8 خرداد 1341

8 خرداد 1341

ایران سیاست خارجی خود را تغییر نمی دهد/ما با افکار سیاسی غرب موافق هستیم و سیاست خارجی خود را تغییری نمی دهیم!/سال مشکلی را در پیش داریم!/داشتن یک ارتش مدرن و مجهز برای ما ضرورت دارد/به پول نیاز داریم و دوستان غربی باید کمک کنند!/سپهبد کیا ثروت خود را از کجا آورده است؟/شاه : در راه تحول ایران تمام دوستان ما باید دست به دست ما بدهند!/ایران قطعا در راه پیشرفت است و آینده درخشانی در پیش دارد!/دانشگاه اول تیر تعطیل می شود/وزیر فرهنگ : باید با بی رحمی دزدان را سرکوب کرد!/بنیان اخلاق و معنویت را متزلزل می بینیم/همه به کمک مسلمانان الجزایر شتافته اند جز ایران!/کارمندان دولت سیگار خارجی مصرف نکنند!/برای مملکت و مردم نه بازاری باقی مانده و نه درآمدی!/میلیون ها نفر مدت ها است که بیکارند...

ایران سیاست خارجی خود را تغییر نمی دهد

بعد از ظهر دیروز علی امینی نخست وزیر در مصاحبه با هیئت روزنامه نگاران فرانسوی اظهار داشت: ایران سیاست خارجی خود را تغییر نمی دهد.

نخست وزیر افزود ایران در خاورمیانه موقع خاصی دارد و در حال حاضر ایران تنها کشوری است که از یک ثبات کامل برخوردار است. ما در ایران اصلاحات ارضی را با پشتیبانی شاهنشاه و مردم آغاز کرده ایم و می توانیم فعالیت های اقتصادی تازه ای را شروع کنیم.

حتى دولت های دیگر هم که پس از این دولت روی کار بیایند نخواهند توانست مانع اجرای این قانون بشوند زیرا اگر از اجرای اصلاحات ارضی جلوگیری کنند بدون شک باخطرهای بیشماری روبرو خواهند شد.

 

ما با افکار سیاسی غرب موافق هستیم و سیاست خارجی خود را تغییری نمی دهیم!

ما با افکار سیاسی غرب موافق هستیم و امیدواریم فرانسه در اروپا نقش خود را آن طوری که باید و شاید ایفا نماید و اگر هم فرانسه با آمریکا اختلافاتی دارد امیدواریم که این سوء تفاهمات هرچه زودتر برطرف شود زیرا در واقع این اختلافات را می توان اختلافات یک خانواده دانست.

نخست وزیر ضمن پاسخ دادن به یک پرسش دیگر مربوط به نقش و موقع ایران در مناسبات شرق و غرب ایران گفت: ایران به هیچ وجه در نظر ندارد سیاست خارجی خود را تغییر دهد و ما روابط بسیار خوبی با فرانسه و کشور های غربی داریم.

 در زمینه روابط اقتصادی ایران و فرانسه و نقش فرانسه در اقتصادیات ایران نخست وزیر گفت فرانسه جای خوبی را در اقتصادیات ایران اشغال کرده و کمک هایی به ترقی ایران نموده است که سد سفیدرود یکی از مظاهر آن به شمار می رود.

 

سال مشکلی را در پیش داریم!

در پاسخ پرسش یکی دیگر از روزنامه نگاران فرانسوی در مورد توازن بودجه ایران و اقداماتی که دولت در نظر دارد برای تنظیم یک بودجه متعادل بنماید نخست وزیر گفت : سعی ما این است که مالیات دهندگان مالیات های خودرا بپردازند ما سال مشکلی را در پیش داریم و برای حل مشکل بودجه دو بودجه هسته ای و فرعی تنظیم خواهیم کرد و امیدواریم که بتوانیم از این راه نتایج سودمندی به دست آوریم ولی کاری که باید کرد این است که خود آقایان وزرا از مخارج اضافی وزارت خانه های مربوط بزنند.

 

داشتن یک ارتش مدرن و مجهز برای ما ضرورت دارد

نخست وزیر در پاسخ به یک پرسش دیگر گفت: ما مجبوریم برای دفاع از خویش یک ارتش مدرن و مجهز داشته باشیم زیرا در شرایط کنونی داشتن یک چنین ارتشی برای ما ضرورت دارد .

 

به پول نیاز داریم و دوستان غربی باید کمک کنند!

آخرین پرسش روزنامه نگاران فرانسوی از نخست وزیر مربوط به برنامه آبادانی پنجساله بود. آقای نخست وزیر گفت برای اجرای این برنامه ایران به ۸۰۰ میلیون دلار کمک خارجی نیازمند است و دوستان غربی باید کمک های لازم را به ایران بدهند، در غیر این صورت باید مقداری از طرح های برنامه 5 ساله آبادانی حذف گردد.

امینی در پاسخ خبرنگاران فرانسوی در مورد انتخابات گفت دولت در حال حاضر نیازی به اجرای انتخابات پارلمانی نمی بیند.

 

سپهبد کیا ثروت خود را از کجا آورده است؟

امروز نماینده دادستان به اظهارات سپهبد کیا در یکی از جلسات دادگاه پاسخ داد و گفت : در این دادگاه ما نمی پرسیم : سپهبد کیا ثروت خود را از کجا آورده است؟

سپهبد کیا در طی سه سال با 9 میلیون تومان سود خالص فقط 160 تومان مالیات داده است.

شما سردار ملی نیستند، اگر قانونی گذاشت که به شما بگویند سردار ملی آن وقت بنده هم به جای سپهبد کیا به شما سردار ملی خطاب می کنم.

 

شاه : در راه تحول ایران تمام دوستان ما باید دست به دست ما بدهند!

ظهر دیروز 31 نفر از روزنامه نگاران فرانسوی به اتفاق معینیان معاون نخست وزیر و سرپرست اداره انتشارات و رادیو در کاخ سفید سعدآباد به حضور شاهنشاه شرفیاب شدند.

شاهنشاه به زبان فرانسه چنین گفت:

شما توانسته اید به چشم خود ببینید که چگونه همکاری بین دو ملت می تواند نتایج خوب به بار بیاورد و نمونه آن را شما در مورد سد سفید رود و کارخانه کود شیمیایی شیراز ملاحظه کرده اید.

 

ایران قطعا در راه پیشرفت است و آینده درخشانی در پیش دارد!

امیدوارم ملت و دولت فرانسه بیش از پیش مسائل ایران را درک کنند و بدانند که ایران کشوری است که هم می خواهد ترقی کند و هم وسائل و امکانات ترقی را دارد می توانم بگویم که ایران قطعا در راه پیشرفت است و اینده درخشانی در پیش دارد.

در راه تحول تمام دوستان ایران باید دست به دست ما بدهند و البته برای رسیدن به یک چنین هدف ما باید دائما کار کنیم البته ما به تنهایی نیز می توانیم کار کنیم و جلو برویم ولی جای تاسف خواهد بود که از همکاری فنی دوستان خود بهره مند نباشیم.

 

دانشگاه اول تیر تعطیل می شود

سخنگوی دانشگاه گفت : دانشگاه اول تیر تعطیل می شود، مسئله دو درجه ای شدن امتحانات آخر سال دانشگاه نیز مطرح شده است.

 

وزیر فرهنگ : باید با بی رحمی دزدان را سرکوب کرد!

محمد درخشش وزیر فرهنگ امروز طی پیامی خطاب به معلمین کشور آنهارا به مبارزه دسته جمعی علیه فساد و نادرستی در فرهنگ دعوت کرد و از معلمین خواست که با بی رحمی دزدان و نابکاران را سرکوب کنند و برای این کاردست به دست او بدهند.

 

بنیان اخلاق و معنویت را متزلزل می بینیم

با تاسف و اندوه اما با صراحت باید بگویم که عده ای از مربیان و معلمان در گذشته وظیفه خود را به خوبی انجام نداده اند و سهل انگاری ها و ندانم کاری های این عده سبب شده است که یک باره امروز بنیان اخلاق و معنویت را متزلزل می بینیم.

اگر محیط تربیتی از فساد و آلودگی مبرا باشد می توان به تربیت صحیح امیدوار بود. شما می دانید که چگونه گرگ هایی در جامعه جوانان در اجتماع فرهنگی مارخنه کرده اند و چگونه محیط مقدس مدرسه را جایگاه بیع الشری و بنگاه سوداگری قرار داده بودند این همه کارنامه و دیپلم جعلی به دست همین اشخاص ساخته شده است و با بندو بست با مقامات متنفذ وزارت فرهنگ مصون از تعرض مانده بودند. برای مبارزه با این فرومایگان است که من دست خود را به سوی شما دراز می کنم.

باید با بی رحمی دزدان و نابکاران را سرکوب کرد هرجا هستند خودتان را تنها ندانید مطمئن باشید برای شنیدن دردهای شما، انتقادات شما و نظرات اصلاحی شما گوش شنوایی وجوددارد.

نباید یک دیپلم یا یک کارنامه به ناحق به کسی داده شود. این وظیفه ما است که داستان ننگ آلود کارنامه فروشی را از میان برداریم و این لکه ننگ را از دامان فرهنگ کشور پاک کنیم. چرا باید بگذاریم یک دوتن ناباب که در میان مارخنه کرده اند زحمات یک سالمان  را به هدر بدهند؟ کوشش شما در انجام یک امتحان صحیح نخستین گام اساسی مبارزه دسته جمعی شما علیه فساد است.

 

همه به کمک مسلمانان الجزایر شتافته اند جز ایران!

خبرنگار ویژه «روزنامه اطلاعات » که به الجزایر رفته است به گزارش این روزنامه به وضع افسانه مانندی به ستاد مخفی ملیون الجزایر قدم گذاشته و از صحنه های جنگ الجزایر دیدن کرده و اولین گزارش محرمانه خود را به تهران فرستاده است.

این خبرنگار در گزارش خود پیام مسلمانان الجزایر به ملت ایران را مخابره کرده و نوشته است : هم وطنان! برای من که به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی با رهبران حکومت ارتش الجزایر پس از آتش بس تماس گرفتم، نهایت شرمندگی بود که دریافتم اکثر کشورهای جهان به کمک پناهندگان الجزایری شتافته اند جز ایران! هم اکنون 160 هزار تن پناهنده الجزایری از زن، مرد، کودک،پیر و جوان در انتظار کمک شما هستند.

 

کارمندان دولت سیگار خارجی مصرف نکنند!

وزارت دارایی ضمن نامه ای که به سازمان های دولتی ارسال داشته تقاضا نموده است که به کلیه کارمندان توصیه شود که از مصرف سیگار های خارجی خود داری نمایند .

 

برای مملکت و مردم نه بازاری باقی مانده و نه درآمدی!

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش » شماره امروز خواندنی ها نوشته است : انتصاب و یا انتقال وزیر بازرگانی به وزارت دارایی، آن هم در موقعی که برای مملکت و مردم نه بازاری باقی مانده نه در آمدی، ذهن افراد بدبین و دیر باور را قبل از این که متوجه علل داخلی و اضطراری کار کند بیهوده متوجه علل خارجی قضیه نموده است.

 

میلیون ها نفر مدت ها است که بیکارند...

وزیری که عاشق مقام و موقعیت نیست و به تحصیلات و نیروی جوانی خود متکی است باید آن قدر شهامت داشته باشد که در این قبیل تشکیلات زائد را تخته کند واز هو وجنجال نهراسد و از بیکار شدن کارمندان نترسد. در مملکتی که میلیون ها نفر مدت هاست بیکارند بگذار چند صباحی هم چندهزار کارمند بیکار باشند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.