۱۵ خرداد ۱۳۴۱

۱۵ خرداد ۱۳۴۱

قاچاق در مهرآباد!/استخدام کارمندان بازنشسته دولت ممنوع شد/وزارت صنایع و معادن تا به حال با هیچ فردی برای واگذاری کارخانه ها مذاکره نکرده است!/میزان تجارت ایران و شوروی 20 درصد اضافه شد/مزارع توتون گیلان در خطر انهدام است/سفارت کویت در ایران گشایش یافت/«بدون روتوش » «امیرانی» درباره سومین اعلامیه «سرلشکر ضرغام»/تشکیک اکونومیست لندن در نتیجه اصلاحات ارضی!/روی چه حسابی می گویند سطح زندگی مردم به اروپا و آمریکا خواهد رسید؟!

قاچاق در مهرآباد!

به دنبال سخنان دیروز نخست وزیر پیرامون قاچاق در گمرک مهرآباد امروز کسب اطلاع شد که یک باند بزرگ قاچاق در مهرآباد کشف شده است.

گزارش های واصله حاکی است که در حدود یک هفته قبل عده ای قاچاقچی با جعل مهرو اسناد یک سفارتخانه مهم خارجی قصد داشتند که تعداد زیادی بسته های کالاهای اشیاء ممنوع الورود و اشیاء لوکس را با استفاده از معافیت گمرکی ترخیص کنند.

در میان این کالاها که بهای آن به میلیونها تومان بالغ می شود از اشیاء لوکس تا ماتیک و جوراب و زیر پیراهن زنانه دیده می شود.

یک خبر موثق حاکی است در اثر اختلافاتی که بین قاچاقچیان و بعضی از مامورین مربوط به عمل آمد قضیه آفتابی شد و جریان به اطلاع نخست وزیر رسید و بلافاصله از طرف بازرسی کل کشور بازرسانی مامور رسیدگی به قضیه شدند و هم اکنون نیز بازرسان مذکور در گمرک فرودگاه مهرآباد سر گرم تحقیقات هستند.

بقرار اطلاع وزارت بازرگانی فردا در این مورد اعلامیه رسمی صادر خواهد کرد و جریان مشروح آنرا به اطلاع عموم خواهد رسانید.

 

استخدام کارمندان بازنشسته دولت ممنوع شد

به دستور نخست وزیر استخدام کارمندان بازنشسته دولت ممنوع شد.

به دنبال انتشار خبری در مورد منع استخدام کارمندان بازنشسته در ادارات و بنگاه های دولتی امروز این بخشنامه از طرف امینی نخست وزیر به کلیه وزارتخانه ها، ادارات و بنگاه های دولتی ابلاغ شده است.

استفاده از وجود کارمندان بازنشسته در کلیه وزارتخانه ها و بنگاه ها و شرکت های دولتی و موسسات وابسته به دولت به هر عنوان و برای هر مدت و هر گونه کاری باشد در مقابل پرداخت حقوق و یا حق الزحمه یا پاداش و امثال آن وجوه صندوق دولت اعم از عمومی و اختصاصی ممنوع خواهد بود.

 

وزارت صنایع و معادن تا به حال با هیچ فردی برای واگذاری کارخانه ها مذاکره نکرده است!

وزیر صنایع و معادن درباره فروش کارخانه های دولتی اعلام کرد این وزارتخانه تا حال اقدام به مذاکره با هیچ فرد طبیعی و حقوقی برای فروش کارخانه ها نکرده است.

در بخشی از اطلاعیه وزیر صنایع و معادن  در این زمینه آمده است :

تا کنون به هیچ وجه مطلقا وزارت صنایع و معادن اقدام به مذاکره با هیچ فرد طبیعی و حقوقی در باره فروش این کارخانه ها نکرده است و حتی هنوز کمیسیون فوق الذکر شرایطی را که بر آن اساس بتوان چنین تصمیمی گرفت معلوم نکرده است. از طرفی براساس مقررات موجود چنان چه پس از مطالعات و بررسی های کامل و کافی دولت لازم بداند نسبت به فروش کارخانه یا دستگاهی اقدام نماید طبعا از طریق مزایده قانونی خواهد بود که به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

میزان تجارت ایران و شوروی 20 درصد اضافه شد

امروز انصاری معاون فنی وزارت بازرگانی گفت : موافقت نامه بازرگانی ایران و شوروی احتمالا تا پایان هفته پاراف خواهد شد.

بعضی کالاهایی که در صورت مبادلات سال گذشته گنجانیده شده ولی مبادله آن قابل توجه نبوده و یا اصلا مبادله ای روی آن ها صورت نمی گرفته است از صورت کالاها حذف شده است ولی روی هم رفته 20 درصد بر کل موافقتنامه مبادله کالا اضافه شده است. حجم کل مبادلات بازرگانی دو کشور در سال 61-1960 دو میلیارد و نیم ریال بود.

 

مزارع توتون گیلان در خطر انهدام است

بنا به اظهار مشاورین دفع آفات وزارت کشاورزی آفتی که در مزارع توتون گیلان پیدا شده است «مونوس پورا» نام دارد و یک نوع آفت خارجی است و از  مدت پیدایش آن، بیش از یک ماه می گذرد قدرت تخریبی این آفت به اندازه ای زیاد است که در فاصله چند روز چندین مزرعه جدید را آلوده می کند و دسترنج کشاورزان بی بضاعت را ظرف مدت کوتاهی از بین می برد.

 

سفارت کویت در ایران گشایش یافت

از ساعت شش و نیم بعد از ظهر دیروز به مناسبت گشایش سفارت کویت در ایران، ضیافتی از طرف « حمد علی السالم» سفیر کبیر کویت در تهران، در منزل شخصی وی داده شد.

در این میهمانی تیمسار سپهبد عزیزی وزیر کشور، الموتی وزیر دادگستری، هادی اشتری و ناصر ذوالفقاری وزرای مشاور ، تیمسار سرلشکر نصیری رئیس شهربانی کل کشور، تیمسار سرتیپ حسن علوی کیا قائم مقام سازمان اطلاعات و امنیت کشور، گروهی از سفرای کبار و دیپلمات های خارجی مقیم دربار شاهنشاهی، اعضای عالیرتبه وزارت امور خارجه و عده ای از شخصیت های برجسته و روزنامه نگاران با بانوانشان حضور داشتند.

 

«بدون روتوش » «امیرانی» درباره سومین اعلامیه «سرلشکر ضرغام»

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش » شماره امروز مجله «خواندنی ها » نوشت : سومین اعلامیه سرلشگر باز نشسته ضرغام وزیر پیشین دارایی مانند اولی و دومی به دستم رسید و راستش را بخواهید آن دو را سرسری و این یک را به دقت خواندم.

داعیه نخست وزیری داشتن را که غالب نخست وزیران برای سایرین نمی پسندند و تصور نمی کنم دکتر امینی از آنها باشد، داعیه ای است مشروع و مقدس و در عین حال برای مردم و مملکت لارم ومفید، مشروط بر اینکه اولا و قبلا داوطلب بگوید که چه خواهد کرد که سایرین نکرده اند ثانیا و باز هم قبلا روشن کند که با کدام اکیپ و وسائل و امکانات این کارها را می خواهد بکند به علاوه اگر خدای نکرده آب و هوای کاخ صدارت عظمی با هیچ یک از مواعید قبل ازصدارت نساخت و هیچ کدام از آن نهال های آرزو به ثمر نرسید و به  جایش چیز دیگری روئید مردم جبران امیدواری بیهوده خود و وقت تلف کرده کشور را چگونه و از چه کسی بخواهند؟!

 

تشکیک اکونومیست لندن در نتیجه اصلاحات ارضی!

«خواندنی ها » نوشت : مجله اکونومیست لندن در شماره اخیر خود مقاله ای در باره اصلاحات ارضی نوشته است که تا حدی جالب است زیرا از یک طرف نیش هایی به دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی زده از طرف دیگر کار اصلاحات ارضی را به آن سادگی که تصور می کنند تشخیص نداده و از جانب دیگر نوشته است شاهنشاه عزم راسخ به تقسیم اراضی دارند ولی اطمینان کافی نیست که قبول داشته باشند دکتر ارسنجانی کسی است که این کار را تمام خواهد کرد .

 

روی چه حسابی می گویند سطح زندگی مردم به اروپا و آمریکا خواهد رسید؟!

«خواندنی ها » طی گزارشی به قلم « دکتر کاویانی » نوشته است :  هر چند وقت یک بار این مطلب تکرار می شود که عنقریب سطح زندگی ایرانی به پای اروپایی وحتی آمریکایی خواهد رسید و مردم زود باور هم این حرف را قبول کرده در انتظار نشسته اند که به زودی زود صاحب چنین زندگی شوند.

ما اگرسالی شش درصد اضافه تولید برای هر ایرانی در نظر بگیریم (در نتیجه اجرای برنامه دوم به همین میزان سطح تولید ترقی کرده) در حدود صدسال زمان می خواهد تا تولید یک نفر ایرانی به پای یک نفر آمریکایی برسد و این در صورتی است که آمریکایی در تمام این مدت درجا بزند و به هیچ وجه پیشرفتی نکند.

اما جالب تر این نکته است که سطح در آمد نه فقط بستگی به مقدار تولید دارد بلکه به قیمت ها نیز مربوط است یعنی اگر مقدار تولید بالا رود ولی قیمت ها ترقی نمایند اثری این ازدیاد تولید در سطح زندگی نخواهدداشت و چنان که ما می دانیم در ایران در سنوات اخیر قیمت ها دائم در ترقی بوده است و اثر اضافه تولید را روی سطح زندگی از بین برده است.

به این ترتیب روی چه حسابی گفته می شود که عنقریب سطح زندگی ایرانی به پای آمریکایی خواهد رسید کاملا مجهول است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.