16 خرداد ۱۳۴۱

16 خرداد ۱۳۴۱

جعل سند به نام سفارت انگلیس!/متن اطلاعیه سرپرست وزارت بازرگانی/قبل از اصلاحات ارضی انتخابات انجام نمی شود/جنگ جهانی دوم هر کاری انجام داده بودیم را از میان برد!/بعد از ما فقط حرف زدند/امینی از تکرار عیوب دستگاه ابایی ندارد!/عادت به حفظ ظاهر داریم!/مردم نان خالی به زور گیر می آورند، بازار راکد است و خزانه پول ندارد و .../تجارت در ایران به خاطر قاچاق نابود می شود/یک قاچاق جزئی را عمدا لو می دهند تا حین سرگرمی دستگاه به آن کارشان را بکنند!/قدرت خرید مصنوعی/قدرت خرید کاذب در حال انتقال به مردم است و دولت باید مانع بحرانی تازه شود!

جعل سند به نام سفارت انگلیس!

بیش از یک تن کالا از قبیل جوراب نایلون و زیرپوش زنانه و گل مصنوعی و پاکت های سولفال که به نام سفارت انگلیس جعل شده بود از طرف مامورین گمرک مهرآباد کشف گردید.

یک مقام وارد در این کار توضیح داد که قاچاقچی اسمش عبدالله حقانی است و معمولا کالاهای سفارت انگلیس را همین شخص از گمرک بیرون می آورد کار این شخص «مقدم» یعنی حق العمل کاری و ترخیص کالا برای موسسات و اشخاص است و این قبیل اشخاص رادر گمرک «مقدم» می گویند،کارهای گمرکی سفارت انگلیس نیز توسط حقانی انجام می گرفت ولی حقانی از اوراق سفارتخانه برای کار قاچاق سوء استفاده کرده و به نام سفارت کاغذ جعل کرده است.

تاکنون فقط حقانی توقیف شده و تحت بازپرسی است تاشرکای خودرا معرفی کند . صبح امروز در مورد کشف قاچاق گمرک مهر آباد «کاظیمه» سر پرست وزارت بازرگانی با نخست وزیر مذاکره کرد.

اگر چه هنوز کالاهای مکشوفه ارزیانی نشده ولی به نظر مطلعین بهای آن ها در حدود چهل میلیون ریال می باشد ولی تا انتشار اعلامیه رسمی دولت نمی توان در این مورد صریحا اظهار نظر کرد.

 

متن اطلاعیه سرپرست وزارت بازرگانی

ظهر امروز کاظمیه سرپرست وزارت بازرگانی پس از ملاقات با نخست وزیر اطلاعیه زیر را در اختیار جراید گذارد ؛ ولی فساد گمرک قسمتی بستگی به اصول کهنه روابط گمرکی دارد که در زمان وزارت جناب آقای دکتر آموزگار یک درجه اصلاح شده و باز هم باید در آن تجدیدنظر کرد. در مورد گمرک مهر آباد هم تا کنون به مناسبت مشاهده تخلفات دو مرتبه دو دسته از اعضای آن جا به طور دسته جمعی منتظر خدمت و از کار برکنار شده اند و یک مرتبه هم به منظور حسن جریان کار یک دسته چهل نفری از گمرک فرودگاه تعویض و دسته ای دیگر به جای آنها گمارده شدند. باز هم باید تکرار کرد که بنده برای حفظ حیثیت کارمندان شریف نسبت به افراد نادرست ذره ای رحم نخواهم کرد. تکرار میکنم که قاچاق اخیر را اعضای گمرک مهرآباد کشف کرده اند و تا وقتی که با ابلاغ جناب آقای نخست وزیر سرپرستی وزارت بازرگانی را عهده دار هستم این روش تا حصول نتیجه و تصفیه قطعی دستگاه ادامه خواهد داشت.

 

قبل از اصلاحات ارضی انتخابات انجام نمی شود

علی امینی نخست وزیر به رئیس خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت : قبل از اصلاحات ارضی انتخابات انجام نمی شود.

پرویز رائین رئیس خبر گزاری آسوشیتدپرس در تهران گزارش می دهد دکتر علی امینی نخست وزیر ایران در شب سیزدهمین ماه زمامداری خود دیروز اظهار داشت از هنگامی که زمامدار دولت تقریبا ورشکسته ای گردید هرگز ثبات امروزی را در کابینه اصلاح طلب خود احساس نکرده بود.

 نخست وزیر ایران ضمن مصاحبه ای که روز گذشته با رئیس خبر گزاری آسوشیتدپرس در دفتر کارش انجام داد اظهار داشت : باوجود 150 میلیون دلار کسر بودجه ، معذلک دولت وی با موفقیت سر گرم تلاش برای غلبه به حادترین بحران اقتصادی ایران است.

دکتر امینی اضافه کرد که اکنون دورنمای یک آینده درخشان تر برای اقتصاد ایران از هروقت دیگر مشهودتر است.

نخست وزیر هم چنین اظهار داشت که این کسر بودجه تا حدودی ناشی از قرضه ها و اعتبارات خارجی است که به وسیله دولت های گذشته اخذ شده است.

امینی اشاره ای به انجام انتخابات نکرد. نخست وزیر ایران عقیده دارد که هر گاه انتخابات پارلمانی پیش از پایان اصلاحات ارضی انجام شود فئودال ها و مالکین بزرگ بار دیگر قدرت را در دست خواهند گرفت.

 

جنگ جهانی دوم هر کاری انجام داده بودیم را از میان برد!

مهدی فرخ اولین وزیر صناعت ایران در ادامه اظهارات خود که بخش نخست آن در جراید دیروز منتشر شده بود گفت انتقال محل کارخانه ذوب آهن از امین آباد به کرج برای من باور کردنی نبود.

به هر صورت این انتقال انجام شد ولی آتش جنگ جهانی دوم دنباله کار را متوقف ساخت و آن چه را هم که با خون دل به وجود آمده بود از میان برد. ماشین آلاتی که به ایران رسیده بود بعد ها سر از کارخانجات دیگر در آورد، عده ای سود جو که برخی از مقامات مسئول وقت در راس آنها بودند حتی به آجرهای نسوز کارخانه رحم نکردند و سرنوشت ذوب آهن ایران به وضع دردناک و تاسف آوری افتاد.

 

بعد از ما فقط حرف زدند

مهدی فرخ اضافه کرد کار ذوب آهن و اقدامات عملی که انجام گرفت در عوض همان سه چهار سال بین 1316 تا ۱۳۲۰ بود و دیگر بعد از آن هیچ کس جز حرف و قول چیزی نشنیده است.

دماک کروپ که بیش از ۳۱ میلیون تومان در آن زمان به ایران بدهکار بود از آن به بعد هر روز به عنوانی وقت ایران را تلف کرد تا به این ترتیب چاله پول هایی را که گرفته است هموار سازد.

فرخ اضافه کرد ملاحظه بکنید که ما در آن زمان به چه سرعت کار کرده ایم، ما نمی گوئیم که کار ما فوق العاده بوده است ولی این را ادعا می کنیم که متاسفانه دیگران کاری نکردند و ماجرای ذوب آهن از حرف تجاوز نکرد. تمام بررسی های ما در آن زمان که به وسیله مهندسین آلمانی انجام شده بود هم اکنون نیز در وزارت صنایع و معادن موجود است.

 

امینی از تکرار عیوب دستگاه ابایی ندارد!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : به نطق آقای نخست وزیر درباره گمرک که حتما آن را خوانده اید و می دانید به کشف حقایقی درباره قاچاق و اوضاع گمرکات منتهی شد باید یک نمره خوب داد، زیرا که این نطق دوصفت خوب زمامدار را حاکی بود، یکی صراحت و دیگری تبری از تعصب .

شاید یکی از نطق های خوب دوره زمامداری امینی همین باشد، وشاید یکی از صفات خوب دکتر امینی که گاهی تجلی می کند همین است که او از اظهار و تکرار عیوب دستگاه ابا ندارد.

 

عادت به حفظ ظاهر داریم!

یک رسوم بسیار بدی که متاسفانه میان ما هست عادت به حفظ ظاهر است. وقتی اروپا نیز به سختی دچار این مرض بود یعنی فساد، سوء اخلاق، آشفتگی، تعدی در همه جا شایع بود اما اگر کسی آن را به زبان می آورد به قناره اش می کشیدند. بنا بر این بود که فساد باشد اما اسمش نباشد. ظلم باشد اما کسی نگوید هست، اخلاق جامعه منحط باشد اما این انحطاط زیر ماسکی از فریب و ریا و تصنع پنهان بماند.

 

مردم نان خالی به زور گیر می آورند، بازار راکد است و خزانه پول ندارد و ...

حکایت عجیبی است! دولت از دست تنگی می نالد، مردم نان خالی به زور گیر می آورند، بازار راکد است ، خزانه پول ندارد ، چرخ مملکت به خاطر بی پولی به اشکال می چرخد آن وقت شما سرى به محافل شب زنده داری در تهران بزنید، ببینید چطور پول سبیل و بی مقدار است و مشت مشت خرج تجمل وعیاشی و تشخص فروشی می شود. اگر شما خیال کنید این پول ها از جیب اشراف زاده یا کارمند درجه یک دولت بیرون می آید خیال باطلی است. این پول را قاچاقچی، دلال، مامور گمرک و مامورینی از این قبیل خرج می کنند که جمع در آمد مشروعشان از 500 تومان در ماه تجاوز نمی کند، اما شبی دوهزار تومان خرج میز می دهند.

 

تجارت در ایران به خاطر قاچاق نابود می شود

تجارت این مملکت دارد فنا می شود بخاطر آنکه قاچاق بیداد می کند ، دولت زیر بار کسر بودجه کمرش تا شده برای خاطر آنکه راه های عواید گمرک بسته است، عوضش راه قاچاق باز است و قاچاقچی پولش از پارو بالا می رود.

 

یک قاچاق جزئی را عمدا لو می دهند تا حین سرگرمی دستگاه به آن کارشان را بکنند!

من حتی شنیده ام گاهی برای آنکه قاچاق عمده ای رد شود باند قاچاقچی یک قاچاق جزئی را عمدا لومی دهد و هنگامی که دستگاه سرگرم آن قاچاق کوچک است قاچاق بزرگ به مقصد می رسد. سهل است که شنیده ام این کار هم با تبانی مامور قاچاق بگیر صورت می گیرد یعنی هنگامی  که مثلا از دستگاه مرکزی اطلاع می رسد قاچاقی در فلان راه حمل می شود مامور و قاچاقچی زدوبند می کنند و آن قاچاق جزئی را به دام می اندازند برای آنکه بگویند قاچاق را گرفتیم و قاچاق کلی به  سلامت بگذرد.

 

قدرت خرید مصنوعی

یک کارشناس اقتصادی به نام «صمصامی » طی تحلیلی نوشت :

درسال های گذشته آمدند به هر کس که صنار سه شاهی پول داشت اجازه دادند بانک دایر کند. آن هم بانک هایی با سرمایه کمتر از سرمایه یک شرکت تجارتی معمولی!

همین بانک ها برای این که در مدتی کوتاه و در گرما گرم بازار، سرمایه خود را در بیاورند، به صرافی پرداختند و مثل ریگ پول به دست این تاجر و آن کارخانه دار ریختند، بدون این که ظرفیت طرف را در نظر بگیرند و حساب برگشت پول را داشته باشند. نتیجه آن شد که دیدیم عده ای بیش از چند برابر توانایی پرداخت خود مقروض شدند و چون اساس معاملاتشان بر اعتبارات بود معاملاتشان هم متوقف شد و خودشان هم ورشکست شدند.

 

قدرت خرید کاذب در حال انتقال به مردم است و دولت باید مانع بحرانی تازه شود!

اگر تجار و کارخانه دارها و اصناف در سال های گذشته توانایی مالی مصنوعی و کاذب پیدا نمی کردند و در حدود گلیم خودشان پایشان را دراز می کردند کارشان به این جا نمی رسید. حالا این قدرت خرید کاذب و مصنوعی دارد به مردم منتقل می شود. وقتی مردم حاضر نیستند و یا قادر نیستند که حساب خودشان را داشته باشند این وظیفه دولت است که نگذارد مردم در راه ناصواب بیفتند و بحرانی تازه در مملکت به وجود آید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.