8 مرداد 1341

8 مرداد 1341

هشت کشور تولید کننده نفت اسنادی منتشر می کنند/درخواست افزایش قیمت نفت خام تجارت نفت را دچار اختلال خواهد ساخت!/پس از مذاکرات کابل اظهار امیدواری شد : روابط سیاسی افغانستان و پاکستان مجددا به حال عادی بر می گردد/برای ساختن پل های هوایی دولت 200 میلیون ریال اعتبار دارد/وزارت کشور در حال حاضر تنها به انجمن های ایالتی و ولایتی و توسعه اختیارات استانداران فکر می کند/تثبیت قیمت ها کار علمی نیست ما با اجحاف مقابله می کنیم/مسئولان طوری صحبت می کردند که گویا چند ساله از بزرگترین کشورهای صنعتی جهان خواهیم شد!/وزارت صنایع و معادن نقش خود را در صنعت مملکت و تحولات آن از دست داده است/یک هفته دیگر به پایان محاکمه شهردار سابق قزوین و مقاطعه کار فرانسوی باقی مانده است

هشت کشور تولید کننده نفت اسنادی منتشر می کنند

برای روشن شدن افکار عمومی هشت کشور تولید کننده نفت نسبت به قیمت نفت خام پس فردا اوپک اسنادی را انتشار می دهد. انتظار می رود مذاکرات دولت ایران با کنسرسیوم نفت بعد از انتشار اسناد اوپک آغاز شود. از طرف دولت ایران نامه مفصلی برای کنسرسیوم فرستاده شد.

نامه های ارسالی دولت برای کنسرسیوم چنان که قبلا  از طرف مقامات دولتی اطلاع داده شده بود برای اول مارس «پس فردا» در اختیار جراید قرار داده می شود. قرار بود این نامه ها دو روز قبل منتشر شود اما بعد این تصمیم لغو شد .

طبق خبرهای خارجی عربستان زود تر از دیگر کشور ها مذاکره را آغاز کرده و پیش بینی می شود ایران نیز به زودی این مذاکرات را شروع کند. اهمیت مذاکرات ایران به دو دلیل زیاد است : یکی آنکه هشت شر کت عضو کنسرسیوم تقریبا همان شرکت هایی هستند که در کشورهای دیگر هم باید مذاکره کنند دیگر آنکه دبیر کل اوپک در ایران مقیم است و نماینده ایران در مذاکرات خواهد بود، به همین جهت توجه کشورهای تولید کننده و کشورهای مصرف کننده و شرکت های نفتی بیشتر متوجه مذاکرات ایران خواهد بود!

 

درخواست افزایش قیمت نفت خام تجارت نفت را دچار اختلال خواهد ساخت!

«یونایتدپرس» 29 ژوئیه از لندن گزارش داد : « نشریه پترولیوم پرس سرویس» که ناشر نظریات کمپانی های بزرگ نفتی است در شماره روز یکشنبه خود نوشته است : درخواست سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) برای افزایش نرخ نفت خام اساسا درخواستی برای افزایش عواید ممالک مذکور از محل نفت است و بنابراین تقاضای افزایش نرخ نفت خام را باید در این زمینه بررسی کرد .

نشریه مورد بحث که به طور ماهانه در لندن چاپ می شود در شماره دیروز خود تصمیمات اخیر کنفرانس اوپک را که اوایل ماه جاری انتشار یافت مورد بررسی قرار داده است .

به موجب تصمیمات مذکور کشور های صادر کننده نفت و متشکل در اوپک درخواست کرده اند که نرخ نفت خام تا ماخذ تثبیت شده پیش از اوت 1960 افزایش یافته و در توافق های اساسی میان کشورهای عضو اوپک و کمپانی های عامل نفتی تغییراتی صورت گیرد.

نشریه مورد بحث می نویسد : به طور قطع مطمئن ترین راه ایجاد اختلال در تجارت نفت که هرطرفی از طرفین آن در جستجوی سود خودشان هستند این است که از کمپانی های نفتی درخواست عواید بیشتر شود و فشار بیشتری بر آنها وارد آید و به این ترتیب هر نوع اعتمادی برای سرمایه گذاری های آتی و ضروری جهت توسعه بازرگانی تولید نفت را متزلزل نماید .این آخرین نتیجه ای است که ظاهرا درخواستهای اوپک به آن منتهی خواهد گردید .

 

پس از مذاکرات کابل اظهار امیدواری شد : روابط سیاسی افغانستان و پاکستان مجددا به حال عادی بر می گردد

بنا به گزارش رادیوها و خبر گزاری های خارجی مذاکرات رسمی شاهنشاه و اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان دیروز به پایان رسید و به زودی اعلامیه مشترک مذاکرات انتشار خواهد یافت .

شاهنشاه ایران امروز از کارخانه نساجی گل بهار وجاده تونل سالنک دیدن کرد و در آن جا از طرف وزیر معادن و صنایع افغانستان مورد استقبال قرار گرفت. شاهنشاه ایران پس از استماع توضیحات یکی از مسئولین راجع به  ظرفیت تولیدی و فعالیت کارخانه از تمام شعبات آن دیدن کردند و دفتر کارخانه نساجی گل بهار به امضای شاهنشاه رسید.

« مذاکرات رسمی میان شاهنشاه و پادشاه افغانستان پایان یافت.»

ناظران سیاسی نسبت به نتایج مذاکرات ایران و افغانستان برای کاستن از تیرگی روابط پاکستان و افغانستان ابراز خوش بینی می کنند و اظهار امیدواری می شود که بر اثر مساعی شاهنشاه ایران بار دیگر روابط سیاسی میان دو کشور برقرار شود.

 

برای ساختن پل های هوایی دولت 200 میلیون ریال اعتبار دارد

دولت برای پایان دادن به وضع تاسف آور عبور و مرور در خیابان های پر رفت و آمد و چهار راه های معروف تهران مبلغ بیست میلیون تومان برای ساختمان پل های هوایی و عبور گاه های زیرزمینی اختصاص داده است دستور اختصاص مبلغ دویست میلیون ریال جهت این کار راسا از طرف علم نخست وزیر صادر گردیده و رئیس دولت دستور اکید داده است که هر چه زودتر دو گروه از مهندسین مطلع این امر را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

 

وزارت کشور در حال حاضر تنها به انجمن های ایالتی و ولایتی و توسعه اختیارات استانداران فکر می کند

به دستور نخست وزیر طرح انجمن های ایالتی و ولایتی که در دولت قبل تهیه شده بود از امروز در وزارت کشور مورد بررسی نهائی قرار گرفت.

این طرح با تغییراتی ظرف چند روز آینده تکمیل و آماده تقدیم به هیئت دولت می شود .

یک مقام مطلع در وزارت کشور امروز گفت : این طرح را پس از تصویب بلافاصله در شهرستانها و مراکز استان ها به مرحله اجرا می گذارند وانتخابات انجمن های مزبور شروع می شود ، همزمان با تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی انجمن های شهر و شوراهای ده نیز تشکیل خواهد شد و به طور کلی ظرف مدت کوتاهی فعالیت های دامنه داری در ایالات و ولایات کشور آغاز می گردد.

بر اساس این گزارش طرح های واگذاری اختیارات بیشتر به استانداران، تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی ، انجمن شهر و شورای ده یکی پس از دیگری در کمیسیون های عالی وزارت کشور ظرف چند روز اخیر مورد بررسی قرار می گیرد و آخرین تغییرات در آنها داده می شود .

 

تثبیت قیمت ها کار علمی نیست ما با اجحاف مقابله می کنیم

دیگر از فعالیت های شهرداری تهران مبارزه با گرانفروشی و اجحاف کسبه است. متاسفانه راجع به این مسئله همان طور که در ماه گذشته عرض کردم یک نوع سوء تفاهمی در بعضی از اشخاص که خودشان را مردم فاضل و عاقلی می دانند پیدا شده و این سوءتفاهم بعضی وقت ها دامنه پیدا می کند و به مردم باحسن نیت هم میرسد و تصور می کنند که شهرداری قیمت هارا تثبیت کرده است .

تثبیت قیمتها یک مسئله علمی است در همه جای دنیا امتحان کردند و به نتیجه خوب نرسیدند، بنابراین ما کاری را که دیگران با همه وسائلی که دارند کردند و نتیجه ندیدند در تهران عملی نمی کنیم ، کاری که شهرداری از روز اول تصدی من کرده مبارزه با اجحاف بوده یعنی سعی کردیم تفاوت قیمت که بین تولید کننده تا قیمتی که به دست مصرف کننده می رسد کم بشود.

 

مسئولان طوری صحبت می کردند که گویا چند ساله از بزرگترین کشورهای صنعتی جهان خواهیم شد!

زمانی بود که وزارت صنایع و معادن هرروز با افتخار تمام اعلام می کرد که «هر روز قدم تازه ای در راه صنعتی شدن مملکت برداشته می شود وروری یک کارخانه در مملکت ساخته می شود.» آن روزها روزی بود که اعتبار هنگفتی در اختیار وزارت صنایع و معادن بود. شرایط و عوامل ایجاب می کرد و مردم برای گرفتن وام صنعتی در وزارت صنایع نوبت می گرفتند . همه جا صحبت از صنعتی شدن مملکت ، آن هم به دست وزارت صنایع و معادن بود، آدم وقتی پای صحبت مسئولان وقت وزارت صنایع و معادن می نشست ، خیال می کرد که مملکت چهارنعل درراه صنعتی شدن می تازد و قطعا چهار پنج سال دیگر ایران در ردیف بزرگترین کشورهای جهان در خواهد آمد.

 

وزارت صنایع و معادن نقش خود را در صنعت مملکت و تحولات آن از دست داده است

وزارت صنایع و معادن دستگاهی است که نقش خود را در صنعت مملکت و تحولات آن از دست داده. کارخانجات مملکت شاید با دستگاهی که اصلا کار ندارند وزارت صنایع و معادن است در حالی که درست برعکس صنایع مملکت احتیاج به هدایت و رهبری دارند.

 

یک هفته دیگر به پایان محاکمه شهردار سابق قزوین و مقاطعه کار فرانسوی باقی مانده است

امروز شعبه ششم دادگاه دیوان کیفر به ریاست دکتر ناصری و مستشاری آقایان هاشمیان وامینی فرد و دادیاری حسن قاجار رسیدگی به پرونده آقایان ژان ژوزف شنایدر مقاطعه کار فرانسوی و حسام الدین قهاری شهردار سابق قزوین را ادامه داد. این پرونده از روز هفدهم تیر ماه گذشته در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته است. متهمین پرونده به موجب کیفر خواست صادره به اتهام تصرف غیر قانونی در دو میلیون ریال از وجوه دولت تحت تعقیب قرار گرفته اند.

در جلسه امروز دکتر جباری وکیل شهرداری قزوین پیرامون دادخواست شهرداری صحبت کرد و دلائلی پیرامون سوء عملیات در این قرارداد بیان داشت ساعت ده و ربع امروز جلسه به عنوان تنفس تعطیل وساعت یازده مجددا دادگاه تشکیل گردید . به طوریکه پیش بینی می شود رسیدگی به این پرونده تا یک هفته دیگر خاتمه خواهد یافت و رای دادگاه اعلام خواهد شد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.