27 تیر 1341

27 تیر 1341

امینی استعفا داد و دولت ساقط شد/آخرین جلسه/اولین انعکاس خبر/وزیر دادگستری : ما را بیرون نکرده اند خودمان می رویم!/عقربه زمان برای متهمین به عقب بر نمی گردد!/امینی از غرب گله کرد!/تمام تلاشمان را برای بودجه معقول به کار بردیم موفق نشدیم!/شاه گفت استعفای شما برای من ضایعه بزرگی است!/خودتان قضاوت کنید ؛ ما که دوست صمیمی غرب بود یم این کمک آن ها کافی بود؟!/مصاحبه وزیر کشاورزی/ظرف یکی دو روز آینده از ایران می روم/ مخالفین اصلاحات ارضی با جانشان بازی می کنند!/اطلاعیه حزب ملیون در مورد فساد کشف شده در راه آهن

امینی استعفا داد  و دولت ساقط شد

شاهنشاه عصر دیروز استعفای دکتر علی امینی را پذیرفت و صبح امروز آخرین جلسه دولت امینی تشکیل گردید.

تا تعیین تکلیف دولت آینده، به طور موقت امینی به اتفاق معاونین وزارتخانه ها اداره امور مملکت را بر عهده خواهند داشت.

به دنبال مشکلاتی که در جریان رسیدگی به بودجه کل کشور پیش آمده بود عصر دیروز استعفای علی امنی نخست وزیر از طرف شاهنشاه پذیرفته شد و صبح امروز آقایان  وزرا به کاخ نخست وزیری دعوت شدند تا در آخرین جلسه هیئت دولت شرکت نمایند.

از بامداد امروز در حالی که جلسه فوق العاده هیئت دولت تشکیل بود، شایعه استعفای نخست وزیر به سرعت در شهر انتشار یافت و مقارن ساعت ۹ صبح، مقامات مسئول کناره گیری دولت را تایید کردند .

طبق گزارش مطبوعات « روز گذشته قبول استعفای نخست وزیر از طرف اعلیحضرت همایونی اعلام گشت و بلافاصله از طرف شاهنشاه، امینی مامور شد تا تعیین تکلیف دولت آینده، به اتفاق معاونین وزارتخانه ها امور جاری مملکت را اداره کنند.»

قرار بود نخست وزیر عصر دیروز در اجتماع بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن که در سالن سخنرانی موسسه اطلاعات تشکیل می شد شر کت کند. پس از آنکه نخست وزیر از امریه شاهنشاه دائر به ادامه کار استحضار حاصل نمود تصمیم به شرکت در جلسه مزبور گرفت و به عنوان رئیس دولت موقت در جلسه دیروز حاضر شد و صحبت کرد.

 

آخرین جلسه

قبل از ظهر امروز وزرا در کاخ نخست وزیری حضور یافتند و جلسه فوق العاده هیئت وزیران تشکیل شد.

در این جلسه وزرا خداحافظی کردند و پس از آنکه جلسه هیئت دولت پایان یافت بعضی آقایان وزراء یک سر به خانه های خود رفتند و بعضی دیگر در وزارتخانه های خود حضور پیدا کردند و اوراق خود را جمع آوری و خداحافظی نمودند.

 

اولین انعکاس خبر

آسوشیتدپرس امروز صبح گزارش داد یک منبع موثق در نخست وزیری ایران امروز اظهار داشت که علی امینی نخست وزیر ایران استعفای خود را به شاهنشاه تسلیم کرده و شاهنشاه آن را قبول کرده است.

 منبع ذکر شده اضافه کرد که استعفای امینی در شرفیابی دو ساعته روز سه شنبه امینی به شاهنشاه تقدیم شده است. در این جلسه امینی وشاهنشاه ایران به تفصیل مدت دوساعت مذاکره کردند و امینی برای شاهنشاه تشریح کرد که در کار تهیه یک بودجه متعادل توفیق نیافته و لذا استعفای خود را تسلیم می کند.

 

وزیر دادگستری : ما را بیرون نکرده اند خودمان می رویم!

نورالدین الموتی وزیر دادگستری که عازم وزارت دادگستری بود اظهار داشت : مسلم است وقتی مشکلاتی پیش آمد و دولت نتوانست آن را رفع کند باید کنار برود ، خبرنگار پرسید : آیا این مشکلات در دادگستری هم وجود داشته است؟ وزیر دادگستری جواب داد : البته اصلاح هر دستگاهی مشکلاتی دارد و دادگستری هم با مشکلات زیادی روبرو بود ولی اراده ما خیلی قوی تر از مشکلات بود.

اما باید بگویم ما را بیرون نکرده اند بلکه دولت خودش می رود.

 

عقربه زمان برای متهمین به عقب بر نمی گردد!

درباره متهمین و کسانی که اخیرا تحت تعقیب قرار دارند صریحا می گویم این عده مطمئن باشند عقربه زمان به عقب بر نمی گردد و کسانی که با هستی و سرمایه مملکت بازی کرده اند آسایش وجدان ندارند زیرا مردم هوشیار شده اند.

از دکتر آموزگار وزیر دارایی سوال شد « بودجه به کجا کشید؟ » وزیر دارایی جواب داد: «اصل قضیه منتفی است!»

 

امینی از غرب گله کرد!

نیم ساعت بعد از ظهر امرز علی امینی نخست زیر مستعفی در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ نخست وزیری تشکیل شده بود شرکت کرد و ضمن توضیحاتی درباره کمک خارجی از غرب گله کرد.

 

تمام تلاشمان را برای بودجه معقول به کار بردیم موفق نشدیم!

اسماعیل یگانگی خبرنگار سیاسی «روزنامه اطلاعات»  : علت استعفای دولت چه بود آیا همان طور که پر یشب روزنامه اطلاعات نوشته بود علت استعفا مسئله بودجه بود؟

امینی: بله بودجه! همان طور که قبلا گفتم مشکل بودجه ... چون دولت تمام مساعی خود را برای آماده کردن یک بودجه متعادل با کسر بودجه معقول به کار برد ولی موفق نشد.

ما سه راه بیشتر نداشتیم، یا اینکه برای جبران کسر بودجه قرضه خارجی بگیریم یا اینکه رویه سابق را اعمال کنیم و ارقام ناصحیحی به عرض برسانیم یا بیش از این مقدار موجود بودجه را تعدیل کنیم، این هم مقدور نبود.

 

شاه گفت استعفای شما برای من ضایعه بزرگی است!

یکی از خبرنگاران : استعفا قبول شد یا خیر؟

امینی - اعلیحضرت خیلی به بنده اظهار لطف فرمودند و فرمودند این امر برای من ضایعه خیلی بزرگی است. بنده به عرض رسانیدم با این خستگی مفرط ممکن است خدای نکرده گرفتار انفاکتوس (سکته قلبی ) بشویم و برویم زیر پتو دیگر از زیر پتو که نمی توانیم کار بکنیم.

اظهار لطف شاهنشاه به بنده جدا بیش از انتظار بود، من نوشتم از این که نتوانستم خدمتگزاری را به انتها برسانم متاثرم و تاثر من فقط از این نظر است، نه این که برخلاف بعضی از نخست وزیر ها به خاطر از دست دادن صندلی نخست وزیری باشد. این مطلب را باید نخست وزیرها یاد بگیرند که موقعی که باید مرخص بشوند بروند و به آقایانی هم که فکر می کردند بنده دو دستی صندلی نخست وزیری راچسبیده ام ثابت شد که در اشتباه بودند.

 

خودتان قضاوت کنید ؛ ما که دوست صمیمی غرب بود یم این کمک آن ها کافی بود؟!

یکی از خبرنگاران : آیا با توجه به دوستی ما با غرب این مبلغ کافی بود ؟

امینی : خودتان قضاوت بفرمائید آخر در یک مملکتی که دوست صمیمی غرب است، الان آرام است تنها کشور خاورمیانه است که وضع منظمی دارد، باید یک کمک حسابی بکنند ما که هزار میلیون دلار کمک نخواسته بودیم.

 

مصاحبه وزیر کشاورزی

ساعت دوازده ظهر امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی در سالن ترویج کشاورزی حاضر شد و با معاونین و روسای وزارت کشاورزی خداحافظی کرد.

ارسنجانی گفت:

در امر اصلاحات ارضی شخص اعلیحضرت پشتیبان ما بودند و آقای دکتر امینی نهایت همکاری را به عمل آوردند.

اعلیحضرت فرمودند که وزرا  فعلا به کار ادامه دهند ولی چون این کار قانونی نبود لذا به عرض اعلیحضرت رسید و آقایان معاونین کارهارا انجام خواهند داد .

 

ظرف یکی دو روز آینده از ایران می روم/ مخالفین اصلاحات ارضی با جانشان بازی می کنند!

دکتر ارسنجانی در یک مصاحبه دیگر گفت: من ظرف یکی دو روز آینده از ایران می روم هیچ کس جرات ندارد جلوی اصلاحات ارضی را بگیرد ، اگر کسی این کار را بکند در ایران انقلاب روستایی راه خواهد افتاد و اگر مالکینی در این کار اخلال کنند باجان خود بازی کرده اند.

 

اطلاعیه حزب ملیون در مورد فساد کشف شده در راه آهن

توضیح زیر امروز از طرف دفتر حزب ملیون به روزنامه ها ارسال شد: در مورد خبر دیروز روزنامه ها راجع به بازداشت 6 نفر از کارمندان راه آهن و سوء استفاده مبالغ هنگفتی از اموال دولت و این که نوشته شده بود که بودجه احزاب و اجتماعات و میتینگ ها تماما از محل سوءاستفاده های راه آهن پرداخت می شده است. بدین وسیله اعلام می نماید که طبق دفاتر و اسناد موجود در حزب ملیون که همه رسمی و پلمپ شده است حزب ملیون از روز تاسیس تاکنون کوچکترین کمک مستقیم یا غیر مستقیم از بودجه راه آهن و یا کارمندان آن دریافت نداشته است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.