4 مرداد 1341

4 مرداد 1341

سفر شاه به افغانستان آغاز شد/شریف امامی نائب التولیه موقوفات پهلوی شد/باید منتظر کار و عمل آقای علم بود!/رئیس دانشگاه تهران : سوء رفتار باعث محرومیت ابدی از تحصیل خواهد شد!/امسال بودجه را تنظیم نکنید!/آخرین نطق امینی ؛ چرا بودجه با بن بست روبرو شد؟!/گرفتار طلبکاران داخلی و خارجی هستیم!/یک وجب بیشتر جلو برویم دستگاه مملکت فلج می شود/یک وجب بیشتر جلو برویم دستگاه مملکت فلج می شود

سفر شاه به افغانستان آغاز شد

ساعت ده و نیم صبح امروز هواپیمای حامل شاه در فرودگاه کابل به زمین نشست. شاهنشاه برای تجدید برقراری ترانزیت میان افغانستان و پاکستان مذاکراتی خواهد داشت.

 

شریف امامی نائب التولیه موقوفات پهلوی شد

از طرف شاهنشاه مهندس شریف امامی نخست وزیر اسبق به سمت نائب التولیه موقوفات خاندان پهلوی منصوب شد و امروز از طرف دفتر مخصوص شاهنشاهی متن فرمان شاه مبنی بر انتصاب مذکور انتشار یافت.

 

باید منتظر کار و عمل آقای علم بود!

در مورد دولت آقای علم باید منتظر عمل و کار ایشان بود، خوشبختانه مقدمه کارشان با بیان احترام و اجرای قانون اساسی و انجام انتخابات آغاز گردیده چنان چه قانون اساسی را اجرا و در راه رفاه و آسایش مردم قدم بردارند مورد تایید کلیه اشخاص وطن پرست خواهند بود. ولی امروز مهم تر از برنامه های حزبی ایجاد اتحاد واتفاق بین کلیه افراد مملکت است زیرا وجود بدبینی و نفاق است که ملتی را به نابودی سوق می دهد و چه بسا که بیگانگان از این نفاق به سود خود بهره برداری می کنند.

 

رئیس دانشگاه تهران : سوء رفتار باعث محرومیت ابدی از تحصیل خواهد شد!

دانشگاه تهران در اعلامیه ای به امضای رئیس این دانشگاه تاکید کرد :  به طوری که تجربه نشان داده است همه ساله در این ایام که مقدمات امتحانات ورودی دانشگاه فراهم می شود جمعی از عناصر موقع طلب شیاد و سودجو با اغتنام فرصت درصدد اغفال داوطلبان ورود به دانشگاه یا اولیای آنان بر می آیند و با انتشار شایعات بی اساس و تبلیغات سوء اذهان را مشوب و چنین وانمود می سازند که در نتایج امتحانات ورودی دانشگاه عواملی از قبیل توصیه، تشبث یا نفوذ اشخاص معین می تواند تاثیر داشته باشد واحیانا با این طریق از افراد ساده لوح و زود باور اخادی می نمایند.

با تدابیری که اتخاذ گردیده ست امتحانات ورودی دانشگاه با کمال صحت ودقت وبی نظری انجام خواهد شد ودر تعیین نتایج حقیقی آن که نمودار ارزش واقعی و صلاحیت علمی داوطلبان است هیچ گونه عاملی جز معلومات و اطلاعات آنان تاثیر نخواهد داشت و همه کس باید اطمینان داشته باشد که اساسا در این مورد اعمال هر گونه نظرات خصوصی یا تبعیض امکان ناپذیر است.

یقین داشته باشند هر گونه سوء رفتاری نه تنها نتیجه ای عاید نخواهد ساخت بلکه موجب محرومیت همیشگی مرتکبین از ورود دانشگاه خواهد گردید. کما اینکه در سنوات گذشته معدودی از این افراد که شناخته شدند برای همیشه از ادامه تحصیل محروم و به دست عدالت سپرده شدند.

 

امسال بودجه را تنظیم نکنید!

«روزنامه اطلاعات» امروز در یادداشتی درباره بودجه نوشت : مشکلاتی که امروز دولت ایران برای متعادل کردن بودجه کل کشور با آن مواجه می باشد از جمله مشکلاتی است که چندین سال قبل دولت های بزرگ جهان هم با آن مواجه بوده اند، منتها با اعمال معیارها و فرضیه ها و روش های جدید تنظیم بودجه این قبیل مشکلات را حل نموده اند ولی امروز با مسائل دیگری مواجه هستند.

چنان چه بخواهم از فرضیه ها و معیار های بودجه بندی و نواقص بودجه فعلی بحث کنم از حوصله این مختصر خارج است فقط یاد آور می شود که مشکل فعلی بودجه سال جاری مملکت با در نظر گرفتن اوضاع و احوال موجود، نه با افزایش نرخ مالیات ها یا دریافت قرضه ها (که به مصلحت اقتصاد مملکت هم نبوده) حل نمی شود. زیرا چنان چه نرخ مالیات ها افزایش یابد یا مالیات جدیدی وضع شود به موجب قانون همبستگی قیمت ها در اقتصاد بدون تردید سایر قسمت ها هم افزایش خواهد یافت و موجب بالا رفتن هزینه زندگی خواهد شد.

چنانچه بخواهم از طریق علمی و استفاده از معیار ها و فرضیه های بودجه بندی استفاده کنم چون ممکن است عده ای از مسئولین امر به این روش ها مانوس نباشند این کار مدتی به طول خواهد انجامید که از نظر فوریت عملی نیست بنا بر این به نظر اینجانب مصلحت در این است که دولت در سال جاری از تنظیم بودجه کل کشور صرف نظر نموده و هزینه های اداری و کار گزینی سازمان ها را با صدور تصویب نامه همه ماهه به ماخذ یک دوازدهم بودجه مصوبه سال 1340 اجازه دهد و عملا هم بدون استثناء از استخدام جدید، خرید اثاثیه جدید، توسعه سازمان ها و مزایای اضافی خود داری کند و هزینه ها را در حدود در آمد مورد وصول پرداخت نماید.

ضمنا شالوده اساسی برای تنظیم یک بودجه صحیح بر حسب روش برنامه با نظر متخصصین فن و علاقمندان به امور بودجه طرح ریزی کند به نحوی که در سال 1342 با مشکلات فعلی مواجه نشویم.

 

آخرین نطق امینی ؛ چرا بودجه با بن بست روبرو شد؟!

«روزنامه اطلاعات » در شماره امروز قسمت پنجم از آخرین نطق علی امینی نخست وزیر سابق که در سالن سخنرانی اطلاعات ایراد شد منتشر ساخت.

علی امینی نخست وزیر سابق در این سخنرانی اظهار داشت :  

در روزنامه آقایان می خوانند و از بنده هم مکرر سئوال می کنند که گیر بودجه در کجا است؟ در این که گیری در بودجه هست شبهه ای نیست.

بنده خبر دارم در بودجه نویسی و در یکی از جلسات هیئت دولت در دولت های گذشته وقتی کار به بن بست رسید گفتند خوب آقا ۱۰ میلیون بگذارید روی گمرک اهمیت ندارد مردم که متوجه این کار نیستند، شما عجالتا این بودجه را به مجلس بدهید تا مردم هم بینند بعد آخرش یک فکری می کنیم ، انشاءالله گشایشی در کارها حاصل می شود. در هزینه های اداری صرفه جوئی می شود و افزایش در آمد در اثر حسن اداره حاصل می گردد! حالا این مرتبه خواستیم قبلا این کارها را بکنیم که دیگر بعد مبتلا نشویم. ما نشستیم از تمام ادارات آنچه مقدور بود زدیم ، دشمن به اندازه کافی داشتیم یک عده هم زیاد کردیم. چون تا الان طرفداران ما کارمندان دولت بودند که دعا می کردند و مدح و ثنا می گفتند، آنها را هم با جلوگیری از ترفیعات و اضافات و پاداش و سایر قسمت ها و یا بازنشسته کردن از خودمان رنجانیدیم ، اما بنده خیال می کنم که انصافا هر کسی بیاید نبایستی این طور فکر بکند که بگوید انشاالله ما که نیستیم و عجالتا این بودجه را می بندیم و تا آخر سال  خدا بزرک است، آن موقع که دچار زحمت شدیم می رویم، حالا آن بعدی خودش می داند. این کار را با ما کرده اند، در گذشته آمدند تمام این قروضی را که ملاحظه می فرمائید ما الان گرفتار آنها هستیم با این طرز تفکر گرفتند که گفتند آقا این پیشنهادی که این آدم می کند امسال چیزی از ما نمی خواهد، سال بعد هم خدا بزرگ است ، اگر ما نبودیم که خوب به ماچه واگر بودیم یک راهی برای آن پیدا می کنیم، چون قرار بر این بوده که نباشند ، با سهولت همه را امضا کردند و نتیجه اش همین است که حالا ما نمی توانیم از زیر بار پرداخت آن ها قد راست بکنیم.

 

گرفتار طلبکاران داخلی و خارجی هستیم!

بعضی از آقایان تجار گرفتار طلبکار داخلی هستند ، بنده گرفتار طلبکار داخلی و خارجی هر دو هستم. مقاطعه کار از بنده پول می خواهد فروشنده کارخانه پول می خواهد، خوب فکر بفرمائید در مقابل یک چنین میراث سنگینی قطعا اگر انسان به گذشتگان علنا نفرین نکند، لااقل توی دلش می کند، مردم هم نفرین می کنند آن وقت آدم دیگر جایز نیست که خودش مرتکب این کارها بشود و بگوید که من مصون از نفرین هستم.

 

یک وجب بیشتر جلو برویم دستگاه مملکت فلج می شود

در سال های گذشته دولت ها از کمک های بی دریغ نظامی و بودجه ای برخوردار بودند و دوره ای بود که باید اسمش را دوره طلایی گذاشت. پول دراین مملکت سرشار بود و البته دولت هم در اثر این فعالیت های صوری در آمدی داشت و نگرانی نداشت، می گفتند فلان وزارتخانه می گوید من ۵۰ میلیون اضافه می خواهم وفلان ساختمان باید فورا ساخته شود ، این کارها را کردند و ما امروز دچار این زحمت شده ایم ، بنابراین باید از مخارج باز هم بزنیم که به عقیده بنده به جایی رسیده ایم که این کار هم غیر مقدور است، یعنی بنده اگر بنا شد یک خورده دیگر هم از مخارج بزنم معنی آن این است که طبیب وزارت بهداری فقط توی خیابان راه برود و پول بگیرد والا نه تختخواب باقی می ماند و نه مریض می تواند بخواباند. یا در مورد وزارت پست و تلگراف اگر باز هم کسر کنیم یعنی تلگراف و پست فعلا موقوف آنچه از هزینه های اداری فعلا مقدور بوده زدیم و رسیدیم به جایی که اگر یک وجب پیشتر برویم کار به جائی برسد که دستگاه مملکت اصلا فلج شود.

این حرف البته اظهار عجز نیست ولی انسان گاهی توی بن بست می افتد و راه حلی نمی تواند پیدا کند ، به هرصورت اگر امکان کمکی بود شاید از بن بست بودجه بیرون بیائیم و اگر نبود خود ما می توانیم از بن بست در آئیم چون به یکی از نخست وزیران اسبق عرض کردم که انسان هیچ وقت خودش در بن بست نمی ماند بالاخره یک راهی پیدا میکند و می آید بیرون.

 

خون بعضی ها مباح است و باید این ها را از بین برد!

به آقایان نصیحت بفرمائید که خود خواهی و اخلال را بگذارید کنار واگر ماحالاتهدید هم کردیم امیدواریم که پا به مرحله عمل نگذاریم مگر در مواقع ضروری اما خودشان متوجه باشند که اگر ما این تنبیه را نکنیم طبیعت به حد اشد خواهد کرد آن وقت است که سرها می رود بالای دار و بنده هم نهایت تاسف را دارم. بنده این کار را نخواهم کرد، اما دیگران این کار را می کنند، چون اگر بنده رقت قلب دارم و حاضر به اعدام نیستم ولی گاهی فکر می کنم که بعضی خون ها واقعا مباح است و مذهب هم اجازه داده که این اشخاص منحط را برای آنکه جامعه از دستشان راحت شود، باید از بین برد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.