6 مرداد 1341

6 مرداد 1341

مذاکرات شاهنشاه و پادشاه افغانستان درباره حل اختلاف این کشور با پاکستان!/میانجیگری شاهنشاه/پختونستان و راه ترانزیتی/درباره هیرمند/بیانات پادشاه افغانستان در ضیافت شام/بیانات شاه ایران/نه مالیات دادن درست انجام می گرفت و نه مالیات گرفتن!/چرا آمریکا به پاکستان 500 میلیون دلار کمک کرد ولی به ایران نه؟!/امینی ناتوان تر از آن بود که بتواند با رکن اول مشروطیت مخالفت کند!/شرط ایران برای بهبود روابط با شوروی به نقل از مجله روشنفکر/امینی فقط صحبت اصلاحات را کرد ولی کاری انجام نداد!/دولت اسدالله علم نمونه برگشت به عقب است

مذاکرات شاهنشاه و پادشاه افغانستان درباره حل اختلاف این کشور با پاکستان!

«روزنامه اطلاعات» طی گزارشی در شماره امروز خود نوشت : امروز سومین روز سفر شاهنشاه به افغانستان آغاز می شود و شاهنشاه  و اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان مذاکرات خود را پیرامون روابط پاکستان و افغانستان و مسائل دیگر مورد علاقه طرفین از دیروز آغاز کردند.

 

میانجیگری شاهنشاه

رادیو لندن نیز در گزارشی اعلام کرد : اعلیحضرت شاهنشاه ایران که اکنون از افغانستان دیدن می نمایند دیروز مذاکرات خود را با اعلیحضرت محمد ظاهر شاه آغاز نمودند. در طی مذاکراتی که قرار است امروز ادامه یابد انتظار می رود که شاهنشاه ایران در اختلاف مرزی بین افغانستان و پاکستان میانجیگری نماید همچنین اختلافات دو کشور در مورد آب های هیرمند مورد بررسی قرار گیرد.

 

پختونستان و راه ترانزیتی

«رویتر» نیز 26 ژوئیه از کابل گزارش داد :

غیر از مذاکرات وسیع سیاسی پیرامون مسئله پختونستان که یکی دیگر از مسائل مهم مورد اختلاف پاکستان و افغانستان است اظهارعقیده  شده است که شاهنشاه ایران کوشش خواهند کرد تا مسئله عاجل تر دیگری را که عبارت از بن بست روابط ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان است حل نمایند.

مناسبات ترانزیتی افغانستان و پاکستان پس از آنکه در ماه سپتامبر گذشته روابط سیاسی دو کشور قطع گردید و نمایندگی های بازرگانی افغانستان در پاکستان تعطیل شد قطع شده است.

 

درباره هیرمند

در عین حال انتظار می رود که پادشاهان دو کشور درباره اختلافی که بین ایران و افغانستان بر سر حق آب رود مرزی هیرمند وجود دارد نیز مذاکره کنند.

«رویتر» همچنبن 27 ژوئیه از کابل گزارش داد :

موضوع اساسی مذاکرات جاری شاهنشاه ایران با پادشاه افغانستان پیرامون امکانات عادی کردن روابط ترانزیتی بین افغانستان و پاکستان است که با وجود قرارداد ترانزیتی اخیر ایران و افغانستان و کمک هایی که از این راه به افغانستان شده معذلک هنوز هم مشکلات زیادی برای افغانستان و تجارت افغانستان در بردارد.

 

بیانات پادشاه افغانستان در ضیافت شام

شب گذشته به افتخار شاهنشاه یک میهمانی شام رسمی از طرف اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان در قصر دلگشا ترتیب یافته بود. در این میهمانی هیئت وزیران افغانستان و روسای هیئت های سیاسی خارجی مقیم کابل حضور داشتند . در سر میز شام اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان بیاناتی به این شرح ایراد فرمودند:

سیاست خارجی افغانستان با اتکاء بر اصل بی طرفی و پیروی از منشور ملل متحد این هدف را تعقیب می کند. با مسرت می توانم تذکر بدهم حسن نیت و دوستی و صمیمیت همواره عامل اساسی در روابط بین افغانستان و ایران بوده است و اخیرا این حسن نیت با عقد موافقت نامه ترانزیت بین دو کشور  و مخصوصا که حقوق مردم افغانستان  در برابر تجاوز صریح قرار گرفته بود تظاهر نمود که مردم افغانستان  آن را به نظر تقدیر می بینند.

 

بیانات شاه ایران

پس از پایان سخنان اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان سلام شاهنشاهی ایران نواخته شد آنگاه شاهنشاه در پاسخ بیاناتی به این شرح ایراد فرمودند :

امروز در کشور افغانستان فعالیت دامنه دار و وسیعی برای پیشرفت در جریان است و با درایت و تدبیر خاص آن اعلیحضرت تلاش عظیمی به منظور برخوردار کردن این کشور از آخرین ترقیات صنعتی و اجتماعی جهان امروز و بالابردن سطح زندگی ملت افغان آغاز شده است.

به طوریکه می دانید ما نیز از سالها پیش کوشش عظیم و مستمری را در همین راه و به همین منظور آغاز کرده ایم و یقین داریم که شما نیز مانند ما برای موفقیت در این راهی که ضامن تامین سعادت و رفاه نسل های آینده ملت های ما است بیش از هرچیز احتیاج به صلح و آرامش و ثبات سیاسی و اجتماعی دارید.

برای کشورهایی مانند ما که باید راهی را که ملل پیشرفته جهان در  چندین قرن پیموده اند در چند سال طی کنند این احتیاج به صلح و ثبات فقط یک امر مطلوب نیست ، بلکه ضرورت حیاتی است و از همین نظر است که صحبت صلح و تفاهم در گوش ما همیشه باحسن قبول تلقی خواهد شد.

 

نه مالیات دادن درست انجام می گرفت و نه مالیات گرفتن!

«صفاء الدین جهانبانی» طی یادداشتی که «روزنامه اطلاعات » آن را منتشر ساخت نوشت : مالیات دادن و مالیات گرفتن در میان ما مردم وضع بخصوصی دارد طوری که شاید در هیچ جای دنیا نتوان نظیرش را پیدا کرد. مدت ها رسم از این قرار بود که فلان تاجر ده هزار تومان مالیات بدهکار بوده یک پیش آگهی صد هزار تومانی برایش صادر می کردند و عاقبت کار نه آن ده هزار تومان نصیب دولت میشد و نه آن صد هزار تومان، ما چه کار داریم که این میانه چه فعل و انفعالاتی صورت می گرفت، همین قدر قبول می کنیم که نه مالیات دادن درست انجام می گرفت و نه مالیات گرفتن البته آنهایی که به اقتصاد و تجارت وارد هستند نمونه های صحیح تری نیز می توانند از خرابی وضع در یافت و پرداخت مالیات ارائه بدهند .

 

چرا آمریکا به پاکستان 500 میلیون دلار کمک کرد ولی به ایران نه؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : یکی از خوانندگان ما تلفن می کرد که دو تقاضا دارم ، یکی اینکه به من بگوئید چطور پاکستان 500 میلیون دلار از امریکا کمک گرفت و طبق خبر روزنامه خودتان 445 میلیون دلار نیز از کنسرسیوم کشور های کمک دهنده خواهد گرفت، در حالی که طبق اظهار آقای دکترامینی ما از کمک محروم مانده ایم و  دوم این که جواب مرا بزبان لری بنویسید!

مقصودم از زبان لری آن چیزی است که اصطلاحا در مقابل زبان دیپلماسی قرار دارد، زبان دیپلماسی را اشخاصی که می خواهند حرفی بزنند اما ریش به دست کسی ندهند اختراع کرده اند ، چیزی می گویند در عین حال که چیزی نگفته اند.

ما در دو کلمه می خواستیم بگوئیم هیچ کس سند نسپرده است که تا دنیا دنیاست به کسی پول بدهد و زندگی او را بگرداند، درحالی که از طرف مقابل هیچ گونه حرکت و کوششی دیده نشود .

امروز کشور های غنی نگاه می کنند بینند کجا استعداد آن دارد که کمک بگیرد تا به روی پای خود بایستد و بر مشکلات غلبه کند، اگر چنین استعدادی دیدند کمک می کنند و هرچه ملتی استعداد بیشتری نشان دهد به کمک بیشتری نائل می شود .

 

امینی ناتوان تر از آن بود که بتواند با رکن اول مشروطیت مخالفت کند!

«علی اصغر امیرانی » در شماره امروز مجله «خواندنی ها » نوشت : 

دکتر امینی یا هر نخست وزیر دیگری ناتوان تر از آن است که در حکومت مشروطه به تنهایی بتواند با رکن اول مشروطیت که نه تنها خواست ملت بلکه مورد علاقه مردم روشنفکر ورجال کوته فکر هم هست مخالفت کند. این مخالفت شخص یا مقام نبود بلکه سیاست بود، همان سیاستی که تصور میکرد و هنوز هم می کند که نتیجه انتخابات به زیان اوست، آن هم انتخاباتی از نوع زمستانی و تابستانی و شاید هم پائیزه؟

 

شرط ایران برای بهبود روابط با شوروی به نقل از مجله روشنفکر

«روشنفکر» نوشت : دولت تازه تا زمانی که دولت شوروی دست از حملات رادیویی خود نکشد و محیط آرام و مساعدی برای شروع مذکرات فراهم نسازد ، فعالیتی برای حل اختلافات از خود نشان نخواهد داد.

 به قرار اطلاع آقای علم در یک مصاحبه خصوصی با خبرنگاران خارجی صریحا به این مسئله اشاره کرده و اظهار داشته اند : مادام که روس ها جنک رادیویی رادنبال کنند، هیچ گونه زمینه مساعدی برای گفت و گوی مربوط به حل اختلاف پدیدار نخواهد شد. ما طالب رفع کدورت هستیم، اما روس ها هم باید نشان بدهند که چنین تمایلی دارند بهترین راه نیز برای ثبوت این علاقه پایان بخشیدن به جنک رادیویی است.

 

امینی فقط صحبت اصلاحات را کرد ولی کاری انجام نداد!

«دکتر کاویانی » طی یادداشتی با عنوان «بازگشت به عقب» نوشته است : یکی از جراید خارجی در باره استعفای آقای دکتر امینی شرحی نوشته و در ابتدای آن متذکر شده بود که «چهارده ماه پیش دکتر امینی جانشین شریف امامی محافظه کارشد.»

دکتر امینی آمد که این سیستم را عوض کند و تحولی ایجاد نماید و روی این اصل صحبت اصلاحات را پیش کشید : اصلاح دستگاه اداری- اصلاح امور ارضی - اصلاح دادگستری اصلاح فرهنگ وغیره ولی موفق نشد و به جای اینکه اصلاحاتی به عمل آورد اوضاعی فراهم کرد که خود در آن در ماند و در نتیجه برگشتیم دو مرتبه به همان وضع اول که قبل از امینی در زمان شریف امامی وجود داشت. امینی فقط صحبت اصلاحات را کرد و در یکی دو قسمت هم که خواست قدری بجنبد جز در هم و برهمی نتوانست چیزی بوجود آورد .

 

دولت اسدالله علم نمونه برگشت به عقب است

دولت فعلی ترکیبش بسیار خوب است و وزرایی که در این دولت عضویت دارند مردمانی بی آلایش و خوشنام هستند ولی این دولت دست به سیاه و سفید نخواهد زد و باری به هر جهت وقت خود را خواهد گذراند وسعی خواهد کرد که وضع موجود را حفظ و جلوی هر بی اعتدالی را بگیرد. این دولت نمونه برگشت به عقب است برگشت به همان زمان شریف امامی و اثرات آن رفته رفته و به زودی نمودار خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.