5 مرداد 1341

5 مرداد 1341

«اسدالله علم: یک وجب از خاک ایران را با همه ثروت های آمریکا معاوضه نمی کنم!»/چرا امینی رفت؟!/بحرین و علم/اسدالله علم سلطان زعفران ایران!

«اسدالله علم: یک وجب از خاک ایران را با همه ثروت های آمریکا معاوضه نمی کنم!»

«تهران مصور » در شماره امروز خود طی گزارشی به سوابق نخست وزیر جدید پرداخت و نوشت :  سی و هفتمین نخست وزیر ایران روز پنجشنبه هفته گذشته کرسی صدارت عظمی را اشغال کرد.

از روزی که اولین نخست وزیر مشروطه انتخاب شده تاکنون سی و هفت نفر کرسی نخست وزیری را اشغال کرده و ۱۳۵ بار کابینه تشکیل داده اند.

در بین ۳۷ نخست وزیری که عکس آنها در ویترین سالن هیئت وزرا نصب شده چهار نظامی 20 رئیس الوزراء ریشدار و ۱۷ نخست وزیری که ریش و سبیل خود را تراشیده اند دیده می شود!

 

چرا امینی رفت؟!

دکتر علی امینی که ۴۱۲ روز حکومت جنجالی و پر هیاهوداشت، روز اول تیر به یکی از مخبرین خارجی گفت: پس از اتمام کار بودجه، اگر آمریکایی ها به وعده ای که داده اند عمل نکنند مستعفی میشوم .

در اوایل حکومت علی امینی همه تصور می کردند آمریکایی ها پشت سر او ایستاده اند ولی از چند ماه قبل به تدرج معلوم شد که (وعده ها) وفا نشده است. آمریکایی ها می گفتند آنچه را که امینی قبل از زمامداریش گفته هیچ کدام را عملی نکرده است.

یکی از جراید پرتیراژ نیویورک در ماه گذشته ضمن تفسیر اوضاع ایران در باره امینی چنین نوشت : « از روزی که امینی کاندیدای نخست وزیری شد ، همه می دانستند که کندی با زمامداری او موافق نیست برعکس وزارت امور خارجه آمریکا و یکی از معاونین این وزارتخانه جدا طرفدار امینی بودند و عقیده داشتند که فقط او قادر یه حل مشکل کنونی است.»

فردای روزی که امینی مستعفی شد ، در مصاحبه مطبوعاتی یکی از مخبرین از او در باره «کمک آمریکا» پرسید. امینی چند ثانیه ای دست راستش را به پیشانیش گذاشته و بعد از یک تفکر طولانی گفت بله آقا، گله ما از دوستمان است. ما که هزار میلیون دلار کمک نخواسته بودیم در سال گذشته آمریکا به من 30 میلیون دلار کمک کرد.»

به موجب گزارش دقیقی که خبرنگار ما به دست آورده و در سیاهه در آمد عمومی کشور ۱۳۴۰ منعکس است در آن سال آمریکا یک میلیارد و 443 میلیون و 95 هزار ریال به بودجه دولت و یک میلیارد و 890 میلیون ریال به ارتش کمک نظامی کرده است.

همین که اظهارات امینی به وسیله خبرگزاری ها منتشر شد، کلیه جراید آمریکا با خطوط درشت اظهارات او را چاپ کردند و وزارت امور خارجه آمریکا برای دومین بار در تاریخ رابطه سیاسی ایران و آمریکا، سه ساعت بعد از مصاحبه امینی اعلامیه ای صادر کرده و اظهارات امینی را تکذیب کرد ، در اعلامیه مزبور گفت : « ما در گذشته در حدود منابع و قدرت خود به دولت ایران کمک کرده ایم و انتظار می رود که در آینده نیز به کمک خود ادامه دهیم و در مدت ۱۴ ماه زمامداری دکتر امینی دولت آمریکا 63/3 میلیون دلار به صورت وام عمران در اختیار دولت ایران قرار داده است».

 

بحرین و علم

وزارت خارجه آمریکا از سال ها قبل در باره زمامداران ایران مطالعه کرده و ضمن دعوت آنها به آمریکا سعی دارد از نظریاتشان مطلع شده وروش سیاسی آنان را بداند.  چند ماه قبل یکی از دیپلمات های آمریکایی در ضیافت سفارت اسپانیا می گفت : هنگامی که علم در آمریکا بود در وزارت خارجه با او یک جلسه به طور رسمی صحبت کردند علم درباره حق حاکمیت ایران در بحرین صحبت کرده و از این که انگلیس ها از شیخ بحرین حمایت می کنند به شدت انتقاد کرد ، انتقاد و استدلال علم به اندازه ای شدید بود که یکی از دیپلمات های آمریکایی بی احتیاطی کرده با کمال صراحت از او می پرسد ، شما که معروف به طرفداری از سیاست انگلیس هستید چرا به این شدت بر علیه آن ها صحبت می کنید : « علم در جواب دیپلمات مزبور می گوید : معروف است که عده کثیری از آمریکایی ها طرفدار جدی انگلیسی ها  هستند آیا این طرفداری که گاهی بسیار حساس می شود سبب میشود که آمریکایی ها منافع کشورشان را فدا کنند؟

من معتقدم که ما باید به سیاست غرب وفادار باشیم ولی هیچ گاه حاضر نیستم به ندازه یک سنت برخلاف منافع مملکتم قدم بردارم و یا یک وجب خاک مملکتم را با تمام ثروت های موجود در آمریکا تعویض کنم.1

 

اسدالله علم سلطان زعفران ایران!

تهران مصور در گزارش دیگری نوشت : 

نایب التولیه بنیاد پهلوی بیش از املاک سلطنتی زمین دایر و بایر داشته ولی همین که اعلیحضرت شاه املاکش را تقسیم کرد، او هم به تبعیت از شاه هر چه داشت به رعایای خود داد و جان خود را رها نید. علم را در واقع باید سلطان زعفران ایران نامید ز یر ا مهم ترین زعفران خیز ایران ولایت بیرجند و قائنات است که بیشتر املاک خانواده علم در این حدود واقع شده و چون زعفران از محصولاتی است که مورد توجه مردم آن نواحی است بنا بر این بزرگترین رقم زعفران از املاک امیر اسدالله خان علم به دست می آید. اگر محصول سالانه زعفران املاک علم را در منابع آب لوله کشی تهران بریزند مردم پایتخت می توانند تا یک ماه از آب زعفران استفاده کنند!2

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.