1 مرداد 1341

1 مرداد 1341

بودجه با تغییر اساسی به دولت تسلیم می شود/تغییرات اساسی/ارقام در آمد

بودجه با تغییر اساسی به دولت تسلیم می شود

لایحه بودجه سال 1341 کل کشور عصر دیروز برای اولین بار مدت یک ساعت و نیم مورد مطالعه و بررسی بهنیا وزیر جدید دارایی قرار گرفت.

ساعت 5 بعد از ظهر دیروز یکشنبه طبق دستور وزیر دارای کمیسیونی در دفتر کار وی با شکرت مستوفی و قوام صدری و ذوالنصر مدیران کل آن وزارتخانه تشکیل شد تا کلیات بودجه را مورد مطالعه قرار دهند.

طرح تصویب نامه قانونی بودجه هم اکنون در دستور  کار هیئت دولت است، در دولت سابق روی این لایحه و تبصره های آن مذاکرات مفصلی به عمل آمد ولی تا آخرین روزی که دولت گذشته در راس کار بود طرح مذکوربه تصویب نهایی نرسید. طبق فرمول و تشریفات ادارای طرح مزبور باید یک بار دیگر رسما به وزارت دارایی بر گردد تا تصمیمات جدید وزیر دارایی در آن گنجانده شود. این کار ممکن است در آینده انجام گیرد یا حداقل نظرات جدید در موقع طرح بودجه در هیئت دولت از طرف وزیر دارایی پیشنهاد و در آن منظور گردد.

 

تغییرات اساسی

در کمیسیون عصر روز یکشنبه مسئولین بودجه اطلاعات لازم از وضع بودجه را در اختیار وزیر دارائی جدید گذاردند .

این جلسه پس از یک ساعت و نیم مذاکره و تبادل نظر مقارن ساعت هفت و ربع بعد از ظهر خاتمه یافت و قرار شد پس از خاتمه مطالعات بهنیا اقدامات جدیدی که برای تنظیم بودجه باید صورت گیرد معلوم شود. پیش بینی می شود این مطالعات تا فردا خاتمه یابد وانتظار می رود که بودجه با تغییرات اساسی و شکل تازه ای به دولت تسلیم شود.

 

ارقام در آمد

موضوعی که در بودجه بیش از هرچیز توجه وزیر دارایی را جلب کرده ارقام در آمد است زیرا ارقام هزینه به اندازه کافی مورد تعدیل قرار گرفته و آن چه که بشود در آینده تقلیل داد رقم قابل ملاحظه ای نخواهد بود.

به همین جهت مطالعات امروز وزیر دارایی روی ارقام در آمد بوده است، در حقیقت در درجه اول وزیر دارایی باید به ارقام در آمد نوشته شده در بودجه اعتقاد پیدا کند. بعد از آن که این مطالعه خاتمه یافت وارقام مورد قبول وزیر دارایی قرار گرفت رقم دقیق کسری نیز معین خواهد گردید و آن وقت برای از بین بردن آن راه حل های مختلف مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

مقامات مالی از مصاحبه نخست وزیر چنین استنباط می کنند که دو راه حل ممکن است مورد قبول دولت قرار گیرد. یکی عقب انداختن پرداخت اقساط وام های خارجی که سررسید آن ها در سال جاری است، البته در این باره باید موافقت وام دهنده جلب شود و این کار برخلاف آن چه که عده ای فکر می کنند کار ساده و بی دردسری نیست. در حقیقت میزان رقمی که می شود از این محل صرفه جویی کرد بستگی به موفقیت مذاکرات دولت با دستگاه های وام دهنده یعنی طلب کاران دارد.

این راه ظاهرا عملی به نظر می رسد و طرفداران زیادی هم دارد. راه دوم دریافت وام از خارج است که در این مورد در محافل مالی اظهارنظر قطعی نمی شود زیرا بیان نخست وزیر زیاد روشن نبود. نخست وزیر در این مصاحبه گفته بود: اگر لازم باشد از کشور های مختلف غیر از آمریکا هم کمک خواسته خواهد شد.

گفته می شود که شرط «اگر لازم باشد» دلیل آن است که مذاکرات اولیه با آمریکا شروع خواهد شد و در صورت عدم موفقیت ممکن است به  دو لت های دیگر مراجعه شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.