12 خرداد ۱۳۴۱

12 خرداد ۱۳۴۱

مسئله ذوب آهن عقده ای بود که در دل همه مردم این مملکت وجود داشت!/ذوب آهن یک معمای طلسم شده!/ذوب آهن منبع مالی تمام نشدنی برای مهندسین خارجی شد/قهرمانان الجزائر را دریابید/سوال از کارشناسان درباره فروش کارخانجات دولتی!/آیشمن اعدام شد!/چرا یزد عقب مانده است؟!/محاکمه سپهبد کیا به اندازه دادرسی یک سرجوخه توجه مردم را به خود جلب نکرد!

مسئله ذوب آهن عقده ای بود که در دل همه مردم این مملکت وجود داشت!

«روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود طی گزارشی به نقل از یک شهروند نوشت : مسئله ذوب آهن و این که ما چرا تاکنون نتوانسته ایم ذوب آهن داشته باشیم، عقده ای بود که در دل همه مردم این مملکت وجود داشت و روز بروز هم بزرگتر می شد و شما آن را گشودید صبر کنید، خواهید دید که این عقده چقدر مردم را آزار داده است.

مردم غیرتمند و وطن خواه این مملکت هر وقت به ذوب آهن فکر می کنند آتش می گیرند و دیوانه می شوند! آخر ما چه از دیگران کمتر داریم. چرا آنان می توانند ذوب آهن به مملکت خود بیاورند و به کار بیندازند و ما هنوز محتاج سوزن ساخت خارجی هستیم؟!

«روزنامه اطلاعات » در ادامه نظرات «دکتر هادی یگانه حائری» استاد کرسی متالورژی دانشکده فنی که  متجاوز از 20 سال است که ذوب آهن و پولاد سازی را در دانشکده فنی تدریس می کند را پوشش داد.

 

ذوب آهن یک معمای طلسم شده!

دکتر حائری اظهار داشت : ممکن است در این فرصت اشخاص صاحب نظر و ارباب صنایع که مسئله ایجاد صنعت ذوب آهن را یک امر حیاتی و واجب الاجرا برای مملکت می دانند ضمن اظهار نظرات حقایقی را برای مردم روشن کنند تا این مسئله که امروز به صورت یک معمای طلسم شده در آمده حل گردد و گره آن باز شود.

 این مسئله هر چه زودتر باید حل گردد و به مرحله عمل در آید وگرنه طولی نخواهد کشید نمره اول را در ردیف عقب افتادگان خواهیم گرفت ولابد افتخار و مباهات ما در زمینه های صنعتی این خواهد بود که ایران تنها کشوری است که ذوب آهن ندارد.

 

ذوب آهن منبع مالی تمام نشدنی برای مهندسین خارجی شد

به مرور زمان مسئله ذوب آهن یک منبع مالی تمام نشدنی زرخیز برای مهندسین مشاور بلژیکی،آلمانی ، انگلیسی سوئدی و اخیرا امریکایی در آمد. به صورتی که با جرات می توان گفت که مبالغی که از سال 1316 به این طرف به این مهندسین پرداخت شد کافی بود با آن یک کارخانه کوچک پولادسازی ۳۰ هزار تنی ساخته شود و باز به جرات می توان گفت که از سال 1316 تا کنون برای اجرای هیچ طرح فنی در دنیا تا این اندازه مطالعه نشده و مطالعات آن خرج و هزینه نداشته است.

اگر ذوب آهن برای ایران فقط به صورت مسئله و چند عدد گزارش مانده در عوض برای مهندسین مشاور منبع سر شار در آمد بوده است و هم اکنون هم هست ، طرح ایجاد کارخانه ذوب آهن حتی یکی از طرح های بسیار مهم برنامه هفت ساله بود که آقای ابتهاج در ابتدای تصدی خود می خواستند به مرحله اجرا در آورند ولی بعدا بودجه آن را به مصرف طرحهای عمرانی خوزستان و مخارج مشاور لیلینتال و کلاپ رساندند و گفتند هنوز مطالعه لازم دارد و بهترین فرصت را بیهوده از دست دادند.

 

قهرمانان الجزائر را دریابید

جامعه مبلغین اسلامی طی اطلاعیه ای در باره وضعیت اسفبار مسلمانان الجزایر تصریح کرد : اعضای جامعه مبلغین اسلامی امیدوار است در این موقع حساس که برادران مسلمان الجزائری در نبرد علیه استعمار و تجاوز ، هستی خود را از دست داده اند ملت مسلمان ایران از هر گونه کمکی نسبت به هم کیشان ستم دیده خود، خودداری نکند. تردیدی نیست که این جنایات وحشت زای قرن بیستم عواطف هر انسانی را جریحه دار کرده است اما ملت های مسلمان و مخصوصا ملت ایران که تاکنون توفیق همدردی را با برادران و خواهران رنج کشیده خود پیدا نکرده است، علاوه بر تاسف و تالم روحی باید حداکثر کوشش را در راه ارسال کمک های لازم به عمل آورده و در انجام این وظیفه دینی و وجدانی کوتاهی نکنند.

 

سوال از کارشناسان درباره فروش کارخانجات دولتی!

«روزنامه اطلاعات» در یک دعوت عام از همه مردم ایران درباره «فروش کارخانجات دولتی» سوالاتی را مطرح و اعلام کرد پاسخ های دریافتی را منتشر خواهد ساخت.

در بخشی از دعوت عام این روزنامه آمده است : ما از همه زنان و مردان صاحب نظر، استادان، مهندسین، کادر فنی ایران و کارگران و دانشجویان رشته های اقتصادی و فنی و بازرگانی دعوت می کنیم که در این بحث بزرگ شرکت جویند و ضمن بررسی مسئله از نظر قضایی ، اقتصادی ، مالی و اجتماعی پیرامون نکات زیر اظهار نظر فرمایند؛

حفظ یا فروش کارخانه های دولتی، از نظر قیمت ها و مسئله بی کاری و یا اشتغال به کار چه نتایجی دارد و اگر کارخانه ها به دست سرمایه های خصوصی بیفتد چه اثری روی مزد ها و شرائط کار باقی خواهد گذاشت؟

آیا با این عقیده سه قرن پیش که می گویند «دولت بازرگان خوبی نیست» موافقید و یا مخالف و دلائل شما چیست؟ اگر دولت بازرگان خوبی نیست پس چرا باید کارخانه های دخانیات ، موسسات راه آهن و شیلات و نفت را حفظ کند و کارخانه های قند و شکر، سیمان و نساجی و مانند آنرا بفروشد؟

 

آیشمن اعدام شد!

یونایتد پرس از اورشلیم گزارش داد : دیروز رسما اعلام شد که دولت اسرائیل سرانجام «آدلف آیشمن» قصاب معروف نازی را [به خاطر آن چه قتل عام 6 میلیون نفر یهودی در جنک دوم جهانی خوانده می شود ] به دار آویخته است.

در اعلامیه رسمی دولت اسرائیل گفته شده که افسر سابق اس اس در موقع اعدام 57 سال داشته در ساعت ۲ بعد از نیمه شب جمعه اعدام گردیده است.

اعدام آیشمن در سالن کوچکی از یک قلعه قدیمی واقع در «رمله» در نزدیکی اورشلیم که در زمان جنکهای صلیبی مدتی محل جنک های خونین بودصورت گرفته است.

بر اساس آن چه یونایتدپرس گزارش داده است : «اعدام آیشمن به خاطر جنایاتی که وی علیه قوم یهود وعلیه تمام جامعه بشریت مرتکب شده بود و چندین سال بعد از سقوط رژیم آلمان نازی (هیتلری) و حتی در لحظه اعدام نیز از این جنایات دفاع می کرد انجام شد.»

 

چرا یزد عقب مانده است؟!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : « صبح پنجشنبه هواپیمائی که وزیر صنایع و معادن و چند معاون وزارت خانه و بانک وچند عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی و مدیران شرکت ها و گردش دهندگان چرخ های تولیدی و مدیران بانک توسعه صنعتی و معدنی را همراه داشت از فرودگاه مهرآباد به پرواز در آمد و راه یزد را پیش گرفت و دو ساعت بعد در فرودگاه یزد بر زمین نشست.»

وقتی به یزد می رفتم پیش خود تصورات دیگری جز آنچه دیدم می کردم. شهرستان یزد را منطقه آبادو معمور و پر از ثروت و مکنت و مردمانش را مرفه فرض می کردم ولی تصورم باطل بود چه در آن جا مردمان بدبخت و مفلوک، کودکان برهنه و سرگردان بسیار دیدم.

 

در طبقه صنعتگر یزدی آینده خوش و گوارایی دیده نمی شود زیرا صنایع دستی یزد رو به زوال می رود، دهها هزار کارگاه دستباف در یزد و حوالی آن وجود داشته که اکنون به 11 هزار دستگاه تقلیل پیدا کرده واگر آنچه ما از فلاکت و بدبختی شعرباف ها و کارگران دستباف دیدیم بخواهد ادامه پیدا کند بهتر است یک سره این کارگاه ها برچیده شود و برای مردمی که از این راه نان می خورند فکر دیگرو نقشه بهتری طرح گردد.

 

محاکمه سپهبد کیا به اندازه دادرسی یک سرجوخه توجه مردم را به خود جلب نکرد!

«علی اصغر امیرانی » مدیر مجله «خواندنی ها » در ستون « بدون روتوش» شماره امروز این نشریه نوشت :  محاکمه سپهبد بازنشسته کیا با تمام برو بیا، برخلاف انتظار به اندازه دادرسی یک سرجوخه بی دست و پا توجه مردم و افکار عمومی را به خود جلب نکرد و این بیشتر به خاطر آن است که متهمی بزرگ را به خاطر کاری کوچک به محاکمه کشیده اند.

مرد مقتدری که سال ها بهترین پست نظامی – سیاسی را بر عهده داشت و از برکت آن توانست بیش از دولت وقت و احزاب مقتدر روز ، نماینده به مجلس مستحق انحلال بفرستد نوع اتهام و جرائمش به قدری کم و کوچک و بی اهمیت است که نه تنها مناسب با شغل و درجه و مقام و ثروت و نوع کار او نیست بلکه تناسبی با برنامه مبارزه با فساد ندارد و از اهمیت آن می کاهد.

مردم منتظرند شخصی مانند سپهبد کیا اگر دویست جرم داشته باشد به خاطر جرائم ردیف اول و دوم و یا لااقل سوم و چهارمش محاکمه شود نه جرائم ردیف صدم و یا دویستم!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.