29 خرداد 1341

29 خرداد 1341

نخست وزیر : ما را به مرگ تهدید می کنند!/در کشور پول هست ولی اعتماد نیست تا کارها به جریان بیفتد!/30 درصد درآمد ملی کشور صرف بودجه می شود/به کمک خارجی فعلا احتیاج داریم!/مردم مضطرب و مشوش نباشند!/وضع آینده خوب است و جای نگرانی نیست!/وضع برنامه سوم روشن خواهد شد!/بازگشت سفیر آمریکا به تهران پس از 50 روز!/دلیل افزایش مدیران شرکت نفت چیست؟!/بودجه شرکت ملی نفت کاهش یافته ولی مدیران آن زیاد شده است!/مجلسین منحل شده ولی دو نماینده سابق سنا و شورا در شورایعالی عضو هستند!/سیاست تماس با آمریکا به صورت لاس درآمده است!

نخست وزیر : ما را به مرگ تهدید می کنند!

علی امینی نخست وزیر در مراسم زدن نخستین کلنگ ساختمان خانه های سیل زدگان گفت :

می گویند دولت به وعده هایش عمل نکرده است و این امر یک عدم اطمینانی در بین مردم به وجود آورده است که موجب رکود کارها می شود.

ما باید برای این که این حس عدم اعتماد به دولت را از بین ببریم بیشتر به فکر مردم باشیم و در همه موارد به آنها کمک کنیم خصوصا باید سعی شود کارها دیر انجام نشود تا موجب گله مردم فراهم نیاید چون کاری که در سر موعد انجام نشد هرچه هم نتیجه آن نیکو باشد از نقطه نظر مردم بی نتیجه است و می گویند وعده های دولت بی حاصل است.

 

در کشور پول هست ولی اعتماد نیست تا کارها به جریان بیفتد!

دولت اگر تعهد می کند باید روی تعهد خود بایستد و آن را انجام دهد تا موضوع عدم اعتماد از بین برود. الان یک عده سرمایه دار در این مملکت بی کار نشسته اند و از سرمایه خودشان هیچ استفاده نمی کنند. برای این که اطمینان ندارند پس پول در این مملکت هست منتهی باید اعتماد هم باشد تا کارها به جریان بیافتد .

باید صریحا بگویم که پول در مملکت کم نیست و ریال هم از کشور خارج نشده، عدم اطمینان بوده که وضع را خراب کرده است.

اکنون بنده صریحا میگویم که ثبات سیاست اقتصادی و مالی مملکت پس از یک سال و چندی بسیار خوب بوده است و اقتصاد کشور تثبیت شده است. وضع اقتصادی مملکت سر و صورت به خود گرفته است و اشخاص معاملاتشان در حدود توانایی خودشان شده است، این خودش اصلاح است.

 

30 درصد درآمد ملی کشور صرف بودجه می شود

باید بگویم که در حدود ۳۰ در صد از در آمد ملی مملکت صرف بودجه می شود در صورتی که این عمل صحیح نیست و در هیچ کجای دنیا این رقم از ۲۰ در صد تجاوز نمیکند، در کشوری که از این رقم نیز تجاوز کند آن کشور ساقط شده است.

ما باید فداکاری خودمان را به حد کمال برسانیم و فقط ادعای شهامت نکنیم بلکه به راستی برای اصلاح وضع کشور تلاش کنیم.

الان سیاست مالی کشور برای چند سال معین شده و این سیاست مورد توجه شخص اول مملکت می باشد و هر کسی هم که بیاید باید این سیاست را پیروی کند.

نخست وزیر در ادامه گفت : آینده مملکت خیلی روشن است ولی سال های مشکلی داریم تا به هدف نهایی برسیم. الان قسمت عمده گرفتاری های ما برطرف شده است منتهی برای برطرف کردن همه مشکلات فداکاری بیشتری لازم است.

من می توانم نوید بدهم که وضع سال آینده بهتر از امسال خواهد بود.

 

به کمک خارجی فعلا احتیاج داریم!

راجع به کمک های خارجی نخست وزیر گفت : ما به کمک خارجی فعلا احتیاج داریم ولی باید خرج های جاری مملکت از در آمد های جاری تامین شود و کمک های خارجی فقط برای مصارف ضروری خرج شود.

هر دولتی که بتواند بودجه متعادل واقعی بدهد بزرگ ترین افتخار را برای خود کسب کرده است ولی در حال حاضر بودجه کسری دارد و دولت هم با تمام مشکلات کار هارا انجام می دهد.

 

مردم مضطرب و مشوش نباشند!

من به همه مردم توصیه می کنم که مضطرب و مشوش نباشند چون دولت در همه موارد به فکر مملکت و مردم می باشد. در این کشور ها مایحتاج اولیه ماست و گوشت و کره و غیره خیلی گران است ولی ما دخالت در کار آنها نمی کنیم، و انتظار هم نداریم کسی در کار ما دخالت کند.

ما خودمان فهم داریم. دولت در اختیار مردم است و اذهان عمومی را همیشه از اوضاع مملکت روشن می کند.

من مجددا تکرار می کنم که مشکل مملکت حل شدنی است، زیاده روی شده ولی با فداکاری می توان این وضع را اصلاح کرد.

در چند روزه عزاداری شنیدم که بعضی ها به دستگاه های دولتی حمله کرده اند. این کار ها صحیح نیست یکی دیپلم جعلی می دهد و مدرسه اش بسته می شود آن وقت می آید و به دولت فحش می دهد. ما اگر این شخص را مورد تعقیب قرار نمی دهیم باید راضی باشد. در صورتی که بیشتر به دولت حمله می کنند بعضی کاغذ با امضا و بی امضا می دهند و تهدید می کنند. حتی بعضی ما را تهدید به مرگ می کنند و بعضی آلت دست می شوند. در صورتی که ما برای خدمت به مردم آمده ایم و از این تهدید ها باکی نداریم. مردم باید تشخیص بدهند و اغفال نشوند و نه از خارج و نه از داخل، چون در داخل هم بعضی اغفال می شوند. کسانی که قصد خیانت دارند انگشت شمار هستند و بعضی چوب لای چرخ دولت می گذارند و باعث کندی کار می شوند.

 

وضع آینده خوب است و جای نگرانی نیست!

وضع آینده مملکت وضع خیلی خوبی است و نگرانی ندارد. سیاست مالی مملکت مورد توجه اعلیحضرت همایونی است، هردولتی بیاید باید همین کارها را بکند . مشکل هست ولی مشکلات قابل حل است.

در این هفته بودجه کشور تنظیم می شود و ما توضیحات لازم را به مردم خواهیم داد.  ما باید حوصله کنیم و از مشکلات نهراسیم. جای شکر آن باقی است که مملکت ما الان امن و آرام است.

 

وضع برنامه سوم روشن خواهد شد!

دیشب سه تن از متخصصین بانک جهانی آقایان ویلسن، آدامز و فرانسیس وارد تهران شدند.

کارشناسان بانک با نخست وزیر ملاقات کردند و مسئله مسافرت نخست وزیر به آمریکا مربوط به نتیجه مذاکرات است.

کارشناسان بانک جهانی برای بررسی میزان کمکی که ایران برای اجرای برنامه سوم دارد، وارد تهران شده اند و به این ترتیب وضع برنامه سوم روشن خواهد شد.

 

بازگشت سفیر آمریکا به تهران پس از 50 روز!

خبر دیگر این که جولیوس هولمزسفیر کبیر ایالات متحده آمریکا پس از 50 روز دوری از حوزه ماموریت خویش امشب به تهران باز می گردد و فعالیت دیپلماتیک خود را آغاز می کند.

سفیر کبیر آمریکا جهت شرکت در مراسم تشریف فرمایی اعلیحضرتین به آمریکا به واشنگتن رفت و بعد از مرخصی سالیانه خود نیز استفاده نمود. هولمز در کنفرانس اخیر دیپلمات های آمریکا در خاور میانه که هفته گذشته در آتن تشکیل شده بود شرکت کرد.

اگر چه هنوز تاریخ ملاقات سفیر کبیر آمریکا با امینی نخست وزیر معلوم نیست ولی به احتمال قوی این ملاقات تا آخر هفته جاری انجام خواهد شد. به نظر مطلعین مهمترین مسئله ای که در این مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت موضوع کمک آمریکا به ایران است که طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از تهران تا کنون کمک مهمی از طرف آمریکا در دوره اخیر نشده است.

 

دلیل افزایش مدیران شرکت نفت چیست؟!

در سمینار سه روزه نفت که امروز تشکیل گردید سوال شد که چرا تعداد مدیران شرکت نفت افزایش یافته است؟!

در سمینار مدیران و نویسندگان جراید تهران و 20 نفر از مدیران جراید شهرستان ها حضور داشتند.

 

بودجه شرکت ملی نفت کاهش یافته ولی مدیران آن زیاد شده است!

خبر نگار یکی از جراید گفت در سال های اخیر دولت بودجه شرکت ملی نفت را از ۲۰ میلیون دلار به 15 میلیون دلار تقلیل داد. آیا در یک چنین شرایطی وظایف و کارهای شرکت ملی نفت اضافه شده بود که تعداد مدیران از ۷نفر به ۱۱ نفر رسید؟!

دکتر مشاور گفت مدیران حقوق اجرایی ندارند و صدور دستورات اجرایی با مدیر عامل است و مدیر عامل است که می تواند قسمتی را زیر نظر یک مدیر بگذارد و یا نگذارد. البته ممکن است برای شرکت ۱۱ مدیر لازم نبوده باشد ولی ۹ مدیر لازم بوده است.

 

مجلسین منحل شده ولی دو نماینده سابق سنا و شورا در شورایعالی عضو هستند!

سئوال شد چگونه در حالی که مجلسین منحل شده است دو نفر از نمایندگان سابق سنا و شورا در شورایعالی عضویت دارند؟مشاور گفت تا زمانی که مجلس جدید تشکیل نشود، آن ها قانونا عضو شورا هستند!

مصطفی خجسته مدیر روزنامه خجسته شیراز ضمن انتقاد  از اظهارات دکتر فضل اله مشاور گفت شما در ضمن صحبت از ملی شدن نفت همه جا صحبت از دولت کردید در حالی که صنعت نفت به خواست و کوشش ملت ایران و پشتیبانی شاهنشاه ملی شد!

 

سیاست تماس با آمریکا به صورت لاس درآمده است!

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش» شماره امروز خواندنی ها نوشته است : سیاست نزدیکی به آمریکا که از صورت تماس به صورت لاس درآمده و دکتر امینی و دولتش بیش از همکاران سابق و اسبق خود به آن متهم و متظاهر هستند اگر به نظر خیلی ها برای آینده  مملکت و امروز این دولت سودمند و لازم به نظر می آید از نظر بعضی دیگر برای سرانجام دکتر امینی و امروز مردم تصور نمی کنم چنین باشد.

این سیاست نزدیکی به آمریکا که من خود از طرفداران مشروط آن هستم نه جرم است و نه خطا ولی از این سیاست به نفع مردم و مملکت حداکثر استفاده کافی و لازم نبردن هم جرم است و هم خطا.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.