13 خرداد ۱۳۴۱

13 خرداد ۱۳۴۱

از بودجه وزارتخانه ها 15 درصد کاسته میشود/قرار بازداشت ابتهاج تبدیل شد/ضرب المثلی که درباره ذوب آهن مصداق پیدا کرده است!/در ایران تزهای اقتصادی فقط روی کاغذ موازنه دارند!/کارمندان دولت نباید از چند جا حقوق بگیرند!/خیابان های یزد را با مُشک، آب پاشی می کنند!/نقش دولت در رهبری رشد اقتصادی

از بودجه وزارتخانه ها 15 درصد کاسته میشود

«روزنامه اطلاعات» در شماره امروز خود نوشته است: طبق مطالعاتی که هفته گذشته از طرف دولت صورت گرفته است، به کلیه وزارتخانه ها دستور داده شده که به منظور جبران کمبود مالی و بحران اقتصادی از بودجه کل هر وزارتخانه 15 در صد حذف شود تا از نظر مالی در دستگاه های دولتی گشایشی حاصل گردد.

 

قرار بازداشت ابتهاج تبدیل شد

امروز کسب اطلاع شد که از طرف «نصیری» باز پرس دیوان کیفر قرار بازداشت صادره در باره ابو الحسن ابتهاج مدیر عامل اسبق سازمان برنامه به یک میلیاردو ۷۲ میلیون تومان کفیل تبدیل شد و از نامبرده با معرفی کفیل به مبلغ فوق رفع بازداشت خواهد شد.

 

ضرب المثلی که درباره ذوب آهن مصداق پیدا کرده است!

دومین قسمت از نظرات دکتر هادی یگانه حائری استاد دانشگاه تهران و متخصص در امر ذوب آهن امروز در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

وی نوشته است : باید گفت مثل معروف : سنگ بزرک علامت نزدن است، در مورد پروژه ذوب آهن کاملا مصداق پیدا کرده، زیرا عدم توفیق در اجرای این طرح بسیار مفید همان بزرگ کردن ظرفیت کارخانه بوده است.

کارخانه ذوب آهن که در سال ۱۳۱۷ در دست اقدام بود ظرفیت آن حداکثر به 100 هزار تن پولاد در سال می رسید، بعدا هم که مجددا پروژه ذوب آهن در برنامه هفت ساله اول قرار گرفت و بودجه آن به تصویب مجلسین شورای ملی و سنا رسید همین ظرفیت پیش بینی شده بود. ولی آقای ابتهاج در زمان تصدی خود در سازمان برنامه به مهندسین مشاور آلمانی و دماک کروپ دستور داد که طرح ذوب آهن را بر اساس 300 الی 500 هزار تن مطالعه و قیمت آن را برآورد نمایند.

 

در ایران تزهای اقتصادی فقط روی کاغذ موازنه دارند!

در کشور ما تزهای اقتصادی فقط روی کاغذ و گزارش موازنه دارند و در عمل، هیچ کار خانه دولتی و یا اجرای طرحی به وسیله دولت وجود ندارد که بر مبنای با صرفه بودن ساخته شده باشد.

تاسیس کار خانه ذوب آهن برای کشور های توسعه نیافته که گام های اولیه صنعتی شدن را بر می دارند، عینا به منزله تاسیس مدارس حرفه ای و یا دانشگاه می باشد. مگر تاسیس دانشگاه و تحمل هزینه های مستمر آن توازن اقتصادی دارد، مخارج تاسیس کار خانه ذوب آهن را در کشوری که هنوز نمی تواند یک سوزن خیاطی و یا سنجاق بسازد و اجبارا هنوز این اشیای بسیار ساده و پیش پا افتاده را هم از خارج وارد می کند، باید از نقطه نظر اثرات معنوی اجتماعی و رشته صنعتی سنجید نه صرفا از نقطه نظر اقتصادی.

 

کارمندان دولت نباید از چند جا حقوق بگیرند!

در جلسه امروز هیئت رئیسه شورای عالی اداری کشور که به ریاست نخست وزیر تشکیل گردید، لزوم اجرای قانون بازنشستگی مورد تایید قرار گرفت.

موضوع عدم پرداخت حق حضور و حق مشاوره به کارمندانی که در ساعات اداری در جلسات شوراها و کمیسیون ها و هیئت های مدیره شرکت می نمایند مورد مذاکره و تایید هیئت رئیسه قرار گرفت و مطابق طرحی که به امضای نخست وزیر رسید قرار شد که کارمندان دولت حق نداشته باشند در ساعات اداری محل کار خود را برای شرکت در جلسات دیگری ترک گویند و به عناوین مختلف از این دستگاه و آن موسسه حقوق دریافت کنند.

طرح مزبور از طریق دفتر نخست وزیری به کلیه ادارات و موسسات دولت ابلاغ خواهد شد.

 

خیابان های یزد را با مُشک، آب پاشی می کنند!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود در ادامه بیان وضعیت بغرنج مردم یزد نوشت : وقتی در کوچه های پر پیچ وخم وخاک آلود یزد برای دیدن کارگاههای پارچه بافی دستبافان داخل شده بودیم و اطراف ما را عده زیادی زن و مرد و بچه دستباف احاطه کرده بودند چند تن مامور شهرداری (سقا) با مشک های پر آب برای فرونشانیدن خاک نرم کوچه ها جلوی مارا خیس می کردند و ما پیش می رفتیم تا به کار گاهی برسیم.

این منظره مرا به یاد طرز آب پاشی خیابان های تهران در چهل و چند سال پیش انداخت. شهرداری تهران به جای سپور عده زیادی سقا در استخدام داشت که مشک های خودرا از قنوات پر می کردند و خیابانها را آب می پاشیدند تا از شدت گرد و خاک ناشی از عبور درشکه هاو چهار پایان جلوگیری شود، پس از نزدیک به نیم قرن این وضع را در یزد دیدم و از این رو می توان گفت تهران ما نیم قرن از شهرستان یزد جلو افتاده است.

این خود نمونه ای از فاصله و شکاف عمیقی است که میان تهران نشینان و شهرستان های عقب افتاده ما به وجود آمده و نمی دانم چرا یزد عقب مانده.

این نیست مگر عدم توجه پایتخت نشینان و تمرکز کار ها در تهران و تخصیص همه چیز برای مرکز تاجایی که افراد توانای هر شهری که می توانند در موطن خود منشاء اثر باشند همین که زرق و برق تهران را دیده و عقب افتادگی شهر خود را در نظر گرفته اند ترک دیار کرده به تهران سرازیر شده اند .

 

نقش دولت در رهبری رشد اقتصادی

«دکتر منصور صدری » طی یادداشتی اقتصادی نوشت :

اگر فشار تورم و وضع موازنه پرداخت ها دقیقا تحت کنترل نباشند برنامه سوم از همان ابتدا با مشکلات مالی مهمی مواجه خواهد شد. البته اگر پس انداز های داخلی کافی برای سرمایه گذاری نباشد می توان از محل های دیگری از قبیل وام های خارجی، کمک های بلاعوض خارجی، برداشت از ذخیره ارزی کشور و اعتبارات وارداتی و غیره استفاده نمود. متاسفانه امسال هم از طرف دولت ممانعت جدی از خروج پس اندازها بعمل نیامده است.

انگلستان با وجودی که به مراتب از کشور ما غنی تر بوده و از لحاظ اقتصادی نیز دارای وضع محکمی است هیچ گاه اجازه نمی دهد که از پس انداز داخلی بیشتر از یک مبلغ جزئی در حدود صد پوند برای هر نفر در سال از کشور خارج گردد. مکرر در ایران شنیده می شود که وضع اقتصادی خراب است، اعتماد مردم از همه چیز سلب گردیده و به امر سرمایه گذاری رغبتی نشان نمی دهند، بیکاری فراوان و ترقی قیمت ها ادامه دارد. چرا دولت اجازه می دهد که این معایب رخنه بیشتری کند و اقتصاد مملکت رو به انحطاط رود که موجب عدم اعتماد مردم به  دولت خود گردد و در تمام شئون زندگی در ایران یاس و نا امیدی به وجود آورد. اگر ثروتمندان مملکت پول خودرا در بانک های خارجه نسپارند و یا وسیله ای نداشته باشند که بدین کار اقدام نمایند دیگر دولت ها تا این اندازه احتیاج نخواهند داشت که برای اجرای برنامه های ضروری اقتصادی از محل هائی که موجب مقروض شدن نسل های آینده کشور خواهد شد استفاده نمایند.

در همین پایتخت افراد سرشناسی هستند که علنا چه در محوطه بانک های بزرگ و چه در مغازه های صرافی خود در خیابان فردوسی بلامعارض به خرید و فروش ارز قاچاق مشغولند و هر کس هر مبلغی از پس انداز خود را بخواهد به هر کشور دیگر منتقل نماید به سهولت می تواند توسط افراد مزبور منظور خود را عملی سازد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.