6 خرداد 1341

6 خرداد 1341

وزیر جدید دارایی : سیاست مالی دولت روشن نیست/از کسری بودجه نمی ترسم!/افرادی که از چند جا حقوق می گیرند حقوقشان قطع می شود/ارز تحصیلی 2200 نفر قطع شد/بانک رهنی از 16 خرداد تقاضای وام می پذیرد /پنجمین جلسه محاکمه سپهبد کیا/هجوم ملخ محصول کشاورزی ایران را در معرض انهدام قرار داده است/حمله جسورانه به قلب فئودالیسم!/سایه بیگانه بر همه جامعه ما افتاده است /گزارش هیئت مدیره بانک سپه درباره ریشه بحران کم نظیر در اقتصاد کشور!/تشکیل کمیسیونی در شهرداری برای اجرای طرح تقسیم تهران به هفت منطقه

وزیر جدید دارایی : سیاست مالی دولت روشن نیست

امروز جهانگیر آموزگار وزیر جدید دارایی در مورد برنامه کار خود اطلاعاتی در اختیار نمایندگان جراید و رادیو گذاشت.

آموزگار در مورد بودجه اظهارداشت دولت احتیاج به یک سیاست مالی ثابت دارد. سیاست اقتصادی هم از چهار عنصر اساسی تشکیل می شود که عبارت از امور مالی، امور بازرگانی،امور پولی و اعتباری و امور عمرانی است.

در مورد امور عمرانی برنامه پنج ساله تهیه شده است در مورد ارز بانکی و اعتباری هم با تهیه برنامه تثبیت اقتصادی و ادامه آن سیاست روشنی داریم. در مورد بازرگانی هم امسال مقررات عمومی تهیه شده که آخرین اصلاح آن هم شب گذشته در هیئت وزیران با تصویب نامه جدید به عمل آمد.

در حال حاضر فقط سیاست مالی دولت روشن نیست که در این موردهم باید طرحی برای پنج سال تهیه شود تا سیاست مالی پنج سال آینده ما روشن گردد.

 

از کسری بودجه نمی ترسم!

شخص بنده از کسری بودجه نمی ترسم چون در هیچ جای دنیا از کسری بودجه ترس ندارند و کسری وقتی معقول بود مهم نیست. ما در حال حاضر دو بودجه اداری و عمرانی داریم که صحبت فعلی برروی بودجه اداری است. در مورد بودجه اداری عقیده من این است که بودجه جاری باید به دو قسمت تقسیم شود یک قسمت بودجه هسته ای و اصلی که به هیچ وجه نباید کسری داشته باشد قسمت دیگر بودجه فرعی است که البته آن را تصویب و تایید می کنم منتهی به شرط پیدا شدن در آمد.

بودجه هسته ای شامل حقوق و مزایا و مخارج فنی خواهد بود که در آمد فعلی ما هم کفاف آن را خواهد کرد. بنا بر این بودجه اصلی بدون کسری تنظیم خواهد شد.

 

افرادی که از چند جا حقوق می گیرند حقوقشان قطع می شود

حقوق افرادی که از چندجا حقوق می گیرند قطع خواهد شد و ما از آنها تقاضا خواهیم کرد که بروند در یک جا کار کنند و از یک جا حقوق بگیرند و برای وزارت دارایی یک دفتر مالی شبیه دفتر اقتصادی سازمان برنامه درست خواهیم کرد تا همه مسائل مالی و بودجه ای و خزانه و مالیاتی مورد مطالعه قبلی و عمیق مطلعین قرار گیرد.

به هرحال یک بودجه با کسری معقول آن هم مربوط به بودجه فرعی تقدیم دولت خواهد شد و هزینه اضافی از این پس تصویب نمی شود مگر اینکه در آمد آن در همان تصویب نامه پیش بینی گردد و برای بودجه جاری از خارج قرض نخواهیم کرد اما اگر برای بودجه عمرانی قرضی لازم باشد مانعی ندارد.

 

ارز تحصیلی 2200 نفر قطع شد

از طرف وزارت فرهنگ تا کنون ارز تحصیلی ۲۲۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم کشور های خارج قطع شده است.

هنگام تصدی درخشش به وزارت فرهنگ مجموع دانشجویانی که از ارز دولتی و کمک هزینه تحصیلی استفاده می کردند در حدود سه هزار نفر بودند ومجموع پرداخت بالغ بر ۲۰ میلیون دلار می شد ، لکن طی مدت یک سال ارز تحصیلی در حدود ۲۲۰۰ نفر از دانشجویان مزبور قطع گردیده است.

وزارت فرهنگ پس از رسیدگی به وضع تحصیلی دانشجویان و گزارشات رسیده از سرپرستی های کشور های اروپایی و آمریکایی و با توجه به وضع مالی اولیای آنان تصمیم گرفت که ارز تحصیلی عده ای از دانشجویان که مدت تحصیل آنان پایان یافته است و همچنین عده ای از دانشجویان متمکن را که قادر به پرداخت هزینه تحصیلی خود می باشند قطع کند.

 

بانک رهنی از 16 خرداد تقاضای وام می پذیرد

امروز بانک رهنی اطلاع داد که شعبه مرکزی بانک از روز 16 خرداد شروع به در یافت تقاضاهای وام تعمیر و تکمیل ساختمان از مردم خواهد نمود.

امروز یک مقام رسمی در بانک رهنی اظهار داشت برای آنکه زودتر مردم امور ساختمانی خود را شروع کنند با آنکه امکانات مالی بانک محدود می باشد و از سال گذشته هم تعدادی تقاضای وام تحت رسیدگی است و وام آنها باید پرداخت شود، معذلک برای آنکه به خواسته های مردم هرچه زودتر ترتیب اثر داده شود قرار است بعد از پایان نیمه اول خرداد از متقاضیان وام های ساختمانی تقاضا قبول شود.

 

پنجمین جلسه محاکمه سپهبد کیا

پنجمین جلسه محاکمه سپهبد کیا و سایر متهمین ثبت کل ووزارت راه در ساعت 9 و 20 دقیقه صبح امروز آغاز گردید.

فلاح رستگار رئیس دادگاه در حاشیه این جلسه از دادگاه اظهار داشت : ما فکر می کردیم این محاکمه بیش از15 روز طول نکشد و اکنون 5 روز آن سپری شده است. به این ترتیب احتمال می رود ده جلسه دیگر دادرسی ادامه داشته باشد.

 

هجوم ملخ  محصول کشاورزی ایران را در معرض انهدام قرار داده است

یونایتد پرس گزارش داد : «مرکز تحقیقات ضد ملخ انگلیس در لندن امروز پیش بینی کرد که در سال جاری کشور ایران به علت هجوم ملخ در معرض خطر از دست دادن قسمت قابل ملاحظه ای از محصول غلات خود قرار گرفته است.»

 

حمله جسورانه به قلب فئودالیسم!

«داریوش همایون » طی یادداشتی به شماره امروز «روزنامه اطلاعات » نوشته است :

ملت ما از دو نسل پیش آرزوی در هم شکستن قدرت فئودال ها و زمین داران را داشته است، روشن فکران ایرانی از دوران مشروطه پایان دادن به نظام رعیتی و اربا بی را خواستار بوده اند ، مرامنامه همه احزاب پیشرو در این پنجاه سال چنین هدفی را اعلام داشته است.

با این همه وقتی سر انجام ضربت کاری برنظام رعیت واربابی دست کم در قسمتی از کشور وارد آمد، سکوت و بی اعتمادی تنها عکس العملی بود که اکثریت بزرگ روشنفکران نشان دادند. نخست اظهار نظرهای معمول بود که این کار هم مانند کار های دیگر است. سپس در عملی بودن آن شک کردند. در واقع با کوه مشکلاتی که در برابر است این گروه چندان دور از حقیقت نبودند. و آنگاه نوبت به کسانی رسید که اصلاحات ارضی را یک قدم ارتجاعی شمردند به منظور منحرف ساختن افکار عمومی ایران و به عقب انداختن نهضت ملت و بستن زنجیرهای تازه ای بر پای آن.

 

سایه بیگانه بر همه جامعه ما افتاده است

سراسر کشور ما، از مردم ساده گرفته تا عناصر اصلاح طلب دستگاه حاکمه ، قربانی افسانه ای شده اند که برای یک ملت استعمار زده عارضه ای طبیعی است. ما هر بد و نیک را در سرنوشت خود از دست خارجی می بینیم. سایه بیگانه بر همه جامعه ما افتاده است و نمی گذارد متحد شویم.

 

گزارش هیئت مدیره بانک سپه درباره ریشه بحران کم نظیر در اقتصاد کشور!

در گزارشی که هئیت مدیره بانک سپه به مجمع عمومی بانک داده در مورد وضع اقتصادی کشور وریشه بحران می نویسد : در اوایل سال  1340 بحران با شدت کم نظیری در تمام شئون اقتصاد کشور رخنه کرده بود و با وجود این که در میزان انتشار اسکناس درسال 1339 تغییر داده نشده بود معهذا به علت ورشکستگی های پی در پی و عدم اعتماد شدید که بر بازار حکم فرمایی می کرد معاملات تجاری حالت بحرانی داشت. از طرف دیگر شبه پول یعنی سفته و برات وچک که اصولا جانشینی پول را به عهده دارند رونق خود را از دست داد، حتی چک که در کشور های مترقی تصفیه چهار پنجم معاملات را به عهده دارد به علت نداشتن محل و برگشت از بانک ها به حالت یک سند معمولی و عادی در آمد به طوری که وزارت دادگستری مجبور شد دو شعبه دیگر بر شعب سابق خود برای رسیدگی به دعاوی چک بی محل اضافه کند.

در جستجوی ریشه بحران باید به قانون اصلاح تثبیت پشتوانه اسکناس مصوب ۲۸ فروردین 1336 توجه کرد که به موجب آن 7 میلیارد و 90 میلیون ریال از پشتوانه اسکناس جداشد و این مبلغ بین تقاضا کنندگانی که احیانا فاقد صلاحیت فنی و شرایط لازم بودند تقسیم شد و بدین قرار اغلب کافی به رفع نیازمندی های ایشان نبود، ناگزیر برای حصول مقصود خویش به بانک های دیگر مراجعه نمودند و زیاده بر مابه التفاوت ارزیابی پشتوانه، اعتبارات قابل ملاحظه ای از بانک های دیگر اعطا گردید که مبلغ کل این اعتبارات از ۲۲ میلیارد ریال در سال 36 به 49 میلیاردریال در سال ۳۹ بالا رفت.

از طرف دیگر دولت های وقت سیستم دروازه باز را با کمال سعه صدر به مورد اجرا گذاردند. دلیل آن ها این بود که افزایش درآمد ارزی که عنوان آن (تورم ارزی) بود ایجاب می کند که هرچه زودتر آن را تبدیل به کالا کرد و به این ترتیب از افزایش قیمت ها جلوگیری به عمل آورد. این سیاست بازرگانی کار را به جایی کشانید که در همان اوایل تشکیل حکومت فعلی آقای نخست وزیر ضمن نطق خود در اتاق بازرگانی تهران وضع ارزی ایران را بحرانی اعلام و مقامات اقتصادی دیگر نیز آنرا تایید کردند.

 

تشکیل کمیسیونی در شهرداری برای اجرای طرح تقسیم تهران به هفت منطقه

امروز کمیسیونی در شهرداری تهران برای اجرای طرح تقسیم شهرداری تهران به هفت منطقه مستقل تشکیل گردید و آقایان شهردار تهران و مدیران کل و مشاورین در این مورد مذاکره کردند.

امروز در شهرداری گفته شد : شهردار جدید تهران در نظر دارد هفت نفر از کارمندان شهرداری را در راس هفت شهرداری به مناطق هفتگانه تهران بگمارد تا با استقلالی که به این شهرداری ها داده خواهدشد بتوانند در رفع نیازمندی های مردم شهر بکوشند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.