30 خرداد 1341

30 خرداد 1341

طراحی دخالت کارگران در امور کارخانه ها /شهرداری سال گذشته عوارض گرفت ولی کاری برای مردم انجام نداد!/نمایندگان ایران در جشن استقلال کویت شرکت نکردند /گذرنامه های تحصیلی ، خدمت، عتبات حذف می شود /اعطای گواهینامه ها و جوایز فارغ التحصیلان توسط شاه در دانشگاه نظامی/18628 افسر فارغ التحصیل/انتخاب افراد جدید برای گمرک مهرآباد /محکومیت کارمندان سابق سازمان برنامه به اتهام جعل و سرقت/وزیر فرهنگ : در دانشسراها کلام الله و تفسیر قرآن تدریس شود /دلار و پوند در بازار آزاد ترقی کرد!/اصلاحات ارضی، پرشی در تاریکی و خانه ای بر باد است!

طراحی دخالت کارگران در امور کارخانه ها

از طرف اداره کل روابط کار وزارت کار به منظور نزدیکی و همکاری بیشتر بین کارگران و کارفرمایان کارگاه ها طرح جدیدی تهیه و تنظیم گردیده است.

مطابق طرح مزبور هر کارگاه یعنی محلی که کارگر در آن کار می کند باید کمیته ای به نام کمیته همکاری کارگاه تشکیل دهد.

یکی از مقامات وزارت کار اظهار دشت : طرح کمیته همکاری کارگاه یکی از طرح هایی است که وزارت کار به منظور تامین رفاه کارگران تهیه کرده، ما طرح مزبور را به کلیه کارگاه ها خواهیم فرستاد و سپس نمایندگان وزارت کار برای اجرای آن با مسئولین کارگاه ها تماس خواهند گرفت تا اشخاص ذیصلاحیت را به اجرای این طرح قانع سازند.

 

شهرداری سال گذشته عوارض گرفت ولی کاری برای مردم انجام نداد!

صبح امروز احمد نفیسی شهردار تهران از محلات جوادیه، نازی آباد، کوی مهناز، رشید آباد، خزانه، کوی اتابک و سایر مناطق جنوبی و کلیه خیابان ها و معابری که به وسیله مقاطعه کاران در دست آسفالت است دیدن کرد.

شهردار تهران ضمن این بازدید گفت: در سال گذشته جمع کل در آمد شهرداری 140 میلیون تومان بود و به این ترتیب هر یک از ساکنین تهران 700 ریال عوارض سالانه به شهرداری پرداخته اند ولی با آنکه مردم وظایف خود را نسبت به شهرداری خوب انجام داده اند ، متاسفانه این بنگاه عمومی نتوانسته خدمات مهمی برای مردم شهر انجام دهد و اظهار امیدواری کرد که در سال جاری با آسفالت خیابان ها و ماشینی کردن وسائل جمع آوری زباله و کنترل نرخ ها و تامین بهداشت و نظافت شهر و سایر اقدامات رضایت مردم جلب خواهد شد.

 

نمایندگان ایران در جشن استقلال کویت شرکت نکردند

«خبرگزاری فرانسه » طی گزارشی به تاریخ 29 خرداد اعلام کرد : هیئت نمایندگی ایران به مناسبت شرکت هیئتی از بحرین در جشن استقلال کویت از حضور در این مراسم خودداری کرد.

منابع رسمی تهران تاکید کردند که ایران جشن های نخستین سال استقلال کویت را تحریم کرده است. هیئت رسمی ایران که به ریاست هادی اشتری وزیر مشاور و نمایندگان وزارت امور خارجه برای برای شرکت در این جشن ها به کویت رفته بودند به عنوان اعتراض به حضور هیئت نمایندگی بحرین از شرکت در این مراسم خودداری کرده اند، انتظار می رود هیئت نمایندگی ایران امروز به تهران بازگردد.

 

گذرنامه های تحصیلی ، خدمت، عتبات حذف می شود

امروز از یک مقام موثق کسب اطلاع شد که مقدمات کار تعویض و تغییر نوع گذرنامه ها فراهم شده و پس از مطالعات لازم این طرح به مرحله اجرا گذارده خواهد شد، به موجب طرحی که در نخست وزیری تهیه شده شکل و نوع گذرنامه ها تغییر خواهد کرد.

در حال حاضر پنج نوع گذرنامه وجود دارد که به ترتیب عبارتند از : سیاسی، خدمت، تحصیلی، عادی و مخصوص عتبات.

چون مشکلاتی در جریان کار از نظر تعداد گذرنامه ها وجود داشت دولت در نظر گرفت ترتیبی بدهد که به جای پنج نوع گذرنامه ذکر شده فقط دو نوع گذرنامه عادی و سیاسی مورد استفاده قرار گیرد و کسانی که اکنون از گذرنامه های خدمت، تحصیلی و عتبات استفاده می کنند هنگام مسافرت گذرنامه عادی دریافت کنند منتهی از طرف مقامات مربوط کارت مخصوصی که معرف گذرنامه « از نظر خدمت، تحصیلی و عتبات» است به گذرنامه الصاق می گردد.

 

اعطای گواهینامه ها و جوایز فارغ التحصیلان توسط شاه در دانشگاه نظامی

بعد از ظهر دیروز مراسم جشن فارغ التحصیلی دوره یازدهم عالی دانشگاه نظامی ومرکز زرهی و سوار در پادگان شرقی سلطنت آباد در حضور شاهنشاه بر گزار شد و فارغ التحصیلان و دانشجویان رتبه اول، به اخذ گواهینامه وجوائز مفتخر شدند.

 

18628 افسر فارغ التحصیل

پس از انجام مراسم سان، شاهنشاه در مقابل میز گواهینامه ها و جوائز قرار گرفتند و تیمسار سرتیپ مینباشیان فرمانده دانشگاه نظامی، گزارشی به این شرح به  عرض رسانید: شاهنشاها:

در این دوره تعداد 62 افسر دوره های عالی را طی نموده اند و با این تعداد جمعا در سال گذشته 571 افسر و ۲۶۹۰ درجه دار مراحلی از تحصیلات نظامی خود را تکمیل نموده اند و تا این تاریخ دانشگاه نظامی به طور کلی توانسته است 18628 افسر و۱۳449 درجه دار را با فنون کاملا جدید رزم وحرفه ای آشنا نموده تا بتوانند با بصیرت ودانایی بیشتر در راه استقلال کشور وحفظ تاج و تخت سلطنت فداکاری نمایند.

 

انتخاب افراد جدید برای گمرک مهرآباد

انتخاب افراد جدید برای گمرک مهرآباد امروز در کمیسیونی مورد بررسی قرار گرفت.

امروز اطلاع حاصل شد که بازپرس مامور رسیدگی به پرونده قاچاق مهرآباد طی نامه ای از گمرک پرسش هایی به عمل آورده تا از نظر حقوق گمرکی و مسائل فنی گمرک نسبت به قاچاق مزبور اطلاعاتی کسب کند.

اداره قضایی گمرک روز گذشته و امروز پاسخ مفصلی نسبت به این پرسش ها تهیه کرده و ظرف امروز و فردا به بازپرسی داده خواهد شد.

احکام مامورین جدید گمرک مهرآباد هنوز صادر نشده و برای انتخاب افراد و صدور احکام آن ها امروز هم مذاکراتی بین علی فرداد مدیر کل جدید گمرک و سرپرست وزارت بازرگانی جریان داشت.

 

 

محکومیت کارمندان سابق سازمان برنامه به اتهام جعل و سرقت

امروز شعبه پنجم دادگاه عالی جنایی پس از 14 روز رسیدگی به پرونده 5 نفر از کارمندان سابق سازمان برنامه آنها را به اتهام جعل شناسنامه و سرقت فیش های بانک اعتبارات صنعتی سازمان برنامه محکوم کرد.

بانک بازرگانی و بانک اعتبارات صنعتی سازمان برنامه پس از مدت ها رسیدگی به حساب های خود پی به اختلاس برده در صدد تحقیق بر آمدند و بالاخره پس از چند ماه جریان کشف و متهمین دستگیر شدند.

 

وزیر فرهنگ : در دانشسراها کلام الله و تفسیر قرآن تدریس شود

علی امینی نخست وزیر طی نامه ای به درخشش وزیر فرهنگ نوشت : حسب الامر مطاع ملوکانه چون عموم بخصوص فرهنگیان که عهده دار تعلیم وتربیت جوانان هستند باید به تعالیم عالیه اسلام و حقایق  و معارف قرآن کریم که گنجینه ای از دستورهای اخلاقی و اجتماعی مطابق با احتیاجات جامعه است وقوف و آگاهی یابند و نظر به نتایجی که از این راه در تحکیم مبانی و اصول دینی و طرز تفکر دانشجویان نسبت به دین و کشور و اخلاقیات و آتیه آن ها حاصل می شود گنجانیدن رشته ای به نام تدریس کلام الله مجید با ترجمه و تفسیر در برنامه تحصیلی دانشسراهای مقدماتی و عالی ضرورت دارد.

 

دلار و پوند در بازار آزاد ترقی کرد!

بهای انواع ارز در بازار آزاد ترقی کرد و دلار آمریکا به هر 84/5 ریال تا 85 ریال و پوند انگلیسی نقدی به ۲۳۸ تا 240 رسید.

افراد مطلع در امور ارزی بازار آزاد افزایش بهای ارز را به واسطه عوامل مختلف می دانند. مدیر یکی از بانک ها که سوابق زیادی در امور ارزی و اقتصادی دارد معتقد است ترقی بهای ارز نقدی به واسطه تسهیلاتی است که در دادن گذرنامه به تازگی به وجود آمده و موجب شده بر میزان مسافرین خارج افزوده شود.

مسافرین نیز چون حداکثرتا 175 پوند انگلیسی می توانند از ارز دولتی استفاده کنند و این ارز برای اکثر آنها کافی نیست بدین جهت به بازار آزاد روی آورده اند و به واسطه افزایش تقاضا برعرضه و نیز محدود شدن فروش ارز توسط سفارت خانه ها و همچنین کمبود ورود مسافر از خارج به یران باعث شده که قیمت ارز مخصوصا دلار و پوند ترقی کند.

 

اصلاحات ارضی، پرشی در تاریکی و خانه ای بر باد است!

«داریوش همایون» نوشت : یک گزارش سازمان ملل متحد کار اصلاح ارضی را در کشورهای عقب مانده «پرشی در تاریکی» توصیف کرده بود، در ایران این پرش جسورانه تر و در میان ظلمتی عمیق تر صورت گررفته است.

امکانات منفی آنقدر بیش از موارد امیدواری است که تنها باید به گردآمدن تصادفی عوامل مساعد امیدوار بود.

آن چه امروز در مراغه انجام داده اند با همه مهارتی که در آن به کار رفته خانه ای بر باد است، اگر کار ادامه نیابد زود انجام نگیرد هیچ نیرویی نیست که بتواند مانع شکست همه برنامه اصلاح ارضی شود. بار مسئولیت ها بر دوش افراد معدودی است که اگر تغییر یابند یا کناره گیرند جای آن ها را سازمان منظمی نخواهد گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.