28 تیر 1341

28 تیر 1341

اسدالله علم مامور تشکیل کابینه شد /پیشنهاد نخست وزیری علم را من به شاه دادم!/گزارش یونایتدپرس : با انتصاب اسدالله علم بحرانی که پای آمریکا نیز به آن کشیده شده بود حل گردید!/اسدالله علم به عنوان چهره ای طرفدار غرب شناخت می شود/فرمان نخست وزیری اسدالله علم /چند کلمه درباره نخست وزیر جدید!/پاسخ دولت آمریکا به اظهارات امینی و جواب مجدد نخست وزیر سابق/وزارت خارجه آمریکا : به دولت امینی بیش از دولت های قبلی کمک کرده ایم!/توضیحات امروز امینی/مملکت ما مملکتی است که دوست آمریکا است و انتظار داریم این را در نظر بگیرند!/برنامه های اصلاحی که شروع شده باید ادامه یابد/ این همه دزدی در وزارت راه شده بود آخر کار خبردار شدم!

اسدالله علم مامور تشکیل کابینه شد

سخنگوی دربار شاهنشاهی ظهر امروز اعلام داشت ساعت یازده صبح امیراسدالله علم در کاخ سفید سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و به فرمان شاهنشاه مامور تشکیل دولت جدید گردیدند، قرار است فرمان نخست وزیری علم تا آخر وقت امروز شرف صدور یابد.

قبل از آنکه انتصاب اسدالله علم رسما اعلام شود چون پیرامون بازگشت مجدد دکتر امینی به زمامداری و تشکیل دولت جدید به ریاست وی شایعات بسیاری این دو روزه در افواه وجود داشت با این که نخست وزیر سابق عصر دیروز در مراسم جشن سفارت اسپانیا این شایعه را تکذیب نمود معهذا شایعات همچنان به قوت خود باقی بود تا پیش از ظهر امروز که خبرنگار «روزنامه اطلاعات» با دکتر امینی تماس گرفت و پرسید آیا ممکن است آخرین خبر را برای روشن شدن افکار عمومی بفرمائید امینی گفت : در آخرین عرایضی که حضورشاهنشاه نمودم استدعا کردم این جانب را از قبول مسئولیت معذور فرمایند چون همان طور که مکرر اظهار داشته ام قادر به انجام وظایف خود نیستم خاصه اینکه وضع مزاجی من طوری نیست که بتوانم به خدمات خود ادامه دهم و از حضور اعلیحضرت همایونی تقاضا نمودم مرا معاف فرمایند.

 

پیشنهاد نخست وزیری علم را من به شاه دادم!

سئوال دیگر خبرنگار راجع به جانشین وی بود که دیروز نسبت به آقای علم اظهار عقیده نموده بود، امینی چنین پاسخ داد که اینجانب عقیده خود را همان طور که دیروز به آقایان خبرنگاران گفتم حضور اعلیحضرت همایونی نیز در باره انتصاب آقای اسدالله علم در کمال صداقت به عرض رساندم و خوشبختانه مورد تایید ملوکانه واقع شد و این امرقطعی است و به زودی فرمان همایونی دائر به زمامداری آقای علم صادر خواهد شد 1و امیدوارم

 

گزارش یونایتدپرس : با انتصاب اسدالله علم بحرانی که پای آمریکا نیز به آن کشیده شده بود حل گردید!

«یونایتد پرس» ۱۹ ژوئیه گزارش داد : « شاهنشاه ایران امیر اسدالله علم رجل 43 ساله و یکی از وزیران سابق کشور خود را به نخست وزیری منصوب کرد تا به این وسیله بحرانی که پای آمریکا نیز به آن کشیده شده حل گردد. علم جانشین دکتر علی امینی نخست وزیر سابق ایران است که روز گذشته به علت ضعف مزاج و مشکلات فراوان مالی که طبق اظهار نامبرده بطور عمده ناشی از عدم کفایت کمک های آمریکا به ایران بوده استعفا کرده است.»

علم و امینی دوستان خصوصی یکدیگر هستند و کسب اطلاع شده است که خود امینی به شاهنشاه توصیه کرده بود تا علم را نخست وزیر کنند.

 

اسدالله علم به عنوان چهره ای طرفدار غرب شناخت می شود

اسدالله علم به عنوان یکی از طرفداران غرب و معتقد به ادامه همکاری ایران با سازمان های منطقه ای مانند سنتو و ادامه پیمان دو جانبه آمریکا و ایران در محافل سیاسی شناخته شده است. انتظار می رود که علم سیاست طرفدار غربی امینی را ادامه داده و احیانا بعضی از وزیران کابینه امینی را در کابینه خود شرکت دهد .

فرمان نخست وزیری اسدالله علم

فرمان زیر امروز از طرف شاه به عنوان اسدالله علم شرف صدور یافت و توسط دفتر مخصوص شاهنشاه به وی ابلاغ شد :

جناب اسدالله نخست وزیر

نظر به اعتمادی که به لیاقت و شایستگی شما داریم به موجب این دستخط به سمت نخست وزیری منصوب و مقرر می داریم که در تعیین هیئت وزیران مطالعات لازم به عمل آورده و نتیجه را به اطلاع ما برسانید.

کاخ سفید سعدآباد – به تاریخ بیست و هشتم تیرماه 1341

 

چند کلمه درباره نخست وزیر جدید!

روزنامه های امروز کشور به شرح زندگی اسدالله علم پرداخته و نوشتند :

نخست وزیر جدید معتقد است بهترین راه اصلاح و بهبود وضع کشور همان اقداماتی است که از طرف شخص شاهنشاه به کرات توصیه می شود و از آن جمله تقسیم و فروش املاک می باشد که می تواند زندگی میلیون ها دهقان ایرانی را دگرگون سازد. علم می گوید : باید در اجتماع فعلی ایران تحولی به  نفع طبقات رنجبر و محروم کشور به وجود آید زیرا علاقمندی و کوشش اکثریت مردم می تواند ضامن تعالی و پیشرفت اقتصادی و سیاسی کشور باشد.

 

پاسخ دولت آمریکا به اظهارات امینی و جواب مجدد نخست وزیر سابق

استعفای امینی از ریاست دولت، بلافاصله پس از آن که در سراسر جهان انتشار یافت از طرف محافل سیاسی مورد تفسیر قرار گرفت و طبق گزارشاتی که امروز به تهران رسید از طرف وزارت امور خارجه آمریکا به اظهارات امینی در باره قطع کمک های نظامی و نرسیدن کمک لازم از طرف آمریکا پاسخ داد و این اظهارات را رد کرد. مدلول گزارشات خارجی که دستگاه های خبرگیری دریافت داشته اند درزیر به نظر خوانندگان می رسد.

 

 

 وزارت خارجه آمریکا : به دولت امینی بیش از دولت های قبلی کمک کرده ایم!

«یونایتدپرس» و  «آسوشیتد پرس» ۱۸ ژوئیه گزارش دادند: «  دولت آمریکا امروز این ادعا را که ایالات متحده به علت امتناع از دادن کمک به ایران مسئول به وجود آوردن یک بحران سیاسی در ایران می باشد رد نمود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که کمک آمریکا به ایران طی 14 ماه زمامداری دکتر علی امینی، که عدم کفایت کمک ایالات متحده را برای توجیه استعفای خود ذکر کرده، در واقع بیش از کمک هایی بوده که در هر یک از سال های پیش از روی کار آمدن او به ایران شده است.

لینکلن وایت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت امریکا اذعان دارد که دولت ایران طی مدت نخست وزیری دکتر امینی با مسائل بزرگی روبرو بوده است. با این وجود لینکلن وایت اضافه کرد که ایالات متحده در حدود امکانات خود در گذشته از دولت ایران حمایت نموده و امیدوار است که در آینده نیز همین روش را ادامه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا خاطر نشان ساخت که امریکا طی مدت 14 ماه زمامداری امینی روی هم رفته 67 میلیون و 300 هزار دلار به صورت کمک های بلاعوض اقتصادی و وام ها و اعتبارات به ایران کمک کرده و علاوه بر آن پرداخت 40 میلیون دلار وام های عمرانی را نیز به دولت تعهد نموده است.

وایت گفت رقم فوق الذکر با توجه به این که طی چهار ساله اخیر سالی 59 میلیون و 400 هزار دلار از طرف آمریکا در ایران پرداخت شده نشان می دهد که کمک های آمریکا به ایران حتی افزایش یافته است.

وایت گفت: علاوه بر این آمریکا کمک های اساسی قابل ملاحظه ای از لحاظ نظامی به ایران کرده و امیدوار است که در آینده نیز این کمک ها را ادامه دهد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد اظهار دارد که با توجه به اتهاماتی که از طرف امینی به آمریکا وارد آمده آیا تجدید نظری در برنامه کمک های آمریکا به ایران صورت خواهد گرفت یانه؟

 

توضیحات امروز امینی

پیش از ظهر امروز امینی طی یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون سخنان لینکلن وایت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره استعفای دولت وی و کمک های آمریکا به ایران اطلاعاتی در اختیار خبر نگاران جراید و خبر گزاری ها گذارد.

در این جلسه که ساعت ده تشکیل شد امینی ابتدا گفت : من از آمریکا گله ای نکردم منتهی من گفتم که ما انتظار کمک بیشتری از آمریکا داشتیم برای اینکه وضع دولت ایران که از لحاظ مالی در سال جاری مشکل است ایجاب می کرد که کمک بیشتری به ما بکنند.

من از دولت آمریکا به خاطر تسهیلاتی که در پرداخت این وام به عمل آورد تشکر می کنم، البته باید هم تشکر شود زیرا من که طلب ندارم اما از دوستان خود توقع داریم که به ما بیشتر کمک کنند.

پس اگر من گله ای کرده ام گله دوستانه ای بود چون ، در یک وضع بحرانی مالی هستیم و احتیاج به کمک داریم البته اگر وضع عادی بود ممکن بود هیچ کمکی هم نخواهیم.

 

مملکت ما مملکتی است که دوست آمریکا است و انتظار داریم این را در نظر بگیرند!

مملکت ما مملکتی است که دوست آمریکا است و مملکتی است که در خاور میانه موقعیت مخصوصی دارد و انتظار دارد که این امر را در نظر بگیرند و ارزش این دوستی را در نظر داشته باشند.

 

برنامه های اصلاحی که شروع شده باید ادامه یابد/ این همه دزدی در وزارت راه شده بود آخر کار خبردار شدم!

مقارن ظهر امروز دکتر امینی در شورای معاونان اداری و فنی وزارت خانه ها که در کاخ نخست وزیری تشکیل شده بود حضور یافت و با معاونان وزارتخانه ها ملاقات نمود.  امینی سپس خطاب به معاونان وزارتخانه ها اظهار داشت برنامه های اصلاحی که شروع شده باید ادامه یابد و راه بازگشتی وجود ندارد.

امینی سپس به شوخی خطاب به معاون وزارت راه گفت: این همه دزدی در وزارت راه شده بود و شما آخر کار مارا خبر کردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.