30 تیر 1341

30 تیر 1341

کابینه جدید به شاه معرفی شد /اولین جلسه دولت/آخرین تغییر/لیست کابینه جدید /مشکل بودجه چگونه حل می شود /راه حل ها/انعکاس تحولات ایران در رسانه های خارجی ؛ اصلاحات ارضی و مبارزه با فساد در کابینه جدید ادامه می یابد!/نظر شوروی به علم مساعدتر از امینی است/برنامه شش ماده ای ابلاغی شاه به امینی از سوی دولت جدید اجرایی می شود/اولین مصاحبه علم با یک رسانه آمریکایی ؛ دوست استوار آمریکا باقی خواهیم ماند!/دلیل استعفای علی امینی به روایت مجله خواندنی ها/زد و خورد در کابینه امینی بر سر بودجه!/یادداشتی که پیش از استعفای امینی نوشته و پس از روی کار آمدن علم منتشر شد!

کابینه جدید به شاه معرفی شد

مطالعات نخست وزیر برای انتخاب وزرا تا ساعت دوازده امروز طول کشید و ظهر امروز کابینه جدید به شاهنشاه معرفی شد.

نخست وزیر اعلام کرد که در تعیین همکاران خود به سوابق حزبی ایشان توجه نکرده است.

 

اولین جلسه دولت

به قرار اطلاع ساعت شش بعد از ظهر امروز اولین جلسه هیئت دولت در کاخ نخست وزیری تشکیل خواهد شد.

 

آخرین تغییر

شرفیابی و مراسم معرفی اعضای دولت جدید بیش از یک ساعت طول کشید و هنگامی که علم به اتفاق وزرا کاخ سعدآباد را ترک می گفتند اعلام شد که «طاهر ضیائی» وزیر اسبق صنایع و معادن برای تصدی این وزارتخانه در نظر گرفته شده است.

ارسنجانی نیز به خبر نگاران گفت : اعلیحضرت دولت را مامور کرده اند که اصلاحات ارضی را کما فی السابق اجرا کند. ارسنجانی افزود : شاهنشاه همچنین در باره اجرای فرمان شش ماده ای که چندی پیش به دولت آقای دکتر امینی ابلاغ کرده بودند تاکید فرمودند واین برنامه ها در راس اقدامات دولت قرار خواهد داشت.

آرام وزیر خارجه در پاسخ سئوالات خبرنگاران پیرامون سیاست خارجی گفت : سیاست خارجی ایران تغییری نخواهد کرد .

 

لیست کابینه جدید

تا ظهر امروز مطالعات اسدالله علم برای انتخاب وزرا طول کشید و در این ساعت اعضای کابینه جدید برای معرفی حضور شاهنشاه عازم کاخ سفید سعدآباد شدند. علم نخست وزیر کابینه جدید را به شرح زیر معرفی کرد :

وزیر جنگ : سپهبد علی اصغر نقدی

وزیر دارایی : عبدالحسین بهنیا

وزیر کشور : سپهبد سیدصادق امیر عزیزی

وزیر خارجه : عباس آرام

وزیر کار : عطاء الله خسروانی

وزیر پست و تلگراف : مهندس هوشنگ سمیعی

وزیر کشاورزی : دکتر حسن ارسنجانی

وزیر فرهنگ : دکتر پرویز ناتل خانلری

وزیر اقتصاد : دکتر غلامحسین جهانشاهی

وزیر راه : مهندس داوود رجبی

وزیر دادگستری : دکتر غلامحسین خوشبین

وزیر صنایع و معادن : دکتر طاهر ضیائی

وزیر مشاور : نصرالله انتظام

وزیر مشاور : مسعود فروغی

مهندس اصفیاء نیز امور سازمان برنامه را سرپرستی خواهد کرد.

 

مشکل بودجه چگونه حل می شود

بودجه ای که دولت امینی به خاطر عدم توفیق در تنظیم آن شکست خورد یا تمام مشکلات ظاهرا غیر قابل حل در مقابل دولت جدید خودنمایی می کند.

 

راه حل ها

در دولت گذشته برای از بین بردن کسری بودجه چهارراه حل به نظر رسیده بود، یکی آنکه در آمد عمومی را از طریق مالیات های جدید بالا ببرند. این راه حل از نظر دولت قبلی قابل قبول نبود زیرا دولت گذشته عقیده داشت شرایط برای افزایش مالیات ها به هیچ وجه مناسب نیست و امکان در یافت مالیات بیشتر وجود ندارد.

دومین راه حل تقلیل هزینه های جاری تا سرحد درآمد عمومی بود. این راه حل مورد موافقت جدی دولت سابق قرار گرفت و همه کوشش و فعالیت خود را مصروف آن نمود، اما این راه حل به تنهایی نتوانست همه مشکل بودجه را حل کند.

راه حل سوم قرض گرفتن از خارج بود که دولت سابق زیر بار آن نرفت زیرا دریافت قرضه خارجی برای هزینه های اداری را نه تنها به مصلحت نمی دانست بلکه آنرا خطرناک هم می دانست.

چهارمین راه حل که طرفدارانی داشت و در دولت کم و بیش روی آن صحبت می شد به تعویق انداختن اجرای برنامه پنج ساله سوم بود چون با این ترتیب دولت می توانست از درآمد نفت که باید به وسیله سازمان برنامه صرف کارهای عمرانی شود برای تامین کسری بودجه استفاده کند و در حقیقت کسری بودجه را با درآمد نفت پر کند.

در این زمینه هم دولت سابق به هیچ وجه موافقت نداشت و معتقد بود که این کار برای اقتصاد کشور مضر و خطرناک است و فعالیت های عمرانی کشور را که به هر صورت باید دنبال شود مختل و متوقف می کند با وجود این راه حل مزبور هنوز طرفدارانی دارد و ظاهرا معتقدند که اگر قسمتی از درآمد نفت سازمان برنامه صرف بودجه شود طوری نخواهد شد و ضرر حذف قسمتی از طرح های عمرانی کمتر از داشتن کسری بودجه هنگفت است از آن گذشته طرح های برنامه سوم هنوز به طور کامل آماده نشده و اگر تا دو ماه دیگر آماده نشود اجرای برنامه خود به خود به تعویق خواهد افتاد.

به هر حال باید منتظر بود و دید که دولت اسدالله علم برای از بین بردن کسر بودجه و متعادل ساختن آن چه راه حلی پیدا می کند و مشکلی که دولتی را ساقط کرد به چه صورت و چگونه حل خواهدشد.

 

انعکاس تحولات ایران در رسانه  های خارجی ؛ اصلاحات ارضی و مبارزه با فساد در کابینه جدید ادامه می یابد!

رادیوها و مطبوعات و خبرگزاری های خارجی پیرامون سقوط کابینه دکتر امینی و تشکیل کابینه جدید اخبار و تفسیرهای متعددی انتشار داده اند. در این تفسیرها مشکلات کار و کابینه سابق و جدید ایران مورد بحث قرار گرفته است.

 

نظر شوروی به علم مساعدتر از امینی است

«خبرگزاری فرانسه» نیز در گزارشی اعلام کرد : اظهار عقیده می شود که نظر شوروی نسبت به علم مساعدتر از دکتر امینی خواهد بود زیرا از نظر شوروی دکتر امینی کاملا به اردوگاه غرب و سنتو بستگی داشت وسفیر شوروی تقریبا تمام روابط خود را با وی از چند ماه پیش قطع کرده بود.

 

برنامه شش ماده ای ابلاغی شاه به امینی از سوی دولت جدید اجرایی می شود

اسدالله علم نخست وزیر جدید اعلام کرد: برنامه شش ماده ای که از طرف شاهنشاه به دولت امینی ابلاغ شده بود از طرف دولت جدید اجرا می شود. ایران تعهدات خودرا نسبت به غرب حفظ میکند ودر سنتو باقی می ماند.

«یونایتدپرس» از تهران گزارش داد : «امیراسدالله علم نخست وزیر جدید ایران روز پنجشنبه گذشته ضمن یک مصاحبه اختصاصی به خبرنگار یونایتدپرس اظهار داشت که دولت وی نیز به طور کلی همان سیاست دولت دکتر امینی را در پیش خواهد گرفت.»

علم گفت که دولت وی نیز دقیقا همان برنامه شش ماده ای را که 14 ماه پیش هنگام روی کار آمدن امینی از طرف شاهنشاه تعیین شده بود اجرا خواهد کرد.

 

اولین مصاحبه علم با یک رسانه آمریکایی ؛ دوست استوار آمریکا باقی خواهیم ماند!

علم که مصاحبه وی با خبر نگار یونایتد پرس اولین مصاحبه اش بعد از انتصاب به نخست وزیری بود اظهار داشت که دولت وی نیز یکی از دوستان استوار آمریکا باقی خواهد ماند و تعهدات خود را در قبال غرب از طریق پیمان های مورد شرکت ایران اجرا خواهد کرد.

 

دلیل استعفای علی امینی به روایت مجله خواندنی ها

«خواندنی ها » در شماره امروز  خود نوشت : آقای دکتر امینی پس از 14 ماه و چندروز حکومت شب چهارشنبه گذاشته استعفای دولت خود را به حضور شاهنشاه تقدیم داشت و با این ترتیب عمر یکی از پر سر و صداترین و جنجالی ترین حکومت های تاریخ مشروطیت ایران به سر رسید .

پیش از استعفای دکتر امینی از مقام نخست وزیری در محافل سیاسی تهران گفته می شد که وی همان طور که با جنجال و تظاهرات بر سر کار آمده با جنجال و هیاهو خواهد رفت، ولی دکتر امینی آن قدر نماند که به این مراحل بکشد و چون از ماه مرداد بوی حوادثی به مشام می رسید بیش از فرا رسیدن مرداد ماه از کار کناره گیری کرد.

 

زد و خورد در کابینه امینی بر سر بودجه!

امینی بر سر بودجه و اختلافات شدیدی که در کابینه بر سر آن روی داده بود از کار کناره گیری کرد.

در آخرین جلسه رسمی کابینه که برای تعیین تکلیف بودجه تشکیل شده بود کار به زد وخورد بین چند تن از وزیران رسید ودکتر امینی از ادامه همکاری با چنین وزیرانی مایوس شد. یک علت دیگر استعفای دکتر امینی نومیدی او از کمک آمریکا بود و این موضوع را رسما بعد از استعفا اعلام کرد.

 

یادداشتی که پیش از استعفای امینی نوشته و پس از روی کار آمدن علم منتشر شد!

«علی اصغر امیرانی » با این توضیح که « این یادداشت پیش از استعفای علی امینی نوشته شده و به چاپخانه داده شده بود و تنها افعال آن تغییری داده شده است» در ستون «بدون روتوش» شماره امروز خواندنی ها نوشت :

درخشش، به تقلید از ارتش، حاضر نبود حتی یک قدم عقب بنشیند، ارتش هم ه محکم ایستاد و ایستاد تا آنجا که دولت برای نخستین بار در برابر دربار لنگ انداخت و چون پهلوانی حاضر به یراق آماده رفتن به گود  نبود همان طور یکی دو روز معلق و بلاتکلیف ماند و ماند تا سرانجام سقوط کرد.

بزرگترین عامل کسر بودجه بعد از فرهنگ و جنگ و شایدهم قبل از آنها قسط وام ها است، آن هم نه یکی نه برای رفع این مشکل که دولت جدید هم خواهی نخواهی باید با آن دست و پنجه نرم کند پیشنهادی به نظرم رسیده عقلائی و عملی، شرافتمندانه و ملی و آن این است :

مگر نه این است که طلبکاران اکثرا خود با ما دوست و متفق هستند و در موارد لزوم انصافا به خاطر بقاء ما و حفظ استقلالمان وام ها داده و کمک رایگان هم کرده اند؟

آن ها که این همه کارخیر را کرده اند ثوابش را هم بکنند و این وام ها را فعلا از ما نگیرند تا ما خودمان عند القدره والاستطاعه بپردازیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.