19 خرداد 1341

19 خرداد 1341

درآمد دولت افزایش داده می شود/دولت مدت زیادی می ماند!/اعتقاد دارم که در ایران باید یک عدلیه پاک و مستقل به وجود آید!/مردم می پرسند چرا محاکمه افراد نادرست و ناپاک این اندازه طول می کشد؟!/شاه اسامی سه نفر را از لیست تیم کشتی حذف کرد!/شهردار تهران از زنان برای مبارزه با گرانفروشی کمک خواست!/کمک های ایران به الجزایر/گرفتاری کار ابتهاج!/مشکلاتی که بر سر راه دولت قرار دارد!/بیکاری روز بروز زیاد می شود

درآمد دولت افزایش داده می شود

وزیر و معاون وزیر دارایی اظهار داشتند درآمد دولت از قند و شکر و دخانیات و نفت و مالیات افزایش داده می شود.

با تقلیل 15 درصد از بودجه هزینه کلیه سازمان های کشوری و لشکری 300 تا 400 میلیون تومان از کسری بودجه کاهش می یابد.

آموزگار گفت: صدی ۱۵ تقلیل در هزینه ها که ما تقاضا کردیم و همه وزرا با آن موافقند از کلیه بودجه هزینه وزارت خانه است فقط موضوعات عمرانی از آن مستثنی است چون کارهای عمرانی بودجه دیگری دارد. ما می خواهیم هر وزارتخانه و موسسه دولتی از بودجه مصوب سال 1340 خود که رقم معینی است ، 15 درصد کسرکند. اختیار کار با خود آن هاست که تشخیص دهند این 15 درصد شامل چه چیز بشود.

سازمان های دولتی تا روز بیستم ماه جاری (فردا) وقت دارند که صورت اقلام ریز بودجه خود را تصحیح کنند و به وزارت دارایی بفرستند و اگر چنین کاری از طرف موسسه دولتی مقدور نباشد این وظیفه کمیسیون بودجه است که خود راسا اقدام به اصلاح آن نماید. ما با این تقلیل در حدود ۳۰۰ تا 400 میلیون تومان تقلیل هزینه خواهیم داشت که در نتیجه کسری بودجه هم به همین میزان پائین خواهد آمد.

 

دولت مدت زیادی می ماند!

ساعت ده و نیم صبح امروز علی امینی نخست وزیر در حالی که آقایان نورالدین الموتی وزیر و  معاونین دادگستری همراه او بودند وارد سالن بزرک دادگستری گردید.

امینی هنگام ورود به سالن دادگستری یک پوشه قرمز رنگ در دست داشت و در چند دقیقه اول ورود به سالن با نور الدین الموتی آهسته صحبت می کرد. در این وقت الموتی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت : بنده از نخست وزیر که همیشه قضات خوب دادگستری و قوه قضائیه را حمایت کرده اند، سپاسگزارم و امروز هم نخست وزیر برای توضیح مطالبی که بین آقایان قضات مورد بحث است به دادگستری آمده اند. با توجه به اینکه منظور نخست وزیر همواره تامین معیشت و زندگی آقایان قضات بوده است من اطمینان دارم که این مشکل هم به زودی مرتفع خواهد شد.

 

اعتقاد دارم که در ایران باید یک عدلیه پاک و مستقل به وجود آید!

در این وقت امینی پشت تریبون آمد و قبل از شروع صحبت، یک لیوان آب کنار دست خود گذاشت. امینی مطالبی به این شرح بیان کرد: آقای وزیر دادگستری! آقایان محترم!  من از هر فرصتی برای تماس با آقایان قضات استفاده کرده ام، برای آن که علاوه بر علاقه شخصی خود نسبت به آقایان قضات از جهت ابراز علاقه مردم کشور به آقایان قضات نیز کمال علاقه را دارم. بنده عقیده داشته و دارم که در ایران یک عدلیه پاک و مستقل باید به وجود آید زیرا وجود این چنین دادگستری موجب ترقی و تعالی کشور خواهد بود.

 

مردم می پرسند چرا محاکمه افراد نادرست و ناپاک این اندازه طول می کشد؟!

عده ای می پرسند چرا محاکمه کسانی که در جامعه به نادرستی و ناپاکی معروف هستند این قدر طول می کشد من در این مورد می گویم که برای رعایت قانون باید پیچ و خم قوانین رعایت شود ولی انتظار مردم بیش از این حد است و من هم حق می دهم.

یکی از موارد تقاضای مردم موضوع محاکمه وزرا و قانون خاص است. در حال حاضر عده ای از وزرا متهمند و حتی کار پرونده آن ها به مرحله صدور قرار هم نزدیک است. این عده اگر راست می گویند و همان طور که خودشان مدعی هستند پاکدامن هستند و به بیت المال ملت تجاوز و تخطی نکرده اند بیایند خودشان تقاضا کنند تا تکلیف آن ها در برابر افکار مردم روشن شود.

 

شاه اسامی سه نفر را از لیست تیم کشتی حذف کرد!

رئیس سازمان تربیت بدنی درباره اختلاف نظر فدراسیون کشتی و سازمان گفت : شاهنشاه اسامی سه نفر را از لیست حذف کردند، تیم کشتی ایران با ترکیب فعلی برای شرکت در مسابقات جهانی به آمریکا می رود.

امروز تیمسار سرلشکر ایزد پناه رئیس سازمان تربیت بدنی پس از بازگشت از سفر شمال درباره اختلاف نظری که بین فدراسیون کشتی و سازمان تربیت بدنی بر سر ترکیب هیئت ورزشی ایران و اعزام این هیئت به آمریکا پیش آمده است طی مصاحبه ای گفت شاهنشاه با توجه به موقعیت تیم ایران، مقدورات مالی سازمان تربیت بدنی لیست تقدیمی اکیپ ورزشی ایران را مورد مطالعه قرار دادند و با این که لیست تقدیمی مرکب از 19 نفر بود، به علت نداشتن بودجه فقط با عزیمت 16 نفر موافقت فرمودند و سه نفر را از لیست حذف نمودند. بنا بر این عنوان کردن این موضوع که سازمان تربیت بدنی در لیست اعضای تیم و هیئت سرپرستی دست برده دور از منطق است.

 

شهردار تهران از زنان برای مبارزه با گرانفروشی کمک خواست!

امروز شهردار تهران دستور داد که حمل احشام و نگاهداری طیور در خیابان های تهران و میادین ممنوع گردد. دستور جدید طی بخشنامه ای به کلیه برزن ها ابلاغ گردید.

.

شهردار طی دستور جدیدی به کلیه برزن ها اطلاع داد که از این پس گروهی از بانوان داوطلبانه ماموریت بازرسی نرخ ها را به عهده گرفته اند. بانوان بازرس افتخاری شهردار ناظر به رویه فروشندگان در مورد رعایت نرخ و نزاکت و اخلاق فروشنده با مشتری خواهند بود.

 

کمک های ایران به الجزایر

افراد نیکوکار، موسسات و کارخانه ها برای کمک به مسلمان الجزایر مقادیر قابل توجهی پوشاک، دارو و خوراک تحویل داده اند تا تحت نظر کمیته ملی کمک به مردم الجزایر به آن کشور ارسال شود.

بر اساس این گزارش سه تن دارو و خوراک و پوشاک تا دو روز دیگر توسط شرکت لوفت هانزا به صورت رایگان به الجزایر ارسال می شود.

 

گرفتاری کار ابتهاج!

«علی اصغر امیرانی » در شماره امروز «خواندنی ها » نوشت : کار گرفتاری ابتهاج از آن گرفتاری هایی است که نه تنها در بازداشت نگاه داشتن او، بلکه آزاد کردنش هم برای دولت و دستگاه دادگستریش گرفتاری های جدیدی تولید کرده است.

اکنون که بعد از چند ماه بازداشت  و پایان تحقیقات لازم و غیر لازم آن قرار به 1072 میلیون تومان کفیل تبدیل شده باز هم همین فکر را می کنند.

آن چه مرا از این کار نگران و ناراحت ساخته سرنوشت ابتهاج و گرفتاری دولت نیست. ابتهاج یا می خواست ابتهاج نشود یا حالا که شده جریمه «ابتهاج بودن» را با تمام زیان های دیر کرد و بهره های مربوط باید بپردازد. دولت هم می بایست یا دعوی مبارزه با فساد نکند یا ناچار است بنایی درخور آن با تمام ناتوانیش بنا کند.

آن چه من به خاطر آن نگرانم ترس از بد نام شدن دادگستری در افکار عمومی است و بس...

من ممکن است باور کنم که در کار دادگستری خاصه این پرونده کوچکترین نظر وغرضی از خارج اعمال و در داخل به کار برده نمی شود ولی مادام که چنین قرارهایی صادر می شود قادر نیستم آن را به  مردم بقبولانم.

 

مشکلاتی که بر سر راه دولت قرار دارد!

«خواندنی ها » به نقل از «خوشه » نوشت : با این که برای دولتی ها هیچ گونه نگرانی فعلا وجود ندارد و مقام دولت را لااقل تا آخر تابستان کاملا مستحکم می دانند گرفتاری های مهمی برای دولت پیش آمده است که دوستان نزدیک و هواداران صمیمی آقای نخست وزیر آن را به طور خلاصه این طور تجزیه و تحلیل میکنند؛

الف. بودجه دولت یک میلیارد و دویست هزار تومان کسر دارد که گرفتاری بزرگی برای دولت فراهم آورده است.دولت پس از این که با اضافه حقوق معلمین موافقت کرد و مبلغ هنگفتی به مخارج ماهیانه دولت افزوده شد ناچار بر حقوق استادان و دانشیاران و کارکنان دانشگاه هم افزود و نیز گذشته از این که تعادل بودجه بیشتر به هم خورد سایر کارمندان دولت هم تقاضای اضافه حقوق دارند.

ب. جمع هنگفت کسر بودجه دولت با قرضه خارجی یا به صورت جنس وارداتی و کارخانه است و یا به ارز، اگر به ارز باشد باز باعث تورم ارزی خواهد شد و برای آن که دولت ارزها را تبدیل به ریال کند ناچار است یا سیاست دروازه های آزاد را که خطرناکترین کار برای اقتصاد کشور است تعقیب کند یا به عنوان تشویق اعزام محصل به اروپا ارزهای خود را تبدیل به ریال کند و برای خود و مملکت مزاحمت فراهم کند.

تنها راه عملی جبران کسر بودجه همراه خود مردم است که بتوانند ریال های موجود و ذخیره را به کار بیندازند، از طرفی ایجاد کار کنند و از طرف دیگر عواید دولت را بالا ببرند.

پ. گرفتاری مهم تر دولت در مورد کارخانه هاست . اکنون کارخانه های مهم به سه دسته اند: آنهایی که تمام ماشین های خودرا وارد کرده و مشغول بهره برداری شده اند، آنهایی که مقدار مهمی از ماشین های خود را وارد کرده اند و هنوز شروع به بهره برداری نکرده اند، آنهایی که هنوز قسمت کوچکی از ماشین ها را وارد کرده اند.

این سه دسته یعنی کلیه کارخانجات بزرگ مبالغ هنگفتی هر کدام به بانک ملی مقروضند که نمی توانند بپردازند.

 

بیکاری روز بروز زیاد می شود

ت. بیکاری روز بروز زیاد می شود از 9 ماه پیش که بر شماره بیکاران مرتبا اضافه می گردد. در اول کار کارگران و اصناف مختلفی که زندگی آنها در اثر ساختمان می چرخد یعنی نجار، پیمانکار، لوله کش، آهنگر و امثال آن که بیکار شده اند از صرفه جویی های قدیم خود و یا فروش اثاثیه زندگی می کردند و هر چه بیکاری زیاد تر شود دزدی در تهران زیاد تر می شود و اکنون افزایش دزدی در تهران، که محصول بیکاری است برای شهربانی و مردم تهران درد سرهای بزرگی تولید کرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.