3 مرداد 1341

3 مرداد 1341

ایران با بازار مشترک اروپا مربوط می شود/شاه فردا به افغانستان می رود/بررسی برنامه سوم توسط نخست وزیر و وزیر دارایی/قرار بازداشت متهمین پرونده راه آهن تایید شد/قروض خارجی ایران با تاخیر بازپرداخت می شود/قیمت ها در خرداد ماه تنزل کرد/نخست وزیر سابق : استعفا به دلیل انتخابات را جدا تکذیب می کنم/این که گفته می شود نخست وزیر جدید به یکی از جناح های بلوک غرب نزدیک می شود درست نیست / بین هم پیمان های خود کشوری را بر کشور دیگر ترجیح نمی دهیم!/توصیه های امینی به جانشین خود ؛ مبارزه با فساد کند نشود و برای مملکت به فکر درآمد باشید/وزیر دارایی : وصول مالیات باید افزایش یابد/انتخاب سرپرست بازرسی نخست وزیری/مذاکرات ایران و بازار مشترک از اواخر شهریور شروع می شود/هنوز دستور جدیدی برای بودجه به مسئولین داده نشده است/دبیر کل حزب مردم : دولت تصمیم قاطع دارد انتخابات را برگزار کند!

ایران با بازار مشترک اروپا مربوط می شود

«آسوشیتدپرس» در گزارشی اعلام کرد : « وزیران خارجه شش کشور اروپایی عضو بازار مشترک امروز به کمیسیون اروپایی دستور دادند تا مذاکرات مقدماتی را پیرامون امکان ایجاد یک رابطه آتی بین ایران و بازار مشترک ، با مقامات ایرانی شروع کنند.»

یک سخنگوی مرکز بازار مشترک در بروکسل اظهار داشت که وزیران خارجه شش کشور اروپایی تصمیم گرفته اند الحاق ترکیه را به بازار مشترک به صورت اتحاد گمرکی ترکیه و بازار مذکور بپذیرند و این موضوع را به دولت ترکیه توصیه نمایند.

در بروکسل گفته شده که ایران واسرائیل درخواست کرده اند تا به نحوی از انحاء پیوندی با بازار مشترک پیدا کنند اما ایرلند درخواست عضویت کامل بازار مشترک را کرده است و دولت ترکیه درخواست کرده است که با بازار مشترک همکاری داشته باشد.

 

شاه فردا به افغانستان می رود

ساعت شش و 15 دقیقه صبح فردا شاهنشاه به دعوت محمد ظاهرشاه پادشاه افغانستان به کابل عزیمت می کند.

وزیر امور خارجه، پزشک مخصوص و آجودان های لشکری و کشوری شاهنشاه در التزام رکاب خواهند بود.

به قرار اطلاع باوجودی که مسافرت شاه به کابل رسمی است شاه دستور داده است از تشریفات رسمی خودداری شود.

بر اساس این گزارش هنگام حرکت شاهنشاه در فرودگاه نخست وزیر، آقایان وزرا و روسای تشریفات دربارشاهنشاهی با لباس رسمی حضور خواهند داشت و از کورد یپلماتیک «حمزه غوث» شیخ السفرا (سفیر کبیر عربستان سعودی و اعضای سفارت افغانستان آقایان محمد شریف آژیر کاردار ، عزیزالله رفعت وصالح محمد سمیعی دبیران دوم سفارت از شاهنشاه بدرقه خواهند کرد. سفیر کبیر افغانستان در تهران برای حضور در مراسم استقبال از شاهنشاه و تنظیم برنامه مسافرت قبلا به افغانستان رفته است.

 

بررسی برنامه سوم توسط نخست وزیر و وزیر دارایی

ساعت هشت صبح امروز اسدالله علم نخست وزیر به اتفاق بهنیا وزیر دارایی در سازمان برنامه حضور یافت و در جلسه ای باشرکت مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه و چند تن از روسای سازمان برنامه، مدت دو ساعت برنامه عمرانی پنج ساله سوم کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که به منظور آشنایی نخست وزیر و وزیر دارایی با مفاد برنامه عمرانی سوم کشور تشکیل شده بود، مهندس اصفیا و روسای سازمان برنامه توضیحات لازم در زمینه طرح های برنامه سوم ، وضع اعتبار مورد نیاز برای اجرای برنامه و سایر مسائل مربوط به فعالیت های عمرانی کشور داده شده و بر اساس این توضیحات مذاکراتی صورت گرفت و اسدالله علم نظراتی را که در زمینه برنامه عمرانی کشور داشت ابراز نمود.

 

قرار بازداشت متهمین پرونده راه آهن تایید شد

امروز کسب اطلاع شد که قرار بازداشت صادره در باره ۲۲ نفر از کارمندان و روسای عالی رتبه راه آهن که از طرف چرمچی بازپرس دیوان کیفر صادر شده بود از طرف شعبه چهارم دادگاه دیوان کیفر مورد تایید قرار گرفت.

این عده هفته گذشته پس از چندین ساعت متوالی تحقیق به وسیله بازپرس دیوان کیفر با صدور قرار بازداشت شده بودند و بر اثر اعتراض آن ها نسبت به قرار بازداشت صادره پرونده آنها به دادگاه فرستاده شده بود .

 

قروض خارجی ایران با تاخیر بازپرداخت می شود

روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن در شماره روز 24 ژوئیه جاری خود ضمن گزارشی از قول خبرنگار این روزنامه در تهران نوشته است : اسدالله علم نخست وزیر ایران اعلام کرده است که دولت وی انتخابات  را در اسرع وقت انجام خواهد داد و بودجه را متعادل خواهد نمود و از رکود اقتصادی جلوگیری خواهد کرد.

بقیه برنامه دولت علم کاملا همان است که از طرف امینی نخست وزیر سابق ایران شروع شد اما ناتمام ماند، علم اظهار داشته است که برنامه اصلاحات ارضی را به سرعت اجرا خواهد کرد. برنامه کار دولت علم شامل تمام کار های دلپذیری به نظر می رسد که اجرای آن ها در ایران فوریت دارد، اصلاحات ارضی و اصلاحات اداری و بسط تعلیمات ابتدایی و تعلیمات دوره تعطیلی دانش آموزان و ایجاد نیروی کارگری متخصص و ادامه مبارزه با فساد و غیره از جمله کارهایی است که علم وعده انجامشان را داده است.

 

اظهار نظر شده است که دولت علم در صدد بر خواهد آمد تا پرداخت قروض خارجی خود را برای یک سال به تاخیر اندازد و سفته ها را تمدید کند،  پولی که ایران باید در سال جاری به عنوان قروض خارجی خود پرداخت نماید بالغ بر ۷۰ میلیون دلار است. علاوه بر این ایران ۲۰ میلیون دلار قرض جداگانه نیز به صندوق بین المللی پول دارد که سر رسید آن سال جاری است، مبالغی که به صورت قروض خارجی در سال جاری وارد ایران خواهد شد بالغ بر ۹۰ میلیون دلار خواهد بود. بنابر این قروض ایران به خارج نیز به نحوی واضح برابر با قروضی است که وارد ایران خواهد گردید.

 

قیمت ها در خرداد ماه تنزل کرد

اداره بررسی های اقتصادی بانک مرکزی ایران امروز گزارش داد که بهای عمده فروشی کالاها در کشور طی خرداد ماه گذشته نسبت به اردیبهشت ماه 1/1 درصد تنزل نموده است، اما نسبت به خرداد ماه سال گذشته 2/1 درصد افزایش را نشان می دهد.

 

نخست وزیر سابق : استعفا به دلیل انتخابات را جدا تکذیب می کنم

سر دبیر روزنامه ستاره تهران مصاحبه ای با دکتر علی امینی نخست وزیر سابق نموده که جراید امروز آن را بازنشر کرده اند.

سوال : در بعضی محافل این طور شایع کرده اند که استعفای جنابعالی به موضوع انتخابات و شروع آن نیز بستگی زیادی داشته است ، در این مورد چه می فرمایید؟

جواب: جدا تکذیب می کنم ، این شایعات صحیح نیست و استعفای من به هیچ وجه من الوجوه ارتباطی با مسئله انتخابات نداشت و صرفا روى بودجه بود. خستگی و ضعف مزاج نیز به جای خود محفوظ ولی جزاین که گفتم علت دیگری نداشت.

 

این که گفته می شود نخست وزیر جدید به یکی از جناح های بلوک غرب نزدیک می شود درست نیست / بین هم پیمان های خود کشوری را بر کشور دیگر ترجیح نمی دهیم!

سوال :  باز در پاره ای محافل داخلی این طور شایع کرده اند که استعفای جنابعالی مقدمه تغییر سیاست خارجی ایران و نزدیکی بیشتر با یکی از جناح های غرب است، در این باره نظر آنجناب چیست؟

جواب : این موضوع را نیز باید به طور جدی تکذیب کنم، البته همان طوری که در مصاحبه های خود بارها گفته ام ، از لحاظ ایدئولوژی ما طرفدار غرب هستیم و در بلوک غرب نیز بین کشور های مختلف رجحانی وجود ندارد. انگلیس و آمریکا هم پیمان ما هستند و به این ترتیب بسیار نابجاست که بین هم پیمان های خود، کشوری را بر کشور دیگر رجحان دهیم و استعفای من نیز به هیچ وجه بستگی به سیاست خارجی نداشت.

 

توصیه های امینی به جانشین خود ؛ مبارزه با فساد کند نشود و برای مملکت به فکر درآمد باشید

سوال: به نظر جنابعالی دولت آقای علم برای کسب موفقیت چه باید بکند ؟

جواب : به گمان من برای آنکه دولت آقای علم کسب موفقیت کند ، مبارزه با فساد نباید کند شود چون کند شدن مبارزه با فساد ایجاد ورشکستگی معنوی خواهد کرد، صرفه جویی باید به حد اشد مورد توجه باشد و به موازات آن برای مملکت باید فکر در آمد کرد.

اصلاحات ارضی نیز باید ادامه یابد و رفع بیکاری نیز مورد توجه قرار گیرد و من امیدوار هستم که دولت کنونی در کار خود توفیق یابد.

 

وزیر دارایی : وصول مالیات باید افزایش یابد

عصر دیروز وزیر دارائی ضمن ملاقات با روسای ادارات کل مالیاتی در مورد افزایش وصول مالیات دستورات جدیدی داد.

 در این ملاقات ها که در مجموع سه ساعت طول کشید گزارش هایی از وضع مالیات ها و وصول آن ها به وزیر دارایی  داده شد.

وزیر دارایی در این ملاقات تذکرات و دستورات جدیدی در مورد افزایش وصول مالیات ها داد .

از مذاکرات این جلسات معلوم شد که وزیر دارایی معتقد است که با کوشش و دقت بیشتر امکان وصولی زیادتر وجود دارد، به همین جهت تذکر داده شد که در وصول مالیات حقه دولت هیچ گونه کوتاهی واغماضی نباید به عمل آید.

 

انتخاب سرپرست بازرسی نخست وزیری

پیش از ظهر امروز اسدالله علم نخست وزیر دکتر محمد باهری را به سمت معاون نخست وزیر و سرپرست بازرسی نخست وزیری به حضور شاهنشاه معرفی نمود.

 

مذاکرات ایران و بازار مشترک از اواخر شهریور شروع می شود

امروز دکتر جهانشاهی وزیر بازرگانی گفت :

در شهریور ماه ما قرار مذاکره با بازار مشترک داریم. ما قبلا باید خود را برای انجام این مذاکرات آماده سازیم که مامورین ما بدانند بازار مشترک دارای چه هدف هایی است و چگونه منافع ایران می تواند تامین شود.

وزیر بازرگانی در پایان اضافه کرد : تصمیمات اقتصادی هر زمان را قبل از آنکه بحرانی پیش آید باید گرفت و اجرا کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

هنوز دستور جدیدی برای بودجه به مسئولین داده نشده است

مطالعات شخصی وزیر دارایی روی بودجه کل 1341 ادامه دارد، هنوز دستور جدیدی برای بودجه به مسئولین داده نشده است.در وزارت دارایی گفته می شود مطالعه شخصی وزیر دارایی در تغییرات بودجه موثر است چون آنچه در آینده موجب تغییرات بودجه می شود در آمد جدیدی است که دولت فعلی باید برای از بین بردن کسری بودجه پیدا کند.

اگر آن طوری که شایع است این کسری با تعویق پرداخت اقساط وام ها و یا گرفتن قرضه از خارج تامین شود مسلما مدتی طول می کشد تا مذاکرات به نتیجه برسد. به همین علت محافل مالی و اقتصادی برای مطالعات فعلی وزیر دارایی از این نقطه نظر که باید برای رقم در آمد فکری کرد اهمیت زیادی قائلند.

تاکنون وزیر دارایی هیچ نظری در باره بودجه کل ابراز نکرده و حاضر به تشکیل جلسه مصاحبه مطبوعاتی هم نشده است.

 

دبیر کل حزب مردم : دولت تصمیم قاطع دارد انتخابات را برگزار کند!

ساعت هفت و نیم بعد از ظهر دیروز جلسه شورای مرکزی حزب مردم در محل حزب تشکیل گردید.

دراین جلسه که گروهی از اعضای شورای مرکزی و کمیته مرکزی و عده ای از مدیران و نمایندگان جراید تهران حضور داشتند آقایان پروفسور عدل دبیر کل، مهندس سعید هدایت قائم مقام دبیر کل وعده ای از اعضای حزب سخن گفتند .

پروفسور عدل در این جلسه پیرامون مسائل مختلف مملکتی سخن گفت و در باره کابینه جدید اظهار داشت :

دولت تصمیم قاطع خود رادر تهیه مقدمات انتخابات مجلسین شورای ملی و سنا صریحا اعلام داشته و از شخصیتی چون آقای علم که در اجرای منویات شاهنشاه دموکرات ما عملا و به تواتر نشان داده اند که یکی از معتقدین به اصول قانون اساسی و رژیم مشروطیت سلطنتی می باشند جز این انتظار نمی رفت .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.