11 مرداد 1341

11 مرداد 1341

ایران نمی تواند ناظر سقوط قیمت نفت باشد/تفسیرهای خارجی پیرامون فعالیت های شاه و مسئله روابط ایران – پاکستان و افغانستان/تعویق اجرای برنامه سوم قطعی شد/اسدالله علم : خوشبختانه مشکلات د یگر کشورها از جمله فقر و جمعیت زیاد در ایران وجود ندارد/ مشکلی هم باشد با کمک دوستانمان حل می کنیم!/اختیارات زیادی در امور قضایی به استانداران داده نمی شود/انجمن های ایالتی و ولایتی ممکن است مثل مجالس اخیر باشد!/آخرین گزارش از سلسله گزارش های مربوط به ذوب آهن در 14 ساله اخیر ؛ هنوز در نقطه اول هستیم!

ایران نمی تواند ناظر سقوط قیمت نفت باشد 

نامه های ایران مربوط به قیمت نفت خام و بهره مالکانه و هزینه های فروش انتشار یافت، دولت ایران به کنسرسیوم اخطار و اعلام کرده است : «ایران نمی تواند ناظر سقوط قیمت نفت باشد.» 

دکتر فرهنگ مهر ضمن مصاحبه خود گفت که برای کشور های خریدار نفت خام نیز یک نسخه از این یادداشت ها که در مورد قیمت نفت است ارسال شده است .

این کشور ها باید بدانند اگرما عقیده داریم بهای نفت عادلانه نمی باشد معنی آن این نیست که نفت در کشورهای مصرف کننده گران شود بلکه باید از سود غیر عادلانه کمپانی های نفت کاسته شود.

بر اساس این گزارش کشور هایی که از نفت ایران استفاده می کنند و رونوشت یاد داشت قیمت نفت برای آن ها ارسال شد متجاوز ازده کشور هستند و بیشتر آن ها نیز کشور های آسیایی و آفریقایی می باشند.

 

تفسیرهای خارجی پیرامون فعالیت های شاه و مسئله روابط ایران – پاکستان و افغانستان

مسافرت شاهنشاه به افغانستان و مذاکرات وی با اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه این کشور و سپس گفت و گو های شاهنشاه با مارشال ایوب خان رئیس جمهوری پاکستان همچنان مورد بحث خبرگزاری ها و رادیو های خارجی است و تفسیر های گوناگونی در این باره مخابره می شود.

خبرگزاری یونایتدپرس درباره نتایج مسافرت شاهنشاه گزارش می دهد منابع موثق روز چهار شنبه اظهار داشتند که مساعی شاهنشاه ایران برای میانجیگری در اختلافات افغانستان و پاکستان راه را برای شروع مذاکرات مستقیم دو کشور فوق الذکر برای برقراری روابط تجارتی و کنسولی آنها هموار کرده است.

«آسوشیتد پرس» نیز یک اوت از تهران گزارش داد : «روز چهار شنبه اعلامیه مشترکی در یک زمان در کابل و تهران انتشار یافت که طی آن گفته شده اعلیحضرت شاهنشاه ایران و اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور ایران و افغانستان و مخصوصا درباره مجاهداتی که باید برای تجدید روابط افغانستان و پاکستان به عمل آید تبادل نظر کرده اند .»

«رویتر» نیز یک اوت از کابل گزارش داد : « طی اعلامیه مشترکی در یک زمان در کابل و کراچی که پیرامون مذاکرات اخیر شاهنشاه ایران با پادشاه افغانستان صورت گرفته یاد آوری شده است که شاهنشاه قول داده اند مساعی خودرا برای میانجیگری در اختلافات افغانستان و پاکستان ادامه خواهند داد.»

در اعلامیه اضافه شده است که اعلیحضرت پادشاه افغانستان مساعی شاهنشاه ایران را برای حل اختلافات افغانستان و پاکستان مورد سپاسگزاری تجلیل آمیز افغانستان دانسته اند.

 

تعویق اجرای برنامه سوم قطعی شد

امروز روزنامه ها طی گزارش هایی اعلام کردند آغاز برنامه سوم به طور قطع مدتی به تعویق افتاده است.

احتمال تعویق افتادن برنامه سوم از دوسه ماه پیش کم و بیش عنوان شده بود ولی اکنون دیگر این مسئله که امکانات موجود به هیچ وجه کافی برای اجرای برنامه پنج ساله سوم نیست قطعیت یافته است .

 

اسدالله علم : خوشبختانه مشکلات د یگر کشورها از جمله فقر و جمعیت زیاد در ایران وجود ندارد/ مشکلی هم باشد با کمک دوستانمان حل می کنیم!

ساعت هشت بعد از ظهر دیروز 34 تن از استادان دانشگاه های آمریکا که به عنوان جهانگرد به کشورهای مختلف دنیا سفر می کنند و از جمله برای بازدید به ایران آمده اند از اسدالله علم نخست وزیر دیدن کردند .

در این ملاقات نخست وزیر خطاب به حاضران گفت: بعضی از کشور های جهان با مشکلاتی روبرو هستند که خوشبختانه در کشور ما چنین مشکلاتی وجود ندارد مثلا جمعیت زیاد از حد و فقر از مشکلات بزرگی به شمار می رود که در پاره ای از کشور ها به چشم می خورد. نخست وزیر افزود: هر گاه کشور ما با دشواری هایی هم روبرو باشد این امیدواری را داریم که با کمک دوستمانمان مشکلات را بر طرف سازیم .

 

اختیارات زیادی در امور قضایی به استانداران داده نمی شود

امروز اعلام شد : « پس از مراجعه لایحه اختیارات استانداران به کمیسیون گفته می شود ؛ اختیارات زیادی در امور قضایی به استانداران داده نمی شود ولی در مورد امور مالی استان ها توافق هایی صورت خواهد گرفت.»

پیش از این اعلام شده بود که طرح های انجمن های ایالتی و ولایتی و واگذاری اختیارات بیشتر به استانداران به دستور نخست وزیر جهت بررسی مجدد به کمیسیون تهیه کننده طرح فرستاده شده است.

این کمیسیون تا عصر دیروز طرح های مزبور را یک بار دیگر مورد بررسی قرار داد و تکمیل کرده قرار است طرح های تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی و واگذاری اختیارات به استانداران در یک کمیسیون فنی مرکب از وزرای کشور، داریی و دادگستری مورد بررسی نهایی قرار گیرد، در این کمیسیون قرار است پیرامون رفع نقائص طرحها از نظر اختیارات استانداران در مورد قضات و پیشکاران دارایی تصمیم نهایی اتخاذ گردد و گفته می شود به استانداران اختیارات وسیع در مورد امور قضایی داده نخواهد شد، در باره امور مالی استان ها نیز توافق هایی صورت می گیرد.

 

انجمن های ایالتی و ولایتی ممکن است مثل مجالس اخیر باشد!

«روزنامه اطلاعات » در سرمقاله امروز خود نوشت : دو لایحه افزایش اختیارات استانداران و تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی که دولت در دست رسیدگی داشت دیروز دوباره به کمیسیون برگشت و قرار است روی بعضی قسمت های حساس آن بیشتر مطالعه شود. این طور که شایع است یکی از نکات مورد بحث مربوط به قضات شهرستان هاست.

البته کمیسیون های مربوط تصمیمی که مقتضی مصلحت و موافق قانون باشد اتخاذ خواهند کرد و انشاءالله قانون جامع الاطرافی از تصویب دولت خواهد گذشت، اما حرف آخر همان است که ما اول گفتیم تمام قدرت عالم را اگر به آدم نالایق بدهند باز همان آدم نالایق است و آدم لایق را اگر به زنجیر بکشند در زیر زنجیر همچنان شیر است. واگذاری اختیار به استاندار فی حد ذاته کار بدی نیست ، چون دست او را برای حل و فصل امور باز می گذارد و محتاج نیست برای هر امر جزئی به مرکز بازخواست پس بدهد و از مرکز دستور بگیرد. اما کدام استاندار؟ استانداری که در او قوه ابتکار و تصمیم وجود داشته باشد و فقط محدودیت قانون از اعمال اراده و ابتکار او مانع گردد  نه استانداری که کپیه عروسک خیمه شب بازی و آلت معطله ای در یک مقام رسمی است!

اما در باره انجمن های ایالتی و ولایتی، این انجمنهای ایالتی و ولایتی یکی از اصول قانون اساسی ما است و همان طور که قانون اساسی تشکیل مجلس را پیش بینی کرده تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی را نیز مقرر داشته است ، اما فقط در صدر مشروطیت ما انجمن های ایالتی داشتیم و بعد از آن این اصل قانون اساسی رفت جزو اصول متروکه .

کسانی که با این فکر مخالفند استدلال دیگری می کنند و اقوی دلیل آنها بر مخالفت این است که می گویند انجمن های ولایات ممکن است چیزی از قماش مجلس های اخیر باشند و به جای آنکه قاتق نان مردم شوند قاتل جان بشوند .

هدف از انجمن های ایالتی و ولایتی در دو کلمه این است که اختیار ولایات به دست خودشان باشد و باز هم این طریقه ای است برای مبارزه با تمرکز و جمع شدن تمام قدرت در پایتخت و قدرت که از جایی به جایی منتقل شد ثروت هم به دنبالش می رود و اگر امروز می بینید ثروت مملکت به تهران سرازیر است و تهران مثل چاله ای که در وسط جلگه افتاده است و هرجا آب بریزی به آن گودال سرازیر می شود ثروت را از ولایات به طرف خود می کشد در نتیجه هرچه تهران آبادتر شود ولایات خراب می شود. هرچه تهران نو نوار شود شهرستان عریان تر می شود. به این حساب اگر بخواهیم ثروت را در ولایات نگهداریم یا به ولایات برگردانیم باید اول قدرت را به آنها باز گردانیم و این هدف غایی از تشکیل انجمن های ولایتی و ایالتی یا تفویض اختیارات وسیع به استانداران است که خیلی هدف خوبی است، بلکه هدف مقدسی است .

 

آخرین گزارش از سلسله گزارش های مربوط به ذوب آهن در 14 ساله اخیر ؛ هنوز در نقطه اول هستیم!

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود آخرین گزارش از سلسله گزارش های مربوط به ذوب آهن در 14 ساله اخیر را منتشر کرده و نوشت: پس از کار مطالعه تهیه مجدد طرح کارخانه ذوب آهن ایران به مهندسان مشاور آمریکایی «کایزر» واگذارشد، سمت مهندس مشاور سازمان ذوب آهن ایران نیز به مهندسان آمریکایی سپرده شد و مهندسان سوئدی که این سمت را داشته و مدتی هم برای سازمان ذوب آهن کار کرده بودند پس از دریافت دستمزد کافی ایران را ترک گفتند و داستان از نو آغاز!

 مهندسان مشاور آمریکایی مامور شدند که مطالعه کنند که اصولا در شرایط اقتصادی کنونی و وضع مصرف  ایران احتیاج به کارخانه ذوب آهن دارد یا نه اگر ندارد صبر کند تا فرضا  جمعیت بیشتر شود، میزان مصرف بالا برود، اوضاع و احوال ایجاب کند، بدیهی است این اوضاع و احوال از نظر آنها شاید تا بیست سال دیگر هم فراهم نباشد!

بالاخره امروز درست در نقطه اول هستیم یعنی هنوز نه تکلیف معادن ذغال سنگ و سنگ آهن به طور قطع معلوم است نه یک طرح قطعی برای کارخانه ذوب آهن داریم . آن چه واقعیت دارد این است که بیش از یک ربع قرن از وقت مملکت همراه با صدها میلیون پول مردم این کشور هدر رفته و به جای آن چندین کیلو طرح و نقشه و پرونده و گزارش در سازمان ذوب آهن انباشته شده و به صورت آرشیوی از انواع طرح ها و نقشه های مربوط به صنعت ذوب آهن در آمده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.