2 مرداد 1341

2 مرداد 1341

بازداشت شدگان پرونده کاخ سنا بار دیگر اعتراض کردند/شاه در گفت و گو با روزنامه تریبون دوژنو : درست نیست مانند گذشته فکر کنیم/ باید فئودالیسم را از بین ببریم!/مهم ترین برنامه نخست وزیر جدید به روایت یونایتدپرس/علم و انتخابات/علم برعکس امینی از محکم کاری در روابط ایران و شوروی سخن می گوید/وزیر خارجه ترکیه فاش کرد ؛ ایجاد بازار مشترک ایران-ترکیه و پاکستان/محیط وزارت فرهنگ در حالت انتظار به سر می برد/سکوت وزیر فرهنگ/ورق برنمی گردد/گفت و گوی انتخابات در کریدورهای وزارت کشور/تحلیل «خواندنی ها» از کابینه جدید ؛ از دولت علی امینی بهتر است!/مهم ترین تناقض کابینه اسدالله علم!/درباره دولتی که رفت و دولتی که آمد!/مشکل بودجه مشکل دولت بَر نبود!/موفقیت و عدم موفقیت دولت جدید به اسم شاه نوشته می شود

بازداشت شدگان پرونده کاخ سنا بار دیگر اعتراض کردند

صبح امروز یکی از وکلای مدافع متهمین پرونده شرکت سیوند، مقاطعه کار ساختمان مجلس سنا با دکتر خوشبین وزیر دادگستری ملاقات کرد و پس از خروج از اتاق وزیر دادگستری به خبرنگاران گفت: چون توقیف مهندسین ساختمان کاخ سنا و مهندسین شرکت سیوند برخلاف قانون صورت گرفته ظرف چند روز آینده بدون هیچ تشریفاتی آزاد خواهند شد.

امروز کسب اطلاع شد که متهمین پرونده ساختمان کاخ سنا برای بار دوم نسبت به قرارهای بازداشت صادره درباره خود اعتراض کردند، به این ترتیب اعتراض نامبردگان بار دیگر به شعبه 18 دادگاه جنحه ارجاع خواهد شد.

 

شاه در گفت و گو با روزنامه تریبون دوژنو : درست نیست مانند گذشته فکر کنیم/ باید فئودالیسم را از بین ببریم!

«روزنامه تریبون دوژنو» چاپ سوئیس در شماره اخیر خود مقاله ای زیر عنوان « بازدید از اعلیحضرتین ایران» نوشته که شاهنشاه اظهار داشتند که از همان اوان جوانی همیشه به فکر دهقانان ایران بوده اند و همیشه معتقد بوده اند که این طبقه از مردم زحمتکش باید روزی در شمار مالکان کشور در آیند .

شاهنشاه ضمن اشاره به تقسیم اراضی سلطنتی با لحن مصممی تا کید کردند که در هر حال بایستی به جلو رفت و این درست نیست که ما مانند گذشته فکر کنیم. من قبلا هم گفته ام که باید با ایجادشرکت های تعاونی به کشاورزان کمک کرده. ما بایستی فئودالیسم را از بین ببریم و یک دموکراسی تازه ای به وجود آوریم. آنچه ما در ایران می کنیم انقلاب نیست بلکه یک تحول است، مسلم است که نتایج این اقدامات چندین سال دیگر به دست خواهد آمد ولی در هر حال باید ترتیبی داد که سطح زندگی کشاورزان بالا برود .

اعلیحضرت روی این موضوع تکیه کردند و فرمودند ما بایستی حق دهقانان را ادا کنیم. متاسفانه باز هم مسائلی نظیر مسئله آب در پیش داریم . ما برای حل این مسئله سد هایی در ایران ساخته ایم ،این سد ها به بهبود و پیشرفت وضع کشاورزی ایران کمک زیادی می کند ولی با این حال هنوز اراضی وسیعی بدون آب مانده است که ما باید در آینده آب مورد لزوم آنرا تامین نمائیم.

 

مهم ترین برنامه نخست وزیر جدید به روایت یونایتدپرس

«یونایتد پرس» نیز گزارش داد نخست وزیر جدید ایران امروز برنامه دولت خود را در یک کنفرانس مطبوعاتی تشریح کرد و ضمن تاکید مراتب وفاداری ایران به سنتو و سازمان ملل و سایر تعهدات منطقه ای و بین المللی یادآوری نمود که دولت ایران مایل به داشتن روابط دوستانه با اتحاد شوروی نیز هست.

علم در کنفرانس مطبوعاتی خود ، برنامه دولت خویش را در ده ماده تشریح کرد. امینی نخست وزیر مستعفی ایران هفته گذشته شکایت کرده بود که آمریکا در مدت حکومت او کمک های کافی به ایران نداده است.

علم همچنین وعده داد که انتخابات پارلمانی را برگزار خواهد کرد.

پارلمان ایران در تاریخ مه 1961 طبق درخواست امینی از شاهنشاه ایران منحل شده بود.

مهم ترین قسمت های برنامه دولت علم متعادل کردن بودجه و تعمیم بهداشت و تفویض اختیارات بیشتر به استانداران و ادامه اصلاحات ارضی و مبارزه فعالانه تر با فساداست .

 

علم و انتخابات

«آسوشیتدپرس» نیز گزارش داد :

علم اظهار امیدواری کرد که مناسبات ایران و شوروی براساس دوستی کامل استوار گردد اما اظهار داشت که امکان تجدید رابطه سیاسی بین ایران و جمهوری متحده عرب و جود ندارد. علم توضیح داد که ایران تنها احترام کسانی را نگاه خواهد داشت که احترام مارا نگاه بدارند.

 

علم برعکس امینی از محکم کاری در روابط ایران و شوروی سخن می گوید

«خبرگزاری آلمان» نیز ضمن گزارشی درباره برنامه اعلام شده دولت علم پس از ذکر همان نکاتی که در گزارش های خبرگزاری های دیگر منعکس شده بود می نو یسد : « طبق اظهار علم ایران به تعهدات بین المللی خود وفادار خواهد ماند و به عضویت خود در سازمان پیمان مرکزی (سنتو) ادامه خواهد داد اما ناظران سیاسی اظهار داشته اند که نکته مهم در اظهارات مربوط به سیاست خارجی علم آن است که وی صحبت از محکم کاری با اتحاد شوروی می کند در حالی که نخست وزیر سلف وی دکتر امینی همواره تنها از تخفیف وخامت ایران و شوروی و حسن همجواری ایران و شوروی سخن می گفت.»

 

وزیر خارجه ترکیه فاش کرد ؛ ایجاد بازار مشترک ایران-ترکیه و پاکستان

وزیر امور خارجه ترکیه طی یک مصاحبه مطبوعاتی فاش کرد : ایجاد بازار مشترک ایران- ترکیه و پاکستان در مذاکرات سیاسی تهران مورد توجه جدی قرار گرفته است.

به زودی یک قرارداد بازرگانی بین ایران و ترکیه منعقد می شود.

ساختمان راه آهن ایران و ترکیه در حال پیشرفت است و این دو راه تا سه سال دیگر به هم متصل می شود.

 

محیط وزارت فرهنگ در حالت انتظار به سر می برد

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود طی گزارشی نوشت : امروز محیط وزارت فرهنگ در یک حالت انتظار به سر می برد. بدین ترتیب که بیشتر روسای ادارات و کارمندان آن وزارتخانه در انتظار انتصابات جدید در وزارت فرهنگ بودند.

 

سکوت وزیر فرهنگ

دکتر خانلری وزیر فرهنگ امروز در جواب سوال یک خبرنگار که از ایشان سئوال کرده بود اصولا برنامه کار شما در وزارت فرهنگ چیست سکوت کرد و اظهار داشت: برای اجرای هر برنامه ای در وزارت فرهنک احتیاج به مطالعه دارم و برنامه  کار خودم را ظرف چند روز آینده اعلام خواهم کرد.

 

ورق برنمی گردد

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : بعضی تظاهرات را که در یکی دو روز اول انتقال حکومت صورت گرفته است بعضی محافل به حساب تغییر اوضاع گذاشته اند، یا به تعریف ساده تر می خواهند بگویند با رفتن امینی ورق برگشت و مملکت باز گشت به اوضاع سه چهار سال پیش.

این را اگر شما هم شنیده اید باور مدارید زیرا نه چنین نیتی هست ونه می تواند باشد. مملکت از راهی که در پیش گرفته به عقب نمی رود. اوضاع عوض نمی شود. ورق بر نمی گردد، که ورق برگشت؟!

 

گفت و گوی انتخابات در کریدورهای وزارت کشور

به دنبال انتشار برنامه دولت فعالیت های انتخاباتی در جمعیت های مختلف و احزاب آغاز گردیده است. امروز در کریدورهای وزارت کشور نیز صحبت از شروع انتخابات و نحوه انجام آن بود، از امروز آمد و رفت های اتاق وزیر کشور افزایش یافت.

مقامات وزارت کشور اظهار می دارند که تا کنون از طرف دولت دستوری در مورد انتخابات به وزارت کشور نرسیده ولی در هر حال وزارت کشور آماده اجرای دستور دولت در مورد شروع انتخابات می باشد.

تا کنون ادارات انتخابات در وزارت کشور در حال وقفه و رکود بود به این صورت که مدیر کل انتخابات وزارت کشور به استانداری منصوب گردید و رئیس اداره انتخابات این وزارت خانه سه بار عوض شد. در حال حاضر اداره انتخابات وزارت کشور مدیر کل ندارد و رئیس اداره انتخابات نیز 30 خدمتش پایان یافته و امکان دارد بازنشسته شود. در صورت آغاز فعالیت های انتخاباتی و شروع کار وزارت کشور ادارات مربوط به انتخابات این وزارت خانه با کادر کامل شروع به کار خواهد کرد.

 

تحلیل «خواندنی ها» از کابینه جدید ؛ از دولت علی امینی بهتر است!

«خواندنی ها» در شماره امروز خود نوشت: امیر اسدالله علم نخست وزیر جدید ظهر روز شنبه گذشته کابینه خود را به حضور شاهنشاه معرفی کرد و نخستین جلسه هیئت دولت پس از معرفی کابینه در حضور شاهنشاه تشکیل شد.

وزیرانی که وارد کابینه شده اند سه تن برای نخستین بار به مقام وزارت رسیده اند. مهندس رجبی وزیر کابینه دکتر مصدق بوده و دکتر طاهر ضیائی نیز در کابینه مهندس شریف امامی شرکت داشته است.

اکثریت قریب به اتفاق اعضای کابینه جدید از شخصیت های خوش نام هستند و ترکیب کابینه جدید به طور کلی از ترکیب کابینه دکتر امینی بهتر است با وجود این کابینه جدید هم از بعضی تناقضات و عدم تجانس خالی نیست.

 

مهم ترین تناقض کابینه اسدالله علم!

مهمترین تناقضی که در این کابینه به چشم می خورد عضویت آقایان دکتر ارسنجانی و غلامحسین بهنیا است. بهنیا بیشتر به علت مخالفت با برنامه اصلاحات ارضی از کابینه امینی استعفا کرد، در حالی که با شرکت ارسنجانی در کابینه جدید سیاست دولت در باره اجرای برنامه اصلاحات ارضی تغییر نیافته است.

 

درباره دولتی که رفت و دولتی که آمد!

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش» شماره امروز «خواندنی ها » نوشت :  هیچ کس انتظار نداشت دولتی که آن سان غیر عادی و به طرزی تقریبا تحمیلی روی کار آمده بود، این سان سهل و آسان ، با داشتن انواع دشمنان، بی تحریک این و آن، به شیوه معصومین ، به اعلا علیین بپیوندد. الحق طرز کنار رفتن با مقدمه و بی سروصدا، طرز روی کار آمدن بی مقدمه و پر سروصدارا جبران کرد. اگر در آوردن و نگاه داشتنش ینگی دنیائیان یا دیگران رلی داشتند در بردنش به ظاهر کسی رلی نداشت .

 

مشکل بودجه مشکل دولت بَر نبود!

مشکل بودجه با تمام اشکالش، مشکلی دولت بر نبود، آن هم یک چنین دولت پشتوانه دار و حمایت شده ای، دولتی که در برابر سنگباران حوادثی چون دانشگاه جان به در برد و ستاره به دوشان را از میدان بدر ، چه شد که پالوده بودجه دندانش را شکست؟

 

موفقیت و عدم موفقیت دولت جدید به اسم شاه نوشته می شود

دولت جدید در مقابل آن مزیت مهم یک عیب بزرگ هم دارد و آن این که، بخاطر تماس نزدیک وعلاقه ممتد و وفاداری خاصی که شخص رئیس دولت نسبت به مقام سلطنت دارد یک چنین دولتی، اعمال خوب و بد، یا موفقیت و عدم موفقیتش بیش از امثال دولت اقبال، مردم را نسبت به مقام سلطنت امیدوار و یا مأیوس خواهد کرد، به همین مناسبت است که رئیس دولت خیلی باید به هوش باشد تا دلی را به عبث نخراشد، آن هم با ناخنی که می تواند گره گشائی ها کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.