرد. در این مراسم کهبد یکی از ملاکین چغندر کار گفت:

ما کشوری هستیم که از دیرباز به امور کشاورزی و تولید از زمین پرداخته ایم و همیشه نام ما با کشاورزی توام بوده است لذا باید آنقدر تولید کشاورزی داشته باشیم که بتوانیم پس از تامین مصارف داخلی مازاد آن را به خارج صادر نمائیم. ولی متاسفانه اکنون ناچاریم سالیانه مقادیری از محصولات کشاورزی مصرفی نظیر قند و شکر کسری خود را از خارج وارد کنیم در صورتی که چنانچه اراضی بیشتری به سطح کشت محصولات کشاورزی مانند چغندر قند اختصاص داده شود و از بذر و کود مرغوب هم استفاده گردد و در ضمن کشاورزی هم با اسلوب مکانیزه انجام شود، سطح تولید محصولات کشاورزی در کشور به مرحله ای خواهد رسید که نیازی به خارج نداشته و بلکه خواهیم توانست صادر کننده محصولات کشاورزی هم بشویم.

 

از معایب کار ما است که همیشه بر همه کارهای گذشته قلم می کشیم!

«صفاء الدین جهانبانی» در «روزنامه اطلاعات» نوشت : در روزهای اخیر خبرهائی می شنویم که نشان می دهد فلان دستور یا طرح که سابقا برای تصویب آماده شده و یا حتى به مرحله اجرا نیز رسیده بوده است مسکوت مانده و دستور داده اند که از اجرایش جلوگیری شود تا مقررات تازه ای جانشین آن شود و این از معایب کلی کار ماست که همیشه بر آنچه گذشته است یک باره قلم رد می کشیم و همیشه کارها را یک تنه از آغاز شروع می کنیم در حالی که شایسته تر آن است که کار سیر دائمی خود را طی کند و در هر قسمت عده ای مسئول گرداندن چرخ های آن باشند و نه آنکه هر چند وقت یک بار با تعویض افراد مسئول مسیرها نیز تغییر کند و هر کاری دوباره از سر گرفته شود.

 

خسارت میلیونی به مردم ایران به دلیل عدم تکمیل یک کارخانه

به علت عدم تکمیل و تعویق بهره برداری از کارخانه کود شیمیایی شیراز بیش از 40 میلیون تومان خسارت متوجه ایران شده است.

یکی از مقامات در مورد اهمیت صنعت کود شیمیایی گفت «متاسفانه هنوز مسئولان مربوطه به اهمیت و ارزش کارخانه کود شیمیائی واقف نیستند در حالی که کارخانه کودشیمیایی می تواند اولین صنعت مهم کشور بعد از نفت باشد آن وقت بیش از ده پانزده ماه است که کار تکمیل کارخانه کود شیمیایی همچنان متوقف مانده و مذاکرات و اقدامات مختصری هم که صورت گرفت عاقبت بدون نتیجه ماند.»

 

بحران اقتصادی، رکود بازار و وقفه در معاملات باعث بیکاری و فقر عمومی شده است

در این روزگار آشفته و وضع وخیم بین المللی وطن عزیز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند اتحاد و اتفاق طبقات مختلف ملت و امنیت و آرامش در سایه حکومت قانون می باشد تا اصلاحات عمیق اجتماعی و اقتصادی ضروری به طرق و مجاری قانونی از قوه به فعل آید و بالنتیجه شرایط زندگی بهتری توام با احترام به حقوق اساسی بشر و آزادی های قانونی برای عموم افراد این مملکت بخصوص طبقات زحمتکش تامین شود .

متاسفانه در ادوار اخیر کشور دچار تشنجاتی شده اغراض گوناگون فرصت و مجال اصلاحات را ربوده و جامعه دچار مفاسدی شده است که رهایی از عواقب آن مستلزم مبارزه همگانی و وحدت نظر صلحای مردم است که اکنون متاسفانه در صفوف مختلف در حال انزوا هستند. بحران اقتصادی رکود بازار وقفه در معاملات و امور ساختمانی و عمرانی و آبادی موجد بیکاری و فقر عمومی شده و نتیجه این وضع عدم رضایت عمومی یعنی همان خواسته  دشمنان ملیت ما شده است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.