7 مرداد 1341

7 مرداد 1341

حل مسئله بودجه مثل سایر مسائل زندگی موکول به برقراری اعتماد میان ملت و دولت است/بودجه آمریکا و بودجه ایران ؛ اعتماد ملت به دولت اساسی ترین راه حل مشکلات است!/بیکاری رو به رشد در کشور باعث نگرانی می شود/مردم دیگر کمربند هم  ندارند که آن را محکم تر ببندند!/ساختن کارخانه ذوب آهن ایران بین کمپانی های آلمانی و انگلیسی تقسیم شد/آمدن کارشناسان بانک جهانی به تهران به تاخیر افتاده است/بانک اقتصادی ایران تعطیل شد/وزیر فرهنگ : در شهریه دانش آموزان تجدید نظر می شود/تا زمانی که نتوانیم تعلیمات ابتدایی را تعمیم دهیم نمیتوانیم به تعلیمات متوسطه وعالی بپردازیم

حل مسئله بودجه مثل سایر مسائل زندگی موکول به برقراری اعتماد میان ملت و دولت است

«روزنامه اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : از تلفیق چند مقاله ای که کارشناسان بودجه در جواب اقتراح ما راجع به بودجه نوشته اند ما نتیجه گرفتیم حل مسئله بودجه هم مثل سایر مسائل زندگی اجتماعی ما موکول به بر قراری اعتماد میان ملت و دولت است.

این نکته را ما در عالم کلیات بافی که کار روز نامه نویس حرفه ای است متوجه بودیم و مکرر نوشته ایم. معلوم می شود در عالم تخصص و فن نیز همین فرضیه معتبر است. دو سه نفر آقایانی که با عنوان کارشناس در دوسه شماره اخیر روزنامه ما بحث کرده اند همه در یک نکته به هم برخورده اند و آن اینکه تا ملت به دولت اعتماد نداشته باشد امکانات خود را برای حل مشکلات به اختیار دولت نمیگذارد و تا دولت به ملت اعتماد نکند، ممکن نیست اعتماد ملت به دولت جلب شود .

بودجه ما سه منبع عایدی دارد : اول در آمد ذخائر تحت الارضی مثل نفت ، دوم کمک های خارجی ، سوم درآمد داخلی که مالیات مستقیم و غیر مستقیم و عواید گمرکی از اهم آن است. اگر ما دنبال اقتصاد و مالیه سالم باشیم میباید دو قلم اول را به مرور نادیده بگیریم و کم کنیم و بلکه حذف کنیم و قلم آخر را منبع عواید بودجه قرار بدهیم ، زیرا درآمد نفت یا ذخائر طبیعی دیگر متعلق به یک نسل نیست و اگر یک نسل آنرا تلف کند تصرف غیر حق در مال ابناء و احفاد و اعقاب خود کرده است. این درآمد باید صرف کارهایی شود که در آمد برگرداند مثل کارهای تولیدی و انتفاعی ، قرضه و کمک خارجی هم عوایدی است موقت. ممکن است امروز باشد و فردا نباشد . خصوصا که قرضه گرفتن و صرف بودجه کردن و پرداخت آن را به گردن آیندگان گذاشتن باز هم منصفانه و عادلانه نیست .

باقی می ماند طریقه سوم، یعنی از مردم گرفتن و خرج مردم کردن این عادلانه ترین شکل بودجه است در حالی که بدبختانه این ستون سوم لرزان تر و نا استوار تر از دوستون دیگر بودجه ماست . چرا ، چون مردم باور نمی دارند که پول وقتی از آنها گرفته شد اولا به جیب دولت برود ، ثانیا به فرض آنکه به جیب دولت رفت خرج خود مردم شود .

 

بودجه آمریکا و بودجه ایران ؛ اعتماد ملت به دولت اساسی ترین راه حل مشکلات است!

«روزنامه اطلاعات» طی یادداشتی به قلم «ابوالحسن شفیعی لشا نشایی» درباره بودجه و مشکلات  آن نوشت : 

در سال مالی که اخیرا پایان یافت، پرزیدنت کندی مخارج را به بیش از ۸۹ بیلیون دلار بالا برد یعنی 7/5 بیلیون دلار بیشتر از سال مالی آیزنهاور-کندی.  در آمد در حدود 81/6  بیلیون بود ، کسر بودجه در این سال به حدود 7/5 بیلیون دلار می رسید و در سال مالی که از اول جولای 1962 شروع شده است انتظار می رود مخارج لااقل به۹۳ بیلیون دلار برسد.

باوجود رقم سرسام آور قرض مزبور کنگره اخیرا به رئیس جمهور اختیار داده است که تا ۳۰۸ بیلیون دلار قرض نماید .

رقم 600 میلیون تومان کسر بودجه رقم خیلی درشتی نیست، با احتساب ۸ تومان یک دلار میشود ۷۰ میلیون دلار. مقایسه ۷۰ میلیون با ۳۰۸ بیلیون درست نسبت فیل است با فنجان. آیا واقعا ملت ما نمی تواند این ۷۰ میلیون دلار را به عنوان قرض به دولت بپردازد؟! به نظر می رسد در بین افراد ملت کسانی هستند که اگر بخواهند از موجودی خود در بانک های خارجی بردارند در مدت کوتاهی می توانند مشکل دولت را منتفی کنند. آیا این بی اعتنایی مردم دلیل دیگری جز بی اعتمادی آنها به دولت ها می تواند داشته باشد؟

گمان می کنم مشکل بودجه و هر مشکل دیگر دولت قابل حل است هر گاه دولت ها پایه های حکومت خود را در قلوب مردم بنا نهند واعتماد عمومی را جلب نمایند... با این ترتیب آیا بهتر آن نیست که به یک باره کاسه گدایی را از خارجی خرد کنیم و به خود بگوئیم :

توزخود جوی آن چه می جویی

که به غیر از تو در جهان کس نیست

 

بیکاری رو به رشد در کشور باعث نگرانی می شود

«روزنامه اطلاعات» طی یادداشتی به قلم «صفاء الدین جهانبانی» نوشت :

از وجود بیکاری در اجتماع نباید نگران بود و تنها هنگامی این نگرانی پیش می آید که بیکاری در حال توسعه باشد و روز به روز زیاد بشود برای جلو گیری از توسعه سریع آن نیز آن طور که باید سرعت عمل نشان داده نشود.

این توسعه بیکاری هنگامی شدت یافت که کارهای ساختمانی به علل مالی و فنی و دلایل دیگر متوقف ماند.

بسیاری از هم وطنان ما در تنگدستی به سر می برند. حتی تنگدستی عده زیادی از آنها به خاطر گشایشی است که سابقا در کارشان وجود داشته است .

فلان پیشه ور ، در اثر رونق کسب در آمد بیشتری به دست آورده است. ما مردم مآل اندیشی نیستیم . به محض مشاهده در آمد بیشتر دست به ولخرجی می گذاریم و خودمان را بر باد می دهیم. او نیز گول در آمد موقت خود را خورده است. فرش و تلویزیون و یخچال قسطی خریده است و پسرش را برای تحصیل به آلمان فرستاده و خانه اش را عوض کرده است حالا قسط اسباب منزل را بدهکار است. خانه اش در گرو بانک رهنی است و باید ماه به ماه اقساط قرضش را بپردازد. بچه اش در خارجه احتیاج به پول دارد و با تمام این آلودگی ها ، بازار خوب نیست و او یک پنجم این مخارج را هم نمی تواند در بیاورد. او مضمحل می شود و زیر بار بدهی از بین می رود نابودی اقتصادی او یک نوع است و نابودی کارگری که با روزی هشت تومان زندگی می کرده و امروز هشت ماه است که بیکار شده است نوع دیگری. اما تمام آنها از یک منشاء سرچشمه میگیرند و آن رکود پول و توسعه بیکاری است .

 

مردم دیگر کمربند هم  ندارند که آن را محکم تر ببندند!

باید برای این گرفتاری راه حلی پیدا کرده توسعه بیکاری و کمبود در آمد خطا کاری را نیز زیاد تر می کند. خانواده های ضعیف از هم پاشیده می شوند. قدرت های کار بی مصرف می مانند و  بدبینی وعصیان افزایش پیدا می کند. آثار بی شمار دیگری نیز ظاهر می شوند و ضرر این پیش آمدها بسیار کمتر از آنست که پول دولت صرف ساختن عمارات یا انجام کارهای تولیدی دیگر شود . یقینا اولیای امور ، غیر از شروع کارهای ساختمانی راه های دیگری نیز برای از بین بردن وضع موجود سراغ دارند و به هر حال ، باید به خاطرشان آورد که دیگر مردم کمربند نیز ندارند که آنرا محکمتر کنند! وقت آن است که برای این گرفتاری چاره ای بیندیشند .

 

ساختن کارخانه ذوب آهن ایران بین کمپانی های آلمانی و انگلیسی تقسیم شد

«روزنامه اطلاعات» در ادامه سلسله گزارش های خود در رابطه با « سلسله گزارش هایی از اقدامات مربوط به ذوب آهن در 14 ساله اخیر » نوشت : به دنبال امضای طرح اصلی قرارداد ذوب آهن توسط سازمان ذوب آهن وابسته به وزارت صنایع و معادن با نمایندگان کنسرسیوم دماک کروپ و کمپانی انگلیسی «مکو» در اوایل سال 1339 اعلام گردید که کار ساختمان کارخانه ذوب آهن ازنا را کارخانجات معروف فولادسازی آلمان، یعنی دماک کروپ و همچنین شرکت «مکو» انگلیس بین خودشان به طور تساوی تقسیم می کنند.

 شرکت آلمانی «اگوست تیسین هوته» امر مدیریت و اداره فنی کارخانه را عهده دار خواهد شد وضمنا مامور است که متخصصین فنی لازم را تربیت کند. این عده در حدود 4۰۰ نفر خواهند بود که در کارخانجات «اگوست تیسین هوته» و دماک کروپ تحت تعلیم و کار آموزی قرار خواهند گرفت.

 

آمدن کارشناسان بانک جهانی به تهران به تاخیر افتاده است

به دنبال شایعات مربوط به تاخیر افتادن اجرای برنامه سوم امروز سخنگوی سازمان برنامه گفت این شایعات در سازمان برنامه وجود ندارد و اکنون دستگاه های اداری و طرح ریزی و قسمت اقتصادی سازمان مشغول انجام کارهای مربوط به تهیه و تنظیم برنامه سوم می باشد.

به علت آماده نبودن برنامه سوم و تغییر کابینه ایران ورود نمایندگان بانک جهانی برای مدتی دیگر به تاخیر افتاد.

پیش نویس طرح قانون برنامه سوم در دولت گذشته به اتمام رسیده و قرار بود در یکی از جلسات دولت سابق به تصویب برسد ولی تغییر دولت تصویب آن را به تاخیر انداخت.

 

بانک اقتصادی ایران تعطیل شد

از چند ماه پیش به علت کاهش فعالیت های اقتصادی و بحرانی که پیش آمده بانک اقتصادی ایران تصمیم گرفت به تدریج کار خود را تعطیل کند و از همان موقع بانک مرکزی ایران و شورای پول و اعتبار وضع بانک مزبور را تحت نظر گرفت تا مقدمات تعطیل بانک مزبور را مطابق قوانین کشور فراهم نماید.

پس از انجام مقدمات لازم شورای پول و اعتبار در اردیبهشت ماه گذشته  با تعطیل بانک مزبور موافقت نمود و ترتیب تصفیه حساب های بانک را نیز داد، پس از انجام مراحل مزبور گزارش جریان به هیئت وزیران تسلیم گردید و هیئت دولت در جلسه مورخ 24 تیرماه تصمیم شورای پول و اعتبار را تایید نمود.

به دنبال تایید تصمیم شورای پول و اعتبار توسط هیئت دولت، شورای پول و اعتبار طی نامه ای به بانک اقتصادی ایران اطلاع داد که ابطال اجازه تاسیس آن بانک به تایید دولت رسیده و بانک مزبور نمی تواند به عملیات بانکی اشتغال ورزد به این جهت لازم است نسبت به برچیدن ادارات و شعب و برداشتن تابلوهای بانک اقدام فوری به عمل آید.

 

وزیر فرهنگ : در شهریه دانش آموزان تجدید نظر می شود

بعد از ظهر امروز دکتر خانلری وزیر فرهنگ طى یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران جراید اطلاعاتی پیرامون کار های جاری فرهنگ در اختیار آنان گذاشت .

 

تا زمانی که نتوانیم تعلیمات ابتدایی را تعمیم دهیم نمیتوانیم به تعلیمات متوسطه وعالی بپردازیم

در مورد اخذ شهریه از دانش آموزان وزیر فرهنگ گفت : تا هنگامی که ما نتوانیم تعلیمات ابتدایی را تعمیم بدهیم نمی توانیم به تعلیمات متوسطه وعالی بپردازیم برای این کار بودجه فرهنگ در درجه اول باید به مصرف تعلیمات ابتدایی برسد ولی اصولا در مورد اخذ شهریه از دانش آموزان تصمیم کلی گرفته نشده و اگر خواستیم آن را اجرا کنیم صد در صد طرح سابق را مورد تجدیدنظر قرار خواهیم داد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.