داستان عجیب

داستان عجیب "طرح زاگرس"

مستشاران آمریکایی [...] طرح تازه‌ای را مطرح کردند به نام "طرح زاگرس" که تقارن نامش با کوه زاگرس افتخارات ایران باستان را به یاد می‌آورد، اما مفهومش چنانکه ملاحظه خواهد شد، تقدیم کردن ایران بود به دشمن و تحویل دادن سربازان ایران به صورت گوشت پای توپ برای حفظ سربازان ترک و عرب!

مستشاران آمریکایی [...] طرح تازه‌ای را مطرح کردند به نام "طرح زاگرس" که تقارن نامش با کوه زاگرس افتخارات ایران باستان را به یاد می‌آورد، اما مفهومش چنانکه ملاحظه خواهد شد، تقدیم کردن ایران بود به دشمن و تحویل دادن سربازان ایران به صورت گوشت پای توپ برای حفظ سربازان ترک و عرب!

این طرح از ماکو در امتداد کوههای مرزی ایران و ترکیه شروع می‌شد و در مسیر کوههای مرزی کردستان به کوههای بختیاری، دنا و بلوچستان می‌رسید.

درست توجه بفرمایید این طرح از "ماکو" شروع می‌شد، نه از "سرخس"!

واضح است که این طرح یکی از مضحک‌ترین و در عین حال بیشرمانه‌ترین طرحها از نظر مردم و سرزمین ایران بود. چرا که طبق این طرح تمام سرزمین و مردم ایران از خراسان و گرگان و مازندران و گیلان و آذربایجان و تهران و اصفهان و کرمانشاه و همدان و یزد و کرمان و کاشان و شیراز، از ابتدای کار به دشمن متعرض تقدیم می‌شدند.

نتیجتا سربازان بدبخت ایران، فقط به صورت واحدهای "پیش‌مرگ" برای حفظ سربازان ترکیه و عرب، که منابع نفت خاورمیانه عراق و کویت و عربستان سعودی را حفظ می‌کردند (و البته در ضمن خوزستان) به کار گرفته می‌شدند.1

ژنرال سیاتز آمریکاِیی رئیس هیئت مستشاران نظامی آمریکا

شماره آرشیو: 6575-۴ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.