24 تیر 1341

24 تیر 1341

دعوت ظاهرشاه تسلیم وزارت امور خارجه شد /میزان شهریه دانش آموزان تعیین شد /ارقام بودجه تغییر چندانی نکرده است/بودجه اصلاحات ارضی /کار بودجه با جان ما و حیات اقتصادی مملکت بازی می کند!/به مناسبت درگذشت آیت الله شیرازی ؛ امروز بازار تهران و شهرستان ها تعطیل بود /نتیجه جالب امتحانات نهایی ششم دبیرستان های پایتخت ؛ از 9 هزار نفر تنها سه هزار دانش آموز قبول شدند!

دعوت ظاهرشاه تسلیم وزارت امور خارجه شد

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود نوشت : اعلیحضرت پادشاه افغانستان پیام مخصوصی برای شاهنشاه ایران فرستادند و ضمن قدردانی از این احساسات پاک از اعلیحضرت همایونی دعوت رسمی نمودند که به افغانستان مسافرت فرمایند و ضمن دیدار دوستانه مذاکرات بر مبنای پیدایش حسن تفاهم میان دو کشور همسایه (پاکستان و افغانستان) ادامه یابد.

 طبق اطلاعی که به دست آمده «محمد عثمان امیر» سفیر کبیر افغانستان در دربار ایران دیروز دعوت اعلیحضرت پادشاه افغانستان از شاهنشاه ایران را رسما به اطلاع وزارت امور خارجه رسانید و مراتب به عرض اعلیحضرت همایونی رسید و مورد قبول واقع گردید. بدین ترتیب مسافرت شاهنشاه به افغانستان قطعی شد و به زودی اعلامیه دربار شاهنشاهی در این باره صادر خواهد گردید.

 

میزان شهریه دانش آموزان تعیین شد

جلسه هیئت دولت برای بررسی بودجه کل کشور ساعت پنج و نیم بعدازظهر دیروز تشکیل شد. این جلسه تا ساعت هفت و نیم طول کشید و به علت دعوت اعضای هیئت دولت در سفارت فرانسه جلسه زود خاتمه یافت در نتیجه کار بودجه در جلسه دیشب نیز خاتمه پیدا نکرد و در همان جلسه تصمیم گرفته شد ساعت ۹ صبح امروز مجددا جلسه فوق العاده هیئت دولت تشکیل شود تا کار رسیدگی به بودجه خاتمه پیدا کند.

در مورد شهریه ابتدا نظر این بود که حداقل از هر دانش آموز در سال یک هزار ریال و حداکثر ۲۵۰۰ ریال شهریه گرفته شود اما بعد در مذاکرات مفصل و براثر تقاضای وزارت فرهنگ توافق شد که حداقل شهریه ۵۰۰ ریال و حداکثر ۲۰۰۰ ریال باشد. میزان در آمدی که از این محل نصیب وزارت فرهنگ می شود دقیقا روشن نیست اما حداقل آن ۲۰۰ میلیون ریال پیش بینی می شود. چون دانش آموزان معاف از پرداخت شهریه هم کم نیستند و ممکن است محصلین بعضی نقاط کشور اصولا از پرداخت شهریه معاف باشند.

به هر حال این موارد جزء اختیارات خود وزارت فرهنگ است و وزارت فرهنگ بعد از تصویب بودجه روی طرق اجرایی آن تصمیم نهایی خواهد گرفت.

 

ارقام بودجه تغییر چندانی نکرده است

گزارش های رسیده حاکیست تا جلسه دیشب هیئت دولت ارقام هزینه هسته ای وغیر هسته ای بودجه چندان تغییری نکرد و در همان حدی که وزارت دارایی پیش بینی می نمود باقی مانده.

البته تغییرات جزئی در این ارقام به عمل آمده که در حدود توانایی بودجه می باشد.

 

بودجه اصلاحات ارضی

امروز اطلاع حاصل شد که بودجه سازمان اصلاحات ارضی مانند سال گذشته در بودجه کشور گذارده شده است البته این بودجه غیر از ۲۰۰ میلیون تومانی است که قبلا قرار بود در بودجه کل منظور شود و سپس به عنوان قسمتی از برنامه بانک کشاورزی تحویل بانک گردد.

قرار است این ۲۰۰ میلیون تومان از محل بودجه های عمرانی تامین گردد و در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد. با استفاده از اعتبار مزبور دولت می خواهد بهای املا کی را که خریداری می کند ، بپردازد.

 

کار بودجه با جان ما و حیات اقتصادی مملکت بازی می کند!

جلسه فوق العاده دولت برای رسیدگی به بودجه تا ساعت یک و پانزده دقیقه بعد از ظهر ادامه داشت. هنگامی که نخست وزیر از جلسه هیئت دولت خارج شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت که کار بودجه بسیار مهم و حساس است و باید گفت که با جان ما و حیات اقتصادی مملکت بازی می کند.

 

به مناسبت درگذشت آیت الله شیرازی ؛ امروز بازار تهران و شهرستان ها تعطیل بود

به مناسبت رحلت آیت الله عبدالهادی شیرازی امروز هم بازار همچنان تعطیل بود و در مساجد بزرگ تهران مجالس ختم برقرار بود و طبقات مردم دسته دسته در این مجالس شرکت می کردند.

به قرار اطلاع تعطیل بازار تا ساعت ده صبح فردا ادامه خواهد داشت.

از ساعت هشت صبح امروز مجلس ختم از طرف آیت الله میرزا عبدالله طهرانی در چهل ستون مسجد جامع برقرار بود، این مجلس از صبح دیروز شروع شده بود و تا ظهر امروز ادامه داشت.

صبح امروز هادی اشتری مشاور نخست وزیر و احمد نفیسی شهردار تهران به نمایندگی از طرف دولت و مردم تهران در این مجلس شرکت کردند و به علما و روحانیون تسلیت گفتند در این مجلس آقای میرزا موسی شیرازی فرزند آیت الله سیدعبدالهادی شیرازی حضور داشت.

در اولین روز گشایش بانک کارکشائی نزدیک 260 گروگان که شامل فرش، مس، طلا آلات و نقره و چرخ خیاطی می  شد از بانک خارج گردید.

 امروز خوش کیش مدیر کل بانک ملی ایران اظهار داشت : تصور می کنم که برای اول مرداد ماه بانک کارگشایی اعلان کند که صاحبان فرش ها برای اخذ خسارت خود به بانک مراجعه نمایند.

 

مدیر کل بانک افزود ارزیابی فرش های آبدیده همچنان به وسیله نمایندگان شرکت بیمه ایران و شرکت فرش و ارزیاب بانک کارگشایی ادامه دارد و آن چه که باید مشتریان از آن اطلاع داشته باشند این است که در ارزیابی فرش های آب دیده نهایت درجه رعایت حال مشتری خواهد شد تا رضایت او از هرجهت جلب شود.

 

نتیجه جالب امتحانات نهایی ششم دبیرستان های پایتخت ؛ از 9 هزار نفر تنها سه هزار دانش آموز قبول شدند!

امروز نتیجه امتحانات دانش آموزان رشته های طبیعی ، ریاضی و ادبی سال های ششم دبیرستان های پایتخت اعلام شد .

به قرار اطلاع دبیرستان هایی که نتیجه امتحانات قبولی آنان رضایت بخش است مورد تشویق و تقدیر قرار خواهند گرفت.

همچنین نسبت به دبیرستان هایی که تعداد قبولی و نتیجه امتحانات آنان رضایت بخش نیست تصمیم مقتضی گرفته خواهد شد.

طبق صورتی که از اداره امتحانات به دست آمده از تعداد ۹۲۹۹ دانش آموز، سال های ششم دبیرستان های پایتخت مجموعا 3149 نفر قبول و بقیه مردود و تجدید شده اند!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.