9 مرداد 1341

9 مرداد 1341

برگزاری مراسم ذکر مصیبت و دعا برای سلامتی شاه در باشگاه تسلیحات ارتش!/توقع ما از آمریکایی ها!/منتهای بی انصافی است آمریکایی ها را گناهکار بدانیم!/یگانه گله ای که می توانیم از آمریکایی ها داشته باشیم!

برگزاری مراسم ذکر مصیبت و دعا برای سلامتی شاه در باشگاه تسلیحات ارتش!

دیشب جمع کثیری از رجال و معاریف وشخصیت های لشکری و کشوری در مراسم دعایی که در باشگاه تسلیحات ارتش بر پا شده بود شرکت نموده بودند ، هیراد رئیس دفتر مخصوص به نمایندگی از دربار شاهنشاهی، تیمسار سرلشکر امامی ریاست تسلیحات ارتش ، تیمسار سرتیپ علوی مقدم معاونت تسلیحات ارتش و جمعی دیگر از روسای قسمت های مختلف اداره تسلیحات ارتش، شهربانی، ژاندارمری در این مراسم حضور داشتند، روسای ورزشی کشور و همچنین کارکنان اداره تسلیحات ارتش نیز در مراسم دعا شر کت نمودند.

احمد فضیلت رئیس باشگاه ورزشی تسلیحات ارتش اظهار داشت:

همه ساله باشگاه تسلیحات ارتش است که دهه سوم صفر المظفر را بمناسبت ذکر مصیبت حضرت خامس آل عبا (ع) و همچنین مجلس دعا برای سلامتی ذات اقدس شهریاری مجلس سوگواری ترتیب دهد، ده سال پیش که این باشگاه به امر شاهنشاه مفخم ورزش دوست و با تشریف فر مایی والاحضرت فقید شاهپور علیرضا پهلوی رسما افتتاح گردید. همزمان با فعالیت های ورزشی بنا به پیشنهاد این جانب و کمک های مستقیم تیمسار سر لشکر امامی رئیس وقت تصمیم گرفته شد همه ساله به مدت ده روز مجلس سوگواری در محل باشگاه ترتیب داده شود و خوشبختانه تا به امروز باشگاه تسلیحات ارتش موفق شده است که به نحو احسن این برنامه را اجرا نماید.

 

توقع ما از آمریکایی ها!

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش » شماره امروز «مجله خواندنی ها » نوشت :  اگر بگویم از شنیدن خبر کمک 500 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان مجهز و مزین به یک وام ۴۴۵ میلیون دلاری که جمعا به هزار میلیون دلار می رسد ناراحت نشدم دروغ گفته ام.

 

منتهای بی انصافی است آمریکایی ها را گناهکار بدانیم!

این منتهای بی انصافی است اگر ما گناه ندانم کاری رجال و اسراف کاری های خودمان را نتیجه مسامحه کاری آمریکائیان یا اشتباه کاری دیگران بدانیم، قبل از اینکه ما از آنان یا سایرین گله کنیم که چرا به ما نمی دهند باید خودرا برای فهم حقیقت تلخی که موجب این امساک شده آماده کنیم. وام و کمک آمریکا، مانند باران بهاری است، در طراوت و لطافت طبعش خلاف نیست، منتها درخاکی چون خاک پاکستان، انواع گلها و لاله ها به صورت کارخانه کاغذسازی از آن می روید و در سرزمینی چون سرزمین ترکیه انواع میوه ها نظیر کارخانه ذوب آهن، ولی در شوره زار مغز رجال کشورما، خس وخاری به صورت کاخ سنا یا کارخانه پیپسی کولا!

این همان آمریکاست که به  تصدیق خودمان، هزار میلیون دلار ظرف چند سال به عناوین مختلف مدتها قبل از پاکستان به ماداده و یا از او گرفته ایم، با آن پول ها چه کرده ایم که با این یکی ها بکنیم ؟

 

یگانه گله ای که می توانیم از آمریکایی ها داشته باشیم!

یگانه گله ای که ما از آمریکایی ها می توانیم داشته باشیم و الحق گله ای به جا و به مورد می باشد این است که: اگر ما این پول هارا نفله کرده به جای خرج صرف برج کرده ایم، باری با راهنمایی و کمک فکری شما و مستشاران شما کرده ایم، و حتی بابت این کمک فکری و نفله کاری به نام مطالعه پول ها داده وهنوزهم می دهیم. اگر زهرمار کولا، یا «میشن کالیفرنیا» آورده ایم از ولایت شما آورده ایم، این تلویزیون نگو و نبین که کارش خسته کردن چشم بزرگان و خراب کردن فکر کودکان و آب کردن بنجل بازرگانان می باشد کار آمریکا رفته است ، همین طور بستنی « کیم» و میعادگاه «هات شاب» و کانادا فراست یادگار شما و پول های بی خیر و برکت شماست.

ما بر خلاف اصل مقدس مذهبی و ملی « و شاور هم فی الامر» در دارالشورای خودرا بستیم تا  در را به روی مستشاران شما باز بگذاریم، در این چند سال هر بر نامه خرجی که درست کردیم با مشورت و صواب دید و یا لااقل اطلاع شما کردیم و شما هر کار پرخرجی که کردید بی مشورت و صلاحدید وحتی اطلاع ما کردید یا مستقیما به دست مستشارانتان یا غیر مستقیم به دست مستشاران مستشاران وجوجه های نیمه ایرانی آنها.

«علی اصغر آموخته» در شماره امروز خواندنی ها نوشت : در صفحه 5 و 6 شماره 84 مورخ 19 تیر 1341 خواندنی ها نوشته بودم « فشار بودجه مملکتی وعدم توازن در آمدها با هزینه ها به زودی هردولتی را که سر کار باشد به زانو در خواهد آورد.»

هنوز هشت روز از تاریخ انتشار آن مقاله نگذشته بود که حقیقت این پیش بینی صحیح تجلیات خود را آشکار ساخت و دولت مقتدری را که توانسته بود مشروطیت را تعطیل کند و صحنه های بگیر و ول کن را در مملکت ایجاد نماید و مرتبا از بهبود اوضاع اقتصادی و سیاست عاقلانه تثبیت اقتصادی خود داد سخن بدهد ناچار در برابر عدم تعادل بودجه به زانو در آمد و تنها دلیلی هم که برای استعفای خود عنوان نمود همین مسئله بود.

اکنون نکاتی که برای پایه گذاری تنظیم یک بودجه متوازن ضرورت دارد فهرست وار بیان می شود؛

- درخواست استمهال برای پرداخت اقساط کلیه دیون خارجی، این مملکت در گذشته به ندرت زیر بار قرض خارجی رفته و اگر هم رفته تا دینار آخر اصل و فرع آن را پرداخته و خوش حساب ترین مما لک روی زمین بوده و هست . مهلت در شرع هم جایز است تا چه رسد در روابط بین دو کشور دوست و متحد.

- برچیدن سازمان برنامه و تشکیل یک سازمان طرح نقشه و بر آورد های فنی برای تسلیم به وزارتخانه های مربوط جهت انجام و اجرای آن ها در طول مدت معینه.

- حذف کلیه نمایندگی های سیاسی بی ارزش در کشورهایی که روابط چندانی با آنها نداریم.

- وصول غرامات دولت از محکومین و نقد نمودن آن ها به وسیله مصادره اموال آنها و تامین هزینه نگاه داری زن و فرزندانشان تا رسیدن به  سن بلوغ.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.